Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3168 odpowiedzi na ten temat

#341 Share marks50

marks50

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 23 marzec 2012 - 08:50

Nawożenie pszenicy ozimej Nie wiem dlaczego ganicie taki zabieg jak bronowanie bo paliwa ubywa znikoma ilość bardziej chodzi o czas bo należy jechać powoli i nie wyobrażam sobie bym mógł zabronowac 100 ha.Osobiście stosuje taki zabieg zaraz po rozsypaniu nawozów które (pomimo negatywnych opini) przykrywa się w 70 % a ceny jakie sa nawozów każdy wie .Następna spraw to przerwanie parownia bo u mnie na polu ziemia popękała nawet z 1 cm szczelinami .Następna sprawa to po bronowaniu nigdy nie stosuje rozkrzewiaczy i odpuszczam sobie zabieg ochrony podstawy źdzbła co niestety jest dużo droższe od bronowania .Eksperymentowałem i natej samej odmianie i działce a efek był lepszy przy bronowaniu niż opryskach .Każdy ma swoją technikę ale póki cena nawozów będzie droższa od pszenicy to będę starał się bronować .
Ps .Bronowanie należy sobie odpuścić przy jesienej ochronie herbicydami .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 04:09
  •  

#342 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 24 marzec 2012 - 21:15

Nawożenie pszenicy ozimej A jakie nawozenie stosujesz i jakie plony osiągasz i na jakiej klasie.

#343 Share marks50

marks50

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 24 marzec 2012 - 23:03

Nawożenie pszenicy ozimej Klasa II-IV (górki) plon średni 6-8 t /ha (zależny od pogody) nawożenie ostatnio saletrzak 150 kg na start , drugi 100-120 kg (zależnie od prognoz) i na finisz mocznik /odżywki i inne cuda w opryskach .Zdaje sobie sprawę że nie jest to zawiele przez co trace na jakości pszenicy i parametry łapię na styk a czasem wogóle .Może taki efekt uzyskuje tylko przez to że pierwsza dawka przykryta a z drugą zazwyczj kombinuje by trafić przed deszczem co się zazwyczaj udaje .Wiem że mogę wyciągnąć z ha tonę więcej ale za tonę dostanę 800 zł a nakłady zrobię większe na 1000 więc raczej idę po lini opłacalności niż pochwalenia się .Stawiam na efektywność nie na efektowność .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#344 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 07:58

Nawożenie pszenicy ozimej Chyba nie wiesz o chym piszesz bo koszt 1000 to nakład na ochrone fungicydową x3 z górnej półki i dawka saletry 300kg a po takim czymś to napewno bedzie wiecej niż tona pszenicy. A porównywałeś kiedyś nie bronowac i bronować na jednym polu żeby mieć porównanie?

#345 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 11:18

Nawożenie pszenicy ozimej jutro chcę siac pszenice jarą, a że w zasadzie niegdy jej jeszcze nie siałem to zastanawiam się jak ją nawozić. NPK nie daję, zostaje ten z jesieni po zimowej... Chodzi mi o saletre ile jej dać i czy przed siewem czy, a poźniej druga dawka, czy jednak poczekać aż wzejdzie i pogłównie wszystko? Dodam, że jest sucho jak mało kiedy wiosną i nie zanosi się na opady.

#346 Share marks50

marks50

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 12:11

Nawożenie pszenicy ozimej do poosa21

By się pytać należy śledzić dyskusje wcześniej gdzie pisałem o doświadczeniu bronowania a co do kosztów to w moim przypadku nie chodzi już o same zwiększanie azotu jak piszesz ale także mósiał bym stosować nawożenie P K którego nie stosuje pod zboża a gdy bym chciał uzyskać wyszy plon o tonę to koszty wzrosną znacznie bo PK antywylegacze itp. .Jestem także pokorny co do natury i nie liczę na to że zawsze pogoda mnie oszczędzi jak dotychczas więc ewentualne straty będą mniejsze po prostu dmucham na zimne .Swoją polityką nie muszę brać kredytów na produkcję ale zamykam cykl by w bilansie wyjść na plus bo jak widzę że niektórzy biorą kredyt na środki produkcji na 15 % to niestety muszą w polu zebrać o te 15 % więcej by tylko pokryć kredytowanie a co jak wystąpi klęska ?W rzadnym ubezpieczeniu nie są liczone koszty kredytu .

#347 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 21:36

Nawożenie pszenicy ozimej Ojciec mój kiedyś też miał takie poglady, szkoda tak mocno inwestowac bo jak przyjdzie słaby rok to bedzie w plecy. Ale od czaqsu kiedyprzejełem gospodarstwo, wprowadzilem nowsze technologie bardziej wydajniejsze i teraz przez kilka lat mam o wiele wieksze zyski niż ojciec to jak przyjdzie kiepski rok tak jak ty piszesz to mam kase już zabezpieczona żeby pokryć ewentualne straty i w bilansie kilku letnim wychodze na duży +. Tak jak w tym roku z ziemniakami przypuszczam ze mi zostanie z 50 ton, ale koszty produkcji pokryła mi sprzedaż jesienna, teraz na wiosne co sprzedaje to wszystko w kieszeni zostaje wiec i tak jestem na duzym +.

#348 Share fiodor22

fiodor22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 02 kwiecień 2012 - 21:40

Nawożenie pszenicy ozimej witam mam pytanie wystarczy jak rzuce 200 kg npk 7 20 30 i 100 kg mocznika po jara jak myslicie

#349 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 03 kwiecień 2012 - 10:33

Nawożenie pszenicy ozimej ja bym coś jeszcze później rzucił pogłównie, np. saletre ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#350 Share fiodor22

fiodor22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 14:25

Nawożenie pszenicy ozimej saletra to wiem tylko pytanie ile i w ilu dawkach bo szkoly sa rozne i ciekaw jestem co kto stosuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#351 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 19:57

Nawożenie pszenicy ozimej jeżeli przedsiewnie dasz 100 kg mocznika, no to daj później tak 150-200 kg saletry, zależy jaki chcesz plon osiągnąć i jakie masz gleby ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#352 Share radek83

radek83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 26 kwiecień 2012 - 18:31

Nawożenie pszenicy ozimej mam takie pytanie czy mażna dać 100 kg/ha mocznika na pszenice jare gdy ma 1 ,2 liście , czy mocznik ją nie popali ???

#353 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 30 kwiecień 2012 - 23:17

Nawożenie pszenicy ozimej A czemu miałby ją popalić?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#354 Share Vril

Vril

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 01 maj 2012 - 06:55

Nawożenie pszenicy ozimej Mam pytanie o pszenicę jarą .Zaczyna się krzewić i powina dostać papu .Problem w mojej okolicy jest to że dosyć dawno nie padało i przez najbliższy czas się nie zanosi.
Na polu skała lub popiół ,wysoka temp i nasłonecznienie .:(

Macie jakiś pomysł -czekać za deszczem czy sypać np: wieczorami

#355 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 01 maj 2012 - 16:40

Nawożenie pszenicy ozimej To nie dales nic przedsiewnie azotu? od jutra/pojutrza mowia burze potem ma sie ochlodzic i popadywac wiec mysle ze spokojnie deszcz niedlugo bedzie , to wtedy daj.

#356 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 01 maj 2012 - 16:59

Nawożenie pszenicy ozimej koledzy przy tak wysokim nawożeniu o.k 150 kg N co stosujecie od wylegania

#357 Share Vril

Vril

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 02 maj 2012 - 06:35

To nie dales nic przedsiewnie azotu? od jutra/pojutrza mowia burze potem ma sie ochlodzic i popadywac wiec mysle ze spokojnie deszcz niedlugo bedzie , to wtedy daj.

Coś tam dałem ale należałoby rzucić już coś konkretniej .

Też słyszałem o tych burzach i opadach tylko że ja mieszkam w takim zaczarowanym miejscu że pewnie będzie padać wszędzie w koło ale nie
u nas :(

#358 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 02 maj 2012 - 17:57

Nawożenie pszenicy ozimej @STANK ja stosuje Stabilan ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#359 Share Pirell

Pirell

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 155 postów

Napisany 02 maj 2012 - 18:16

Coś tam dałem ale należałoby rzucić już coś konkretniej .

Też słyszałem o tych burzach i opadach tylko że ja mieszkam w takim zaczarowanym miejscu że pewnie będzie padać wszędzie w koło ale nie
u nas :(

Oj skąd ja to znam :) U nas wczoraj troche popadało ale zaraz wszystkie chmury rozwiało i cały deszcz odparował. A w sąsiedniej wsi oddalonej o jakieś 7km lało tak że jeszcze dziś do godziny 10 była wilgotna ziemia. na szczęście wiem że u mnie też popada jutro wieczorem i w nocy i to dość solidnie. A wszystko dzieki takiej czarodziejsiej prognozie pogody http://www.meteo.pl/ włączasz model UM klikasz na miejsce gdzie mieszkasz i gotowe. Prognoza na 24h sprawdza się w 95% bardzo przydatna rzecz jeśli tak jak kolega próbujesz trafić nawozem przed deszczem, poza tym świtnie sprawdza się też w żniwa, wstaje rano sprawdzam pogodę i wiem dokładnie kiedy będzie padać dzieki temu już od 2 lat nic mnie jeszcze na polu nie zaskoczyło.

Pozdrawiam. Dajcie znać jeśli prognoza się przydała.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#360 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 03 maj 2012 - 07:02

Nawożenie pszenicy ozimej ta pogoda faktycznie jest super, też już ze 2 lata na nią patrze i czasem według jej prognozy można ustawiać zegarki!!!!! Jak prodnoza pokaże opad powyżej 1mm to na 95% spadnie deszcz jak do 1 mm to zawsze jest pochmórno czasem rosi czasem nie a gdy nadchodzi duży opad np ok piętnastej to plus-minus 20 minut i leje!!!!!!