Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3172 odpowiedzi na ten temat

#261 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 luty 2011 - 17:48

Nawożenie pszenicy ozimej Jest wioska Koszele :D mieszka w niej jeden z naszych użytkowników :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 08:40
  •  

#262 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 01 luty 2011 - 18:27

Nawożenie pszenicy ozimej Hubert, ale tam nie ma wapna. :D

#263 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 01 luty 2011 - 18:57

Nawożenie pszenicy ozimej @lef jak już chcesz kredę to kup zwykłą nie granulowaną - w zeszłym roku kupiłem z dowozem po 95 zł/t.

Fakt faktem gość z Koszelówki, niezły łeb ma do biznesu :).
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#264 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 01 luty 2011 - 19:06

Nawożenie pszenicy ozimej Deer ja kredę z Mielnika (80km) we wrzesniu po 62zł brutto z dowozem kupiłem. Moim dostawcom bardzo pasuje kurs powrotny z kredą to może dlatego tanio.

#265 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 01 luty 2011 - 19:16

Nawożenie pszenicy ozimej @Deer- U mnie jest ten problem, że biorę Wapniak w granuli bo mam od wujka 2 hektary ziemi z pH 5,5 i chcę zastosować je po kilku dniach po pierwszej dawce N w sposób interwencyjny (500 kg/ha). Chcę jechać w tych samych ścieżkach żeby nie niszczyć dodatkowo zboża i użyć do tego rozsiewacza do nawozów. Właśnie o to mi najbardziej chodzi.
A po żniwach to już nie ma problemu, mam od znajomego piasta to mogę siać formy sypkie i wymieszać je z glebą. Racja- stawiam tylko na węglan, choć gleby mam średnio ciężkie, ze względu na mniejsze wymywanie niż tlenek wapnia a także na miej szkodliwe działanie na faunę glebową. Nie po to daję mikroorganizmy żeby je zniszczyć CaO.

@Hubert a to nie wiedziałem, przepraszam ;)

Edytowany przez LeF, 02 luty 2011 - 15:16.

Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#266 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 01 luty 2011 - 19:22

Nawożenie pszenicy ozimej Aha, jeśli chcesz to stosować na tegoroczne oziminy to lepiej zastosować granulowane niż nic. Może to nie pomoże tak jak wapno "prawdziwe", ale poprawi kondycję roślinkom

#267 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 luty 2011 - 22:36

Nawożenie pszenicy ozimej "@Deer- U mnie jest ten problem, że biorę Wapniak w granuli bo mam od wujka 2 hektary ziemi z pH 5,5 i chcę zastosować je po kilku dniach po pierwszej dawce N w sposób interwencyjny (500 kg/ha)."

Moj drogi Lef-ie
Gleba o pH 5,5 wymaga zastosowania dawki ok. 3.0t CaO. Wapno które zastosujesz jest forma węglanową i przy obiecanej zawartości węglanu CaCO3 w przeliczeniu na CaO posiada go ok. 50 kg w 1q. Stosując to wapno w ilości 500kg/ha wprowadzisz 250kg CaO, czyli 8% dawki której ta gleba wymaga.Wynika to z prostego przelicznika gdzie 1kg CaCO3= 0,56CaO.Doprowadzenie tej gleby do optymalnego odczynu wymaga więc zastosowania 6 ton super-wapniaka-wydrwigrosza, co w przeliczeniu na polskiego złotego warte jest 2500 złociszy.
Liczenie na to że 500 kg super-wapniaka-wydrwigrosza, czyli 250 kg CaO zrobi furorę względem odczynu pH twojego pola, jest tym samym co liczenie na to, że ja po wypiciu jednego piwa polegnę w pozycji leżącej z białkami gałek ocznych wybałuszonymi w kierunku nieboskłonu.
Niestety w obu przypadkach skuteczna dawka jest co najmniej) 12-sto krotnością tej wyimaginowanej.

Edytowany przez xemit, 01 luty 2011 - 22:43.

#268 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 02 luty 2011 - 15:30

Nawożenie pszenicy ozimej Nie masz racji z tymi 3 tonami CaO. Jest to gleba średnia a potrzeba wapniowania określona jest jako wskazana. Czyli ilość CaO jakie muszę wprowadzić wynosi ok 1,5- 1,7 tony.
Wiem, że zaproponowana ilość wapna nie spowoduje nagłego skoku pH ale wspomoże wegetację roślin. Do tego wykonam na tym polu oprysk saletrą wapniową i powinno być dobrze.
W celu doprowadzenia pH do odpowiedniego poziomu wykonam wapniowanie po zbiorze plonu.
Teraz zależy mi na tym wapnie granulowanym z powodu o jakim pisałem wyżej.
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#269 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 luty 2011 - 15:50

Hubert, ale tam nie ma wapna. :D

Ale za to torfu i John Deerów sporo :P

#270 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 luty 2011 - 16:31

Nie masz racji z tymi 3 tonami CaO. Jest to gleba średnia a potrzeba wapniowania określona jest jako wskazana. Czyli ilość CaO jakie muszę wprowadzić wynosi ok 1,5- 1,7 tony.
Wiem, że zaproponowana ilość wapna nie spowoduje nagłego skoku pH ale wspomoże wegetację roślin. Do tego wykonam na tym polu oprysk saletrą wapniową i powinno być dobrze.
W celu doprowadzenia pH do odpowiedniego poziomu wykonam wapniowanie po zbiorze plonu.
Teraz zależy mi na tym wapnie granulowanym z powodu o jakim pisałem wyżej.

Mój drogi Lef-ie
Nim zarzucisz komuś brak racji, zastanów się czy sam ją posiadasz.
Pisałeś o glebie średniej i pH 5,5, a dla takowej wapnowanie nie jest wskazane, a potrzebne.

Tabela 2. Potrzeby wapnowania gleb mineralnych, pH mierzone w 1 mol KCl

Klasa
potrzeb
wapnowania Ocena
potrzeb
wapnowania Kategoria agronomiczna gleb
Bardzo
lekkie Lekkie Średnie Ciężkie
V Konieczne >do 4,0 do 4,5 do 5,0 do 5,5
IV Potrzebne 4,1-4,5 4,5-5,0 5,1-5,5 5,6-6,0
III Wskazane 4,6-5,0 5,1-5,5 5,6-6,0 6,1-6,5
II Ograniczone 5,1-5,5 5,6-6,0 6,1-6,5 6,6-7,0
I Zbędne od 5,6 od 6,1 od 6,6 od 7,1
lub poczytaj sobie na spokojnie
http://www.lhoist.pl..._1grzebisz.html

Co do super- wapniaka- wydrwigrosza ,to leżąc na wierzchu niczego nie wspomoże.
Po przeschnięciu lwia część z tego super-wapniaka-wydrwigrosza zostanie zabrana z masami powietrza, przy porywach wiatru przekraczających 15m/sek, czyli każdej burzy która napotka to leżące wapno luzikiem na glebie do czasu podorywki.

Edytowany przez xemit, 03 luty 2011 - 16:40.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share pepito

pepito

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 04 luty 2011 - 11:51

Deer ja kredę z Mielnika (80km) we wrzesniu po 62zł brutto z dowozem kupiłem. Moim dostawcom bardzo pasuje kurs powrotny z kredą to może dlatego tanio.

@farmermf masz jakieś namiary do mielnika? Ja właśnie odkryłem że do Mielnika mam bliżej (60km), a do tej Koszelówki całkiem blisko (ok40km) ale tam tak tanio to pewnie nie sprzedadzą. :D

#272 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 04 luty 2011 - 12:13

Nawożenie pszenicy ozimej mi przywiozła firma która 3-4razy w tygodniu się ładuje tam kredą i kursem powrotnym do bazy mi przywiozła w kierunku Bielska Podlaskiego.Bezpośdednio do mielnika nie mama namiarów, google.

#273 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 04 luty 2011 - 13:32

Nawożenie pszenicy ozimej Masz rację Xemit. Popełniłem błąd. Kiedyś musiałem umieć tą tabelkę na pamięć ale jak widać pomyliłem się. I tak już mam kupione wapno z Koszelówki. Po żniwach będę musiał jeszcze czymś wapniować, najchętniej to CaCO3 ale to jeszcze badanie pH pokaże.

Trochę temat zszedł na wapno.
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#274 Share Patryk3802

Patryk3802

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 04 luty 2011 - 22:05

Nawożenie pszenicy ozimej A ja dalej oczekuję na odp ;]
Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

#275 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 07 luty 2011 - 16:55

Nawożenie pszenicy ozimej Witam wszystkich, jestem poczatkujacy i pierwszy raz posialem pszenice ozima ubieglego roku, chcialbym przedstawic moj sposob nawozenia (areal to 5 ha)
Na jesieni po oraniu z tydzien przed siewem rozsypalem 1 tone polifoski 8 plus 250 kg polifoski m max. Ziarno bylo zaprawiane oxafonem. Wysialem 300kg ziarna na ha. Teraz z wiosny chce jeszcze dosypac troche nawozu a mianowicie mam 400kg polifoski 8, 300kg mocznika, 200 kg saletrzaka standard i chce to razem wszystko zmieszac i na jeden raz wysiac. Nastepnie chcialbym jeszcze zasilic pszenice dolistnie odzywka insol plus mocznik- zabieg taki 2 razy zrobic. Oprucz tego zrobic zabieg przeciw grzybowi Oriusem i oczywiscie od chwastow Rubin sx.

Jesli ktos by chcial mi cos doradzic, jakies uwagi, spostrzezenia bylbym bardzo wdzieczny. Pozdrawiam

#276 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 07 luty 2011 - 17:09

Nawożenie pszenicy ozimej Te dawki to na ha czy na te 5ha. Bo te 300 kg mocznika i 200kg saletrzaku to raczej za mało na cały areał

#277 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 07 luty 2011 - 17:12

Nawożenie pszenicy ozimej wysiałeś tej pszenica dwa razy za dużo, siejąc we wrześniu wystarczy około 160 kg, w październiku max 200, polifoskę zostaw sobie na następny sezon a na ten kup saletrę , około tonę do 1,5 na pierwszy raz, później na drugi może być ten saletrzak z mocznikiem, a na kłos kup z 500 kg saletry,
co do oprysków wypowiadał się nie będę, nie znam tych środków

#278 Share jar123

jar123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystto co z ty związane.

Napisany 07 luty 2011 - 19:33

Nawożenie pszenicy ozimej Witam koledzy mam zasianą przenice ,a dokładnie to 3 odmiany na jesieni nawapnowałem dałem 350kg/ha. polifoski 8 i do tego 50kg/ha saletry i jestem ciekawy jaka dawka azotu na wiosne bylaby optymalna. Czekam na podpowiedzi i rady. Pozdrawiam :)

#279 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 07 luty 2011 - 20:24

Nawożenie pszenicy ozimej Ta dawka to wlasnie na 5 ha. Chyb a faktycznie za duzo wysialem bo strasznie gesto rosnie. A ta polifoska 8 bedzie sie nadawala na rzepak ozimy? Bo bede sial rzepak po pszenicy. Ile kosztuje tona saletry? I przy takim nawozeniu jak dosypie poltorej tony saletry na jaki plon moge liczyc z ha? antywylegacze musze zastosowac? Jaki to ma wplyw ze jest za gesto posiane? Ziemia to 3 klasa dzieki za odpowiedzi. tutaj link http://w2.wrzuta.pl/...fFO/zdjecie0554

Edytowany przez sim200, 07 luty 2011 - 20:46.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 07 luty 2011 - 21:19

Nawożenie pszenicy ozimej tą dawkę pisałem tak mniej więcej z głowy, na stronach polifoska.pl i stacji chemiczno- rolniczych masz kalkulatory nawozowe, pobaw się trochę nimi, poza tym w ostatnim top-agrarze masz właśnie artykuł o obliczaniu dawek nawozowych, ciekawa lektóra.
polifoska 8 jak najbardziej będzie się nadawała pod rzepak, choć osobiście bym jeszcze troszkę soli potasowej domieszał .
ile zbierzesz to zależy od ciebie i od pola, odmiany, ja swoje znam twoich niestety nie. coś w przedziale 5-9 ton :)
antywylegacz przy 180 kg azotu na ha już by się przydał, dużo zależy od odmiany ale litr antywylegacza powinien wystarczyć jeśli trafisz z terminem, jest tutaj osobny temat o tym.
skutkiem tego że za gęsto posiałeś będzie to że ziarno będzie drobne i zborze będzie bardziej podatne na wyleganie, pozatym będzie większa presja chorób.