Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3177 odpowiedzi na ten temat

#1641 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 05 styczeń 2016 - 20:12

nigdy nie celowałem w takie plony. Zwykle obstawiam 7-8 t w zależności od stanowiska. A jak wychodzi więcej (jak np w tym roku) to tylko się cieszyć :)

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 03:59
  •  

#1642 Share krzychu1833

krzychu1833

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 20:24

A wy ile azotu stosujecie wiosną i w jakicha dawkach na 10 t minimum (podajcie agrotechnikę)

Nie ma reguły, można mieć 10 ton i więcej z ha po zastosowaniu 160 N/ha jak i po 220N, bardzo dużo zależy od innych czynników podstawowy to przebieg pogody reszta to przedplon, zawartość próchnicy i NPK w danej glebie

#1643 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 20:35

Nawożenie pszenicy ozimej Liczy sie klasa gleby i nawożenie.
losktos, żartujesz? Jaki plon miałeś w tym roku? Ja max 5 przy agrotechnice na 8. Kujawy,okolice włocławka 0 opadów.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1644 Share krzychu1833

krzychu1833

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 20:41

U nas w tym rejonie lubelszczyzny nie było aż takiej suszy, warunki na pszenicę były dobre

#1645 Share pawelc330c360

pawelc330c360

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja Rolnictwo Lakiernictwo

Napisany 05 styczeń 2016 - 20:59

Nawożenie pszenicy ozimej Mam gleby.brunatne klasa 3.i 4@ siana 20 wrz 168 kg pszenica oxal przedplon owies 5 t z ha na jesień dostałaa 500 kg na ha yara mila corn 7n 20p 30k więc ile byście wy dali kg azoty na wiosnę i w jakich dawkach plon min 10 ton

#1646 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 21:13

0,6 moddusa i 1 l ccc dajesz w jednym oprysku?

Na dwa opryski to dzielę. Pierwszy 0,25  i 1 litr CCC, drugi 0,3 lub 0,35.

10 ton  dwa lata temu to nie był wyczyn specjalny, wszystkie pszenice po rzepakach tak mi sypały do 11, ale średnie nie całe 8,5  wyszła,w tamtym roku z 1,5 tony gorzej, jeszce nie sprzedałem ale srednia na 7,5 obstawiam.

Daje około 500 litrów RSM 32 to wychodzi 210 N plus to co w ziemi, po rzepaczyskach z 50 litrów mniej.

Ale pamiętajcie nawet jak będzie się sr...o pod krzaczek a wody nie będzie to i plonu też nie będzie.

#1647 Share GucioJUMZ

GucioJUMZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Zainteresowania:Maszyny i buggy ,Konie

Napisany 05 styczeń 2016 - 21:15

Yara mila corn 7;20;28 takie sprostowanie . 650kg saletry + mikro ale na taki plon to trzeba znać zasobność gleby w pierwiastki i plon zależy od okresu wegetacyjnego czym krótszy tym mniej plonu 

#1648 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 21:23

Nie zakładaj takiego plonu minimum 10 ton bo jak zbierzesz 9 to co wtedy? Mów że celujesz w około 10 to już brzmi bardziej profesionalnie. Znowu nie pełne informacje dotyczące uprawy chyba trzeba będzie cos pomysleć nad założeniem nowego tematu gdzie przed zadaniem pytania trzeba określić pewne parametry uprawy że tak powiem. Jakie Ph? Jaka zasobność gleby? Jaka obsada? Jakie zabiegi na jesien wykonywane? Jeżeli odpowiedź ma być w miare konkretna potrzebne są takie dane. Jeżeli chcesz aby ktoś Ci udzielił orientacyjne odpowiedzi możesz nie podawać tych danych np.
1 dawka 250 kg saletrosanu (przy dobrze rozkrzewionej plantacji)

2 dawka 270 - 300 kg saletry

3 dawka 130 - 150 kg saletry

Dawki te ulegaja modyfikacji zależnie od obsady i rozkrzewienia roślin w okresie jesiennym.

#1649 Share jareckijacek

jareckijacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 21:56

Dwa lata temu a nasz prawie wszystka pszenica leżała. Jak przedtawiciel jednej firmy do mnie przyjechał  i dowiedział się że u mnie scagen spokojnie stał to był prawie w  szoku, i to był drugi przypadek na regionie co scagen stał do żniw, bo wszędzie leżał.

Ja nie żałuję na modusa dawka 0,6  i  1 l CCC plus ponad 200 N.

Ale w tamtym roku  też stała, ale to już nie było to i modliłem się żeby się nie położyła. W tamtym roku zawaliły temperatury w czasie oprysków regulatorami były za niskie  i podziałały według mnie w 60% tego co powinny.

Więc CCC  dobrze działa jak jest ciepło,a  jak jest za zimno tomożna i 4 litry dać i guzik  z tego.

Gdzieś czytałem artykuł z badań Niemieckich że  rano prysneli 1 l CCC a w południe jak było  bardzo ciepło 0,5 i efekt był lepszy   przy dawce 0,5, temperatura swoje zrobiła.

Nie jestem ekspertem ale mogę potwierdzić jeśli chodzi o działanie CCC w wyższych temperaturach. W zeszłym sezonie pryskałem samym CCC tuż przed pojawieniem się pierwszego kolanka w dawce 1l na ha. Jeden kawałek opryskałem rano ok. 10 przy temp. ok 8 stopni, następny po południu przy bardziej słonecznej pogodzie temp. ok 14 stopni. Po tygodniu poprawka 1l/ha przy tych samych warunkach pogodowych temp. ok 15 stopni. Stanowiska po fasoli i burakach, odmiana bamberka, nawożenie ok. 140N, plon porównywalny ok. 7,5-8 ton, przeszły 2 porywiste burze, kawałek opryskany przy niższej temp. położyło +/- w 40%, kawałek opryskany później ustał w 90%. Pola oddalone od siebie o ok. 0,5 km, odległość raczej nie miała wpływu bo pole przez miedzę obok pszenicy, która ustała po drugiej burzy praktycznie w 100% położyło jak po wale (sąsiad twierdzi że w ogóle niczym nie skracał). Także z tą temp. musi być coś na rzeczy. W tym roku raczej też zastosuję samo CCC, z uwagi na cięcie kosztów, zmniejszam też nawożenie azotem (pszenica posiana tylko na stanowiskach po fasoli) oraz ochronę do 2 zabiegów. U mnie w skupie można sprzedać tylko paszową (konsumpcyjną trzeba wieźć 15-25km, a ja nie mam na to czasu - pracuję na etacie) ceny z tego roku coraz bardziej mnie do tego determinują.

#1650 Share krzychu1833

krzychu1833

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 22:03

ccc najlepiej działa między 10 a 15 stopni to różnica jest na pewno zastosować jak jest np 8 stopni a jak 14 i w dodatku słonecznie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1651 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 23:22

Czytałem jakieś czasopismo, to jak ludzie zbierają po 14-16 ton to nawożenie od 350 do ponad 500 N, ja rok temu miałem 220 N w pszenicy, jęczmieniu i uwaga ŻYCIE. Jęczmien sypał tak, że dziadek myślał, że siedziałem na kombajnie i z worków do zbiornika dosypywałem, pszenica szału nie zrobiła, ale narzekać też nie mogę, a żyto kosiłem na kiszonke po pierwszym deszczu, czyli po majówce ;) Dodam, że nic nie było skracane, jedynie jęczmień w połowie maja skróciłem etefonem.

#1652 Share pawelc330c360

pawelc330c360

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 09:49

Gleby mam średnie brunatne klasa 3b do 4b .Przedplonem był owies który dostał 15t obornika i sypał 5 t/ha.Pszenica przed siewem dostała 500 kg/ha yara mila corn siana była 20 września odmiana oxal w ilości 168 kg/ha obsada ziaren po siewie wynosiła 360/m2 i był wykonany zabieg na chwasty BIZON. ochrona grzybowa będzie z firmy BAYER 2 razy antywylegacz i do tego odżywki . Więc ile azotu byście wy dali na tą pszenicę żeby osiagnąć ten plon ok. 10 t/ha i w jakich dawkach ja będę stosował tylko saletrę can z yary 27-N.ZA ODPOWIEDZI DZIEKUJE. 

#1653 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1077 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 10:20

tylko ma małe pytanie będziesz stosować nawadnianie bo jak będzie susza to co wtedy

#1654 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 06 styczeń 2016 - 10:23

To prawda ccc najlepiej działa gdy zabieg przeprowadzać w temperaturze minimum 10st. Staram się żeby było około 12st bo łączę razem z T1 i wtedy fungi lepiej działają. Najlepiej żeby dobę przed nie było przymrozku a w nocy po żeby temp nie spadła poniżej 5st. Oczywiście przymrozek po oprysku wykluczony a najlepiej żeby kilka dni nie było przymrozku. No ale ciężko trafić na takie idealne warunki.

Czy warto mierzyć w plon 10t? Nakład ogromny a nie zawsze się uda, każdy błąd i plon ucieka a wiadomo jakie są ceny plonów i środków produkcji. Nie zostaje sama satysfakcja z plonu?

#1655 Share pawelc330c360

pawelc330c360

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 10:44

Nie nawadniac nie będe ale może rok bedzie sprzyjał wiec chciałem sie dowiedziec ile byscie wy dali azotu na wiosnę i w jakich dawkach żeby uzyskac takie plony.POZDRAWIAM

#1656 Share krzychu1833

krzychu1833

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 10:50

Szczerze to na 4b i w dodatku po owsie to nie nastawiaj się na plon rzędu 10ton, jak uzyskasz 8 to będzie bardzo dobrze

#1657 Share metrax12

metrax12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 12:03

Oxal to pszenica w teorii o doskonałych parametrach, jednak ma jedną poważną wadę- niską zimotrwałość i według mnie uprawianie jej w polskich warunkach to duże ryzyko.

pawelc330c360

Jak chcesz bić rekordy w plonowaniu, to zamiast odmiany jakościowej posiej paszową.

#1658 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1208 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 12:14

U nas w tym rejonie lubelszczyzny nie było aż takiej suszy, warunki na pszenicę były dobre

U na z kolei susza była i to spora.

Jakby spadł 1 deszcz w czerwcu to osiągnął bym magiczne 10t pszenicy.

Przedplon pszenica jara

#1659 Share pawelc330c360

pawelc330c360

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 12:20

Nawożenie pszenicy ozimej To podajcie waszą agrotechnikę pszenicy. To będę się na niej wzorował. Czy pszenicę lepiej siać po rzepaku czy owsie jak wy to widzicie u siebie i jakie nawozy stosujecie i kiedy i jakie plony osiągacie na jakiej ziemi

Edytowany przez pawelc330c360, 06 styczeń 2016 - 12:21.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1660 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1077 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 12:33