Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3172 odpowiedzi na ten temat

#541 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 22:41

Nawożenie pszenicy ozimej a co ma jedno do drugiego

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 23:13
  •  

#542 Share spajki01

spajki01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 22:51

Nawożenie pszenicy ozimej Chodzi o przyswajalność i strate N czy nie lepiej dać wszystko na krzewieńie a w takim przypadku nie dawać nic na strzelanie w żdzbło bo roślina i tak nie wykorzysta wszystkiego przy nawożeniu rozsiewaczem w tej fazie. Czy zastosować i liczyć się ze strata będzie nie wielka a pomoże to uzyskać lepszy plon czy to się nie opłaći nie wiem dla tego się pytam.

#543 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 23:01

Nawożenie pszenicy ozimej skąd TY bierzesz te teorie, ile masz lat, moze lepiej oddaj te pole komuś bo jak dla mnie to nie ma sensu, jak chcesz cos osiągnąc bez opryskiwacza co chwast bedziesz wyrywał czy czy co, a ochrona fungicydowa?, ale jak sie już upierasz to pewnie że trzeba dzielić na krzewienie i strzelanie w żdzbło, ja sobie nie wyobrażam dać jedną dawkę 350 kg saletry na raz na pszenicę to się chyba kożuch zrobi niezły i chyba bardziej zaszkodzi niż pomoze,

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share spajki01

spajki01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 23:12

Nawożenie pszenicy ozimej Ja się tylko pytam o rade nie znasz a oceniasz nie mam opryskiwacza to nie znaczy że nie pryskam. Bo zapłacić chyba komuśi żeby opryskał to nie problem jest. Jednak widzę że ty jesteś wybitnym znawca bo mnie oceniasz nie znając i wiesz co jest na polu u mnie. Mam 22 lata i studjuje Rolnictwo na 3 roku. Dziękuje za opinie na przyszłość nie oceniaj po pozorach. Gdyby było mnie stać to bym sobie kupił opryskiwacz i popryskał ale czasmi warto zapytać a nie udawać że wszystko się wie na każdy temat.

#545 Share zetor8012

zetor8012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 21:21

Nawożenie pszenicy ozimej Witam. Chcialbym sie was poradzic troche co do mojego nawozenia juz mniej wiecej mam przemyslane dawki ale poprosilbym o opinie innych bardzie doswiadczonych mam nieduze gospodarstwo okolo 8ha.Mam ok. 2.5ha pszenicy ozimej 4 ha jeczmienia jarego i w tym roku zaplanowalem 2ha wyki. Na pszenice na jesien nie dalem zbyt duzo nawozu bo tylko 400kg Polifoski Petroplon.
A teraz zakupielm nastepujacy nawoz:
-1200kg Lubofoski 3,5-10-20
-600kg Saletrzaku
-500kg saletry
-1300kg moczniku
Na pszenice jak tylko bedze mogl wjechac to daje po 200kg saletry na start i pozniej jeszcze 200kg mocznika i to mysle podzielic na dwie dawki bo tyle na raz chyba nie przyjmie N do tego tam wiadomo jeszcze odzywka Ekolist Mikro Z + siarczan magnezu ktorego tez kupilem 100kg + mocznik
A na jeczmien pod korzeń 200kg Lubofoski + 150 kg saletrzaku i pozniej jeszcze 100kg mocznika. A na wyke 200kg/h lubofoski i wiecej nie chce inwestowac bo to pierwszy rok i zobaczymy co z tego bedzie . Co do opryskow to na pszenice mam Lancet Plus ma niby zalatwic -jedno i -dwuliscienne od grzyba bede pryskal 2 razy i do tego bumper super i falcon i od robaka bulldock . Na jeczmien bede mial z wsiewka(konieczyna) i bede pryskal afalonem i chwastoxem turbo i od grzyba raz bumperem. Dajcie jakies opinie o tych moich przemysleniach i powiedzcie jakiego mniej wiecej plonu moge sie spodziewac klasa gleby glownie III i IV. Z gory dzieki.

#546 Share mic01

mic01

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 10:31

Nawożenie pszenicy ozimej Jeśli chodzi o rozkrzewienie to pierwiastkiem stymulującym jest azot, potas w roślinie wpływa na gospodarkę wodną. Słabe rozkrzewienie wiosną może być spowodowane tym że pszenica była późno siana i wiosną będzie się "dokrzewiać". A z tą solą potasową uważam że to będzie już takie nawożenie ratunkowe i chyba warto było by jeszcze zasilić w ten pierwiastek rośliny tylko trzeba by się zastanowić nad dawką.

#547 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 20:12

Nawożenie pszenicy ozimej ile należy wnieść na pszenicę ozimą poszczególnych mikroelementów w nawozach dolistnych? nigdzie nie mogę znaleźć zapotrzebowania na mikroelementy, wskażcie mi proszę ile pszenica pobiera poszczególnych pierwiastków na 1t ziarna z odpowiednią ilością słomy

#548 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 20:40

Nawożenie pszenicy ozimej Firma AGROFERT Polska ma coś takiego, teraz dostałem od nich taka małą ściągę na ten temat.
pszenica zapotrzebowanie na 1 tonę zboża.
B 2-25 g
Cu 2-25 g
Mn 25-100 g
Mo 0,5-0,8 g
Zn 15-70 g
fe 10-250 g
Makro
N 24-26kg
P205 10-15 kg
K2O 20-25 kg
CaO 5-8 kg
MgO 4-5 kg
S 4-5 kg

#549 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 kwiecień 2013 - 21:03

Nawożenie pszenicy ozimej byłem przekonany, że dla pszenicy najistotniejsze jest wniesienie miedzi, a tutaj przy maksymalnych zapotrzebowaniach żelaza potrzeba 10x więcej

#550 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 12 kwiecień 2013 - 07:28

Nawożenie pszenicy ozimej Teraz mówią że na jedną jednostkę Cu potrzeba 5 jednostek Mn. I tak nie którzy zaczynają produkować odżywki.
Ja stosuje Cynk i fosfor na pszenicę, przy kłoszeniu, daje ładny efekt.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share Brytan

Brytan

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Kulturystyka

Napisany 14 kwiecień 2013 - 18:55

Nawożenie pszenicy ozimej Panowie mam małe pytanko czy mogę na start na pszenice ozimą dać 100kg saletry i 100kg saletrzaku mieszając razem.Sąsiad mi mówił,że najlepiej dać 200kg saletrzaku na start.Z góry dzięki za odp.

#552 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 19:16

Nawożenie pszenicy ozimej A czemu to sąsiad tobie tak mówi?? Ja ci powiem saletra 200kg bo wyjdzie taniej, a rozłożenie form azotu masz praktycznie takie samo.

#553 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 19:29

Nawożenie pszenicy ozimej zazwyczaj saletra rozpuszcza się tak samo jak saletrzak, chyba że ten drugi jest w grubej granuli wtedy może być ze 2 dni opóźnień, te same formy N

#554 Share margoo78

margoo78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 14 kwiecień 2013 - 21:07

Nawożenie pszenicy ozimej Żeby mieszac saletrę z saletrzakiem to najlepiej kupic nawozy o podobnej granulacji.

#555 Share Brytan

Brytan

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Kulturystyka

Napisany 15 kwiecień 2013 - 10:38

Nawożenie pszenicy ozimej serdeczne dzięki za odpowieć

#556 Share garu

garu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisany 07 maj 2013 - 21:22

Nawożenie pszenicy ozimej Mam pytanie a mianowicie jaki efekt daje sianie saletry przed kłoszeniem jak to się przekłada na plon proszę o opinie. Może jakieś przykłady. :unsure:

#557 Share pasiu66

pasiu66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1124 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Komputery, Internet

Napisany 09 maj 2013 - 11:58

Nawożenie pszenicy ozimej Na plon to aż tak bardzo się nie przełoży ale na jakość ziarna na pewno.

#558 Share Piotrz98

Piotrz98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 11 maj 2013 - 18:33

Nawożenie pszenicy ozimej Słuchajcie, na 1 rzut w pszenicy ozimej dałem 200kg/ha saletry na jesieni 150kg/ ha polifoski 8 ale pszenica jest blada i aż się prosi o kolejną dawkę azotu, co byście jej teraz rzucili znowu saletrę czy może mocznik żeby się wzięła w garść i nabrała barwy ciemnej? Mocznik dłużej działa ale i długo trzeba czekać na efekt a z saletrą odwrotnie... dajcie jakieś rady, dzięki

#559 Share pasiu66

pasiu66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1124 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Komputery, Internet

Napisany 11 maj 2013 - 20:49

Nawożenie pszenicy ozimej Rzuć jej jeszcze raz 200kg/ha saletry i będzie ok.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 20 sierpień 2013 - 13:11

Nawożenie pszenicy ozimej Czy pod pszenice lepiej dać polifoskę 6 przed orką siewną czy pod agregat po orce w ilości 250kg/ha klasa ziemi IV