Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3172 odpowiedzi na ten temat

#441 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 07 luty 2013 - 10:17

Nawożenie pszenicy ozimej no finezja nie, ale bamberka już troche gorsza
Finezja to jedna z lepszych, ok. 50 % mam takiej :)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 12:06
  •  

#442 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 07 luty 2013 - 12:01

Nawożenie pszenicy ozimej u mnie Torras nie jest za specjalnie rozkrzewiony a siany w terminie na stanowisku po rzepaku klasa 4b, na pierwszy strzał dostanie 200 litrów RSM32 a na druga chyba 150 litrów tez RSM32

#443 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 07 luty 2013 - 13:32

Nawożenie pszenicy ozimej U mnie pszenica jest ładnie rozkrzewiona i właśnie nurtuje mnie czy te 350kg saletry w dwóch dawkach wystarczy na 5t/ha :mellow:

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#444 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 07 luty 2013 - 17:42

u mnie Torras nie jest za specjalnie rozkrzewiony a siany w terminie na stanowisku po rzepaku klasa 4b, na pierwszy strzał dostanie 200 litrów RSM32 a na druga chyba 150 litrów tez RSM32

u mnie tak samo, na jednym polu mam torrasa, juliusa i kerubino, siane jednego dnia, najladniejsza jest kerubino, pozniej julius a torras troszke slabej rozkrzewiony, stanowisko po rzepaku 2b i 3a, nowozone przed siewnie pk 10-20 w ilosci 200kg, na start planuje dac 200kg saletry i w 2giej dawce jakies 250kg/ha

#445 Share stef3

stef3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 07 luty 2013 - 22:20

Nawożenie pszenicy ozimej mam posianą odmiane muszelka, ziemia klasy od IV b do III a wytworzona z piasku gliniastego średniego o uregulowanych stosunkach wodnych, zmeliorowana-wilgotna, pH dla całej działki mieści się w przedziale w zależności od pobrania próby i wynosi 6 do 7
przedplonem były ziemniaki pod które wysiałem 500 kg/ha polifoski 5 oraz obonik w wysokosci 30 t/ha
pszenice siałem 8-10 października w ilości 200 kg/ha nie stosowałem nawożenia przedsiewnego, z powodu suszy wschody były nie równomierne ciągły się cały miesiąc
mam zamiar zastosować naw azotowe w wysokości 160 kg/ha rozłożone w dwóch terminach w postaci saletry kędzierzyńskiej 32
odchwaszczana maraton + glean w listopadzie
Chciałem się Was poradzić jakie zastować zabiegi w czasie wegetacji a w szczegolności czy skracać źdzbło kiedy i czym- w życie hybrydowym stosuje moddus, oraz kiedy zastosować zabiegi fungicydami i jakimi preparatami konkretnie w muszelce- zależy mnie na jak największej wydajności nie jakości, prosze o porade

#446 Share stef3

stef3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 07 luty 2013 - 23:15

Nawożenie pszenicy ozimej mam posianą odmiane muszelka, ziemia klasy od IV b do III a wytworzona z piasku gliniastego średniego o uregulowanych stosunkach wodnych, zmeliorowana-wilgotna, pH dla całej działki mieści się w przedziale w zależności od pobrania próby i wynosi 6 do 7
przedplonem były ziemniaki pod które wysiałem 500 kg/ha polifoski 5 oraz obonik w wysokosci 30 t/ha
pszenice siałem 8-10 października w ilości 200 kg/ha nie stosowałem nawożenia przedsiewnego, z powodu suszy wschody były nie równomierne ciągły się cały miesiąc
mam zamiar zastosować naw azotowe w wysokości 160 kg/ha rozłożone w dwóch terminach w postaci saletry kędzierzyńskiej 32
odchwaszczana maraton + glean w listopadzie
Chciałem się Was poradzić jakie zastować zabiegi w czasie wegetacji a w szczegolności czy skracać źdzbło kiedy i czym- w życie hybrydowym stosuje moddus, oraz kiedy zastosoaćw zabiegi fungicydami i jakimi preparatami konkretnie w muszelce- zależy mnie na jak największej wydajności nie jakości, prosze o porade

#447 Share andrzej224

andrzej224

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 08 luty 2013 - 12:49

Nawożenie pszenicy ozimej Słyszał ktoś, żeby siać potafoskę wiosną na pszenicę ozimą?
Jaki nawóz fosforowo-potasowy można wiosną posiać?

#448 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 08 luty 2013 - 15:29

Nawożenie pszenicy ozimej takie nawozy sieje się jesienią pod orke lub agregat. Jak masz sypać taki nawóz na wiosne to lepiej daj 2 razy dolistnie nawóz NPK

@stef3 chcesz zastosować 160kg N w czystym składniku, czy 160 kg nawozu?
Co do pozostałych zabiegów, to oczywiście antywylegacz. Może być CCC np. Stabilan. Ja osobiście stosuje co roku 1,5 l/ha tuż przed strzelaniem w źdźbło. Można stosować mieszanki Stabilanu z Moddusem. Ale to niech koledzy się wypowiedzą bo ja tego jeszcze nie praktykowałem. Będę próbował w tym roku.
Co to zabiegów fungicydowych to przynajmniej 2. Np. na pierwszy zabieg Capallo a na 2 Prosaro, a jeżeli chcesz tańszy wariant to na pierwszy Duet a na drugi np. Falcon lub Orius. Środków jest wiele więc nie będę Ci tu pisał co konkretnie zastosować.
Prosaro Duet i Falcon mam wytestowane. Prosaro - bardzo dobry środek na ochrone kłosa.
Mieszanka Duetu z Falconem lub Oriusem sprawdza się dość dobrze ale na stanowiskach innych niż po zbożowych. (bynajmniej u mnie)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#449 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 08 luty 2013 - 19:56

Nawożenie pszenicy ozimej modus 0,4l na ha i zastosujesz jak w etykiecie i będzie dobrze. Od kilku lat jade wszystkie pszenice modusem i nie ma problemów. wiadomo, wichura i naprawdę obfite opady deszczu to na to nie ma chyba żadnego środka :) co do mojego nawożenia około 200-220 kg w czystym składniku to też od kilku lat tak sypie i jest w porządku :) u mnie w rodzinie jest powiedzenie ,, Nie dasz - nie zbierzesz".

#450 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1688 postów

Napisany 08 luty 2013 - 20:27

Nawożenie pszenicy ozimej a ja od kilku lat stosuję 1,3l cycocelu i jest w porządku, daję około 160 kg N

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#451 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów

Napisany 08 luty 2013 - 21:21

Nawożenie pszenicy ozimej Właśnie na jesienie przed siewem sypałem potafoskę co powiecie żeby uzupełnić nawożenie o potas na wiosnę w postaci soli? Da to jakiś efekt czy dać sobie spokój i samą saletrę sypać?
Tylko spokój może nas uratować....

#452 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 08 luty 2013 - 21:29

Nawożenie pszenicy ozimej koledzy mam dylemam musze dokupic nawozu i nie wiem co brac najtaniej wychodzi mocznik jesli chodzi o kosz azotu i nie wiem czy ten nawoz bedzie sie nadawal na 2 dawke w pszenicy 1 to 200 kg saletry na druga mysle dac 170-200 kg mocznika i na klosa 100-150 kg saletry czy takie nawozenie moze byc

#453 Share stef3

stef3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 08 luty 2013 - 22:04

Nawożenie pszenicy ozimej 160 kg N czystego składnika, a saletry kędzierzyńskiej 500 kg/ha podzielone równo na dwie dawki, wystarczy żeby maksymanie wykorzystać potencjał zboża?

Losktos słuchaj a w jakich fazach rozwojowych stosujesz wymienione zabiegi fungicydowe?

Z doświadczenia wiem że oszczędności nie sprawdzają się za bardzo

przekonałeś mnie Koniu co antywylegacza tym bardziej ze w życie sprawdza się świetnie, przy nawożeniu azotowym jakie Ty stosujesz jakie masz średnie plony pszenic i jaką klasę ziemii

#454 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 08 luty 2013 - 22:42

Właśnie na jesienie przed siewem sypałem potafoskę co powiecie żeby uzupełnić nawożenie o potas na wiosnę w postaci soli? Da to jakiś efekt czy dać sobie spokój i samą saletrę sypać?

Jeżeli masz możliwośc to daj 100kg soli.Ja zawsze dziele nawozenie potasem 50% jesień i 50% wiosna,czasami nawet odpuszczam potas na jesień na rzecz nawożenia wiosennego tym składnikiem.

pytanie do @ koniu.Przy nawożeniu ponad 200kg N/ha i stosowaniu 0,4l modusa[tylko],stoi w pionie ta pszenica....

#455 Share qqq

qqq

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 09 luty 2013 - 10:17

Nawożenie pszenicy ozimej Musisz sprawdzić ile liści ma pszenica po zimie,jeżeli ma mniej niż 4 to musisz ją pobudzić jeszcze do krzewienia i dawkę pierwszą musisz zawyżyć do granicy 200-250 kg saletry na hektar.Zabiegi to na chwasty Lancet plus.Skracanie jeżeli zamierzasz dużo nawozić azotem przymusowe,tutaj możesz zastosować Medaxx Top.Co do grzybówek to możesz zastosować ATAK+Topsin ,w miarę fajnie działa,choć przy wilgotnej pogodzie na bank drugi zabieg trzeba będzie robić np.Corbel . Zastosuj odżywki w postaci siarczanu magnezu oraz Fertiagro ,efekty zarąbiste.
Jeżeli masz wszystko pod kontrolą to znaczy ,że jedziesz zbyt wolno.

#456 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 09 luty 2013 - 10:24

Nawożenie pszenicy ozimej @Lukaszjarm może być mocznik, ja zawsze daje mocznik na 2 dawke i jest ok.

@stef3 - 1 zabieg stosuje w fazie strzelania w źdźbło, tak na 1 kolanka (chyba że wcześniej występuje duża presja choróB). 2 zabieg jak tylko zaczynają się ukazywać kłosy
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#457 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 10 luty 2013 - 16:27

Nawożenie pszenicy ozimej @stef3 a po co chcesz skracać muszelkę jak ona i tak jest odmiana krótkosłomą, jak już chcesz tak bardzo to wystarczy moddus na usztywnienie. Na przyszłość ta odmianę siąć rzadziej i nie potrzebny jest regulator żaden.

@losktos jaki środek na T1 dajesz bo T2 jest dość późno u ciebie i liść flagowy niezbyt chroniony zostaje.

#458 Share stef3

stef3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 10 luty 2013 - 20:20

Nawożenie pszenicy ozimej Skracać jak skracać bardziej chodzi o to aby się nie położyła

Dzięki koledzy za podpowiedzi

#459 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 11 luty 2013 - 11:18

Nawożenie pszenicy ozimej @Tomek90 środki są różne. Jednego roku był na Input i Fandango, Wirtuoz i Reveller, Duet i Falcon
W ubiegłym roku dawałem na 3 razy w kombinacjach
T1 Duet T2 Artea + Amistar T3 Swing (a na części Prosaro)
Kombinacja nie bardzo się sprawdziła.
No i doszliśmy do wniosku że pryskając 3 razy tańszymi środkami jest gorzej niż 2 razy dobrymi środkami.
I w tym roku będzie pryskane na 2 razy w kombinacjach:
T1 Capalo T2 Prosaro - na stanowiskach po pszenicy
T1 Duet T2 Prosaro - na stanowiskach po burakach i rzepaku.

Wiem że ten okres pomiędzy T1 a T2 jest zbyt długi ale każdy szuka oszczędności jak może. T2 czasem stosuje troche wcześniej jeżeli występują jakieś objawy chorób i zamiast na pojawianie się kłosów daje na liść flagowy.
Przy tych 2 zabiegach to jest taki trochę dylemat kiedy pryskać i się tak pryska "między fazy"
T1 czasami nawet się troszkę opóźnia jeżeli nie widać zbytniej presji chorób
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#460 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 11 luty 2013 - 13:27

Nawożenie pszenicy ozimej losktos Jak pryskałes 3 zabiegowo to t2 tzn amistar+ artea to był jeden z najdroższych i najlepszych środków o ile dawałeś w pełnych dawkach. Myśle że duet na pierwszy zabieg srednio sie nadaje, i moze to było przyczyną

Edytowany przez ursus1991, 11 luty 2013 - 13:28.