Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3177 odpowiedzi na ten temat

#921 Share nick

nick

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 30 wrzesień 2014 - 07:13

Koledzy i koleżanki z AF dostałem dwa tygodnie temu 3 ha ziemi klasy 3a-b i 4a mój poprzednik miał tam żyto hybrydowe plon ok 6 ton zostawił słomę. Pierwsze co zrobiłem to roundup energy po 5 dniach rozdrobniłem słomę i dałem ok 8,5 tony pomiotu kurzego na ha czyli N 196 kg P2O5 181 kg  i K2O  153 kg orka i kreda nawozowa pylista w ilości 300kg ha celuje na 7 ton. Analize gleby będe miał dopiero za kilka dni. Moje pytanie jak zachować się z nawożeniem azotem na wiosne ile dać. Dziękuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 10:58
  •  

#922 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 30 wrzesień 2014 - 07:57

150 kg N/ ha w dwoch dawkach

#923 Share nick

nick

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 30 wrzesień 2014 - 08:08

To znaczy że nic nie wykorzysta z tego pomiotu i słomy przyoranej ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#924 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 30 wrzesień 2014 - 09:36

wykorzysta ale sporo tez przepadnie, zwlaszcza azotu. poza tym ty chcesz 7 ton a to wcale malo nie jest.

#925 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2133 postów

Napisany 30 wrzesień 2014 - 14:17

Na tym forum osiągnąć 7 T z ha to wstyd. Na piachu spokojnie osiągają po 8 a na lepszych to spokojnie 10:) Jak kolega wyżej - azotu nie utrzymasz tak długo dlatego duże dawki na raz nie są zalecane - max w jednej dawce 70-80 kg N.

#926 Share Zombi330

Zombi330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 300 postów

Napisany 30 wrzesień 2014 - 15:31

Na piachu cwaniaczki pszenicę sieją to i sypie jak piach ale co do tego gnoju to ja bym się raczej bał że taka dawka wypali kiełkujące zboże bo kurzy nawóz mocy nie to co z chlewni czy obory no ale na ile ton wystarczy to ciężko powiedzieć - dawniej jak tylko obornik dawali to 2,3 max. 4t zbierali także co powyżej to już tylko z chemizacji sztucznymi nawozami  może pochodzić "cuduf nima".

#927 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 01 grudzień 2014 - 19:39

Takie dokładne przeliczanie jest bez sensu bo są różne lata....  Trzeba obserwować zboże jak rośnie i czy wyda nam spodziewany plon. Np. ten rok był obfity w plony i nie jeden się rozczarował bo w wielu miejscach pszenica poszła na poszowe bo za mało białka. Ja obserwowałem pogode, rozwój roślin itd. i szybko podjąłem decyzję że warto zainwestować w pełną ochronę (3zabiegi fungicydowe) i dawka na wiosnę w RSM 180kg na ha. Średni plon był wysoki i wszystka pszenica konsumpcyjna. Także obserwujcie swoje plantacje bo czasami naprawdę nie warto pakować kasy jak nic z tego nie będzie....

#928 Share wskpiotrus125

wskpiotrus125

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 261 postów
  • Zainteresowania:John Deere ,Interesuje się Rolnictwem, motoryzacją, mechaniką,modelarstwem rolniczym

Napisany 04 grudzień 2014 - 21:45

witam czym można podratować pszeniczkę  która nie dostała na jesieni żadnego  fosforu i potasu?

#929 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 04 grudzień 2014 - 23:28

Takie dokładne przeliczanie jest bez sensu bo są różne lata.... Trzeba obserwować zboże jak rośnie i czy wyda nam spodziewany plon. Np. ten rok był obfity w plony i nie jeden się rozczarował bo w wielu miejscach pszenica poszła na poszowe bo za mało białka. Ja obserwowałem pogode, rozwój roślin itd. i szybko podjąłem decyzję że warto zainwestować w pełną ochronę (3zabiegi fungicydowe) i dawka na wiosnę w RSM 180kg na ha. Średni plon był wysoki i wszystka pszenica konsumpcyjna. Także obserwujcie swoje plantacje bo czasami naprawdę nie warto pakować kasy jak nic z tego nie będzie....

180kg rsm to jest całe nawożenie? Jeśli tak to nie widze parametrów jakościowej, nawet na normalnie pokrzewiona plantacje jest to malo na 1 dawke.

#930 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 05 grudzień 2014 - 22:49

180kg ale czystego N czyli: 575kg RSM\ha 32%. To jest całe nawożenie. W trzech dawkach. Pierwsza 234kg\ha, druga 234kg\ha, trzecia 107kg\ha. Razem 575kg RSM pomnożone przez 0,32=180kg.

Edytowany przez petro11, 05 grudzień 2014 - 23:00.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#931 Share jakobek

jakobek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 12:26

Dołączam się do pytania wskpiotrus125

#932 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 22:08

To nie za ciekawie że nie sypneliście fosforu i potasu jesienią ale jeśli już to proponowałbym dać wieloskładnikowe pogłównie choćby zaraz jak tylko mróz chwyci oczywiście bez azotu ponieważ zostanie do wiosny wymyty. Na wiosne to wam tylko zostaną dolistne nawozy ale wiadomo taka ilość kondycji nie poprawi. Jeśli dacie teraz to nawóz przez zimę się rozpuści i do wiosny przeniknie do profilu glebowego i będzie już dostępny zaraz po ruszeniu wegetacji. Na wiosne takie nawożenie nie ma sensu bo może być sytuacja że nawóz się wcale nie rozpuści bo jak wiadomo mamy coraz częste susze wiosenne. Ja np. na bobik dałem już miesiąc temu po orce zimowej, uprawiłem wstępnie i czekam na wiosne.... P i K to nie saletra.... może poleżeć nie wyparuje. Jedynie potas może po części wymyć ale jeśli macie gleby zasobne w potas (cięta słoma) to dajcie sam fosfor i wtedy na 100% nic się nie zmarnuje. Najlepiej fosforanu amonu sypnąć....

#933 Share jakobek

jakobek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 22:36

Jeśli zastosuje również dolistne dokarmienie teraz(pogoda na to pozwala) da to efekty?

#934 Share Darekpol

Darekpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 432 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 22:45

Nawożenie pszenicy ozimej Jakobek teraz to Ty zapadnij w sen zimowy jak niedzwiedź i w ogóle na pole nie chodź, a wiosną sobie popryskasz odżywką.

#935 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 09:59

Na dolistne zdecydowanie za późno. Sypnijcie po wierzchu fosforu i zobaczycie efekt na wiosne....

#936 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 18:27

Przedplon pszenica ozima oraz fasola (50/50) klasa II - V łączna dawka N 205kg, odmiana Zyta i Fregata plon 8t/ha rejon Żuław.

#937 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 28 grudzień 2014 - 12:04

U mnie 2 dawki , 2x po prawie 300kg saletry 32% wapniowej.

#938 Share Mateusz95

Mateusz95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 13:00

Witam. Zrobilem badanie gleby i na polu na którym chce siac pszenice wyszlo mi ze zawartośc skladnikow (P, K, Mg) jest srednia. Wyliczylem sobie z tabeli  ze powinienem nasypac P= 45kg, K=65kg i Mg=20kg/ ha lecze niewiem jaka mam zawartśc azot na polu, nie mam tego w badaniu. Ile mam sypnac azotu na 6 t plonu???????? :)

#939 Share Mateusz95

Mateusz95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 13:08

Witam. Zrobilem badanie gleby i na polu na którym chce siac pszenice wyszlo mi ze zawartośc skladnikow (P, K, Mg) jest srednia. Wyliczylem sobie z tabeli  ze powinienem nasypac P= 45kg, K=65kg i Mg=20kg/ ha lecze niewiem jaka mam zawartśc azot na polu, nie mam tego w badaniu. Ile mam sypnac azotu na 6 t plonu????????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#940 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 13:33

Aby uzyskać 6t pszenicy ozimej jakościowej trzeba sypnąć około 150kg Azotu w czystym składniku (30kg\t). Oczywiście nikt nie wie ile dokładnie dać bo jest to uwarunkowane także od warunków atmosferycznych w danym roku i przedplonu. Rok 2014 pokazał że ci co wyliczali na styk Azot to się przeliczyli i często przekroczyli zakładany plon i było po parametrach.