Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3171 odpowiedzi na ten temat

#1201 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 16 marzec 2015 - 22:53

Panowie moja pszeniczka wygląda bidnie, późny siew i susza zrobiły swoje, dzisiaj dostała 220-250 saletry, chcę ją prysnąć antywylegaczem na rozkrzewienie i myślałem żeby dodać z 15% mocznika, kolega petro11 pisał wyżej że w fazie krzewienia wskazane nawet 25%. Doradźcie tylko kiedy najlepiej wykonać oprysk, w jakiej temp i czy warto dodać do tego jeszcze siarczan Mg, bo miałem go dodawać dopiero z T1? Narazie ciepła nie zapowiadają, planuje jeszcze sypnąć 150kg saletry i 80-100kg na kłos zależy jak będzie wyglądać.

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 19:33
  •  

#1202 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 17 marzec 2015 - 21:33

Jeśli dokrzewiasz ccc to średnia dobowa temp min 5 stopni a najlepiej 8. I patrz żeby kolejne kilka nocy nie było przymrozków. Do dokrzewiania jak najbardziej mocznik siarczan oraz mikro by sie przydało.

#1203 Share Toru

Toru

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 17 marzec 2015 - 22:15

Nawożenie pszenicy ozimej Mam YaraVita Zboże, ale nie wiem czy pszenica nie za mała, 3-4 liście nie przyjmnie tego wszystkiego. Mikro bym dał z T1 ew. jakiegoś krystalionu sypnąć.

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1204 Share garu

garu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisany 17 marzec 2015 - 23:42

Mogę prosić o odp.

#1205 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 10:11

Mam pytanie odnośnie nawożenia pszenicy ponieważ zostało mi saletrosanu to czy mogę na niezbyt dobrze rozkrzewioną pszenicę zastosować 150 kg saletrosanu i 150 kg saletry.

Ale na 1 dawke? czy na drugą? Saletrosan rozumiem został Ci z nawożenia rzepaku?

#1206 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 21:19

Oczywiście że możesz zastosować oba nawozy. I jeden i drugi mają te same formy azotu a dzięki dodatkowi siarki będziesz miał lepsze pobieranie azotu.

#1207 Share garu

garu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisany 18 marzec 2015 - 23:12

Ale na 1 dawke? czy na drugą? Saletrosan rozumiem został Ci z nawożenia rzepaku?

Na pierwszą dawkę ponieważ nie miałem możliwości wcześniejszego wjazdu w pole. 

#1208 Share karino25

karino25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 19 marzec 2015 - 08:12

Panowie zapowiadaja na weekend przymrozek (centralna Polska), choc i teraz w nocy jest ok. -1stopien. Siac saletre po  pszenicy czy czekac jak bedzie juz dodatnia tem? bo jak rozhartuje pszenice to moge zaszkodzic jej a nie pomoc.

#1209 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 19 marzec 2015 - 08:21

niewielki przymrozek nic nie powinienien jej zrobić

#1210 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 19 marzec 2015 - 09:42

Panowie zapowiadaja na weekend przymrozek (centralna Polska), choc i teraz w nocy jest ok. -1stopien. Siac saletre po  pszenicy czy czekac jak bedzie juz dodatnia tem? bo jak rozhartuje pszenice to moge zaszkodzic jej a nie pomoc.

nie wiem  na co wy czekacie...

przymrozek to może być nawet na końcu kwietnia!

u mnie dzisiaj jest dokładnie 21 dni po pierwszej dawce i jutro przed deszczami planuję posiać drugą dawkę w postaci mocznika 200kg/ha... pszenica w fazie BBCH 30...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1211 Share dawid35123

dawid35123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 19 marzec 2015 - 20:36

Zastanwiam sie czy nie dac saletry razem z siarczanem magnezu posypowym z Siarkopolu? Planuje jutro rozsiac saletre ale nie wiem czy ten magnez nie bedzie dany za pozno, moze szkoda go sypac?

#1212 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 19 marzec 2015 - 21:00

Ogladałem swoja pszenice dzisiaj. Saletra zaczyna działać. Mineło 8 dni od rozsiewu a po łubinie na jednym kawałku to jest tak gesta i rozkrzaczona az szok. Dobrze ze na start nie dałem duzo azotu na niej.

#1213 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 19 marzec 2015 - 21:31

Na pierwszą dawkę ponieważ nie miałem możliwości wcześniejszego wjazdu w pole. 

Jak kolega z góry napisał możesz śmiało siać aczkolwiek temperatury za oknem są już dośc wysokie i najlepiej by było zaaplikować azot w formie saletry która sie rozpuści z wieczorną rosą. Z saletrosanem może być o tyle problem że potrzebny jest nawet nie wielki ale deszcz bo inaczej bedzie leżał na powierzchni gleby tym bardziej że w polu zaczyna robić się sucho a deszczu narazie nie zapowiadają bynajmniej u mnie.

#1214 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 19 marzec 2015 - 21:47

Kolego panczo druga dawka w marcu? Nie masz czym się chwalić..... twoja pszenica w maju siądzie jak nic z braku azotu. Jak będzie chłodny kwiecień to pół mocznika wyparuje bo tak się dzieje w niskich temp. i w czasie suchej wiosny. Trzeba znać potrzeby pokarmowe zbóż, fazy rozwojowe i do nich się stosować.

#1215 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 19 marzec 2015 - 21:53

Nawożenie pszenicy ozimej właśnie dali azot w połowie lutego i teraz drugą dawke juz by sypali .głupota ludzka nie zna granic

#1216 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 19 marzec 2015 - 22:08

Z poniedziałku na wtorek do -6. Może przy gruncie spaść do -10. Zobaczymy co się stanie z mocno pobudzoną pszenicą azotem..... A i do kolegi Andrzeja. Jak masz bardzo mocno rozkrzewioną pszenice po łubinie to zdecydowanie mogłeś wstrzymać się z pierwszą dawką. W takim łanie najlepiej zastosować azot w fazie strzelania w źdźbło ponieważ taka pszenica może mieć nawet 2500tys źdźbeł na mkw. a do wydania 8ton z ha potrzeba około 500. Pozostała część musi być zredukowana. Plon możesz mieć wysoki ale już parametry nie koniecznie, do tego dochodzi presja chorób, większa skłonność na wyleganie.

#1217 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 20 marzec 2015 - 08:15

nie wiem na co wy czekacie...
przymrozek to może być nawet na końcu kwietnia!
u mnie dzisiaj jest dokładnie 21 dni po pierwszej dawce i jutro przed deszczami planuję posiać drugą dawkę w postaci mocznika 200kg/ha... pszenica w fazie BBCH 30...

to za tydzien trzecia posiej i bedziesz mial spokoj do zbiorow z nawozem. Poczytaj troche o nawozeniu pszenicy albo zapytaj sasiada.

#1218 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 20 marzec 2015 - 18:16

W zeszłym roku siałem mocznik, na drugą dawkę dokładnie 29 marca i nie widzałem aby zboże głodowało. Dodam, że to było już za późno na mocznik według teorii, bo 1 kolanko było sporo nad ziemią-plon 9 ton. W tym roku planuję sypnąć mocznik 160 kg/ha za tydzień, myślę że to będzie tak na oko, z 5-6 dni przed skracaniem(chyba, że będzie sucho to opóźnię trochę i przesunę saletrę z pszenicy jarej na zimówkę) Co o tym sądzicie?

#1219 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 20 marzec 2015 - 19:57

Z poniedziałku na wtorek do -6. Może przy gruncie spaść do -10. Zobaczymy co się stanie z mocno pobudzoną pszenicą azotem..... A i do kolegi Andrzeja. Jak masz bardzo mocno rozkrzewioną pszenice po łubinie to zdecydowanie mogłeś wstrzymać się z pierwszą dawką. W takim łanie najlepiej zastosować azot w fazie strzelania w źdźbło ponieważ taka pszenica może mieć nawet 2500tys źdźbeł na mkw. a do wydania 8ton z ha potrzeba około 500. Pozostała część musi być zredukowana. Plon możesz mieć wysoki ale już parametry nie koniecznie, do tego dochodzi presja chorób, większa skłonność na wyleganie.

do strzelania w źdźbło to on by zagłodził tą pszenice. W dobrze rozkrzewionych dawka 30-40 kg N najlepiej w całości w formie amonowej

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1220 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 20 marzec 2015 - 20:09

gdy piszecie o tym co i jak stosujecie, piszcie prosze faze BBCH i rejon z jakiego jestescie. U mnie na podlasiu pszenica dopiero jest w fazie BBCH 25-27 10 dni po dawce azotu i wyglada bardzo ładnie, 250 Saletry CAN poszło

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek