Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3166 odpowiedzi na ten temat

#2741 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 28 maj 2016 - 20:43

Tak też obstawiałem że moddus plus grzybówka równa się przypalenia. Jestem pewny że jeżeli bym pryskał po deszczu ( a pryskałem już takimi koktajlami po deszczu i nie przypominam sobie żeby były przypalenia)  to bym nie miał przypaleń. Z racji tego że wody było nie za dużo temperatura duża to wystąpiły przypalenia. Do jakiej fazy można podawać miedź i w jakich ilościach? Podczas t1 podawałem ok 80 g miedzi.
vvojtas Twoja teoria też może być słuszna. Mam miejscami pszenice jarą że się pokrzewiła jest bardzo gęsta ciemna dostała co trzeba a mimo to ma żółte liści z dołu wyglądają jakby był to grzyb ale nie wydaje mi się. Czyżby zbyt gęsta obsada może powodować żółknięcie liści?

Jeszcze jedno pytanie kolejny rok z rzędu nie mogę sobie poradzić z redukcją pięterek co roku mam nie wykształcone minimum 1 pięterko często nawet dwa też tak macie czy robie gdzieś błąd w agrotechnice?

Ja w fazie strzelania w źdźbło daję 50g miedzi, na flagę 35 gram miedzi i zawsze na początku kłoszenia daję 25 g miedzi ale gdzieś czytałem że na flagę nie można dać więcej jak 40 gram miedzi. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 17:19
  •  

#2742 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 29 maj 2016 - 11:05

to jak z tą wodą - wilgoci nie brakowało czy nie za dużo - ze względu na pierwsze info nie obstawiałem stymulatora.

miedzi która pochodzi z siarczanów nie polecam: raz ze względu na efektywność a raczej jej brak, dwa ze względu ryzyko przypaleń, miedź z chelatów polecają do pierwszego kolanka, jest jeszcze yara vita którą można nawet liść flagowy- pewnie wszytsko kryje się za odpowiedzią dlaczego wogule miedź wykazuje efekty przypalenia nawet w niskich dawkach.

80 gram miedzi powinno w zupełności wystarczyć chyba że jest to miedź siarczanowa.

z tą gestą pszenicą najprawdopodobniej niedożywienie azotu - odciągłą z dołu z uwagi na niedostatek wilgoci i niemożliwość pobrania z gleby, większa szansa na taki stan rzeczy przy wyższej normie wysiewu nasion, przy rzadszych siewach i w związku z tym lepszym rozkrzewieniu też tak może być, ale z pewnością później.

To co może pomóc to w t1 dobra odżywka miedziowa, a teraz to chyba standardowo potasowa.

Odnośnie redukcji pięterek zastanowiłbym się czy nie dołożyć 10-20 kg/ha azotu lub przyspieszyć trochę drugą dawkę, u mnie w przenicy ozimej bywa że jest to sprawa odmianowa.

Z resztą jak plon jest dobry to czym się przejmować nich i czasami coś tam zredukuje.

Z tą wilgocią chodziło mi że suszy jeszcze nie było ale i błota w polu nie było także mam nadzieje że wiesz o co mi chodzi. Nie wiem jaka miedź występuje w odżywkach dr green z tego co kiedyś gadalismy masz pojecie na ten temat wiec może Ty mi powiesz.  Ale skoro pryskałem ozime zboża i nie było przypalen a tą samą mieszaniną pryskałem jare zboża to podejrzewam że wpływ tutaj miały warunki atmosferyczne ewentualnie rodzaj zboża i jego wrażliwość na mieszaniny. W zasadzie niedożywienie azotem nie powinno występować łącznie na jare zboża poszło 150 N z czego 80 to dawka przedsiewna a więc w fazie strzelanie w źdzbło mało realne żeby już zaczeło brakować azotu tym bardziej że pszenica kolorek raczej miała. Więc dalej nie wiem w czym może byc problem. Patrząc na zboża sąsiadow którzy nie dają tyle azotu co ja nie dają tyle chemi ich zboża są równe ładne zielone po całości z góry i od spodu bez przypaleń patrząc na swoje widze gęściejsze zboże z ciemną barwą zieleni ale z poprzypalanymi końcówkami i z jasnymi żółtymi liściami od spodu i zachodze w głowe co jest nie tak. Klasa ziemi to różna IV i V klasa.

#2743 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 29 maj 2016 - 11:37

Myśle że nie ma co za dużo sie przejmować - najważniejszy jest liść flagowy i podflagowy.

Propo odżywek - wszelkie info, a może bardziej brak info na opakowaniu odżywki jest podejrzany - tymbardziej jak w tym przypadku jest dużo siarki i spora koncentracja... raczej pewne że są to siarczany.

Wniosek odnośnie przypaleń myślę że słuszny.

Przy tej dawce N nie powinno być problemu - chyba że poszedł mocznik.

Ja w jarych mam wypraktykowaną całość nawożenia przed siewem - jak dzieliłem dawki bywał znaczny spadek plonu zwłaszcza w posuszne lata - mam też rzadsze siewy przeważnie 120-150 kg/ha.

W sumie przydał by się przyrząd do zmierzenia chlorofilu, swego czasu miałem badania n-testerem (w związku z zakupami yarowskich nawozów) i właśnie przez badania liści przerzuciłem się w jarych na całość nawożenia przedsiewnie.

Edytowany przez vvojtas1, 29 maj 2016 - 12:22.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2744 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 29 maj 2016 - 11:42

Knoro - u mnie podobnie, ci co posypali mniej azotu niż ja mają ładniejsze pszenice niż moja, tzn optycznie w tej chwili - łan równy, bez przebarwień i przypaleń. Zobaczymy co będzie po wykłoszeniu. W ubiegłym roku też tak miałem, że łan nie był równy ani optycznie piękny, ale plon jak na moje nawożenie przyzwoity. U mnie wilgoci nie brakuje, w sumie nie ma tygodnia bez większego deszczu.

#2745 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 29 maj 2016 - 20:36

Myśle że nie ma co za dużo sie przejmować - najważniejszy jest liść flagowy i podflagowy.

Propo odżywek - wszelkie info, a może bardziej brak info na opakowaniu odżywki jest podejrzany - tymbardziej jak w tym przypadku jest dużo siarki i spora koncentracja... raczej pewne że są to siarczany.

Ja w jarych mam wypraktykowaną całość nawożenia przed siewem - jak dzieliłem dawki bywał znaczny spadek plonu zwłaszcza w posuszne lata - mam też rzadsze siewy przeważnie 120-150 kg/ha.

W sumie przydał by się przyrząd do zmierzenia chlorofilu, swego czasu miałem badania n-testerem (w związku z zakupami yarowskich nawozów) i właśnie przez badania liści przerzuciłem się w jarych na całość nawożenia przedsiewnie.

I co po całkowitym nawożeniu przedsiewnym masz większe plony i więcej chlorofilu w liściach? A co z wymywaniem azotu na słabszych ziemiach to raz. Druga sprawa 80 N przykładowo tak jak ja dałem to wystarczająca ilość azotu do pierwszego kolanka pszenica nie przeje więcej aniżeli te 80 N więc co by mi dało te dodatkowe 70 ? Czyli co twierdzisz że te przypalenia to wina odzywek? Mi się jednak ciągle wydaje że to moddus  i spółka i zbyt wysoka temperatura. Zbyt duża ilość substancji aktywnych plus wysoka temperatura równa sie szybki transport do końcówek liści co za tym idzie przypalenia. Tylko ciągle mnie te żółte liście zastanawiają u spodu pszenicy skąd się biora a u sąsiadów nie. 

#2746 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 30 maj 2016 - 07:35

W tym roku w jarej poszło 200kg saletry przedsiewnie i 200kg przy trzecim liściu, gdy zaczyna pobierać składniki z gleby. i na razie tyle pozostanie. Może jeszcze ze 150kg przed kłoszeniem - zobaczymy, jakie ceny pokaże giełda. Przedsiewnie całą dawkę N daję tylko w jęczmieniu jarym, ale on nie potrzebuje tyle azotu, a w browarnym nawet jest to wysoce niewskazane.

#2747 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 30 maj 2016 - 09:09

I co po całkowitym nawożeniu przedsiewnym masz większe plony i więcej chlorofilu w liściach? A co z wymywaniem azotu na słabszych ziemiach to raz. Druga sprawa 80 N przykładowo tak jak ja dałem to wystarczająca ilość azotu do pierwszego kolanka pszenica nie przeje więcej aniżeli te 80 N więc co by mi dało te dodatkowe 70 ? Czyli co twierdzisz że te przypalenia to wina odzywek? Mi się jednak ciągle wydaje że to moddus  i spółka i zbyt wysoka temperatura. Zbyt duża ilość substancji aktywnych plus wysoka temperatura równa sie szybki transport do końcówek liści co za tym idzie przypalenia. Tylko ciągle mnie te żółte liście zastanawiają u spodu pszenicy skąd się biora a u sąsiadów nie. 

Przy zbożach jarych lepsze wyniki (plon, chlorofil też) osiągam bez dzielenia dawek - nawet na słabszych glebach.

Możliwe że są to lokalne uwarunkowania, ale na Kujawach nie dostrzegam problemów z wymywaniem nawet azotu.

U mnie między siewem a pierwszym kolankiem spadło w tym roku 7 mm.

Później do teraz w sumie 11 mm (w trzech opadach po 3-4 mm)

Odnośnie przypaleń tak jak w ostatnim moim poscie - zgadzam się z Tobą - w tym przypadku to raczej nie jest odżywka.

W kontekście żółknięcia poza tym co wcześniej napisałem może być jeszcze sprawa dostępu do światła - skoro masz łan bardziej gęsty...

Edytowany przez vvojtas1, 30 maj 2016 - 09:13.

#2748 Share krzeniek

krzeniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 30 maj 2016 - 19:53

Pszenica ozima KWS  Ozon  jest w trakcie kłoszenia zastanawiam się czy jest jeszcze sens dawać 3 dawkę N w postaci mocznika ok.100 kg, bo dopiero dzisiaj spadło trochę deszczu od 2 tygodni  i ma coś  popadać przez kolejne dni ,czy lepiej dodać 5% mocznika do oprysku na t3. Pszenica wygląda dość dobrze ma ładny ciemny kolor.

#2749 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 30 maj 2016 - 20:23

120-150kg pszenicy to chyba poślad albo nie ma obsady 400-450szt

#2750 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 30 maj 2016 - 20:59

48g -1000 szt

140 kg - to około 292 rośliny na metrze kwadratowym - powiedzmy że 260 uwzględniająć wschody.

Przy beznadziejnym krzewieniu (dwa kłosy z rośliny) mamy już ponad 500 kłosów na metrze kwadratowym.

No chyba że celuje sie w jeden kłos z rośliny...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2751 Share azzadek

azzadek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 31 maj 2016 - 12:18

Witam, czy można pryskać jak już kłos jest na wierzchu? Chcę dożywić mikroelementami(2kg) z dodatkiem siarczanu magnezu (7kg), oraz prysnąć na grzyba na flagowy liść. Ale jak już napisałem pojawił się kłos, nie przeszkadza on w pryskaniu?

#2752 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 31 maj 2016 - 12:29

48g -1000 szt

140 kg - to około 292 rośliny na metrze kwadratowym - powiedzmy że 260 uwzględniająć wschody.

Przy beznadziejnym krzewieniu (dwa kłosy z rośliny) mamy już ponad 500 kłosów na metrze kwadratowym.

No chyba że celuje sie w jeden kłos z rośliny...

Ostatnimi laty jara tak wychodzi że jeden kłos z rośliny jak to napisałeś. 400-450szt się sieję przynajmniej takie informacje zebrałem bo w tym roku przesiewałem zimowe. 

260 ozime wczesnym/optymalnym siewem jak najbardziej czemu nie. 

#2753 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów

Napisany 31 maj 2016 - 13:20

jak się gęsto sieje to później nie ma co się dziwić że się nie rozkrzewi...

jęczmień jary w tym roku mam 95 kg/ha (niestety scandagra nie zrealizowałą w pełni zamówienia - posiałem rzadziej) najpierw był rzadki, ale w końcu zaczoł cieszyć oko :-)

podczas żniw dość często mogę spotkać rośliny które wytworzyły kilkanaście kłosów.

#2754 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 31 maj 2016 - 15:03

wszystko się zgadza tylko przy rzadkich siewach trzeba rygorystycznie przestrzegać terminu siewu. Jak się opóźnia to nie ma mowy o tak niskich normach wysiewu

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2755 Share MrDawido

MrDawido

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 31 maj 2016 - 15:12

Nawożenie pszenicy ozimej mam zamiar sypnac pszenicy jeszcze na ziarno saletry ile powinno się sypnac na ha ?80kg starczy ? i kiedy powinno najlepiej się posiac jak już się wyklosi czy w fazie kloszenia ?

#2756 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 31 maj 2016 - 16:15

co do pszenicy ozimej to ja ostatni raz opoznialem siew i sialem na koniec optymalnego terminu. jestem z mazur i sialem 26-27 wrzesien a jedno pole 1 pazdziernik

przed siewami jest nawolywanie do opozniania siewow  , a potem z kolei medrkowanie ze zmarzla bo nie weszla w faze krzewienia.  wczesniej siana to rowniez lepiej pokrzewiona jesienia co daje nam mocniejsze pedy

ja sialem niby niedlugo pozniej niz termin optymalny, juz 2 razy tak sialem w okolicach 1 pazdziernika. pszenica jesienia nie wchodzi w faze krzewienia mimo jedynie paro dniowego opoznienia

#2757 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 01 czerwiec 2016 - 10:08

Nawożenie pszenicy ozimej Mi w tym roku arkadia cały potencjał krzewienia wykorzystała na jesień potem dostała od zimy i wiosną juz zero krzewienia i wyszła żadka. Jantarka weszła w fazie 2 liści w zimę i teraz jest gęsta jak szczotka powoli się zastanawiam czy nie przejść na opóźnione siewy.

#2758 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 785 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 01 czerwiec 2016 - 10:15

U Nas siejemy wcześnie i rzadko. Jesienią pszenice ładnie się pokrzewiły. Zima przerzedziła trochę plantacje jednak węzły krzewienia nie zostały uszkodzone i w niektórych miejscach gdzie pszenica była naprawdę rzadka (szczególnie widać to u Juliusa) rośliny wiosną dodatkowo się krzewiły efektem czego są rośliny z kilkunastoma źdźbłami z, których oczywiście nie wszystkie wytworzyły kłosy ale widziałem nawet 8-9 kłosów z jednej rośliny.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#2759 Share azzadek

azzadek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 03 czerwiec 2016 - 08:52

Można na pszenice ozimą teraz jak już wychodzi kłos prysnąć mikroelementy + siarczan magnezu?? Czy lepiej same mikroelementy, nie chcę by popaliło czy coś ;/.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2760 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 03 czerwiec 2016 - 10:49

Może lepiej nie ruszać, aż przekwitnie ? Pośpiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł. A jak masz kasę do wydania zbędnie, to idź na piwo.

Edytowany przez jahooo, 03 czerwiec 2016 - 10:50.