pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Radan    28

ja daję 350 kg polifoskiej 6 i 300kg saletry amonowej

wynik tego zadawalający

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

W tej formie polifosforanowej jest właśnie cała rzecz- podczas głodu wiosennego ta forma szybciej zostaje pobierana przez głodne rośliny niż fosfor z gleby np z polidapu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ale fosfor zostaje fosforem, ulega sorpcji chemicznej, żadna forma fosforu nie migruje w glebie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rapciuch    0

Może ktoś podpowie. Nawożenie azotem pszenicy planuję na dwie dawki. Zakupione mam tak średnio po 200 kg saletry i 100 kg saletrosanu na 1h. Dawać najpierw saletrę? Czy zmieszać na I dawkę saletrę i saletrosan? Co będzie korzystniejsze? Planuję również dwa zabiegi oprysk mocznikiem plus siarczan magnezu i odżywka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

zacznij od planu zakupu jeszcze nawozu :) trochę to mało, chyba że celujesz w 3,5 tony z ha albo gospodarzysz na czarnoziemach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rapciuch    0

Chodzi mi o nawożenie wiosenne i jak najlepsze wykorzystanie siarki. Co będzie korzystniejsze to mnie interesuje. Nie opisuję nawożenia jesiennego, gleby, przedplonów , itd. bo to dłuższy temat i inaczej to wychodzi na różnych stanowiskach.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Troche przymało tego nawozu ale ja bym dał 100 kg saletrosanu i 100 kg saletry na 1 rzut a na drugi 100 saletry. Zależy jak wyglada plantacja jeszcze jesli słabo rozkrzewiona to rzuc tak jak napisalem a jak dobrze to pierwsza dawke mozesz troche pomniejszyc o te 20 kg na korzyść drugiej dawki. Ale warto by było jeszcze dokupić ze 100 kg saletry wtedy mógłbyś celować w dużo wyzszy plon przy odpowiedniej ochornie i dożywianiu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rapciuch    0

Dzięki za odpowiedź, tak jak napisałem chodzi mi o wybór rozwiązania. Co do ilości, dla wielu może to być mało, ale ja się kieruję ekonomią i wychodzę na tym lepiej niż inni w moich stronach, ale to temat na dłuższe rozmowy i nie chciałbym sprowadzić rozmowy na temat samych ilości, bez podawania innych danych. Plantacje myślę, że ok, lekko rozkrzewione już na jesieni, odchwaszczone no i staram się unikać siania pszenicy po zbożach.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro21    8

Siarke sie zawsze daje na pierwszy rzut już jak dajesz ponieważ wspomaga ona pobierania azotu. No każdy robi jak uważa ja osobiście planuje dać na pszenzyto na 1 rzut 200 kg saletry druga dawka to salmag lub saletrzak okolo 150 kg. Nastepnie oprysk: fungicyd 0.2 moddusa 1 l ccc odżywki siarczan magnezu mocznik, nastepnie na flagówke: fungicyd odzywka mocznik siarczan i to wszystko. W tamtym roku przy yakim nawożeniu mialem okolo 6 ton a ziemie mam 4a/b

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Ja pod pszenżyto i żyto planuje podobnie tylko w drugiej dawce zamiast 150 saletrzaku to bede dawal 150kg mocznika i planuje dwa zabiegi skracania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kali828    15

prosze o porade

chcialbym w tym roku osiagnac wmiare przyzwoite plony wiec prosze o porade jak nawozic wynienione uprawy

pszenica ozima III klasa pdrzedplon jeczmien ozimy sloma scienta nawoz 350kg polifoski m wysiane 280kg ziarna pryskane jesienia duet ultra desi i komplet

 

jeczmien hybrydowy pow 0.5 ha wysiane 70kg ziarna i 200kg polifoski m opryski decis komplet i tilt turbo przed plonem byla pszenica jara sloma scienta

 

pszenzyto ozime odmiana baltiko 2 raz siane przed plon pszenica zimowa sloma scienta pow 0.7ha wysiane okolo 200kg polifiski m i 25o kg nasion

 

obok 0,7 ha jeczmienia zimowego kwalifikat odmiana merle wysiane 70kg i 200kg polifoski m ochrona jw

 

i ostatnia dzialka pow 0.5ha przedplon pszenica jara sloma scienta rozsiane 50kg mocznika uprawa jeczmien ozimy merle wysiane 70kg nawoz 200kg polifoski m gleba ciezka borowina pow 0.5 ha przedplon jeczmien jary wysiane 150kg polifoski m oraz 250kg-h nasion odmiana baltiko sianne po raz 2gi

wiosna sie zbliza duzymi krokami wiec najwyzsza pora na ustalenie dawki nawozu podpowiecie jaki i w jakiej ilosci nawoz kupic na wymienone uprawy

 

na wszystkie dzialki jesienia przed orka wysiane bylo po 2 t wapna z magnezem

 

prosze o porade

chcialbym w tym roku osiagnac wmiare przyzwoite plony wiec prosze o porade jak nawozic wynienione uprawy

pszenica ozima III klasa pdrzedplon jeczmien ozimy sloma scienta nawoz 350kg polifoski m wysiane 280kg ziarna pryskane jesienia duet ultra desi i komplet

 

jeczmien hybrydowy pow 0.5 ha wysiane 70kg ziarna i 200kg polifoski m opryski decis komplet i tilt turbo przed plonem byla pszenica jara sloma scienta

 

pszenzyto ozime odmiana baltiko 2 raz siane przed plon pszenica zimowa sloma scienta pow 0.7ha wysiane okolo 200kg polifiski m i 25o kg nasion

 

obok 0,7 ha jeczmienia zimowego kwalifikat odmiana merle wysiane 70kg i 200kg polifoski m ochrona jw

 

i ostatnia dzialka pow 0.5ha przedplon pszenica jara sloma scienta rozsiane 50kg mocznika uprawa jeczmien ozimy merle wysiane 70kg nawoz 200kg polifoski m gleba ciezka borowina pow 0.5 ha przedplon jeczmien jary wysiane 150kg polifoski m oraz 250kg-h nasion odmiana baltiko sianne po raz 2gi

wiosna sie zbliza duzymi krokami wiec najwyzsza pora na ustalenie dawki nawozu podpowiecie jaki i w jakiej ilosci nawoz kupic na wymienone uprawy

 

na wszystkie dzialki jesienia przed orka wysiane bylo po 2 t wapna z magnezem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

280 kilo pszenicy na hektar :o czy poprostu pomyłka z cyfrą 1. A jak 280 to jaką odmianę wysiewa się w takiej ilości????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kali828    15

jednak ludzie czytaja uwaznie i ze zrozumieniem faktycznie nastapila pomylka ma byc 180kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

na ciężkich glebach takie dawki siewu są jak najbardziej realne. Sam mam takie ziemie (mady, gliny), przeważnie siejemy ok 230-240 kg/ha ale czasem zdarza się też i wspomniane 280kg.

Jesienią trzeba się nieźle napracować żeby przygotować ziemię do siewu, a i tak idealnie nigdy się nie zrobi, do tego dochodzi wadliwy przedplon, własny materiał siewny i żeby z tego wszystkiego uzyskać zadowalającą gęstość trzeba sporo ziarna wysiewać.

 

edit, nie zauważyłem tego ostatniego postu

Edytowano przez Kamilmkm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

jeśli jest cięższa ziemia, to wtedy roślinie ciężko się krzewić, aby osiągnąć wymaganą ilość roślin na m2 to trzeba w takim wypadku zwiększyć normę wysiewu, starsze odmiany pszenicy, mniej krzewiące się też należy gęściej wysiać u mnie zdarzało się nawet 280kg/ha...

ps. temat o nawożeniu ale jak ktoś zaczął wątek to odpisałem :)

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g2osc    25

Witam

Panowie jaką dawkę nawozu zastosować pod siew pszenicy jarej. Pytam ponieważ ziemia leżała 3 lata obsiewana tylko gorczycą by zbytnio jej nie zachwaścić. Bardzo ładnie się przerobiła, ma dużo pruchnicy. Nie wiem czy dać 200 kg NPK przedsiewnie teraz lub zmniejszyć dawkę. Jak później dawkować nawozy? Ziemia jest klasy IV powiedzmy żeby dała z 3 lub 4 tony z ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Stosuje ktoś z was nawozy wieloskładnikowe do nawożenie pogłównego? Yara posiada takie nawozy. Przedstawiciel na pewnym szkoleniu twierdził że tylko oni mają takie nawozy i bardzo fajnie działają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hanek    0

Witam was. Jestem młodym rolnikiem poszukuję porady, jaką i ile dawek nawozu zastosować na pszenice ozimą. Nawozy jakie posiadam na moim gospodarstwie to: saletra 34n polifoska 6 mocznik sól potasowa polidap. Jesienią nie zastosowałem żadnego nawozu. Proszę o pomoc doświadczonych farmerów ;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brytan    2

Przepraszam bardzo zaczynam dopiero gospodarzyć na 30 ha.Zasiałem 10 ha pszenicy ozimej chciałem dać dawkę startową azotu.Bardzo bym prosił panów o podpowiedź czy może być to mocznik czy saletra lub saletrzak.Bardzo dziękuje za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

Najlepiej jak bys dał na startową dawke saletre,bo szybko sie rozkłada i działa szybko.


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brytan    2

Dziękuje ci bardzo za dobrą odpowiedź.

 

Mam takie jedno pytanko czym można najlepiej oprykać przenicę ozimą na chwasty?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

Polecam Huzar pak lub activ ja stosuje 3 lata ten herbicyd jest bardzo dobry.


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brytan    2

Dziękuje ci bardzo.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Stosowal ktos z was na druga dawke mocznik w pszenicy ozimej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Stosowal ktos z was na druga dawke mocznik w pszenicy ozimej?

Dolistnie tak, pogłównie nie...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj