Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3167 odpowiedzi na ten temat

#3021 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 12 październik 2016 - 13:22

sam gospodaruje na czarnoziemach i zbytnio nie widzę sensu w orce pod oziminy na głębokość 30 cm i wzwyż. Jednym z powodów jest to że resztki pożniwne ląduje w warunki beztlenowe i przez to nie rozkładają się. Druga sprawa, skoro nie przynosi to jakiegoś wymiernego skutku to po co "przepalać" paliwo?

Pod rzepak i zboża ozime orzę na 20-25 cm zależnie od warunków, jedynie na zimie idzie 30-32 (czasem może nawet nieco głębiej) i napewno nie zamierzam zgłębiac orki. Co innego wprowadzic głebosz...

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 12:07
  •  

#3022 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 12 październik 2016 - 13:37

Mówisz chyba o sobie!!! ja w tym roku ciągnę wszytko na 30cm , a pod buraka poszło 40cm. też mam gliny i wiem jak wygląda orka na 20cm może tą 60-tką obie tak orasz ale innym sprzętem to będzie dziadostwo nie orka. 

Zeno- Po co się tak ciśnieniujesz. Każdy dostosowuje sposób uprawy do warunków oraz gleby z jakimi ma do czynienia. Ale tak czy inaczej głębiej orać niż 30 cm to przesada, bez różnicy czy orzesz koniem czy rakietą. Od ruszania głębszych warstw jest głębosz.

Raz na 4 lata można sobie pozwolić na wyciągnięcie powiedzmy 1 cm martwicy przy jednoczesnym stosowaniu obornika bodź poplonu. W ten sposób zwiększasz miąższość gleby co pozwala glebie magazynować więcej wody.

Co nie zmienia faktu że oranie na 30 cm gdzie na 17 już piach mija się z celem.    

Odnośnie 1-2 cm to pełna zgoda. Sam tak robię, raz na 2-3 lata. Niektórzy jak już mówiłem wywalą żółtego piachu na górę kilka cm i zadowoleni. Młody głupi też tak myślałem, ale się przejechałem na tym i nie szaleję już z głębokościami.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#3023 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 944 postów

Napisany 12 październik 2016 - 13:45

W tym roku ładnie się orało i tu gdzie pług pracował glębiej dłuto wywalało martwicę widać pszenica wąskimi pasami pożółkła, tak samo tu gdzie zaczynam orać pług po ramę i żółty placek.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3024 Share Pawel1990

Pawel1990

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 12 październik 2016 - 15:36

Ja osobiście nie widzę żadnego sensu w orce. Uzasadnię - na polu gdzie nie było orki 6 lat(od 2009) a kultywator ostatnio był w 2013r. na 15 cm  przed rzepakiem , potem pszenica ozima bez uprawy2014/15 w rzepaczysko, potem po ściernisku talerzówa na ok 5cm, zasiany poplon z gorczycy i facelii zostawiony do wiosny 2016  i w to zasiana QQ. Plon przy 22% fao 210 14,6t/ha.

Rzepak 4,7t, pszenica ozima 7,2t. Gleba Lekka klasy 4. Dodam że QQ w tym systemie miała najlepszy system korzeniowy w porównaniu do tej uprawianej po jesiennym kultywatorowaniu na 22cm. robiłem odkrywki szpadlem.

#3025 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów

Napisany 12 październik 2016 - 15:37

Nie cisnę tylko to picie było do mnie. Każdy niech robi jak uważa, też orałem kiedyś po 20 cm i dla mnie to żadne oranie tylko naryte na polu. 

#3026 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 12 październik 2016 - 15:52

Nawożenie pszenicy ozimej Gdzie Wy k**wa macie te swoje bezkresne czarnoziemy?! To jest Polska, kraj gleb lekkich i bardzo lekkich, a pieprzycie o tych czarnoziemach jak by to druga Ukraina tutaj była...

#3027 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 12 październik 2016 - 16:12

np w hrubieszowkim sa czarnoziemy, koło zamościa też. U mnie natomiast są gleby średnie IIIb-IVa z przewagą tych drugich

#3028 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów

Napisany 12 październik 2016 - 16:38

przecież to już prawie UA. a tak szczerze to na ukrainie też jest sporo gleb lekkich.

#3029 Share GucioJUMZ

GucioJUMZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:Maszyny i buggy ,Konie

Napisany 12 październik 2016 - 17:06

np w hrubieszowkim sa czarnoziemy, koło zamościa też. U mnie natomiast są gleby średnie IIIb-IVa z przewagą tych drugich

Zamojski czarnoziem Dobre ta ziemia jest czarna ale nic wspólnego z czarnoziemem z gm Ulhówek Dołhobyczów i Hrubieszów niema po za kolorkiem .Odnośnie orki owego czarnoziemu na Zamojszczyznie jak i w okolicach Chłopiatyna przy samym pasie granicznym jest sporo różnica w głębokości jak i prędkości orki 

#3030 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 12 październik 2016 - 18:00

Nawożenie pszenicy ozimej No wiem Panowie, wiem... Tak na przekór napisałem :D. U mnie conajwyżej ił gliniasty, albo glina ilasta.
JUMZ masz rację, czarna ziemia a czarnoziem, to ponoć nie to samo..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3031 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 12 październik 2016 - 18:22

Jak wpadłem kiedyś motocyklem w taki czarnoziem koło Mircza, to nie mogłem go wyciągnąć, jak klej. A potem domyć, jak zaschło, jak skała.

20cm na zimę - ok, jak nie siejesz buraków

Edytowany przez jahooo, 12 październik 2016 - 18:24.

#3032 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 12 październik 2016 - 18:26

Koło Zamościa jest trochę gleb brunatnych na lessach a to co czarne to najczęściej rędziny czarnoziemne albo gliny. Czarnoziemy na lessach to Telatyn, Ulhówek, Dołhobyczów, trochę pod Hrubieszowem  Koło Mircza mogła być borowina 

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#3033 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 12 październik 2016 - 18:27

@jahoo

bo to nie był czarnoziem

Edytowany przez losktos, 12 październik 2016 - 18:28.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#3034 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 12 październik 2016 - 18:32

borowinę mam koło siebie - białą na podłożu wapiennym. Tamto było podobne, tylko czarne jak wungel ze ślonska

#3035 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów

Napisany 12 październik 2016 - 18:58

Dobrze mówią w Mirczu jest borowina ciemna

#3036 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 12 październik 2016 - 19:18

Żuławy i dno rzeki. 

@wilhelm Ja na podlaskim piachu u siebie nawet mam czarnoziem  :lol: co prawda dużo tego nie ma  :ph34r:

Kizeryt to naturalna kopalina, siarczan magnezu o którym napisałeś to najprawdopodobniej wynik działania kwasu siarkowego na węglan magnezu.

Licząc cenę czystego składnika magnezu rozpuszczalnego w wodzie (przy założeniu że siarka jest za darmo)

tzn kg MgO z

kizerytu - 1200zł /250 = 4,8

siarczanu magnezu 800zł /160 = 5

Przy tych cenach lepiej w tej kalkulacji wychodzi kizeryt o 4,2%

Dodatkowo na korzyść kizerytu przemawia

-mniejsza ilość wody potrzebna do rozpuszczenia

- nie zakwasza lub mniej zakwasza glebe  - przy dodawaniu kwasu siarkowego do węglanu wapnia podaje się go więcej tak aby nie zabrakło w tym układzie mamy dodatkową ilość siarki tyle że źródłem jest kwas siarkowy.

Jeśli nie chodzi o magnez tylko o siarkę to wybrałbym nawóz azotowy z siarką zamiast kizerytu - byłby jeden przejazd mniej. Jeśli jednak chodzi o magnez to myślę że trzeba liczyć cenę czystego składnika rozpuszczalnego w wodzie.

O taka odpowiedz mi chodziło. Chodzi też o magnez, cały czas walony był saletrosan, ale jednak zakwasza (no i wchodzę całkowicie w RSM, saletrosan jedynie pod raps), a PH na nowych działkach nie ciekawe także jakos to zminimalizować. Chodz magnez wysoko i bardzo wysoko na większości działek. 

Zaraz Ci powiem co mają. Na AF 80-90% użytkowników to gimnazjaliści albo młodsi którym ojciec conajwyżej pozwala siedzieć na błotniku w 60-tce jak orze, bo młody nie potrafi obsługiwać siłowej i zaraz by się zakopał. Popatrz na galerię i zdjęcia orki, a pod nim komentarze.

U siebie nie orzę głębiej niż 20-22 cm pod pszenicę, pszenżyto czy rzepak. Na zimę max 25 na glinach, a tam gdzie pod spodem jest piach to płycej. Niektórzy się cieszą jak piachu nawyciągają bo to "świeżynka" i będzie się mu rodzić. Zdziwienie przychodzi w żniwa...

Ja lecę mozaiki na jednakową głebokość piach czy glina to wywali czasami żółtko. Teraz już tego nie ma przy tej samej głębokości. 

#3037 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 944 postów

Napisany 12 październik 2016 - 19:24

.......20cm na zimę - ok, jak nie siejesz buraków

Pod buraki akurat nie orzę i jakoś rosną

#3038 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 12 październik 2016 - 19:54

O taka odpowiedz mi chodziło. Chodzi też o magnez, cały czas walony był saletrosan, ale jednak zakwasza (no i wchodzę całkowicie w RSM, saletrosan jedynie pod raps), a PH na nowych działkach nie ciekawe także jakos to zminimalizować. Chodz magnez wysoko i bardzo wysoko na większości działek. 

No to chyba z deszczu pod rynne roztwór saletrzano mocznikowy zakwadza jeszcze bradziej niż saletrosiarczany.

#3039 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 12 październik 2016 - 20:02

Hmm mówisz? Możliwe w sumie wiem że RSM obniża pH cieczy bo dodają do zabiegów, ale za dużo zalet żeby wracać do granulatu. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3040 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 12 październik 2016 - 20:08

Ansu - ty się nie wypowiadaj, bezorkowcu :D

Edytowany przez jahooo, 12 październik 2016 - 20:11.