Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3172 odpowiedzi na ten temat

#1541 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 01 grudzień 2015 - 12:20

zarówno mocznik jak i saletra w drugiej dawce mogą być . Z tym że pamietaj że mocznik musisz podać trochę wcześniej w porównaniu do saletry

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 15:58
  •  

#1542 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 01 grudzień 2015 - 12:51

Mocznik chyba tez troche bardziej zakwasza ziemie niz saletra ale to nie jest jakis tam problem. Jesli regularnie daje sie wapno to nic nie powinno sie dziac

#1543 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 01 grudzień 2015 - 14:19

kolego Ulman porównanie magnezu z dolominu z magnezem z siarczanu magnezu to jakiś kiepski żart? naprawde myślisz że kilogram Mg z dolomitu równoważy kilogram Mg z siarcznu magnezu? 

i żebym nie był gołosłowny podam rozpuszczalność magnezu w wodzie w zależności od formy

-dolomit                                 10 miligrama w litrze

-kizeryt/siarczan   około   68000 miligrama w litrze

oczywiście magnez z dolomitu jest wartościowy a jego działanie jest rozłożone w czacie , tylko nie piszmy że kilogram z dolomitu jest rowny kilogramowi z siarczanu i jaka to oszczędność płynie ze stosowania dolomitu.

Edytowany przez piotr30piotr, 01 grudzień 2015 - 15:26.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1544 Share bartekd91

bartekd91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 01 grudzień 2015 - 22:03

Nawożenie pszenicy ozimej Wg mnie w kwestii azotowej 250kg saletry dać jak juz ta wegetacja ruszy zeby tez nie bylo za zimno. Chyba ze bedzie bardzo mocno pokrzewkona to może 300kg saletrzaku, na drugie saletrzak 200-250kg, na trzecia dawkę zalezy jak się trzyma tez ze 150kg saletrzaku, doskonale sie o tym przekonałem ze macznik to mogę użyć do rozpuszczenia z siarczanem magnezu w wodzie, a nie widzi mi sie siać zboża a pielęgnować slomy tylko ziarno.

#1545 Share Marcin34

Marcin34

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 01 grudzień 2015 - 22:06

a sypał ktoś siarczan magnezu granulowany na pszenice

#1546 Share bartekd91

bartekd91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 03:54

Nawożenie pszenicy ozimej Wap mag sype przed oraniem pod pszenice i jest ok, siarczan magnezu sypalem pod cebule i ok, kiedys tez wap mag sypalem w lutym na pszenice.siarczan magnezu to dolistnie podaje.

#1547 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 02 grudzień 2015 - 12:08

Siarczan magnezu granulowany z siarkopolu rozpuszcza się trochę wolniej niż kizeryt i na wiosnę trzeba go wysiewać odpowiednio wcześniej. Ale ważna zaleta, jest znacznie tańszy. W tym roku pod pszenicę przedsiewnie dałem 50kg a na wiosnę przed saletrą dam 100kg przy bardzo niskiej zawartości magnezu. 

Sypię go pod pszenicę ozimą, jęczmień jary, groch jadalny, czosnek w ilości zależnej od stanowiska, co wyszło na badaniu gleby. Efekty są dobrze widoczne

#1548 Share wskpiotrus125

wskpiotrus125

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 261 postów
  • Zainteresowania:John Deere ,Interesuje się Rolnictwem, motoryzacją, mechaniką,modelarstwem rolniczym

Napisany 02 grudzień 2015 - 12:25

panowie zasiałem pszeniczke po qq i byostarsznie sucho i nie podałe npk teraz sięrozpadał szenczka wyszła ładnie  i jak najlepiej podać jejteraz npk myslałem nad pierwszą dawką yara 16-16-16 ok 400 kg czy to dobry pokmysł czy może posiać teraz pogłownie  z yary jakieś npk

#1549 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 16:10

słuchajcie koledzy czy 250 saletry na start potem 150 mocznika druga dawka a trzecia 100 saletry jest odpowiednio czy na drugą dać 200 saletry? Co będzie lepszym rozwiązaniem? 250 na start liczę teraz bo pszenica po qq ale jak okaże się na wiosnę że będzie ładna to zmniejszę pierwszą dawkę

Powiem szczerze, że ja do saletry na drugą dawkę nie wrócę już. Zdecydowanie lepiej sprawdza się u mnie mocznik rozsiany tak 2 tygodnie przed strzelaniem w źdźbło. Ogólnie pola mam podobne i na przestrzeni 2 lat tam gdzie zastosowałem mocznik w tym terminie 140-150kg, plon był zawsze lepszy o 1 tonę ziarna na hektar w stosunku do saletry 200 kg podanej na początku strzelania w źdźbło.

Co do tego zakwaszania przez mocznik, to niby 100 kg mocznika potrzebuje 98 kg CaO a saletry 65 kg, więc przeliczając to na nasze dawki mocznik zabierze powiedzmy 150 kg CaO a saletra 130 kg, więc różnica nie jest jakaś kolosalna. U mnie zwyżka plonu w stosunku do saletry w pełni rekompensuje mi tą minimalnie większą dawkę wapna. Plus saletry to również śladowe ilości magnezu.

P.S Nie twierdzę, że ta metoda z mocznikiem jest dobra dla każdego, bo jednak ogólnie przyjęta jest saletra na drugi rzut, ale u mnie w centrum kraju, zdecydowanie lepiej spisuje się mocznik. W każdym razie myślę, że warto abyś spróbował chociaż część areału z mocznikiem.

#1550 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 02 grudzień 2015 - 16:12

ja bym już PK odpuścił (nawieziesz roslinę następczą) Zostań na samym azocie a P K uzupełnisz w nastepnym sezonie

Wg mnie w kwestii azotowej 250kg saletry dać jak juz ta wegetacja ruszy zeby tez nie bylo za zimno. Chyba ze bedzie bardzo mocno pokrzewkona to może 300kg saletrzaku, na drugie saletrzak 200-250kg, na trzecia dawkę zalezy jak się trzyma tez ze 150kg saletrzaku, doskonale sie o tym przekonałem ze macznik to mogę użyć do rozpuszczenia z siarczanem magnezu w wodzie, a nie widzi mi sie siać zboża a pielęgnować slomy tylko ziarno.

300 kg saletrzaku na dobrze rozkrzewioną pszenice w pierwszej dawce to za dużo. 200 kg zdecydowanie wystarczy. Poza tym w pierwszej dawce saletrzak zadziała praktycznie identycznie jak saletra (formy azotu są te same, ich udział również taki sam, pół na pół)). Wprawdzie saletrzak potrzebuje więcej wody na rozpuszczenie ale w pierwszej dawce zwykle wody nie brakuje więc działanie będzie podobne do saletry. W 2 i 3 dawce zamiast saletrzaku lepsza byłaby saletra - no chyba że trafi się na idealne warunki wigotnościowe wtedy i saletrzak dobrze wyjdzie.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1551 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 16:26

Nawożenie pszenicy ozimej Spróbowałem na jednej działce RSM i nie mam zamiaru juz wracać do granulatu w drugiej dawce napewno. Pierwsza dawka saletra/saletrosan bo plecakiem łatwiej na mokrych działkach.
2 strzał w rsmie 150-300l w zależności od uprawy. Zalet chyba nie muszę wymieniać.

#1552 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 19:29

Siarczan magnezu granulowany z siarkopolu rozpuszcza się trochę wolniej niż kizeryt i na wiosnę trzeba go wysiewać odpowiednio wcześniej. Ale ważna zaleta, jest znacznie tańszy. W tym roku pod pszenicę przedsiewnie dałem 50kg a na wiosnę przed saletrą dam 100kg przy bardzo niskiej zawartości magnezu. 

Sypię go pod pszenicę ozimą, jęczmień jary, groch jadalny, czosnek w ilości zależnej od stanowiska, co wyszło na badaniu gleby. Efekty są dobrze widoczne

i zapomniałeś dodać że jest fizjologicznie kwaśny i zakwasza glebę, a kizeryt ma obojętny odczyn.

#1553 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 20:12

Przecież to jest to samo  :o

#1554 Share bartekd91

bartekd91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 21:49

Nawożenie pszenicy ozimej Ja tez centrum i jak sypalem macznik to zboże lepiej wygladalo dostalo sttzala, ale plon lepszy po saletrzaku mam.
Ten rsm wymaga specjalnych dysz do kroplenia tego?

#1555 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 01:55

Przecież kizeryt też zawiera siarkę. To też jest siarczan magnezu tyle że niemiecki i pewnie poprzez proces produkcji...granulacji jest lepiej rozpuszczalny.

Zresztą jak sypie na rędzine to nie ma znaczenia 

#1556 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 10:04

ja 2 lata temu właśnie dawałem mocznik na 2 dawkę ale wtedy nie było 3 dawki a teraz planuje 3 dawki i z saletrą chce spróbować. No chyba że jak pod qq będę sypał to może dwa przejazdy z mocznikiem dla porównania spróbuje. Chociaż może już być za późna druga dawka wtedy z mocznikiem

#1557 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 22:37

Przecież to jest to samo  :o

Przecież kizeryt też zawiera siarkę. To też jest siarczan magnezu tyle że niemiecki i pewnie poprzez proces produkcji...granulacji jest lepiej rozpuszczalny.

Zresztą jak sypie na rędzine to nie ma znaczenia 

muszę was rozczarować to nie jest to samo, mówi się że kizeryt to siarczan magnezu jednowodny (tylko nie wiem dlaczego maja rożne % zawartości składników), natomiast siarczan magnezu siedmiowodny to mieszanina soli magnezowych poddana krystalizacji (również ma inny skład %).

osobiście wole kizeryt - lepiej się rozpuszcza stosując pogłównie i ma pH obojętne

link do kizerytu:

http://www.kali-gmbh...se-mineral.html

#1558 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 06:12

Siarczan magnezu siedmiowodny o zawartości MgO 16% stosuje się nalistnie nie posypowo. Pisałem o siarczanie magnezu granulowanym MgO 21%   http://www.zchsiarko...gnezu-mgs-21-30

Czym różni się od kizerytu? Oba zawierają spore ilości siarki. Proszę wyjaśnij w jaki sposób kizeryt nie zakwasza

#1559 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 21:04

w poprzednim poście podałem link do kizerytu tam to jest napisane cytuję:

"Minerał kizeryt (MgSO4•• H2O) występuje w naturze i jest rozpuszczalnym w wodzie siarczanem magnezu o wysokiej sile działania: jest pH neutralny, dzięki czemu nie zakwasza gleby i dostarcza roślinom magnez i siarkę w formie łatwej do natychmiastowego pobrania."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1560 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 04 grudzień 2015 - 22:47

Nawożenie pszenicy ozimej Ta sama forma siarki, ta sama forma magnezu. Jedynie różnica w proporcji /ilości.