Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3168 odpowiedzi na ten temat

#1021 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 21 luty 2015 - 21:31

kurde śmiejecie się ale ja w zeszłym roku siałem 22 lutego saletrę anwilu 34N i co plony niesamowite 7/t ha pszenicy (wlkp) tam pieprzą że składniki uciekają i mróz niszczy nawóz na moim przykładzie tak było i nadal się trzymam że pierwsza daka N decyduje o plonie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 03:20
  •  

#1022 Share pajonk25

pajonk25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 21 luty 2015 - 21:38

kolego co zaproponujesz zamiast mocznika

Ja lece 3 razy saletra np pod pszenzyto 180-180-140 mocznik mozesz wykorzystac z siarczanem w dolistnym dokarmianiu to zalezy od Ciebie ile pieniazkow mozesz wydac na nawozenie

kurde śmiejecie się ale ja w zeszłym roku siałem 22 lutego saletrę anwilu 34N i co plony niesamowite 7/t ha pszenicy (wlkp) tam pieprzą że składniki uciekają i mróz niszczy nawóz na moim przykładzie tak było i nadal się trzymam że pierwsza daka N decyduje o plonie

Kolego i bardzo dobrze zrobiłes ja tez tak robiłem :) a z saletry nic nie ucieka takze sie nie martw pozdro :)

#1023 Share Mikua

Mikua

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 21 luty 2015 - 23:00

Czytam kto co każdy pisze i zastanawiam sie czy warto siać saletrosan czy wystarczy sama saletra?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1024 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 22 luty 2015 - 08:51

LOSKTOS a Niemcy sieją sam mocznik i co nie mają plonów ja siałem polifoske 21 14 marca więc formy amidowej jest tylko jedna trzecia składu, a jutro sypie saletre więc rzepak nie będzie głodował a pszenica niech głoduje żeby zredukowała obsade bo za gęsta i polifoska była troche tańsza i ma dodatkowo magnez więc dla mnie na plus CZY saletrosan czy polifoske 21 trzeba siać na przymrozkach bo się nie rozpuszczają tak łatwo jak saletra

#1025 Share robzombie

robzombie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 22 luty 2015 - 09:27

Ja nawożenie opieram tylko na moczniku i siarczanie , koszt jest dużo niższy a jakość ziarna bardzo dobra. Nie widzę powodu aby na pierwszą dawkę nie stosować mocznika w normalnie rozwiniętej pszenicy. A już we wcześnie sianych pierwsza dawka w moczniku to powinien być standard . Puki co na swoją pszenice wysiałem 100 kg/ha soli potasowej, 170 kg/ha siarczanu i 100kg/ha mocznika.

#1026 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 22 luty 2015 - 12:41

Czytam kto co każdy pisze i zastanawiam sie czy warto siać saletrosan czy wystarczy sama saletra?

to zależy czy pole było nawiezione siarką jesienią w wieloskładnikach, jak nie to lepszy będzie saletrosan tylko musi być wcześniej wysiany niż saletra. Z tego co czytałem to nie powinno się przekraczać 50kg Siarki na ha Zależy tez co masz dostępne ja np. kupuje jesienią cały zestaw saletry bo tak wychodzi najtaniej, a saletrosan musiałbym kupować z innych źródeł w efekcie wszystko wyszło by drożej. Idąc z modą na solidne nawożenie siarkom jaką obserwuje w ostatnich latach rozsiałem na części pól siarczan amonu 150kg i zobaczymy czy będzie jakiś pioronujący efekt. Dla przypomnienia siarka bardzo zakwasza glebę więc nie ma co z nia szaleć

#1027 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów

Napisany 22 luty 2015 - 13:08

słuchaj ,ja zawsze siałem saletrę a w tym roku na pierwszą dawkę zdecydowałem się saletrosan aby dostarczyć siarki roślinom zobacz sobie poszczegolne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, dla mnie pole to matematyka siejesz nawozy i masz plon jaki chcesz mieć (oczywiście uwzględniając idealną ochronę i że nie bedzie kataklizmu Bóg z nieba saletry  nie rzuci :)

https://nawozy.eu/wi...icy-ozimej.html

ja np obliczyłem sobie ze dam tyle N żeby uzyskać 8t/ha (nie wliczałem zapasów glebowych) a zobaczymy ile będzie jak będzie powyżej 7t/ha to będe w niebie, a tak samo rzepak obliczyłem N (z gnojowicy, i z saletry mocznika i saletrosanu)  a nie wliczałem słomy która była pocięta, (jeczmień był 5 t/ha) i obornika też nie wliczałem i dam w sumie 250 czystego N na rzepak i zobaczymy co będzie ;)

Mój dziadek śp POWIADAŁ "pszenica to złodziej ziemi"  i miał racje że żeby wyprodukować ziarano pszenica musi pobrać skłądniki niema nic za darmo, ja jak zebrałem słome, i po pszenicy gdzie było 6t/ha  zasiałem gorczyce to miejscami  nie rosła tak mało składników, a np na poprzeczniku gdzie nawozy na dubelt przychodziły 

#1028 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 22 luty 2015 - 17:03

no kto bogatemu zabroni... ja tam akurat uwzględniam i kalkuluje co sie tylko da, jakoś tak mnie uczono. Moim zdaniem nie uwzględnianie obornika czy pociętej słomy to zwykłe marnotrawstwo.

#1029 Share Mateusz19980916

Mateusz19980916

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 137 postów

Napisany 23 luty 2015 - 20:17

Panowie z doświadczeniem, jak to jest, czy gdy pszenica ruszy już na dobre (po 1 dwace N) i wystąpią wieksze mrozy poniżej -4st,może to źle wpłynąć na rosliny?

#1030 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 23 luty 2015 - 20:59

to zależy od kilku czynników: jaki zastosujesz nawóz na pierwszą dawkę, jak długo utrzymywać będzie się niska temperatura lub jak często występować będą skoki w temperaturze między dniem a nocą i oczywiście od odmiany

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1031 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów

Napisany 23 luty 2015 - 21:22

Nawożenie pszenicy ozimej grego

Ja nawoże sztucznie aby osiągnąć 6t/ha a te Składniki z obornika to mają + im więcej składników tym większy plon, a chłopaki na żuławach mają 10t/ha pszenicy 

Mateusz19980916

Chodzi o to żeby nie przesadzić z formą saletrzaną azotu dlatego najlepiej siać saletrosan lub polifoskę 21 bo ma bardzo dobrze dobrane skałdniki (chyba 7 % formy saletrzanej ma saletrosan) a najlepiej lać RSM bo działa od razu, szkoda ze ja nie mogę stosować sprzęt nie pozwala :/ 

PS dziś rzuciłem saletrsoan na pszenicę 307 kg/ha 

#1032 Share Mateusz19980916

Mateusz19980916

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 137 postów

Napisany 23 luty 2015 - 22:24

Nawożenie pszenicy ozimej Odmiana to bamberka. Sypał będę saletrę w dawce około 150kg/ha, bo jest dosyć mocno rozkrzewiona, a nie chcę przesadzić z gęstością.
Dodam, że 29 lutego zamierzam podać jej jeszcze kizeryt.

#1033 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 23 luty 2015 - 23:20

Nawożenie pszenicy ozimej to chyba za rok podasz skoro chcesz 29 lutego

#1034 Share Mateusz19980916

Mateusz19980916

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 137 postów

Napisany 24 luty 2015 - 08:28

Nawożenie pszenicy ozimej 28, pomieszały mi się dni ;P

#1035 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 24 luty 2015 - 13:22

@dawid3p - jakie dawki zaplanowałeś azotu na pszenice? 

#1036 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 24 luty 2015 - 18:02

Bambarka bardzo mocno się krzewi, a jeśli dodatkowo wysiałeś jej dość dużo czyli 200 i więcej to nie śpiesz się z pierwszą dawką i tak jak piszesz nie więcej jak 150 saletry. Jak u ciebie wygląda ta Bamberka? u mnie solidnie dostała po zimie, pole z daleka wygląda brązowo bo czubki liści zmarznięte, faktycznie delikatna odmiana. Mam jeszcze Arkadie i Juliusa to nic tam prawie nie widać, ciemnozielone jak książka pisze

#1037 Share Mateusz19980916

Mateusz19980916

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 137 postów

Napisany 24 luty 2015 - 20:02

Nawożenie pszenicy ozimej To fakt super się krzewi, w okolicy ciężko znaleźć drugą tak rozkrzewioną pszenicę, a wcale nie siałem wcześnie. U mnie tak samo końcówki pożółkłe, ale ogólnie na tą chwile nie jest źle :) myślę, że nie odbije się to znacznie na plonie?
Dzisiaj pogoda się zaaktualizowała i nadają, po 6.03 mrozy od -4 do nawet -5 przez 4 dni, wiec chyba przeczekam te dni jeszcze.

#1038 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 24 luty 2015 - 20:36

z saletrą to bym spokojnie czekał do marca

#1039 Share Mateusz19980916

Mateusz19980916

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 137 postów

Napisany 24 luty 2015 - 20:45

Nawożenie pszenicy ozimej Tak, tak, saletra chyba jak tak patrzę na pogodę pójdzie koło połowy marca, może trochę wcześniej, a w tą sobotę będę sypał kizeryt.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1040 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów

Napisany 24 luty 2015 - 23:59

@dawid3p - jakie dawki zaplanowałeś azotu na pszenice? 

dałem puki co w saletrosanie 80 czystego N a docelowo chcę dać 200 kg mam jeszcze saletry trochę a na 3 dawkę mocznik aby gluten miała wysoki 

i pojadę oczywiście siarczanem magnezu i odzywakmi do wszystkich zabiegów co można sypac