Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3172 odpowiedzi na ten temat

#421 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2189 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 17:56

Nawożenie pszenicy ozimej dokladnie tak pozaoraniu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 17:00
  •  

#422 Share GrzegorzGrzegorz

GrzegorzGrzegorz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 18:20

Nawożenie pszenicy ozimej Tomasz78 "300 kg lubofosu" to miałeś na myśli Lubofoska Pod Zboża? bo są jeszcz podobne nawozy lubofoska ...

#423 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2189 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 18:27

Nawożenie pszenicy ozimej tak lubofoska chociaż możesz zastąpić innym np polifoską ale jest droższa .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#424 Share GrzegorzGrzegorz

GrzegorzGrzegorz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 18:43

Nawożenie pszenicy ozimej Tak sobie liczę i wyszło mi że powinno się przeznaczyć na 1h 1500 zł na nawozy i opryski by było wszystko ok. Jak się mylę to poprawcie mnie.

#425 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 29 styczeń 2013 - 19:11

Nawożenie pszenicy ozimej za ok. 500-600 zł zrobisz opryski czyli zabieg na chwasty + 2 opryski grzybowe (środki średniej klasy) + antywylegacz + odżywki.
Jeżeli przedsiewnie dałbyś np. jakieś 300 kg Polifoski 6 to jest ok. 650 zł (zależnie od ceny)
No i na wiosne np na 1 dawke 250 kg saletry - ok. 370 zł i na 2 dawke np. 150-200 kg mocnika to jest ok. 350 zł
Czyli rzem wychodzi 1870-1970 zależnie od ceny za nawozy i od dawek.
Przy obecnej cenie myśle że nie byłoby problemu z uprawą pszenicy na Twoich glebach, przy takim nawozeniu i ochronie możesz celować w 5 t/ha a jeśli pogoda dopisze to moze i uzyskasz 6 t, zależnie od typu gleby.
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#426 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 20:36

Nawożenie pszenicy ozimej panowie a co myslicie jakby co roku dac ok 30 ton na hektar obornika kurzego bo mam taka mozliwosc i do tego jakis nawóz na wiosne ?

#427 Share stefek1991

stefek1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 208 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 22:13

Nawożenie pszenicy ozimej mój znajomy wozi kurzaka bardzo dużo ale mówił mi że się nie opłaca obornik dawać pod zboże dlaczego? bo po tym oborniku występuje dużo chorób własnie w zbożach . dlatego wozi tylko go pod rzepak.

#428 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 10:51

Nawożenie pszenicy ozimej można wozić ale nie co rok. Składniki z obornika rozkładają sie 3 lata, więc minimum co 2-3 lata na tym samym polu można dawać
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#429 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 03 luty 2013 - 09:38

Nawożenie pszenicy ozimej u nas w okolicy jedno duże gospodarstwo też nawozi obornikiem kurzym, w sumie to pomiot od woźniaka z ferm to dawali to pod rzepak. Dawali gdzieś z 15 ton na ha ale efekt był niesamowity. Dawali to pod rzepak, i efekt był bardzo ładny bo do pokazania się pierwszych śniegów rośliny były do końca zielone, nie było nic brązowego usychającego, a wiosną po zejściu śniegów zaczął od razu rosnąć gdy tylko poczuł temperaturę. Nie wiem jak było z plonem ale ziemia była w miare wypoczęta po poprzednim gospodarzu, ale plon na pewno musiał być zadowalający bo od początku do końca rośliny były wzorowe.

#430 Share Jacek1qaz

Jacek1qaz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 06 luty 2013 - 11:42

Nawożenie pszenicy ozimej Ugryzę temat nawozów ale z trochę innej strony. W dużym stopniu nawozy są nieodłączną częścią dużej ilości gospodarstw rolnych z nielicznymi wyjątkami jakimi są gospodarstwa ekologiczne. Nie mniej nawozy zwłaszcza te na bazie związków azotu czy fosforanu potrafią wyrządzić znaczące szkody zarówno w bliskiej jak i dalszej okolicy co w sumie może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji skrojonych na szeroką skalę. Zielone wody w jeziorach w okresie wiosenno-letnim albo głośny w zeszłym roku atak sinic na Bałtyku jest właśnie konsekwencją używania nawozów sztucznych. Winę za to ponoszą owe związki azotu i fosforu, które gdy jest ich zbyt wiele spływają do okolicznych rzek i jezior co w konsekwencji prowadzi do ich zanieczyszczenia i tak zwanej eutrofizacji, czym jest to zjawisko można poczytać tutaj http://agrosafe.pl. Warto być świadomym podejmowanych decyzji, bo czasem niewielkie zmiany w działaniu potrafią spowodować wielkie zmiany w przyrodzie, oby pozytywne. Temat warty mylę poświecenia mu kilku minut bo czasem wystarczy wiedzieć by nie zaszkodzić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#431 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 06 luty 2013 - 18:34

Nawożenie pszenicy ozimej Panowie jest sprawa a mianowicie:
Mam zasiane 15ha pszenicy ozimej Toras i Potenzial. Na jesień pod korzeń dane było 200kg Polifoski 8. Przedplonami były rzepak ozimy, rzepak jary, bobik i kawałeczek ziemniaków, klasy gleb wahają się od 3a do 4b. Wiem, że na 1t ziarna potrzeba ok 23-25kg azotu w czystym składniku. Na wiosnę planuję dać 200kg saletry w pierwszej dawce i 150 kg w drugiej dawce. Planuję minimum wykonać 2 zabiegi fungicydowe i teraz mam pytanie czy wystarczy tyle saletry 34 do zebrania 5t z ha? z moich wyliczeń wynika, że tak ale co innego wyliczenia a co innego praktyka...

Edytowany przez jaco25, 06 luty 2013 - 18:34.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#432 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 06 luty 2013 - 18:49

Nawożenie pszenicy ozimej Ja Torasa sieję już od kilku ładnych lat. Pod korzeń daję min 300 do 400 kg Polifoski 6 w zależności od kawałka. Na wiosnę na start daję 250kg saletry 34%, druga dawka 250kg Saletry 34% i na kłos 150kg Saletry 34%. Zabieg T1 Tilt Turbo 1l pełna dawka, T2 Amistar 0,6 + Artea 0,4, T3 Duet Ultra 0,6l. Na skrócenie Moddus 0,4l /ha i do każdego zabiegu na grzyba czy skrócenie bądź robaka dodaję odżywki np. ekosol, plonvit, basfoliar. Reszta modlić się o pogode. Plon w tym roku był 9-10 ton. Wszystko wykonane na czas jak w książce. Na chwasty pryskane jesienią Maratonem 4l + 5-7 gr Glean. Takie nawożenie stosuję już od kilku lat i jest dobrze. Nie dasz, nie zbierzesz lub jak nie jeden mówi, gówno dasz gówno masz... I w sumie to prawda.

#433 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 06 luty 2013 - 19:01

Nawożenie pszenicy ozimej -

Edytowany przez Mateusz93, 07 luty 2013 - 08:19.

#434 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 06 luty 2013 - 19:09

Nawożenie pszenicy ozimej @jaco 25 trochę malo tej saletry. Lepiej było by sypnąć 250 na 1 a na druga 200
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#435 Share Sylwi

Sylwi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 06 luty 2013 - 22:07

Nawożenie pszenicy ozimej Jeśli masz wcześnie sianą,dobrze rozkrzewioną pszenicę to nie dawaj dużej pierwszej dawki, tylko ok.34-50N
Jeśli jest rzadka i musi się krzewić to syp 60% pełnej dawki.
Zerknij sobie na stronie procam tam jest to dość jasno opisane

I uważaj na piaseczkach na duże dawki azotu bo możesz nic nie zebrać jak się trafi suchy rok i przemaścisz

#436 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 06 luty 2013 - 22:21

Nawożenie pszenicy ozimej Nie rozumiem po co dawka 250kg/ha saletry?? Musi być strasznie słabo pokrzewiona tj po kukurydzy. Optymalnie rozkrzewiona 60-70kgN/ha jest wytarczająco.

#437 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 06 luty 2013 - 23:07

Nawożenie pszenicy ozimej Pszenica siana była w terminie. Do 20.09. wysiane wszystko było. Piachów nie mam wcale. Pisałem o tym by uzyskać plon 5t/ha a nie 8-10 bo tyle to wiem, że jest za mało saletry...

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#438 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 07 luty 2013 - 08:24

Nawożenie pszenicy ozimej Jaco25 spokojnie tyle saletry starczy na 5t.

#439 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 07 luty 2013 - 08:43

Nawożenie pszenicy ozimej dawka 250 kg dostarcza 85 kg N. Po to taka dawka żeby po pierwsze zregenerować straty po zimie a po dugie jeżeli pszenica słabo wystartuje z wiosny to będzie lipa. Wczesną wiosną jest jeszcze jakiś zapas wody i warto to wykorzystać. U mnie się to sprawdza. Zawsze dawaliśmy po 200 na 1 dawke no i było tak w miare ale mogłoby być lepiej. Dlatego w tym roku 250. Dodam że nie mam za bardzo rozkrzewionych pszenic. Fotki u mnie w galerii.
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#440 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 07 luty 2013 - 09:11

Nawożenie pszenicy ozimej Ta Finezja nie wygląda u ciebie przciez tak źle jak na jesień :) u mnie Arkadia siana ~160kg/ha wygląda podobnie.
koniu to sypie jak szalony 221kgN/ha :D