Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3166 odpowiedzi na ten temat

#1081 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 08:50

Według promowanej przez niektórych metodologii liczenia plonów, to ten, co nie ma nowego JD na podwórku zbiera po 3t/ha :D Naiwnych nie sieją, gimbaza dorwała sę do forum. Mam znajomego co gospodarzy starym MTZ-tem i C-330  i 99% gospodarzy w okolicy chciałoby mieć takie plony jak on. W tym roku ponad 4t rzepaku z ha, przy średniej w okolicy 2,5t. Pszenica - 7t/ha (średnio). Buraki - w tym roku nie wiem, ale w ubiegłym 30% więcej niż sąsiedzi. Nie prowadzi gospodarstwa na pokaz, tylko ma mieć z niego zysk. Niewielki debet w banku na wszeli wypadek. Nawozy, opryski - za gotówkę. Zboże sprzedaje wówczas, gdy jest korzystna cena, a nie, żeby na gwałt spłacić kredyt. Kombajn do zboża, kombajn do buraków - wynajmuje usługę, bo policył, że nie opłaca mu się kupno i utrzymanie sprzętu - za mało ha do obrobienia.

Ja tez się zastanawam, czy siać już nawóz, ale byłem wczoraj - w pole jeszcze nie wejdę, chyba że rano po przymrozku, jeszcze z tydzień poczekam. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 05:56
  •  

#1082 Share new_profil_luki21

new_profil_luki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1236 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, metaloplastyka

Napisany 03 marzec 2015 - 10:06

Nawożenie pszenicy ozimej U mnie wegetacja ruszyła. Młode korzonki po 10 mm. Nawóz rozsypany w sobotę połowa pierwszej dawki.

KPK KUMURUN TEAM

#1083 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 10:48

@new_profil_luki21 To ile razy rozsiewasz nawóz jak tak dzielisz dawki ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1084 Share krzysiuzuzia

krzysiuzuzia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Zainteresowania:muzyka, elektronika w rolnictwie

Napisany 03 marzec 2015 - 12:59

akurat co do ciagnika to bez urazy ale jeden pieron czy 330. 360 czy fendt cz john ale w stosunku co do rozsiewaczy raczej tu jest caly problem ta akurat lekki wplyw na plon ma bo czy lejek, kos a nowy amazone badz rauch jest roznica

#1085 Share Szczepanitoo

Szczepanitoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 13:43

U mnie w łódzkim niby się coś na polu zaczyna zielenić ta pszenica, korzonki delikatnie delikatnie ruszają, ale czy jest sens siać saletrę jak w dzień 2-3 stopnie  w nocy przymrozki? około 10 myślę sypnąć bo w powietrzu jest dosyć azotu i po co jeszcze ma  uciekać w powietrze z tego drogiego nawozu

#1086 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 14:42

Ja też jestem z łódzkiego i z saletra nie wcześniej niż 15 marca chyba że koło 10 będzie w nocy chociaż troszeczkę na minusie ;)

#1087 Share pajonk25

pajonk25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 18:17

Z saletry Ci azot w powietrze nie ucieknie ucieka tylko z mocznika..

#1088 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 18:43

Na pewno po części może być wymyty w razie silniejszych opadów a jeśli nie to jak wegetacja ruszy za 2-3tygodnie bo będzie zimno to azot najprawdopodobniej przemieści się wgłąb profilu glebowego i słabe będzie działanie. W moich rejonach już tak nie szaleją bo często dawali jak mróz był ale zdarzało się że dopiero po miesiącu ruszyła wegetacja i od razu lecieli z drugą dawką.... Roślina jak ma dobrze dane ma na  jesieni i jest w miare rozkrzewiona to niech sobie tam lekko się zieleni a jak przyjdzie prawdziwe ciepło to wtedy ma mieć azot. Niektórzy widze że jak małpy jeden na drugiego patrzy......

#1089 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 18:56

Jaki mróz za 10 dni w wielkopolsce ponad 15 stopni

#1090 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 19:05

No tak kolego. Zależy kto w jakim regionie mieszka. Ja na mazurach to ciągnie od ruskich długo.... jakieś pare lat temu byłem pod Poznaniem bo miałem ciągnik do odbioru. Początek kwietnia, u was rzepak poszedł do góry, wszyscy krótkie rękawki , ja za 3dni wracam a u nas dalej nikt w pole nie ruszył śnieg pada i wszyscy w piecu palą, a niby nie daleko.....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1091 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 03 marzec 2015 - 19:14

Jeśli chodzi o te wymecie azotu to jak zastosowałem saletrosan w dawce 180 kg to według was w całosci został wymyty

nie mógłbyć w całości wymyty bo ma większość formy amonowej (nie wymywanej) 7 % stanowi forma saletrzana - część pobrały rośliny część może i zostanie wymyta także nie ma strachu

Z saletry Ci azot w powietrze nie ucieknie ucieka tylko z mocznika..

przy braku wody może uciec i z saletry (forma amonowa) ale to żadko spotykane bo saletra rozpuszcza się praktycznie nawet tylko przy udziale rosy. Większe straty z tego tytułu będą z saletrzaku

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1092 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 943 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 19:18

W sobotę 28.II pszenica dostała 80N w RSM, ledwo wyjechałem. Wczoraj deszcz, dzisiaj śnieg. Nie wiadomo kiedy trafił okazja wjechać na pole. Azot przemieści się wgłąb profilu glebowego do korzeni i jak wegetacja ruszy w pełni to będzie dostępny jak znalazł.

40N w RSM to jak 118kg saletry i 87kg mocznika /ha

#1093 Share Chmielo

Chmielo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • Zainteresowania:Historia i Wędkarstwo

Napisany 03 marzec 2015 - 19:39

Mam dylemat czy dac na start saletrzak czy saletre 

#1094 Share sybiuszek24

sybiuszek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,sport,wędkarstwo

Napisany 03 marzec 2015 - 19:49

U mnie dają różnie bo niby saletrzak tańszy ale w przeliczeniu na azot to saletra tańsza ja osobiście daje 200 kg/ha saletry bo szybciej działa niż saletrzak.Saletrzak dobry pod korzeń bo wolniej się rozkłada.Pozdrawiam

#1095 Share grzesiu0905

grzesiu0905

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 20:19

ja rozsiałem w czwartek 250 kg saletry i myślę że była to dobra decyzja .

#1096 Share Szczepanitoo

Szczepanitoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 22:10

Tak jak napisalem wczesniej, okolo 10 sie wjedzie z saletrą bo pszenica pięknie rozkrzewiona. A z tego co mnie uczyli i czytalem to zawsze pierwsza dawka saletra bo ma pobudzić, dać kopa, oraz że nie ma sensu dawać wiecej niż 70kg/ha czystego składnika bo pszenica po prostu tego nie przetrawi, a nawozy za darmo nie są.

#1097 Share grzesiu0905

grzesiu0905

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 23:39

w mojej okolicy jest przedsiębiorstwo niemieckie i byś wiedział ile oni dają w czystym składniku to byś się zdziwił.

#1098 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 23:45

Tutaj popieram, bo 60% N w pierwszej dawce to stara szkoła, teraz się daje 200-300 N w czystym na ha, to 60% z 300 to masz 180N w czystym to ponad 500 kg saletry. Nawet przy 200 N, gdzie to już jest standard to i tak wychodzi 120N w czystym na pierwszej dawce, co daje koło 350 kg saletry. Dać należy tyle ile zboże potrzebuje, przy odpowiedniej obsadzie, i dobrej kulturze gleby 60 N spokojnie starczy, na drugą dawke mozna dać trochę więcej, i najlepiej resztę poprawić mocznikiem o ile się da. 

Załóżmy, że chcemy dać 230 kg.
Czyli mniej więcej powiedzmy, że wjeżdżamy z pierwszą dawką zaraz przed ruszeniem wegetacji czyli niech to będzie 01.03 Dajemy 200kg saletry czyli 68 N. Z drugą dawką jedziemy za 14-24 dni zależy do rozwoju zbóż, w  tym okresie zboże musi mieć cały czas dostęp do azotu. Czyli druga dawka niech będzie 20.03 250 kg saletry czyli 85 N, i za kolejne 10-20 dni, o ile jest temp możemy jechać z mocznikiem 100 kg czyli 46 N. Resztę podamy w oprysku, najlepiej w T2 i T3, jeżeli ktoś nie daje azotu w T3, to lepiej rozłożyć trochę nawożenie azotem wiosennym o 10 N mniej w każdej dawce, i dać 30 N na kłos.

#1099 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 07:37

no właśnie ja planuje dać 3x saletrę I 150kg, II 200kg i kiedy dać tą III na poprawę parametrów bo rożne szkoły już słyszałem jedni mówią, że sypac tuż przed kłoszeniem inni, że juz po wykłoszeniu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1100 Share Szczepanitoo

Szczepanitoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 07:56

To jakie plony ma ktoś kto daje 300kgN w czystym składniku? Ja sypie 160kgN + dolistnie i plon zawsze kręci się około 8t/ha. Jest sens ekonomiczny, bo wydaje mi się, że 10-12 to mi nie wypnie nawet jak dam więcej nawozu?

no właśnie ja planuje dać 3x saletrę I 150kg, II 200kg i kiedy dać tą III na poprawę parametrów bo rożne szkoły już słyszałem jedni mówią, że sypac tuż przed kłoszeniem inni, że juz po wykłoszeniu

ja na 1 daje saletre, na drugą mocznik a przed kloszeniem i po wykłoszeniu dolistnie NPK gdzie N 20kg/ha mocznika. Nie wiem czy to jest prawidłowo ale efekty sa zadowalające