Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3172 odpowiedzi na ten temat

#3001 Share xzibit0000

xzibit0000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 11 październik 2016 - 16:01

PK i nic innego nie sypałem. mysłałem żeby sypnąć jakiegoś nawozu jak zacznie wychodzić z ziemi żeby ją popędzić

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 04:04
  •  

#3002 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 11 październik 2016 - 17:03

Po co niby "pędzić" ozime zboże jesienią? Nawet gdyby miało to pomóc, a nie zaszkodzić co jest prawdopodobne to lepszy efekt moim zdaniem uzyskasz sypiąc tem sam nawóz wczesną wiosną. Jeszcze lepszy jeśli to będzie nitrofoska tak jak napisał @gwozd.

#3003 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 11 październik 2016 - 17:22

Ja w tym roku na jesieni na jednym kawałku oprócz PK dałem dodatkowo 30kg N na 1 ha.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3004 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 11 październik 2016 - 17:55

500 kg/ha NPK 6-20-30 to dodatkowo 30 kg N

150 kg/ha fosforanu amonu to dodatkowo 27 kg N

Też daje trochę więcej N, ale jako troche większa dawka mocznika na słomę i tyle. Jakoś nie uśmiech mi się ekstra jeździć z samym azotem na jesieni.

#3005 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 11 październik 2016 - 18:09

PK i nic innego nie sypałem. mysłałem żeby sypnąć jakiegoś nawozu jak zacznie wychodzić z ziemi żeby ją popędzić

jak będą warunki to podaj dolistnie mikroelementy i z resztą daj sobie spokój. Nie jest jeszcze aż tak późno. Reszta na wiosnę

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#3006 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 11 październik 2016 - 19:09

Saletre amonową daje zawsze na pszenice ozimą tyle że na wiosnę.

Na stanowisku po grochu dostała 9kg N z wieloskładnika 3-19-29, tam gdzie był jęczmień poszło 100kg mocznika na słome

W jakim celu chcesz popędzić jesienią zboże? Lepiej na wiosnę sypnij azot tak żeby był w strefie korzeni jak tylko pszenica ruszy. Żeby nie czekała na papu

#3007 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 11 październik 2016 - 19:30

U mnie łącznie dostała 30kgN, może źle to opisałem. A pszenica jeszcze nie wschodzi, miejscami widać jakieś szpilki.

#3008 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 11 październik 2016 - 19:42

To u mnie już ścieżki ładnie widać, na glinkach zielono jak nigdy. 

Co z tym Kizerytem i siarczanem magnezu który lepiej wiosną? Kizeryt trochę ponad 1200, a siarczan ~800,-. Żeby był stosunek S:MgO taki sam to pal go licho brałbym który tańszy. 

#3009 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 11 październik 2016 - 20:03

Kizeryt to naturalna kopalina, siarczan magnezu o którym napisałeś to najprawdopodobniej wynik działania kwasu siarkowego na węglan magnezu.

Licząc cenę czystego składnika magnezu rozpuszczalnego w wodzie (przy założeniu że siarka jest za darmo)

tzn kg MgO z

kizerytu - 1200zł /250 = 4,8

siarczanu magnezu 800zł /160 = 5

Przy tych cenach lepiej w tej kalkulacji wychodzi kizeryt o 4,2%

Dodatkowo na korzyść kizerytu przemawia

-mniejsza ilość wody potrzebna do rozpuszczenia

- nie zakwasza lub mniej zakwasza glebe  - przy dodawaniu kwasu siarkowego do węglanu wapnia podaje się go więcej tak aby nie zabrakło w tym układzie mamy dodatkową ilość siarki tyle że źródłem jest kwas siarkowy.

Jeśli nie chodzi o magnez tylko o siarkę to wybrałbym nawóz azotowy z siarką zamiast kizerytu - byłby jeden przejazd mniej. Jeśli jednak chodzi o magnez to myślę że trzeba liczyć cenę czystego składnika rozpuszczalnego w wodzie.

#3010 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 12 październik 2016 - 04:30

Od kilku lat stosuje siarczan magnezu i efekty widać po roślinach. Na pewno jest słabiej rozpuszczalny od kirezytu ale z drugiej strony pewnie magnez jest wolniej wymywany. W tym roku zrobiłem eksperyment i 50kg siarczanu dałem przedsiewnie, 100kg pójdzie na wiosne. Ciekawe czy bedzie różnica jak na drugą część pola dam 150kg wiosną.

Może nie kocham firm produkujących nawozy ale jakby nie było sarczan jest produkowany w Polsce

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3011 Share Pawel1990

Pawel1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 12 październik 2016 - 05:09

Nawożenie pszenicy ozimej Co wy macie z tą orką, jeszcze na 30-40cm? to produkcja jałowej gleby ktora potem nie radzi sobie z ilością resztek pożniwnych. To umieszczanie bakterii tlenowych tych najwarzniejszych gleboko pod ziemię.

#3012 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 12 październik 2016 - 07:55

Od kilku lat stosuje siarczan magnezu i efekty widać po roślinach. Na pewno jest słabiej rozpuszczalny od kirezytu ale z drugiej strony pewnie magnez jest wolniej wymywany. W tym roku zrobiłem eksperyment i 50kg siarczanu dałem przedsiewnie, 100kg pójdzie na wiosne. Ciekawe czy bedzie różnica jak na drugą część pola dam 150kg wiosną.

Może nie kocham firm produkujących nawozy ale jakby nie było sarczan jest produkowany w Polsce

Jeśli możesz to opisz co widzisz po roślinach. Dla mnie będzie to odpowiedź na pytanie czy chodzi o magnez czy o siarkę, a może jedno i drugie?

Sporo osób na tym forum łącznie ze mną jest zdania, że o wymywaniu w Polsce raczej trudno mówić - ze względu na niedostatek opadów.

Odnośnie doświadczenia to jeśli w tym przypadku będzie to sprawa magnezu to lepsze efekty powinieneś zobaczyć przy częściowej dawce jesienią - magnez poprawia rozwój korzeni. Jeśli to siarka to nie będzie większych różnic lub wyjdzie lepiej przy całej dawce na wiosnę - tyle nie z książek, a z mojej praktyki.

Miłość kierujmy w stronę bliskich lub tych z którymi chcemy być bliscy.

Dobrze, że sa firmy nawozowe w Polsce te Nasze i te z zagraniczy - im więcej firm tym większa konkurencja. Bez nawozów zresztą i wielu innych rzeczy jakoś truno mi sobie wyobrazić ekonomikę w rolnictwie szczególnie przy aktualnych cenach.

#3013 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 12 październik 2016 - 09:19

Nawożenie pszenicy ozimej O jakiej konkurencji tutaj mowa...? O tym, że Grupa Azoty to juź "prawie" monopolista na rynku nawozów w Polsce, to jest Waszym zdaniem ta KONKURENCJA ?!

#3014 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 12 październik 2016 - 10:14

Jak konkurencja ze strony grupy azoty jak oni mają nawozy +/- 10% droższe od tych sprowadzanych?

#3015 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 12 październik 2016 - 11:24

Co wy macie z tą orką, jeszcze na 30-40cm? to produkcja jałowej gleby ktora potem nie radzi sobie z ilością resztek pożniwnych. To umieszczanie bakterii tlenowych tych najwarzniejszych gleboko pod ziemię.

Zaraz Ci powiem co mają. Na AF 80-90% użytkowników to gimnazjaliści albo młodsi którym ojciec conajwyżej pozwala siedzieć na błotniku w 60-tce jak orze, bo młody nie potrafi obsługiwać siłowej i zaraz by się zakopał. Popatrz na galerię i zdjęcia orki, a pod nim komentarze.

U siebie nie orzę głębiej niż 20-22 cm pod pszenicę, pszenżyto czy rzepak. Na zimę max 25 na glinach, a tam gdzie pod spodem jest piach to płycej. Niektórzy się cieszą jak piachu nawyciągają bo to "świeżynka" i będzie się mu rodzić. Zdziwienie przychodzi w żniwa...

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#3016 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 12 październik 2016 - 11:43

Mówisz chyba o sobie!!! ja w tym roku ciągnę wszytko na 30cm , a pod buraka poszło 40cm. też mam gliny i wiem jak wygląda orka na 20cm może tą 60-tką obie tak orasz ale innym sprzętem to będzie dziadostwo nie orka. 

#3017 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 12 październik 2016 - 11:53

Jeśli możesz to opisz co widzisz po roślinach. Dla mnie będzie to odpowiedź na pytanie czy chodzi o magnez czy o siarkę, a może jedno i drugie?

Sporo osób na tym forum łącznie ze mną jest zdania, że o wymywaniu w Polsce raczej trudno mówić - ze względu na niedostatek opadów.

Odnośnie doświadczenia to jeśli w tym przypadku będzie to sprawa magnezu to lepsze efekty powinieneś zobaczyć przy częściowej dawce jesienią - magnez poprawia rozwój korzeni. Jeśli to siarka to nie będzie większych różnic lub wyjdzie lepiej przy całej dawce na wiosnę - tyle nie z książek, a z mojej praktyki.

Miłość kierujmy w stronę bliskich lub tych z którymi chcemy być bliscy.

Dobrze, że sa firmy nawozowe w Polsce te Nasze i te z zagraniczy - im więcej firm tym większa konkurencja. Bez nawozów zresztą i wielu innych rzeczy jakoś truno mi sobie wyobrazić ekonomikę w rolnictwie szczególnie przy aktualnych cenach.

Trudno mi jednoznacznie powiedzieć jak reagują rośliny ale plony są wyższe przy tym samym zawożeniu NPK. Groch po zastosowaniu siarczanu magnezu miał większe nasiona i lepsze wyrównanie. Nie robiłem takiej próby żeby na częśći pola dać MgS a na drugiej nie. Na wiosnę rośliny mają lepszy start, są ciemnozielone, nie ma problemów z uszkodzeniami po zimie (uregulowane pH i zimotrwałe odmiany). Na moich polach jest niska a czasem bardzo niska zawartość magnezu więc pod jęczmień i groch też daje przedsiewnie po 100kg siarczanu Mg. Jeżeli słabo się rozpuszcza to pewnie część składników zostaje na przyszły sezon. No i do prawie każdego oprysku stosuje 5% siedmiowodnego

#3018 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 951 postów

Napisany 12 październik 2016 - 12:13

U mnie orka 20-25cm i głębosz 40-50cm  co kilka lat. Mam zamiar za głęboszem dawać nawozy na 30cm i zaniechać orki.

Magnez siarka to niedoceniany składnik bo nie widać bezpośrednich skutków stosowania, ale bez niema co liczyć na wysoki plon z dużą zawartością białka.

#3019 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 12 październik 2016 - 12:53

Zaraz Ci powiem co mają. Na AF 80-90% użytkowników to gimnazjaliści albo młodsi którym ojciec conajwyżej pozwala siedzieć na błotniku w 60-tce jak orze, bo młody nie potrafi obsługiwać siłowej i zaraz by się zakopał. Popatrz na galerię i zdjęcia orki, a pod nim komentarze.

U siebie nie orzę głębiej niż 20-22 cm pod pszenicę, pszenżyto czy rzepak. Na zimę max 25 na glinach, a tam gdzie pod spodem jest piach to płycej. Niektórzy się cieszą jak piachu nawyciągają bo to "świeżynka" i będzie się mu rodzić. Zdziwienie przychodzi w żniwa...

Raz na 4 lata można sobie pozwolić na wyciągnięcie powiedzmy 1 cm martwicy przy jednoczesnym stosowaniu obornika bodź poplonu. W ten sposób zwiększasz miąższość gleby co pozwala glebie magazynować więcej wody.

Co nie zmienia faktu że oranie na 30 cm gdzie na 17 już piach mija się z celem.    

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3020 Share xzibit0000

xzibit0000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 12 październik 2016 - 12:58

każdy ma swoją technike uprawy, ja np. tez oram pod siewy max 25cm. ale to wszystko zależy jaka jest ziema, bo tam gdzie wg. mnie pola z czarnoziemia to można głęboko orać ale tam gdzie piach to nie ma sensu żeby nie wyrzucać na brzeg jałowej ziemi na której nic nie urośnie i tak, jeśli się myle to mnie poprawcie