pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Uziu92    7957

ja nie obniżam  raczej, bo jak pozniej pojdzie susza to nic nie posypie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Ja zostawiam ustaloną. Jak będzie susza to zostanie niewykorzystane i też się nie zmarnuje, a jak będą warunki to na pewno azotem nie pogardzi, i potencjał nie zostanie zmarnowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5572

To wszystko zależy od łanu i terminu wznowienia wegetacji.  Mam pszenice dobrze rozkrzewione , wiecej źdźbeł nie potrzebuje. Jesli wegetacja ruszy leniwie i wczesnie,  nie ma sensu dawać od razu 250 kg.  Ogrzaniczył bym sie do jakiś 100 kg na przeczekanie a jak zacznie rosnąć na poważnie to 150kg dołozyć. Jeśli wegetacja zacznie się w drugiej połowie marca to u siebie widzę 200 kg saletry jednorazowo


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roman176    4602
Dnia 27.01.2019 o 09:53, koniu napisał:

jakby spółki czy przedsiębiorstwa miały się tak bawić jak co niektórzy na tym forum to brakło by czasu albo by musieli mieć kilka dodatkowych opryskiwaczy. Ktoś kto ma gospodarstwo 10ha nigdy nie zrozumie tego co ma 100ha czy więcej. Ktoś z doświadczeniem czy to większy rolnik czy agronom już dobrze wie co z czym można łączyć żeby się nie zważyło w opryskiwaczy albo nie przypaliło na polu.

tak według twojego pojęcia 10ha ma czas ? hmm chyba ze ty używasz na 100ha ten sam opryskiwacz co ten na 10 

8 minut temu, Ulman napisał:

To wszystko zależy od łanu i terminu wznowienia wegetacji.  Mam pszenice dobrze rozkrzewione , wiecej źdźbeł nie potrzebuje. Jesli wegetacja ruszy leniwie i wczesnie,  nie ma sensu dawać od razu 250 kg.  Ogrzaniczył bym sie do jakiś 100 kg na przeczekanie a jak zacznie rosnąć na poważnie to 150kg dołozyć. Jeśli wegetacja zacznie się w drugiej połowie marca to u siebie widzę 200 kg saletry jednorazowo

na śląsku już ruszyła ... a jak przyjdzie zima to co ?? 


Lewaki to ludzie silnie zaburzeni emocjonalnie. Ciągle są czymś PRZERAŻENI, gdyż sami to ciągle w wypowiedziach potwierdzają. Stąd tez u nich 100% emocji i 0% logiki i stąd też nie potrafią być skuteczni, bo nie potrafią podejmować racjonalnych działań w kryzysowych sytuacjach.

A jak chcesz lewaka totalnie rozmiękczyć i rozchwiać emocjonalnie, to pokazujesz biedne dzieci:

 

Prawica - charakteryzuje ją szacunek dla tradycji, autorytetów, religii, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5391

Przyjedzie ale to w grudniu i może


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roman176    4602

od soboty w nocy -8 a rzepak się już za zielenił   uważam ze osn jest największym przekleństwem do południowych rejonów ...

pisałem z @Ulman  gdy ja skoczyłem nawożenie rzepaku on po tygodniu wjeżdżał pierwszym nawozem w pszenice 


Lewaki to ludzie silnie zaburzeni emocjonalnie. Ciągle są czymś PRZERAŻENI, gdyż sami to ciągle w wypowiedziach potwierdzają. Stąd tez u nich 100% emocji i 0% logiki i stąd też nie potrafią być skuteczni, bo nie potrafią podejmować racjonalnych działań w kryzysowych sytuacjach.

A jak chcesz lewaka totalnie rozmiękczyć i rozchwiać emocjonalnie, to pokazujesz biedne dzieci:

 

Prawica - charakteryzuje ją szacunek dla tradycji, autorytetów, religii, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7957

też myślę że wcześniej jak 15 marca u siebie z N1 na pszenice nie wjadę. Na zachodzie pewnie 1 go już będziecie siać, ale u nas to wątpię, chyba że na rzepak, po za tym pszenica pieknie rozkrzewiona, mam wrażenie że działał na nią jeszcze nawóz z sezonu 18, bo tyle co go poszło i nie zostało wykorzystane to masakra, więc nie ma co się spieszyć strasznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5391

Ja pojadę najszybciej jak to możliwe ale obniżam dawkę. Nadmiernie rozkrzewienie napewno nie jest korzystne


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
7 godzin temu, Roman176 napisał:

tak według twojego pojęcia 10ha ma czas ? hmm chyba ze ty używasz na 100ha ten sam opryskiwacz co ten na 10 

na śląsku już ruszyła ... a jak przyjdzie zima to co ?? 

Weź sie nie ośmieszaj z tym co napisałeś... O czym Ty piszesz i co porównujesz 10ha do 100ha? Chyba że bawisz sie po pracy w rolnika i nie masz czasu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roman176    4602

chodziło mi o sprzęt który na 10ha jest  moskit erem  a na 100ha  sam wodę zaciąga itp szybciej sprawniej i wydajnej 

Przy średniej dawce 150 l/ha z pełnym zbiornikiem opryskał 33 ha w niespełna 31 minut.

Nawet uwzględniając czas napełniania opryskiwacza i dojazd na pole końcowe, wydajność maszyny była na poziomie około 38,5 ha na godzinę.

Z innych liczb, warto wspomnieć o średnim czasie jednego cyklu pryskania (napełnienie opryskiwacza + dojazd na pole + oprysk + powrót z pola) - 51,86 minut. Jeżeli chcielibyśmy zatankować opryskiwacz do pełna (3 000 l.) to zajmie nam to około 5 minut.

 


Lewaki to ludzie silnie zaburzeni emocjonalnie. Ciągle są czymś PRZERAŻENI, gdyż sami to ciągle w wypowiedziach potwierdzają. Stąd tez u nich 100% emocji i 0% logiki i stąd też nie potrafią być skuteczni, bo nie potrafią podejmować racjonalnych działań w kryzysowych sytuacjach.

A jak chcesz lewaka totalnie rozmiękczyć i rozchwiać emocjonalnie, to pokazujesz biedne dzieci:

 

Prawica - charakteryzuje ją szacunek dla tradycji, autorytetów, religii, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393
2 godziny temu, Roman176 napisał:

chodziło mi o sprzęt który na 10ha jest  moskit erem  a na 100ha  sam wodę zaciąga itp szybciej sprawniej i wydajnej 

Przy średniej dawce 150 l/ha z pełnym zbiornikiem opryskał 33 ha w niespełna 31 minut.

Nawet uwzględniając czas napełniania opryskiwacza i dojazd na pole końcowe, wydajność maszyny była na poziomie około 38,5 ha na godzinę.

Z innych liczb, warto wspomnieć o średnim czasie jednego cyklu pryskania (napełnienie opryskiwacza + dojazd na pole + oprysk + powrót z pola) - 51,86 minut. Jeżeli chcielibyśmy zatankować opryskiwacz do pełna (3 000 l.) to zajmie nam to około 5 minut.

 

Jaka szeroka belka i jaka prędkość ciekawe liczby sam pryskam 12m i 21 m i o 33ha w 31 minut mogę pomarzyć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

pilmet 2518 belka 18m i 12,5ha w 40-45 minut. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5572

Jeździsz ok 10km/h ? Jak u ciebie z poziomowaniem belki przy tej predkosci? Nadąża? 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Pola mam można powiedzieć jak stół więc nie ma problemu. No może przesadziłem z tymi 40 minutami, ale bite 45 minut trzeba jeździć. Kawałki też 700-800m długie po 13-16ha. Starym pilmetem bez poziomowania też sie tak latało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roman176    4602
21 godzin temu, GucioJUMZ napisał:

Jaka szeroka belka i jaka prędkość ciekawe liczby sam pryskam 12m i 21 m i o 33ha w 31 minut mogę pomarzyć 

28m z możliwością chyba na 12/14 średnia ok 18km  opryskiwacz nie jest moją własnością ...  tylko parkuje do maja .... testy jeszcze w rsm i zobaczymy ...


Lewaki to ludzie silnie zaburzeni emocjonalnie. Ciągle są czymś PRZERAŻENI, gdyż sami to ciągle w wypowiedziach potwierdzają. Stąd tez u nich 100% emocji i 0% logiki i stąd też nie potrafią być skuteczni, bo nie potrafią podejmować racjonalnych działań w kryzysowych sytuacjach.

A jak chcesz lewaka totalnie rozmiękczyć i rozchwiać emocjonalnie, to pokazujesz biedne dzieci:

 

Prawica - charakteryzuje ją szacunek dla tradycji, autorytetów, religii, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Poleci ktoś jakąś literaturę o nawożeniu pszenicy? Chcę posiac na drugą dawke mocznik. Wiem że trzeba dwa tyg wcześniej i najlepiej dwa tyg przed pierwszym kolankiem. Tylko termin mniej więcej chce określić, z tego co wywnioskowalem jeśli będzie tak ciepło jak teraz to około 3 tyg marca

Edytowano przez MarcinNH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

na termin wysiewania mocznika jest tylko jeden kalendarz - faza rozwojowa. Najlepszym terminem jest faza BBCH 29/30. Zależenie od tego jak startuje wiosna i jakie są temperatury zasada jest następująca:

- wysokie temperatury, nie brakuje wilgoci - bardziej w stronę BBCH 30

- niskie temperatury, sucho - bardziej w stronę BBCH 29

Co do samego terminu kalendarzowego nie da się go na chwile obecną wyznaczyć. W ostatnich dwóch sezonach u mnie był to początek kwietnia (ok. 10)

  • Like 1
  • Thanks 1

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Moja pszenica siana 350 roslin /mkw. Przedplon to gryka na przyoranie po groszku zielonym, obecnie pszenica ma 3 rozkrzewiania. Planuje dać 170 kg N jak rozłozyc dawki azotu? 70kg-70kg-30kg czy inaczej?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dziś rozsiany Kizeryt na pszenicę 100 kg na ha za 3 tygodnie myślę dać 70 kg  N druga dawka miesiąc pózniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
3 godziny temu, losktos napisał:

 

Co do samego terminu kalendarzowego nie da się go na chwile obecną wyznaczyć. W ostatnich dwóch sezonach u mnie był to początek kwietnia (ok. 10)

Przez ostatnie dwa sezony,

Do 10 kwietnia u nas N2 w saletrze idzie!?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roman176    4602
19 godzin temu, staszek131415 napisał:

Dziś rozsiany Kizeryt na pszenicę 100 kg na ha za 3 tygodnie myślę dać 70 kg  N druga dawka miesiąc pózniej

z kont jesteś ze 100 kg na ha ??


Lewaki to ludzie silnie zaburzeni emocjonalnie. Ciągle są czymś PRZERAŻENI, gdyż sami to ciągle w wypowiedziach potwierdzają. Stąd tez u nich 100% emocji i 0% logiki i stąd też nie potrafią być skuteczni, bo nie potrafią podejmować racjonalnych działań w kryzysowych sytuacjach.

A jak chcesz lewaka totalnie rozmiękczyć i rozchwiać emocjonalnie, to pokazujesz biedne dzieci:

 

Prawica - charakteryzuje ją szacunek dla tradycji, autorytetów, religii, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ja dziś rozsiewałem kiseryt ok 80kg/ha


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
2 godziny temu, Roman176 napisał:

z kont jesteś ze 100 kg na ha ??

skąd!!! człowieku bo aż w oczy razi Twój poziom języka polskiego

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj