Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3166 odpowiedzi na ten temat

#641 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 15:22

Nawożenie pszenicy ozimej Rozwiń swoja teze typu modne niż konieczne.Ja bym zmienił kolejnośc i lekko nazywnictwo.Wskazane niż modne.Zboza szczególnie oziminy reagują na nawozenie siarka i jest to widoczne kolego gołym okiem i wiedzą o tym wszyscy ci ktorzy planując nawożenie uwzględniaja jego efektywność.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 22:51
  •  

#642 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 17:36

Nawożenie pszenicy ozimej ja w tamtym roku zastosowałem nawożenie z siarką dałem 250kg saletry amonowej 34%N + 75 kg polifoski 21 (N-21, Mg-4, S-35) i w tym roku też zastosuje bo zboża lepiej wyglądały i miały lepszy wigor w porównaniu do sąsiadów

#643 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 18:11

Nawożenie pszenicy ozimej Dobry wzrok masz że zauważyłeś efekt po daniu 10 kg czystej siarki w polifosce.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#644 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 02 styczeń 2014 - 18:56

Nawożenie pszenicy ozimej Mam malo magnezu i na wiosne razem z saletra dalem kizeryt. Niewielka ilosc, juz nie pamietam ile. Pszenica wygladala super ale nie wiem czy to zasluga magnezu czy siarki. Zaskoczyla mnie gestosc 81,9 nigdy takiej nie bylo. Nie staram sie o parametry konsumpcyjne bo u mnie za to nie placa.
W tym roku przedsiewnie dalem granulowany siarczan magnezu ale w obawie przed wymywaniem czesc dam na wiosne

#645 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 21:26

Nawożenie pszenicy ozimej kizeryt to ile sie go daje i przed siewnie czy posiewnie i czy mozna z innymi nawozami mieszac ? i ile kosztuje i ile go dac jesli zawartosc magnezu w glebie ejst niska

#646 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 00:08

Nawożenie pszenicy ozimej Można przedsiewnie, jak i pogłównie. Ja dawałem wiosną na rzepak i pszenice. Dawka jak dobrze pamiętam rzepak 200kg/ha, pszenica 100kg/ha. Tyle dawałem-można więcej, ale znowu koszty. Cena wiosną brutto 1680zł/t i ciężko go było dostać w okolicy...

Jak magnezu mało to po żniwach wapno magnezowe-najtaniej wyjdzie i wprowadzisz go sporo do gleby. Ja tak będę teraz robił.

Edytowany przez MarcinPykuS, 03 styczeń 2014 - 00:10.

#647 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 15:24

Nawożenie pszenicy ozimej wapno weglanowo magnezowe ? bo dolomitowe pomimo ze z magnezem ale wolno dzial wiec hyba najlepsze weglanowo magnezowe ?

#648 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 18:17

Nawożenie pszenicy ozimej Weglanowo magnezowe to jest wlasnie dolomitowe, nie znam innego z magnezem. Tez zastanawiam sie nad dolomitem mielonym po zniwach. Pola o pH 6.5-6.6 wiec raczej 1tona na hektar wystarczy ale ilosc calosamochodowa do bedzie dla mnie za duzo

#649 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 18:59

Nawożenie pszenicy ozimej aha czyli te wapno to dolomit czyli ze wolno bedzie działać bo jak na jednym polu jest ph niskie to trzeba dac weglanowe typowe bez magnezu ?

#650 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 03 styczeń 2014 - 19:56

Nawożenie pszenicy ozimej w niczym ten magnez w wapnie nie przeszkadza, wapna weglanowe działają wolno w tlenkowe szybko, węglanowe są na lżejsze gleby bo są mniej agresywne niż tlenkowe, a nawożąc wapnem z magnezem dodatkowo uzupełniasz zawartość magnezu w glebie
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#651 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 20:50

Nawożenie pszenicy ozimej Wapno weglanowe to tez kreda ktora odkwasza szybciej niz dolomit ale nie jest tak agresywna dla gleby jak tlenkowe. Ale kreda nie zawiera magnezu.Weglan magnezu tez ma jakies dzialanie odkwaszajace.

W tym roku dalem granulowany siarczan magnezu ze wzgledu na cene kizerytu. Gr siarczan Mg kosztowal 900zl. Jesienia dalem 50kg i na wiosne pojdzie drugie 50kg/ha. Przedsiewnie pod jeczmin tez dam 50kg/ha. Na wiosne kizeryt lezal strasznie dlugo zanim sie rozpuscil

#652 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 04 styczeń 2014 - 17:43

Nawożenie pszenicy ozimej czyli jakie wapno weglanowe ktore dziala w miare szybko z magnezem

#653 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 04 styczeń 2014 - 21:13

Nawożenie pszenicy ozimej Takie w której magnez i wapń jest w formie tlenkowej.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#654 Share poziom123

poziom123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 04 styczeń 2014 - 23:53

Nawożenie pszenicy ozimej Witam. Mam pytanie jakie nawozy zastosować na wiosnę na pszenicę i żyto w ilu seriach. Pozdrawiam

Edytowany przez poziom123, 05 styczeń 2014 - 01:32.

#655 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 10:43

Nawożenie pszenicy ozimej Decyzja o wyborze rodzaju zastosowanego wapna powinna być podyktowana kilkoma czynnikami.Powinniśmy sie zastanowić w jakim celu je stosujemy i na jekiej glebie.Chcąc np.szybko uregulować PH na odpowiedni poziom powinnismy zastosować forme tlenkową ktora ze względu na swoją agrsywnośc działa bardzo szybko,jednak na glebach słabszych gdzie głównym czynnikiem ograniczającym plon jest deficyt wody zastosowanie formy tlenkowej na tego rodzaju glebie wpłynie znacząco na zasobnośc próchnicy w kompleksie sorbcyjnym gleby gdzie ma znaczący wplyw na zatrzymanie wilgoci w glebie oraz życie mikroorganizmów.Można jednak pokusić sie na zastosowanie tej formy na tego rodzaju glebach niewelując skutki w znacznym stopniu,np po zdjęciu oziminy zbożowej z pozostawieniem oczywiście resztek pozniwnych i bezposrednim zastosowaniem tej formy,nastepnym etapem jest zastosowanie poplonów szybko rosnacych np gorczyca w jak najszybszym czasie.Gorczyca to roslina dnia długiego więc terminowośc własciwie jak najszybszy zasiew decyduje o przyroście duzej ilości masy zielonej,waznym elementem jest pozostawienie gleby pod tkzw przykryciem czyli pozostawienie poplonu do okresu wiosennego.Można by polemizować iz ze względu na specyficznośc tego rodzaju gleby orka zimowa byłaby wskazana czy nie[zasobność w wilgoc,wiosenne przesuszanie itd] jednak dla dodroci gleby i jej życia i mikroorganizmow ich kontakt oraz narażenie na niskie ujemne temperatury mógłby całkowicie zniwelować ich byt.I tu lekko zachaczamy o kwestie uprawy bezorkowej .Dokonując wybory gatunku wapna powinnismy także uwzględnic charakter upraw ktory bedzie prowadzony na danej dzialce i czy tempo wzrostu PH wplynie znaczaco na nasz bilans ekonomiczny[lepsze wykorzystanie składnikow,mniejsze koszty nawożenie,ochrony względem zyskow rośliny uprawianej].Najprostsza forma i w jakiś sposób najbezpieczniejsza na tego rodzaju glebach będzie jednak forma węglanowa.
Bezwzglednie przy stosowaniu obydwu form wapna,uwzgledniajac potrzebe zasobnosci czy to wapna czy to magnezu pod wzgledem zapotrzebowania gleby należy pamietac o rozdrobnieniu.Im lepsze rozdrobnienie wapna tym bardziej efektywne działanie,dlatego powiem szczerze stosowanie wapna w formie granulowanej ze wzgledu na cene i mozliwość ukrycia rozdrobnienia przez producenta jest dla nie uzasadnione ekonomicznie oraz agronomicznie,ale to moje zdanie.Pozdrawiam.

#656 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 05 styczeń 2014 - 11:22

Nawożenie pszenicy ozimej

Witam. Mam pytanie jakie nawozy zastosować na wiosnę na pszenicę i żyto w ilu seriach. Pozdrawiam

Na jakiej klasie gleby ta pszenica i żyto, co było dane na jesień i jaki plon Cię zadowala???

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#657 Share poziom123

poziom123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 12:54

Nawożenie pszenicy ozimej klasa ziemi IV i V, na jesień było dane amofoska NPK 4-16-18 w ilośći 250-300 kg/ha. Plon który by mnie zadowolił to 6-5 ton/ha.

Edytowany przez poziom123, 05 styczeń 2014 - 12:54.

#658 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 14:18

Nawożenie pszenicy ozimej Żyta nie sieję w tym aspekcie bardziej kolega milanreal1@ albo Tomek90@ Ci pomoże.
Jeśli chodzi o pszenice jak by samą saletrą to trzy dawki dajmy na to 200kg/ha na start, potem 150kg/ha a pod przysłowiowy kłos 100kg/ha w sumie masz 450kg czyli ponad 150kg w czystym składniku do tego dobry program ochrony fungicydowej jakieś odżywki, regulator wzrostu i powinieneś osiągnąć zamierzony plon chociaż jak wiadomo ostanie słowo i tak należy do pogody...
Jest jeszcze możliwość zastosowanie programu nawozowego na dwie dawki np. na start 220kg saletry 34 a potem na drugą dawkę 150kg mocznika, który zdecydowanie dłużej działa od saletry też jak sumujesz czysty azot wyjdzie Ci ponad 140 w czystym składniku. Prze kalkuluj sobie ceny nawozów i oceń co jest dla Ciebie najlepsze...

Edytowany przez jaco25, 05 styczeń 2014 - 14:48.

#659 Share poziom123

poziom123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 14:24

Nawożenie pszenicy ozimej a terminy wysiewu jak bym siał na trzy dawki. Dzięki za pomoc :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#660 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 14:47

Nawożenie pszenicy ozimej pierwsza dawka jak już wspomniałem jak tylko dasz radę wjechać w pole albo na tzw. ostatni przymrozek przed wiosennym ociepleniem.
druga dawka w fazie strzelania źdźbło między 2 a 4 kolankiem
trzecia tuż przed kłoszeniem albo w jego trakcie.