pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Gość specjalista   
Gość specjalista

To jest teoria :

- początek krzewienia – mocznik 18-20%,

- koniec krzewienia – mocznik 16-20%,

- początek strzelania w źdźbło – mocznik10-12%,

- koniec strzelania w źdźbło – mocznik 6-8%,

- kłoszenie – mocznik5-6%

- dojrzałość mleczna – mocznik 4-5%

 

a to moja praktyczna rada ilość mocznika w kg/ha na 300 litrów cieczy użytkowej

- początek krzewienia- 40 kilogramów mocznika + siarczan magnezu

- koniec krzewienia - 32 kg + nawóz dolistny

- początek strzelania w źdźbło- 22 kg + nawóz dolistny

- pełnia strzelania w źdźbło do kłoszenia- 16 kg + siarczan magnezu

- po kwitnieniu- 10 kg

 

I pamiętaj najlepsze wyniki daje dokarmianie podczas pochmurnej pogody, wcześnie rano albo wieczorem, kiedy tkanki liści są rozluźnione i składniki łatwo dostają się do wnętrza roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość specjalista   
Gość specjalista

Zastosowałem raz na próbę taki system nawożenia na 10 ha pszenicy, ale z tym , że saletra poszła jako dawka I a potem dolistnie. Muszę przyznać, że pszenica wydała plon na poziomie 6t/ha. Tylko trzeba się z tym liczyć, że będzie z takim nawożeniem trochę zachodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość specjalista   
Gość specjalista

W tym roku mam posianą Bogatkę i Ludwig, a stosuję Amistar, który dodatkowo przedłuża wegetację roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180
Zastosowałem raz na próbę taki system nawożenia na 10 ha pszenicy, ale z tym , że saletra poszła jako dawka I a potem dolistnie. Muszę przyznać, że pszenica wydała plon na poziomie 6t/ha. Tylko trzeba się z tym liczyć, że będzie z takim nawożeniem trochę zachodu.

 

A podaj trochę danych o stanowisku, klasa, gleby, kompleks ( w miarę mozliwości :) ) , przedplon, opady rejon polski itp.

 

Bo wiesz dla niektórych 6 t/ha to super, a dla niektórych porażka ;).

 

A np: amistaru na swoich glebach nie zastosowałbym bo to mija się z celem - chyba tylko po to by narobic sobie kosztów.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

@specjalista - chyba po zbiorach będe miał do Ciebie kilka pytań co do Ludwiga ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość specjalista   
Gość specjalista

A więc doświadczenie przeprowadziłem dwa lata temu. Pszenica była po rzepaku. Gleba klasy III A i B. Kompleks pszenny dobry. Gleba ciężka. Jestem z kujawsko-pomorskiego. Tylko raz zastosowałem taki przykład nawożenia pszenicy. Teraz mocznikiem robię góra dwa zabiegi w pszenicy. A co do plonu to czy 6t/ha to porażka? W ostatnie żniwa średnio uzyskałem pow. 7t/ha z 110 ha zbóż ozimych. A doświadczenie było przypominam dwa lata temu. Jak na takie nawożenie to moim zdaniem i tak wysoko. Liczyłem coś ok 5t/ha.

 

Nikita_Bennet siałeś już pszenicę ludwig czy może masz w planie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wueska    1

"a to moja praktyczna rada ilość mocznika w kg/ha na 300 litrów cieczy użytkowej

- początek krzewienia- 40 kilogramów mocznika + siarczan magnezu

- koniec krzewienia - 32 kg + nawóz dolistny

- początek strzelania w źdźbło- 22 kg + nawóz dolistny

- pełnia strzelania w źdźbło do kłoszenia- 16 kg + siarczan magnezu

- po kwitnieniu- 10 kg"

 

 

a przy takim nawożeniu dolistnym ile trzeba czego dać doglebowo??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

myślałem o niej bo mam jedną małą działkę (taka do testów) i chciałem na niej spróbować ale 200-300kg mi nikt nie sciągnie a braliśmy tonację i bogatkę w zeszłym roku w większej ilości. ludwiga nie chciałem brać w większej ilości bo nikt tego u nas nie miał w okolicy a i Ci co sprzedają jej nie mieli i też nie mogli nic o niej powiedzieć poza tym co na ulotce.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To jest teoria :

- początek krzewienia – mocznik 18-20%,

- koniec krzewienia – mocznik 16-20%,

- początek strzelania w źdźbło – mocznik10-12%,

- koniec strzelania w źdźbło – mocznik 6-8%,

- kłoszenie – mocznik5-6%

- dojrzałość mleczna – mocznik 4-5%

 

a to moja praktyczna rada ilość mocznika w kg/ha na 300 litrów cieczy użytkowej

- początek krzewienia- 40 kilogramów mocznika + siarczan magnezu

- koniec krzewienia - 32 kg + nawóz dolistny

- początek strzelania w źdźbło- 22 kg + nawóz dolistny

- pełnia strzelania w źdźbło do kłoszenia- 16 kg + siarczan magnezu

- po kwitnieniu- 10 kg

 

I pamiętaj najlepsze wyniki daje dokarmianie podczas pochmurnej pogody, wcześnie rano albo wieczorem, kiedy tkanki liści są rozluźnione i składniki łatwo dostają się do wnętrza roślin.

 

 

Osobiście nie proponowałbym takiego sposobu nawożenia roślin. Po pierwsze za suche lata idą do takiego dokarmiania a po drugie nic nie zastąpi nawożenia pogłównego. Może i wychodzi taniej dokarmiać dolistnie ale gleby to trzeba mieć wtedy nasycone P i K i uregulowane ph. A jak mi wiadomo ogromny procent gleb w Polsce ma kwaśny odczyn. Opady deszczu też muszą być równo rozłożone w czasie. A więc osobiście nie polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Drogi Kolego

Zasobność gleby w P i K to podstawa do uzyskania plonów

Nic Ci nie da to, że będziesz dostarczał sam azot roślinie. Gleba sama w sobie ma P i K lecz jest to za mała ilość żeby uzyskiwać dobre plony. Z tego powodu powstało nawożenie nieorganiczne ( nawozy sztuczne) i organiczne (obornik).

Jeżeli roślina jaką jest przypuśćmy zboże-pszenica będzie dostawać wysokie dawki N przy zerowym nawożeniu P i K to musisz się liczyć, z tym, że w glebie nie będzie np. dostatecznej wilgoci, pszenica słabo się będzie rozwijać, zapadać na szereg chorób grzybowych, wylegnie, kłos będzie krótki a ziarno chude i nie wykształcone. Fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego. Potas reguluje gospodarką wodną roślin, jego właściwy poziom przyczynia się do optymalnego wykorzystania wody przy produkcji skrobi i białka, co z kolei wpływa na wzrost plonów. Potas jest ważnym budulcem fotosyntezy i aktywatorem enzymów oraz bierze bezpośredni udział w powstawaniu cukru i skrobi w liściach. Ponadto odpowiada za transport asymilatów do ziaren. Dlatego też dobre zasilanie uprawy potasem wpływa na podwyższenie MTZ.

Jako przykład to podam Ci jednego gospodarza, który twierdzi iż stosowanie nawozów jest zbędne i osiąga plony na poziomie 1 - 1,5 t/ha pszenicy. Przy nawożeniu azotem ok 250 kg saletry amonowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego czegoś tu nie rozumiesz. Specjalista pisał o dokarmianiu mocznikiem jako głównym nawożeniu. Specjalista zastosował saletrę jako I dawkę a potem tylko mocznik. Jeżeli masz na myśli nawożenie dolistne wspomagające to nie mam nic przeciwko. Ale to już inna bajka. Wtedy saletra obowiązkowo w min. 2 dawkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nikita_ Bennet widzę, że specjalista usunął konto a Ty chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o pszenicy Ludwig. Jak masz pytania to śmiało miałem w zeszłym roku posianą i w tym mam z resztą także.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

na stronie kuj- pom ODRu jest piękny opis jak, kiedy, jakimi dawkami, co i jak mieszać...


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barrio    0

Witam chciałbym się dowiedzieć jak powinno się stosować nawozy pod przenice ozimą ! ile na całośc czystego składnika w 2 lub 3 dawkach z czego jedna przedsiewnie bo przedplonem było zboże! bo w tematach na forum mozna się doczytac tylko pobieżnych informacji na ten temat !Wolałbym bym jakies konkrety! Mam ziemie klasy II i III! chciałbym plony w okolicy 7 ton z hektara! Moze ktos zna zalecane dawki albo jest jakaś stronka z tym ! najlepiej dawki i terminy wysiewu ! Aha teraz nie wiem jeszcze ile i czego posiać przedsiewnie pod przenice! i kiedy na rrzysko czy po talerzówce nawóz i zabronować ?? Myślałem o saletrzaku? Wyjaśni mi to jakiś rolnik kto sie na tym zna! :) a wiosną bym zastosował saletre amonową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12

hmm miałem sie niewypowiadać ponieważ sam niewiem dokładnie ile czego dawać* i kiedy, ale kolega coś wspomina o saletrzaku i saletrze>> tak oczywiście potrzebne ale może by tak jakieś nawozy fosforowo-potasowe do tego ( niewspominając o mikroelementach) ja osobiście polecam pod korzeń jakiegoś lubofosu dać. No i oczywiście saletry. Pozdrawiam i przepraszam że nieodpowiadam na pytanie (tylko takiego troszke chaotycznego posta naskrobałem ;) )


O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

Ja osobiście , to przed jakimi kolwiek uprawkami pożniwnymi dalem 16 ton kurzaka na ha , następnie zgruberowalem i pod koniec sierpnia zaorałem . nastepnie wysialem 215kg polifoski 6 , i zasialem , na wiosne mam zamiar dać 200 kg saletrzaku , i jak sie uda to przy pryskaniu dodac pare kg moczniku ;) i to wszystko , zasialem takim sposobem pszenice na 4 klasie ;P zobaczymy jaki bedzie plon :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

ok. 10 kg na opryskiwacz 300l ;) taka średnia dawka , dodatkowe wzmocnienie , przy okazji obowiązkowych pryskań :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Optymalne ph w granicach 6-7.

 

Wymagania pokarmowe pszenicy ozimej:

P2O5/kg/t plonu: 12

K2O/kg/t plonu: 22

S/kg/t plonu: 3,5

MgO/kg/t plonu: 4

Uwzględniasz zawartość w.w składników w glebie (wskazana analiza gleby).

Nawozy PKMgS najlepiej wysiać pod orkę.

 

Azot

Wymagana wartość 30kg/t plonu pszenica konsumpcyjna

Przedplon zbożowy - do wykorzystania azot wiosną ok. 30kg/ha

Azot min. w glebie średniej ok. 50kg

 

krok I

30kg x 7t(planowana wydajność) = 210kg/N/ha

210kg - (50kg +30kg) = 130 kg/N/ha

130kg : 0,7(współczynnik wykorzystania nawozów)= 185kg/ha

 

krok II

Dawka 1 ok. 2 tygodnie przed ruszeniem wegetacji

50% dawki całkowitej

185kg : 2 = 92,5 kg/ha

Saletra amonowa 92,5 : 0,34 = 272kg/ha

Ta dawka ulega korekcji.

Gęsty łan mniejsza dawka. Rzadszy łan, powyższa dawka.

 

Dawka 2 strzelanie w źdźbło

56 kg : 0,27 = 207 kg/ha Saletrzak

 

Dawka 3 kłoszenie

36,5kg : 0,34 = 107 kg Saletra amonowa

 

Podział i wielkość dawek azotu jest uzależniony od:

a) gatunku

b ) kierunku użytkowania

c) warunków pogodowych w okresie wiosennej wegetacji

 

W okresie występowania suszy, liczbę dawek azotu ogranicza się do dwóch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

w tym roku miała być susza więc nie dałem 3 dawki N a deszcze nadeszły i mam niskie białko B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj