Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3166 odpowiedzi na ten temat

#1621 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 15:33

To nie wiem co Ty masz za zboża że Ci po samym ccc stoją. Inaczej ustać stoi i pszenica plonująca 10 ton ale jak nie będzie żadnych kataklizmów. Sztuką jest tak skrócić żeby zboże przestało wszystkie nawałnice i ulewy. 0,3 moddus+0,8 ccc potem poprawka na flage 0,15 moddus nie utrzymało pszenicy plonującej na poziomie 7 ton po przejściu potężnej burzy. W tym roku zwiekszam ccc do 1 l i na flage jade cerone albo zwieksze dawke moddusa ( jeśli wogóle będzie co pryskać po dzisiejszych mrozach). Wiec jak ktos pisze że prysnął zboże samym ccc i ustało to mi kompletnie nic nie mówi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 06:25
  •  

#1622 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 16:08

Na mój styl uprawy i nawożenia samo CCC wystarczy. Dawka 1l/ha plus odmiana pszenicy o krótszym źdźble.  Ja dopiero zaczynam przygodę z nowoczesnym rolnictwem, do tej pory mnie to średnio interesowało.

Stosowanie samego CCC w większych dawkach niestety postarza rośliny, moja pszenica była do zbioru około 10 dni wcześniej, niż w tym samym terminie siana pszenica mojego ojca bez regulatorów.

Plon - 5,5t/ha. Jak na moje doświadczenie oraz poziom nawożenia - raczej dobry wynik.

Nie jest sztuką wydać kupę kasy, tylko osiągnąć przyzwoity zwrot z inwestycji. W mojej okolicy różnica między paszówką a jakościówką to 10-15 zł netto, a sami przyznacie, że dla pszenicy jakościowej poziom agrotechniki i ilość zabiegów jest zdecydowanie wyższa.  Dlatego idę raczej w kierunku większego plonu przy zachowaniu umiarkowanego poziomu inwestycji.

Zaczynałem od plonu 3,5-4t/ha więc powoli w górę. Za to poziom zwrotu z 1ha wzrósł i to mnie cieszy.

Edytowany przez jahooo, 03 styczeń 2016 - 16:12.

#1623 Share Pawloo589

Pawloo589

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 16:23

Co to jest to CCC :D

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1624 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1212 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 16:24

CCC - antywylegacz płynny 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#1625 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 03 styczeń 2016 - 16:44

CCC - chlorek chloromekwatu. A nazwy handlowe ma różne.

#1626 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 03 styczeń 2016 - 19:59

To nie wiem co Ty masz za zboża że Ci po samym ccc stoją. Inaczej ustać stoi i pszenica plonująca 10 ton ale jak nie będzie żadnych kataklizmów. Sztuką jest tak skrócić żeby zboże przestało wszystkie nawałnice i ulewy. 0,3 moddus+0,8 ccc potem poprawka na flage 0,15 moddus nie utrzymało pszenicy plonującej na poziomie 7 ton po przejściu potężnej burzy. W tym roku zwiekszam ccc do 1 l i na flage jade cerone albo zwieksze dawke moddusa ( jeśli wogóle będzie co pryskać po dzisiejszych mrozach). Wiec jak ktos pisze że prysnął zboże samym ccc i ustało to mi kompletnie nic nie mówi.

już przytaczałem kilka razy swój przykład i dowód na to że samym CCC można też skrócić.

Pszenica rywalka, nawożenie 170 kg N/ha, 1,5 l CCC, pszenica prawie w 100 % stałą (położyło tylko na poprzeczkach, i tam gdzie nawóz nałożyłem) Plonowała w granicach 7,5-8 t /ha.

Ale jeden warunek... Zabieg był robiony w fazie BBCH 30. I udało mi sie tak tylko na jednym kawałku. Tam gdzie zrobiłem zabieg później, już tak nie było.

Tak więc nie ma co mówić ze samym CCC nie da się skrócić (właściwie to bardziej usztywnić bo w moim przypadku to rosliny praktycznie były skrócone o te 5 cm w stosunku do "kontroli")

Ale nie zaprzeczam ze zabieg CCC + Moddus jest znacznie lepszym rozwiazaniem i bardziej selektywnym co do terminu. Podobno Medax z CCC też fajnie wychodzi - wypowiem się po tym sezonie

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1627 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 10:57

Nie no w pełni się z Tobą zgadzam sam tez skracałem samym ccc jak jeszcze tak intensywnie nie nawoziłem i stało chodzi mi o to żeby czasami ludzi pisali że takie a takie skracanie zdało swój egzamin bo przeszła solidna burza i zboże ustało. Bo można i wogóle nie skracać i ustoi jak nie będzie ulewnych deszczów wiatrów i burz. Żebym zastosował takie skracanie jak piszesz to pszenica leżała by mi w więcej jak 90 %. Także jak ktoś czasem opisuje swoje skracanie może dodac przy jakich warunkach pogodowych zdało egzamin pomoże to z pewnością niektórym zaplanować swoje skracanie odnosząc się jakie warunki pogodowe panują na danym terenie i jakie nawożenie azotowe jest planowane :)

#1628 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1064 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 12:20

stanowisko po burakach to jakies 100kgN plus 170 kg N i 1,5 l CCC i prawie wszystko stało. GENIUSZ

#1629 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 12:41

gdzie napisałem że to było na stanowisku po burakach?

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1630 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 943 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 16:32

Retardanty działają w określony sposób w pewnej fazie i pewnych warunkach np CCC może zdziałać cuda tylko trzeba zadać pytanie jakiego cudu oczekujemy  i jak .......

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1631 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 17:43

Z tymi cudami za te 10 zł bym nie przesadzał ale jak się trafi w odpowiedni termin i warunki pogodowe to robote zrobi.

#1632 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 20:22

Dwa lata temu a nasz prawie wszystka pszenica leżała. Jak przedtawiciel jednej firmy do mnie przyjechał  i dowiedział się że u mnie scagen spokojnie stał to był prawie w  szoku, i to był drugi przypadek na regionie co scagen stał do żniw, bo wszędzie leżał.

Ja nie żałuję na modusa dawka 0,6  i  1 l CCC plus ponad 200 N.

Ale w tamtym roku  też stała, ale to już nie było to i modliłem się żeby się nie położyła. W tamtym roku zawaliły temperatury w czasie oprysków regulatorami były za niskie  i podziałały według mnie w 60% tego co powinny.

Więc CCC  dobrze działa jak jest ciepło,a  jak jest za zimno tomożna i 4 litry dać i guzik  z tego.

Gdzieś czytałem artykuł z badań Niemieckich że  rano prysneli 1 l CCC a w południe jak było  bardzo ciepło 0,5 i efekt był lepszy   przy dawce 0,5, temperatura swoje zrobiła.

#1633 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 04 styczeń 2016 - 23:21

0,6 moddusa i 1 l ccc dajesz w jednym oprysku?

#1634 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 08:59

pochwal sie ile sypie przy 200N?

#1635 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 05 styczeń 2016 - 11:50

Przy samym ccc bardzo trzeba pilnować fazy i temperatury. W ostatnim sezonie pszenica tonacja po jęczmieniu i grochu poszło 1,5l ccc a kawałek po grochu poprawka etefonem. Ładnie ustała, plon około 7t po grochu bliżej 8.

W tym roku mam większość po grochu i mały kawałek po pszenicy. W planach 1,5l może 2l ccc w zależności od pogody i stanu plantacji i pewnie poprawka etefonem. Po pszenicy chyba wystarczy sam ccc

Gdzieś na forum user TOREZ ładnie wyjaśnił w jakich temperaturach stosować CCC. Zanotowałem, trzymam się tego i dobrze działa.

Na pewno efekt fitotoniczny 0,6l moddusa jest fajny ale czy warto?

Edytowany przez gwozd, 05 styczeń 2016 - 11:53.

#1636 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 13:26

Dla mnie liczą się przede wszystkim koszty. Jeśli przy moim nawożeniu i dawce 1l/ha CCC pszenica stoi, to po co przepłacać ?

#1637 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 13:34

kiedyś stosowałem samo CCC ale jak spróbowałem CCC + Moddus to już do samego CCC raczej nie wróce.

Raz że większa selektywność co do terminu zabiegu - a jeśli ktoś ma parę hektarów to dość ważna cecha.

Dwa że ze względu na fazę można tą mieszanke zastosować nieco później - tu kolejny plus odnośnie temperatur które im bliżej lata tym w miare się stabilizują

No i lepszy efekt - rośliny bardziej skrócone i lepiej usztywnione

W tym roku mam w planie spróbować Medax

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1638 Share krzychu1833

krzychu1833

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 13:52

Porównywał ktoś z was efekty działania ccc + moddus a ccc + medax w jednym roku ?

#1639 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 05 styczeń 2016 - 14:25

Stosowałem w sezonie 2014

1. CCC 1,2 l + generyk Modusa 0,25 na T1

na T2 poprawka generyk Modusa 0,25.

2. CCC 1,2l + Medax 0,5 l na T1 

na T2 Medax 0,5 l/ha

Widocznych różnic w efektywności nie było, nic nie wyległo ale rozwiązanie z Medaxem drożej mnie wyszło. Tak więc jak nie widać różnicy to po co przepłacać. Choć złego słowa Na Medax powiedzieć nie mogę. 

Edytowany przez major_89, 05 styczeń 2016 - 14:30.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1640 Share pawelc330c360

pawelc330c360

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja Rolnictwo Lakiernictwo

Napisany 05 styczeń 2016 - 20:09

Nawożenie pszenicy ozimej A wy ile azotu stosujecie wiosną i w jakicha dawkach na 10 t minimum (podajcie agrotechnikę)

Edytowany przez pawelc330c360, 05 styczeń 2016 - 20:10.