Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3166 odpowiedzi na ten temat

#501 Share Radan

Radan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:no napewno nie rolnictwo :P

Napisany 19 luty 2013 - 22:20

Nawożenie pszenicy ozimej ja daję 350 kg polifoskiej 6 i 300kg saletry amonowej
wynik tego zadawalający

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 07:15
  •  

#502 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2717 postów

Napisany 19 luty 2013 - 22:21

Nawożenie pszenicy ozimej W tej formie polifosforanowej jest właśnie cała rzecz- podczas głodu wiosennego ta forma szybciej zostaje pobierana przez głodne rośliny niż fosfor z gleby np z polidapu

#503 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 luty 2013 - 22:56

Nawożenie pszenicy ozimej Ale fosfor zostaje fosforem, ulega sorpcji chemicznej, żadna forma fosforu nie migruje w glebie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#504 Share rapciuch

rapciuch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 20 luty 2013 - 08:32

Nawożenie pszenicy ozimej Może ktoś podpowie. Nawożenie azotem pszenicy planuję na dwie dawki. Zakupione mam tak średnio po 200 kg saletry i 100 kg saletrosanu na 1h. Dawać najpierw saletrę? Czy zmieszać na I dawkę saletrę i saletrosan? Co będzie korzystniejsze? Planuję również dwa zabiegi oprysk mocznikiem plus siarczan magnezu i odżywka.

#505 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1668 postów

Napisany 20 luty 2013 - 09:07

Nawożenie pszenicy ozimej zacznij od planu zakupu jeszcze nawozu :) trochę to mało, chyba że celujesz w 3,5 tony z ha albo gospodarzysz na czarnoziemach

#506 Share rapciuch

rapciuch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 20 luty 2013 - 09:43

Nawożenie pszenicy ozimej Chodzi mi o nawożenie wiosenne i jak najlepsze wykorzystanie siarki. Co będzie korzystniejsze to mnie interesuje. Nie opisuję nawożenia jesiennego, gleby, przedplonów , itd. bo to dłuższy temat i inaczej to wychodzi na różnych stanowiskach.

Edytowany przez milanreal1, 20 luty 2013 - 19:06.
cytowanie poprzedniego posta

#507 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 20 luty 2013 - 10:45

Nawożenie pszenicy ozimej Troche przymało tego nawozu ale ja bym dał 100 kg saletrosanu i 100 kg saletry na 1 rzut a na drugi 100 saletry. Zależy jak wyglada plantacja jeszcze jesli słabo rozkrzewiona to rzuc tak jak napisalem a jak dobrze to pierwsza dawke mozesz troche pomniejszyc o te 20 kg na korzyść drugiej dawki. Ale warto by było jeszcze dokupić ze 100 kg saletry wtedy mógłbyś celować w dużo wyzszy plon przy odpowiedniej ochornie i dożywianiu.

#508 Share rapciuch

rapciuch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 20 luty 2013 - 11:20

Nawożenie pszenicy ozimej Dzięki za odpowiedź, tak jak napisałem chodzi mi o wybór rozwiązania. Co do ilości, dla wielu może to być mało, ale ja się kieruję ekonomią i wychodzę na tym lepiej niż inni w moich stronach, ale to temat na dłuższe rozmowy i nie chciałbym sprowadzić rozmowy na temat samych ilości, bez podawania innych danych. Plantacje myślę, że ok, lekko rozkrzewione już na jesieni, odchwaszczone no i staram się unikać siania pszenicy po zbożach.

Edytowany przez milanreal1, 20 luty 2013 - 19:06.
cytowanie poprzedniego posta

#509 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 20 luty 2013 - 11:50

Nawożenie pszenicy ozimej Siarke sie zawsze daje na pierwszy rzut już jak dajesz ponieważ wspomaga ona pobierania azotu. No każdy robi jak uważa ja osobiście planuje dać na pszenzyto na 1 rzut 200 kg saletry druga dawka to salmag lub saletrzak okolo 150 kg. Nastepnie oprysk: fungicyd 0.2 moddusa 1 l ccc odżywki siarczan magnezu mocznik, nastepnie na flagówke: fungicyd odzywka mocznik siarczan i to wszystko. W tamtym roku przy yakim nawożeniu mialem okolo 6 ton a ziemie mam 4a/b

#510 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 20 luty 2013 - 13:17

Nawożenie pszenicy ozimej Ja pod pszenżyto i żyto planuje podobnie tylko w drugiej dawce zamiast 150 saletrzaku to bede dawal 150kg mocznika i planuje dwa zabiegi skracania.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#511 Share kali828

kali828

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 25 luty 2013 - 18:38

Nawożenie pszenicy ozimej prosze o porade
chcialbym w tym roku osiagnac wmiare przyzwoite plony wiec prosze o porade jak nawozic wynienione uprawy
pszenica ozima III klasa pdrzedplon jeczmien ozimy sloma scienta nawoz 350kg polifoski m wysiane 280kg ziarna pryskane jesienia duet ultra desi i komplet

jeczmien hybrydowy pow 0.5 ha wysiane 70kg ziarna i 200kg polifoski m opryski decis komplet i tilt turbo przed plonem byla pszenica jara sloma scienta

pszenzyto ozime odmiana baltiko 2 raz siane przed plon pszenica zimowa sloma scienta pow 0.7ha wysiane okolo 200kg polifiski m i 25o kg nasion

obok 0,7 ha jeczmienia zimowego kwalifikat odmiana merle wysiane 70kg i 200kg polifoski m ochrona jw

i ostatnia dzialka pow 0.5ha przedplon pszenica jara sloma scienta rozsiane 50kg mocznika uprawa jeczmien ozimy merle wysiane 70kg nawoz 200kg polifoski m gleba ciezka borowina pow 0.5 ha przedplon jeczmien jary wysiane 150kg polifoski m oraz 250kg-h nasion odmiana baltiko sianne po raz 2gi
wiosna sie zbliza duzymi krokami wiec najwyzsza pora na ustalenie dawki nawozu podpowiecie jaki i w jakiej ilosci nawoz kupic na wymienone uprawy

na wszystkie dzialki jesienia przed orka wysiane bylo po 2 t wapna z magnezem

prosze o porade
chcialbym w tym roku osiagnac wmiare przyzwoite plony wiec prosze o porade jak nawozic wynienione uprawy
pszenica ozima III klasa pdrzedplon jeczmien ozimy sloma scienta nawoz 350kg polifoski m wysiane 280kg ziarna pryskane jesienia duet ultra desi i komplet

jeczmien hybrydowy pow 0.5 ha wysiane 70kg ziarna i 200kg polifoski m opryski decis komplet i tilt turbo przed plonem byla pszenica jara sloma scienta

pszenzyto ozime odmiana baltiko 2 raz siane przed plon pszenica zimowa sloma scienta pow 0.7ha wysiane okolo 200kg polifiski m i 25o kg nasion

obok 0,7 ha jeczmienia zimowego kwalifikat odmiana merle wysiane 70kg i 200kg polifoski m ochrona jw

i ostatnia dzialka pow 0.5ha przedplon pszenica jara sloma scienta rozsiane 50kg mocznika uprawa jeczmien ozimy merle wysiane 70kg nawoz 200kg polifoski m gleba ciezka borowina pow 0.5 ha przedplon jeczmien jary wysiane 150kg polifoski m oraz 250kg-h nasion odmiana baltiko sianne po raz 2gi
wiosna sie zbliza duzymi krokami wiec najwyzsza pora na ustalenie dawki nawozu podpowiecie jaki i w jakiej ilosci nawoz kupic na wymienone uprawy

na wszystkie dzialki jesienia przed orka wysiane bylo po 2 t wapna z magnezem

#512 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1040 postów

Napisany 25 luty 2013 - 18:52

Nawożenie pszenicy ozimej 280 kilo pszenicy na hektar :o czy poprostu pomyłka z cyfrą 1. A jak 280 to jaką odmianę wysiewa się w takiej ilości????

#513 Share kali828

kali828

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 25 luty 2013 - 19:21

Nawożenie pszenicy ozimej jednak ludzie czytaja uwaznie i ze zrozumieniem faktycznie nastapila pomylka ma byc 180kg

#514 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 26 luty 2013 - 08:13

Nawożenie pszenicy ozimej na ciężkich glebach takie dawki siewu są jak najbardziej realne. Sam mam takie ziemie (mady, gliny), przeważnie siejemy ok 230-240 kg/ha ale czasem zdarza się też i wspomniane 280kg.
Jesienią trzeba się nieźle napracować żeby przygotować ziemię do siewu, a i tak idealnie nigdy się nie zrobi, do tego dochodzi wadliwy przedplon, własny materiał siewny i żeby z tego wszystkiego uzyskać zadowalającą gęstość trzeba sporo ziarna wysiewać.

edit, nie zauważyłem tego ostatniego postu

Edytowany przez Kamilmkm, 26 luty 2013 - 08:14.

#515 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 03 marzec 2013 - 23:32

Nawożenie pszenicy ozimej jeśli jest cięższa ziemia, to wtedy roślinie ciężko się krzewić, aby osiągnąć wymaganą ilość roślin na m2 to trzeba w takim wypadku zwiększyć normę wysiewu, starsze odmiany pszenicy, mniej krzewiące się też należy gęściej wysiać u mnie zdarzało się nawet 280kg/ha...
ps. temat o nawożeniu ale jak ktoś zaczął wątek to odpisałem :)

Edytowany przez jaco25, 03 marzec 2013 - 23:32.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#516 Share g2osc

g2osc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 04 marzec 2013 - 21:32

Nawożenie pszenicy ozimej Witam
Panowie jaką dawkę nawozu zastosować pod siew pszenicy jarej. Pytam ponieważ ziemia leżała 3 lata obsiewana tylko gorczycą by zbytnio jej nie zachwaścić. Bardzo ładnie się przerobiła, ma dużo pruchnicy. Nie wiem czy dać 200 kg NPK przedsiewnie teraz lub zmniejszyć dawkę. Jak później dawkować nawozy? Ziemia jest klasy IV powiedzmy żeby dała z 3 lub 4 tony z ha

#517 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 05 marzec 2013 - 21:35

Nawożenie pszenicy ozimej Stosuje ktoś z was nawozy wieloskładnikowe do nawożenie pogłównego? Yara posiada takie nawozy. Przedstawiciel na pewnym szkoleniu twierdził że tylko oni mają takie nawozy i bardzo fajnie działają.

#518 Share hanek

hanek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 11:10

Nawożenie pszenicy ozimej Witam was. Jestem młodym rolnikiem poszukuję porady, jaką i ile dawek nawozu zastosować na pszenice ozimą. Nawozy jakie posiadam na moim gospodarstwie to: saletra 34n polifoska 6 mocznik sól potasowa polidap. Jesienią nie zastosowałem żadnego nawozu. Proszę o pomoc doświadczonych farmerów ;d

#519 Share Brytan

Brytan

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Kulturystyka

Napisany 09 marzec 2013 - 14:24

Nawożenie pszenicy ozimej Przepraszam bardzo zaczynam dopiero gospodarzyć na 30 ha.Zasiałem 10 ha pszenicy ozimej chciałem dać dawkę startową azotu.Bardzo bym prosił panów o podpowiedź czy może być to mocznik czy saletra lub saletrzak.Bardzo dziękuje za odp.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#520 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 09 marzec 2013 - 14:29

Nawożenie pszenicy ozimej Najlepiej jak bys dał na startową dawke saletre,bo szybko sie rozkłada i działa szybko.
Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236