Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3172 odpowiedzi na ten temat

#841 Share tropt

tropt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 11:32

Nawożenie pszenicy ozimej Panowie doradźcie mi w sprawie nawożenia, mam 15 ha przeżyta i pszenicy ozimej, tydzien temu podsypałem 300 kg saletrzaku 27 / ha, całość wygląda ładnie planuje jeszcze zasilić to później mocznikiem dolistnie - 25 kg / 300 l wody / ha i czy to wystarczy ? czy potrzebna jeszcze jedna dawka saletrzaku / saletry ? przedplonem były ziemniaki / zboża / łubin

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 21:31
  •  

#842 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 12:37

Nawożenie pszenicy ozimej Wszystko zależy od tego jaki plon chcesz osiągnąć i jaką ochronę masz zamiar stosować. Decydując się na dokarmianie dolistne pszenicy musisz stosować właściwe stężenie mocznika w zależności od fazy rozwojowej roślin. No i należy jeszcze dodać siarczan magnezu, aby zminimalizować możliwość poparzeń zboża. Ponadto warto również dać nawóz zawierający mikroelementy. Musisz jednak pamiętać, że nawożenie dolistne jest jedynie uzupełnieniem dokarmiania korzeniowego, zwłaszcza, gdy widoczne są objawy jakichś składników lub jest utrudnione ich pobieranie.
Jeśli o mnie chodzi, to na drugą dawkę w pszenicy, pewnie jak duża część Forumowiczów, sypię nawozy szybko działające.

Edytowany przez lukaszm, 19 marzec 2014 - 12:39.

#843 Share tropt

tropt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 21:10

Nawożenie pszenicy ozimej szczerze mówiąc nigdy nie stosowałem ochrony grzybowej, tylko zwalczałem chwasty tak żeby pole było czyste i pilnowałem zmianowania, plony jakie mnie zadowalają to średnio 5t / ha, ziemie klasy III-IV. ochrona przed grzybami może znacznie zwiększyć plon ? w tym temacie jestem zielony, jaki preparat byście zaproponowali ? ile razy ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#844 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 19 marzec 2014 - 21:18

Nawożenie pszenicy ozimej zajrzyj tutaj http://www.agrofoto....40#entry1334069
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#845 Share bools

bools

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 21:25

Nawożenie pszenicy ozimej Pod korzeń 150kg polifoski 8 , na wiosne 1 dawka saletrzak 150 kg 2 saletrzak 150kg i 3 mocznik 80kg ,i puzniej dolistnie :)

#846 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 19 marzec 2014 - 21:47

Nawożenie pszenicy ozimej na co to przepis?
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#847 Share drozd82

drozd82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 20 marzec 2014 - 18:50

Nawożenie pszenicy ozimej ile dajecie na pierwsza dawke w pszenicy rsmu 32?

#848 Share Kortez

Kortez

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 21 marzec 2014 - 19:09

Nawożenie pszenicy ozimej jaki nawóz zastosować przedsiewnie pod pszenice jarą? Polifoska sie nadaje? albo saletra amonowa? Co polecacie?

#849 Share pazdzioch

pazdzioch

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Zainteresowania:moja banderoza (gospodarstwo)

Napisany 21 marzec 2014 - 21:40

Nawożenie pszenicy ozimej Napiszcie czy dobrze zrobiłem zasiałem przenicę po kukurydzy dałem obornik pod korzeń 200kg na he polifoski4 i dziś sypnołem 150kg na he saletry dodać coś jeszcze do tego???????

#850 Share szybki79

szybki79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 22 marzec 2014 - 12:22

Nawożenie pszenicy ozimej Gleba 2.3.ciezka, na jesien zaorana 25 cm lucerka pozno zasiana pszenica 200 kg (bogatka lub tonacja) nie pamietam .kiepsko sie rozkrzewila ,planuje teraz posiac 150 kg saletry i na drugi rzut 100 kg saletry i z nawozow to tyle, czy wystarczy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#851 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 23 marzec 2014 - 08:09

Nawożenie pszenicy ozimej Kortez - Przedsiewnie należy zastosować nawóz wieloskładnikowy (NPK) chyba, że masz tak bardzo wysoką zasobność gleby w fosfor i potas, że nie musisz go stosować :) Dodatkowo należy rozsiać nawóz azotowy, gdyż ilość tego pierwiastka z nawozów wieloskładnikowych nie będzie wystarczająca, aby osiągnąć satysfakcjonujący plon. Wspomniane przez Ciebie nawozy oczywiście nadają się do stosowania przedsiewnego (bo o to pytałeś). Równie dobrze zamiast saletry przedsiewnie możesz dać jakiś saletrzak albo mocznik, jednak stosując mocznik musisz pamiętać, że nie działa od razu, a dopiero po pewnym czasie, w zależności m.in. od wilgotności gleby, temperatury.

Edytowany przez lukaszm, 23 marzec 2014 - 08:14.

#852 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 23 marzec 2014 - 08:38

Nawożenie pszenicy ozimej Ja bym jeszcze polecał dać nawóz w trzeciej dawce, który poprawia parametry jakościowe pszenicy

#853 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 23 marzec 2014 - 13:14

Nawożenie pszenicy ozimej Sorki, że wjadę trochę nie w tą porę roku, ale już myślę nad uprawą pożniwną.
Przedplon pszenżyto, przedsiewnie 300kg Plifoski 8, na jesieni odżywki mikro-makro, oraz herbicydy Diflanil 0,12l + Protugan 2l + Glean 6g. Na wiosnę I dawka 200kg saletry II dawka 170kg mocznika. Herbicydy Mustang Forte 0,8l + Granstar Strong 15g. Fungicydy T1 Duett Star 1l + Mirage 0,7l T2 Soligor 1l T3 Tebu 1l do tego jakiś insektycyd. Z nawożenia wiosną 10kg mocznika + siarczan magnezu 10kg + regulator wzrostu, do tego 2 razy mikro+makro.
Co sądzicie o takim wariancie? Ile ton z tego można mniej więcej wyciągnąć?
Celuję w plon 6t, chociaż nie ukrywam, że chciałbym więcej, ale nie wiem co z tego będzie ;)
Edit: Gleba klasa 3b-4a

Edytowany przez tymtus, 23 marzec 2014 - 21:20.

#854 Share kamilmar

kamilmar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 25 marzec 2014 - 16:30

Nawożenie pszenicy ozimej 250kg polifoski6
200kg saletry
planuje jeszcze ok 200kg mocznika czy to wystarczy do osiagniecia ok 5 ton ziarna pszenicy ozimej z hektara??
wszystko siane na III, IV klasie ziemi a odmianami sa tonacja oraz arkadia
prosze o podpowiedz

#855 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 25 marzec 2014 - 17:16

Nawożenie pszenicy ozimej Wszystko zależy jakie masz stanowisko pod pszenice? Ja mam po rzepaku. Wsypałem fosforanu amonu 200kg na jesieni a na wiosne 150kg czystego składnika azotu w RSMie i jeszcze coś tam dolistnie pójdzie, także jakieś 160kg i na III i IV klasie spodziewam się 7ton, minimum 6. U ciebie wychodzi 158kg i na 5ton liczysz? No chyba że na ochronie chcesz zaoszczędzić....

Edytowany przez petro11, 25 marzec 2014 - 17:18.

#856 Share CIAPEK1981

CIAPEK1981

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 25 marzec 2014 - 18:47

Nawożenie pszenicy ozimej Wszystko zależy od gleby. Ja mam ziemie 2 klasy (Kujawy) tylko pH 4,2 to bardzo mało. I daje zawsze na początek 200 kg saletry, strzelanie w źdźbło 150 kg i na kłoszenie 100 kg. Plon 5 - 5,5 tony pszenicy. Tylko tak jak wcześniej pisałem mam pH gleby 4,2, a jak jest małe pH to gleba słabo przyjmuje azot, a żeby myśleć o dokarmianiu fosforem to pH musi być chyba powyzej 6,0. Teraz pracuje nad poprawą pH gleby :)

#857 Share tomi1349

tomi1349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja rolnictwa , wystawy rolnicze itp.

Napisany 29 marzec 2014 - 22:22

Nawożenie pszenicy ozimej Sypaliscie już 2 dawka na pszenicę?

#858 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 29 marzec 2014 - 22:41

Nawożenie pszenicy ozimej nie za wcześno jeszcze na 2 dawkę? Moja w buraczysku i rzepaczysku po saletrosanie na 1 dawkę jest intensywnie zielona. Najpierw pójdzie chyba moduss + CC

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#859 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 marzec 2014 - 08:56

Nawożenie pszenicy ozimej tydzień temu poszla pierwsza dawka więc chyba na drugą za wczesnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#860 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 30 marzec 2014 - 12:54

Nawożenie pszenicy ozimej antoni1 - Jeśli tydzień temu rozsiałeś na pszenicę pierwszą dawkę, to oczywiście, że nie ma mowy, aby siać drugą. Owszem, myśleć o niej możesz, ale pamiętaj, że sieje się ją w fazie (według różnych źródeł) 1-3 lub 2-4 kolanka. No chyba, że masz zamiar siać mocznik, to należy go odpowiednio wcześnie wysiać, gdyż zanim zacznie być dostępny dla roślin, potrzebuje odpowiednich warunków, m.in. temperatury i wilgotności.

Edytowany przez lukaszm, 30 marzec 2014 - 12:58.