pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
knoro93    215

To jeszcze zależy czy słoma była cięta. Ja w tamty roku zmniejszyłem dawkę saletry do 180 kg ze względu na to że pszenica była za bardzo pokrzewiona na słome nic nie rzuciłem a ciołęm efekt był taki że tam gdzie zmniejszyłem saletre pszenica na początku strzelania w źdzbło zbladła mocno i w efekcie wyszła mi za rzadka. Zanim zaczeła działać 2 dawka azotu zabrakło chyba sporo z pierwszej dawki i mocno zredukowała pędy. Według mnie 200 kg to takie optimum. 250 kg na słabo rozkrzewione plantacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Witam , mam pytanie na jesień pod pszenice dałem 270kg/ha Lubofoski 3,5-10-20 teraz zastanawiam się co dać na wiosnę ;/ Co będzie lepsze RSM czy Saletra Amonowa ? I jakie dawki , klasa ziemi III-IV . Pole wapnowane po żniwach . 

 

Spróbuj RSM, przynajmniej w drugiej dawce  :) Rozlej równowartość (a nawet mniej) azotu jaki byś rzucił w postaci granulatu, a będziesz wiedział co i jak.

My się przekonaliśmy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

Ja słomy nie zbieram. W tym roku miałem problem, aby ją przykryć, mimo, że pocięta.

RSM już stosowałem. Tylko trzeba mieć taki areał, aby ten zbiornik zużyć w ciągu sezonu, ja mam na to na razie  za mały areał.

RSM na pierwszą dawkę nie jest dobry, na drugą jak najbardziej.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347

panowie jak to jest z siarka w uprawie zboz,  dajecie np saletrosan?  czy opryski siarczanem magnezu wystarczaja?   jakie sa  wasze doswiadczenia/roznice miedzy saletrosanem a saletra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

w tym roku wszystko jadę saletrosanem (mowa o pierwszej dawce) a co roku standardowo idzie przynajmniej jeden zabieg siarczanem magnezu.

 

Żeby wyciagnąć jakieś konkretne wnioski to musiałbym zrobić doświadczenie na jednym polu w takich samych warunkach. Ale stosowałem w ubiegłym sezonie  na jednym polu w dawce 180 kg/ha i w porównaniu do reszty gdzie szło 200 kg saletry wzrost roslin bardziej mi się podobał. Saletrosan nie dokrzewiał zbytnio pszenicy, przez co nie rosła nadmiernie obsada pędów co może się przełożyć sie na mniejsze porażenie chorobami (tego akurat nie mogłem jednoznacznie określić bo akurat na tym kawałku była stosowana inna ochrona niż wszędzie)

Poza tym siarka poprawia wykorzystanie azotu


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

1.Jak to jest w końcu z tą 3cią dawka azotu w pszenicy ma wpływ na plon czy na jakość ziaren?

2. Jaka optymalna dawka azotu na pierwszy strzał wiosną na pszenice dobrze rozkrzewiona a jaki na słabo rozkrzewioną żeby ją do krzewić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Kiedyś na 2 dawkę poszedł saletrosan i wizulnie było widać sporą różnice bo zboże było ciemniejsze tam gdzie saletrosan.

Saletrosan jest ok, ale sporo zakwasza glebę, jak już to ten nowy 30/6 chyba. 

Lepsza opcja jest z siarczan magnezu/kizeryt i saletra. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John175    47

Artist kiedyś pytałem profesora to mówił,że 3 dawka N jeśli zastosujemy wcześniej (na liść flagowy) to wpłynie na liczbe pylników w kłosie...

Co do dawki startowej dwie pierwsze daje równe. Zależy w jaki plon celujesz.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

Jakie dawki na do krzewienie a jakie żeby nie do krzewić chodziło mi bardziej ogólnie w procentach całej dawki czystego N. Ja celuje w 6t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

A ja mam takie niestandardowe pytanie odnośnie siarki.

Gdzieś kiedyś czytałem, że nawożenie siarką można ograniczyć jeśli plantacja leży w sąsiedztwie fabryk lub często uczęszczanych dróg samochodowych. Czy tak faktycznie jest? Bo w sumie moja pola leżą praktycznie przy bardzo uczęszczanej drodze, i u sąsiada co wali tylko saletrę na rzepak nie widać żadnych niedoborów siarki w tej lubiącej S roślinie. Czy to stwierdzenie o pobieraniu siarki z atmosfery jest prawdziwe, czy też może pochodzi z dawnych lat kiedy auta czy nawet fabryki dużo więcej związków emitowały?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

6 ton więc jak rzucisz 2x200kg saletry to powinno być przy normalnej Ziemii

 

no moze bez ochrony grzybowej ale jesli warunki sa w miare optymalne, ochrona grzybowa i tak jak piszesz normalna ziemia to mozna nawet i koło 7,5 ton osiagnac

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

1.Jak to jest w końcu z tą 3cią dawka azotu w pszenicy ma wpływ na plon czy na jakość ziaren?

2. Jaka optymalna dawka azotu na pierwszy strzał wiosną na pszenice dobrze rozkrzewiona a jaki na słabo rozkrzewioną żeby ją do krzewić?

1. Wpływa bardziej na parametry (białko) ale poprawia też nieco MTZ więc ma też wpływ na plon

2. W zależności od przedplonu i zawartości Nmin.:

  dla dobrze rozkrzewionej do 50-60 kg

  dla słabo rozkrzewionej 60-80 kg

 

A ja mam takie niestandardowe pytanie odnośnie siarki.

Gdzieś kiedyś czytałem, że nawożenie siarką można ograniczyć jeśli plantacja leży w sąsiedztwie fabryk lub często uczęszczanych dróg samochodowych. Czy tak faktycznie jest? Bo w sumie moja pola leżą praktycznie przy bardzo uczęszczanej drodze, i u sąsiada co wali tylko saletrę na rzepak nie widać żadnych niedoborów siarki w tej lubiącej S roślinie. Czy to stwierdzenie o pobieraniu siarki z atmosfery jest prawdziwe, czy też może pochodzi z dawnych lat kiedy auta czy nawet fabryki dużo więcej związków emitowały?

pobieranie siarki z atmosfery to dosyć pośrednie określenie. Chodzi o to że siarka "opada" na glebę z zanieczyszczeniami (np. kwaśne deszcze) stąd jej źródło.

Ale obecnie niby to zanieczyszczenie środowiska jest mniejsze niż kiedyś (przepisy prawne dla fabryk, normy emisji spalin w samochodach itd) tak więc podchodziłbym do tego dosyć sceptycznie i na pewno nie w sposób głównego "źródła" siarki dla roslin. Nie mniej jednak takie zjawisko wystepuje


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

To zależy od tego, jaką masz odmianę, jaką zasobność gleby, PH itp. Nie zawsze te 200kg saletry oznaczać musi wykonanie skracania, bow skrajnym przypadku może nie przynieść efektu.

Ale skracać warto - dla własnej spokojności. Poza tym to, czego roślina ni zużyje na wzrost łodygi, zagospodaruje gdzie indziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

sprecyzuj pytanie. Bo o tym jak kto skraca można zrobić wykład na kilka stron...


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

To nie wiem co Ty masz za zboża że Ci po samym ccc stoją. Inaczej ustać stoi i pszenica plonująca 10 ton ale jak nie będzie żadnych kataklizmów. Sztuką jest tak skrócić żeby zboże przestało wszystkie nawałnice i ulewy. 0,3 moddus+0,8 ccc potem poprawka na flage 0,15 moddus nie utrzymało pszenicy plonującej na poziomie 7 ton po przejściu potężnej burzy. W tym roku zwiekszam ccc do 1 l i na flage jade cerone albo zwieksze dawke moddusa ( jeśli wogóle będzie co pryskać po dzisiejszych mrozach). Wiec jak ktos pisze że prysnął zboże samym ccc i ustało to mi kompletnie nic nie mówi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9233

Na mój styl uprawy i nawożenia samo CCC wystarczy. Dawka 1l/ha plus odmiana pszenicy o krótszym źdźble.  Ja dopiero zaczynam przygodę z nowoczesnym rolnictwem, do tej pory mnie to średnio interesowało.

Stosowanie samego CCC w większych dawkach niestety postarza rośliny, moja pszenica była do zbioru około 10 dni wcześniej, niż w tym samym terminie siana pszenica mojego ojca bez regulatorów.

Plon - 5,5t/ha. Jak na moje doświadczenie oraz poziom nawożenia - raczej dobry wynik.

Nie jest sztuką wydać kupę kasy, tylko osiągnąć przyzwoity zwrot z inwestycji. W mojej okolicy różnica między paszówką a jakościówką to 10-15 zł netto, a sami przyznacie, że dla pszenicy jakościowej poziom agrotechniki i ilość zabiegów jest zdecydowanie wyższa.  Dlatego idę raczej w kierunku większego plonu przy zachowaniu umiarkowanego poziomu inwestycji.

Zaczynałem od plonu 3,5-4t/ha więc powoli w górę. Za to poziom zwrotu z 1ha wzrósł i to mnie cieszy.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj