Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3172 odpowiedzi na ten temat

#741 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 10 luty 2014 - 19:15

Nawożenie pszenicy ozimej Co powiecie na takie nawożenie azotowe :
- Pierwsza dawka 200 kg saletry puławy
- druga dawka 200 kg mocznika
- trzeciej dawki brak
Dodam, że zawsze stosowałem tylko saletrę ok 450 kg/ha lecz w poprzednim roku zastosowałem na drugą dawkę w życie ozimym na małym areale mocznik i ku mojemu zdziwieniu żyto było dłużej zielone i bardziej ciemne. Dawki w czystym N były mniej więcej takie same. Nie wiem przy którym nawożeniu lepszy był plon bo to był dosłownie jeden przejazd rozsiewaczem.
Czy lepiej : ???
- pierwsza dawka 200 kg saletry
- druga dawka 150 kg mocznika
- trzecia dawka 100 kg saletry
Ile trzeba wcześniej wysiać mocznik po pierwszej dawce ???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 12:53
  •  

#742 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 10 luty 2014 - 20:19

Nawożenie pszenicy ozimej ja mocznik daję na 1 kolanko
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#743 Share klauss

klauss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 10 luty 2014 - 20:44

Dokładnie, najpierw daj saletrzak aby ładnie i szybko się rozpuścił, jeśli będzie mało N to pomieszaj z saletrą a na II dawkę saletre i będzie git.

Chyba na części działek które obsiałem wcześniej i pszenica jest ładnie rozkrzewiona pierwsze dam saletrzak a tam gdzie była siana później pierwsze posieje saletrę żeby dać jej większego kopa na starcie i żeby się dokrzewiła. Jak myślicie?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#744 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 10 luty 2014 - 20:51

Nawożenie pszenicy ozimej i po saletrze i po saletrzaku uzyskasz efekt dokrzewienia. Oba nawozy działają pododnie ze względu na takie same formy azotu, z tym ze saletrzak potrzebuje więcej wody do rozpuszczenia granul
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#745 Share lipos4

lipos4

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 10 luty 2014 - 20:59

Nawożenie pszenicy ozimej Witam. Jestem mało doświadczonym rolnikiem i dlatego mam pytanie. Mam 3 ha pszenicy ozimej, na jesień nie była nawożona, planuje zrobić to na wiosnę. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co zastosować? Na te 3 ha chce przeznaczyć max 1000 zł.

#746 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 10 luty 2014 - 21:49

i po saletrze i po saletrzaku uzyskasz efekt dokrzewienia. Oba nawozy działają pododnie ze względu na takie same formy azotu, z tym ze saletrzak potrzebuje więcej wody do rozpuszczenia granul

Jestem tego samego zdania pod warunkiem odpowiednich opadów (gdyby rozpuścić w wodzie 50 kg N z saletry i 50 kg N z szletrzaku a następnie rozlać po polu to efekt taki sam) Lecz widziałem pare lat temu rozsiany saletrzak w połowie maja i podczas kłoszenia jeszcze lezał (prawie 1,5 miesiąca bez deszczu) a zboze wyglądało jak bez nawożenia azotowego (było widac całą kosę podczas żniw) Dlatego jak saletrzak to tylko na pierwszą dawkę. Jeśli nawożenie jest tylko w 2 etapach to na II dawkę polecam (tak jak przedmówcy) MOCZNIK. Stwierdzone na własnej skórze!!!!

#747 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 10 luty 2014 - 23:06

Nawożenie pszenicy ozimej Ja na pszenicę dam
I dawka 200 kg saletry (ładnie rozkrzewniona)
II dawka 200 kg mocznika i spokój
Tylko po jakim czasie dać ten mocznik po saletrze?? Moczik zanim zacznie się rozkładać to trochę potrwa.Czy może mocznik z saletrą od razu wysiać???Może się chyba zważyć ta mieszanka :)
Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

#748 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 10 luty 2014 - 23:16

i po saletrze i po saletrzaku uzyskasz efekt dokrzewienia. Oba nawozy działają pododnie ze względu na takie same formy azotu, z tym ze saletrzak potrzebuje więcej wody do rozpuszczenia granul

Z dokrzewianiem nie mozna przesadzać. U mnie pszenica siana w pierwszych dniach października ma 3-4 rozkrzewienia (siane 180kg/ha) Myslę na początek dać 200 kg saletrosanu , dwa tygodnie potem 100 kg saletry, na kolanko 100-120 kg mocznika i na kłos ok. 100kg saletry

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#749 Share klauss

klauss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 11 luty 2014 - 09:10

Nawożenie pszenicy ozimej No tak saletrzak potrzebuje więcej wilgoci do rozłożenia, wszystko zależy od przebiegu pogody. Planuje siać azot w 2 zabiegach więc z kolei chciał bym żeby ta druga dawka działała wolniej a dłużej, chyba zrobię eksperyment i na części działek pierwsze dam saletrzak a na części saletrę.

#750 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 11 luty 2014 - 10:01

Jestem tego samego zdania pod warunkiem odpowiednich opadów (gdyby rozpuścić w wodzie 50 kg N z saletry i 50 kg N z szletrzaku a następnie rozlać po polu to efekt taki sam) Lecz widziałem pare lat temu rozsiany saletrzak w połowie maja i podczas kłoszenia jeszcze lezał (prawie 1,5 miesiąca bez deszczu) a zboze wyglądało jak bez nawożenia azotowego (było widac całą kosę podczas żniw) Dlatego jak saletrzak to tylko na pierwszą dawkę. Jeśli nawożenie jest tylko w 2 etapach to na II dawkę polecam (tak jak przedmówcy) MOCZNIK. Stwierdzone na własnej skórze!!!!

To co zostało to jedynie wypełniacz. Co do rozlania saletrzaku i saletry to efekt prawda że taki sam, wypali wszystko :o

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#751 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 11 luty 2014 - 10:17

Nawożenie pszenicy ozimej "Rozlanie" było tylko merytorycznym przykładem a nie praktycznym lecz @tomek przyznaję ci racje. W praktyce gdyby rozlał po ziemi a nie po liściach to by nic nie spaliło :) Zresztą nawet po liściach gdyby polał w odpowiednim stężeniu też by nic nie było (lecz wtedy było by to podlewanie). Myślę że dyskusja na ten temat mija się z celem ponieważ kto (oczywiście o zdrowych zmysłach :ph34r: ) rozpuszczał by saletrę czy saletrzak a potem męczył by się z rozlewaniem :lol: ?

#752 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 11 luty 2014 - 10:20

Ja na pszenicę dam
Tylko po jakim czasie dać ten mocznik po saletrze?? Moczik zanim zacznie się rozkładać to trochę potrwa.Czy może mocznik z saletrą od razu wysiać???Może się chyba zważyć ta mieszanka :)

Mieszanka saletry z mocznikiem spowoduje rozpuszczenie granuli i powstanie taka papka której nie da rady wysiać. Jeszcze możesz rośliny poparzyć. Ja stosuję mocznik zwykle 2-3 tygodnie po pierwszej dawce, bo zanim zacznie działać to kolejne 2-3 tygodnie.

#753 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 11 luty 2014 - 11:02

Witam. Jestem mało doświadczonym rolnikiem i dlatego mam pytanie. Mam 3 ha pszenicy ozimej, na jesień nie była nawożona, planuje zrobić to na wiosnę. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co zastosować? Na te 3 ha chce przeznaczyć max 1000 zł.

Daj 2 dawki azotu. Na 1 200 kg saletry, na 2 200 kg mocznika i powinno wystarczyć. Ewentualnie opryski dolistne. Można dawać trzy razy ale skoro jesteś mało doświadczony to zostań przy 2 dawkach (trzecią dawkę trzeba zastosować w odpowiednim terminie bo jezeli nie to możesz narobić szkód)

Ja na pszenicę dam

Napisałem już.. Mocznik na pierwsze kolanko. Nie da się dokładnie określić kiedy to będzie. Zazwyczaj praktykuje się ok 3 tyg po pierwszej dawce.. Wszystko zależy od pogody, nawożenia pierwszą dawką i przede wszystkim fazy w jakiej jest roślina po zimie

Z dokrzewianiem nie mozna przesadzać. U mnie pszenica siana w pierwszych dniach października ma 3-4 rozkrzewienia (siane 180kg/ha) Myslę na początek dać 200 kg saletrosanu , dwa tygodnie potem 100 kg saletry, na kolanko 100-120 kg mocznika i na kłos ok. 100kg saletry

Masz przepuszczalne gleby że aż 4 dawki? czy poprostu taki system?
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#754 Share lipos4

lipos4

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 11 luty 2014 - 13:16

Nawożenie pszenicy ozimej Dzieki losktos :) A co do nawożeniu dolistnie to stosuje mocznik razem z opryskami :)

#755 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 11 luty 2014 - 20:15

Nawożenie pszenicy ozimej Z racji tego że każdy inaczej pisze ile zasotosował azotu na pszenice mam propozycje aby podawać

- przedplon, klasa ziemi, nawożenie pk

- ilośc czystego azotu oraz ilośc dawek i jaki nawóz został zastosowany

- osiągniety plon

Łatwo dzieki temu udało by się określić ile każdy deklaruje "sypania " oraz efekty tego. Nie zaśmiecając innych tematów

#756 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 11 luty 2014 - 20:35

Nawożenie pszenicy ozimej Jakie stężenie kristalonu stosujecie? Chodzi mi o to żeby nie pryskać samą wodą ale żeby też nie przypalić. Bo chyba te 0,2%-0,4% czyli 0,2-0,4kg na 100l wody to trochę mało.
Na wiosnę zaraz jak tylko będzie widać że pszenica ruszyła i ma liście zdolne do przyjęcia dokarmiania dolistnego mam zamiar zastosować 5%mocznika, 5% siarczanu magnezu siedmiowodnego i kristalon żółty. Tylko ile kristalonu?

#757 Share mathewc385

mathewc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 11 luty 2014 - 20:58

Nawożenie pszenicy ozimej Witam Panowie mam dylemat otoz tatowi przestawil sie siewinik i wysial 280 kg pszenicy na ha. Pszenica jest zdecydowanie za gesta i nie wiem co mam zrobic,aby za bardzo sie nie rozkrzewila. Czy dac mniejsza dawke startowa np 50kg N na hektar zwyklej Saletry Pulawskiej czy wysiac normalnie 64 kg N ale w postaci Saletry Kedzierzynskiej, ktora podobno troche slabiej sie rozpuszcza przez co pozniej dziala??

#758 Share boku27

boku27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 557 postów

Napisany 11 luty 2014 - 20:59

Nawożenie pszenicy ozimej To nie jest tak że dasz 200 kg N i masz 10 ton/ha bo jest dużo innych zmiennych. Jesienna pogoda, przezimowanie oraz wiosenny rozkład opadów. Gdyby było inaczej to zakładasz plon np 9 ton sypiesz 200 kg/N i czekasz na żniwa. Ja osobiście przy sprzyjającej pogodzie daję 200 kg/N plon 8-10 ton ( średnio ponad 8 ton jeśli nie ma suszy) przedplonem rzepak.Jak pogoda nie sprzyja schodzę do 150 kg/N. Trzeba by jeszcze robić badania na zawartość azotu mineralnego w glebie itd. itp. ;)

Edytowany przez boku27, 11 luty 2014 - 21:03.

#759 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 11 luty 2014 - 21:11

Nawożenie pszenicy ozimej Daj ze 150kg saletry obojętnie jakie.Te 3kg czystego azotu różnicy nie zrobi.A potem jak za gęsta będzie to będzie trzeba skrócić. :)
Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#760 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 11 luty 2014 - 21:14

Nawożenie pszenicy ozimej Kilka postów wyżej napisałem mniej więcej o tym samym. Ty masz za dużo wysiane a ja wystarczające rozkrzewienie. Moim zdaniem powinno się obniżyć/podzielić pierwszą dawkę by nie stymulować krzewienia.Tak jak pisałem myślę o dać 200kg salertosanu (52kgN) a nieco póżniej "podgonić" łan. Dodatkowo ide w forme amonową azotu by działanie nie było uderzeniowe. Myslałem nawet o moczniku ale jak będzie zimno to rośliny będą zbyt długo głodne.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu