pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
miwigos    3516

Jak dla mnie to zadziała na rosline następcza,jeśli są braki składników to tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

ja rowniez rezygnuje z trzeciej dawki. W ubieglym roku 250 kg+150 kg saletry w dwóch dawkach i białko 14,5%, reszta parametrow również wysoka. Linus.

 

Nic tylko pozazdrościć. U mnie linus przy nawożeniu 175kg czystego N/ha plonował 6,1t a białko jedynie 12,10. Silnie dostała po d*pie po zimie. Reszta parametrów też słaba. Jedynie gluten powyżej 30.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam co państwo sądzą o moim planie nawożenie na ten rok.Pszenica w fazie przeważnie 2-3 liści odmiana arkadia,linus. Obsada ok 350 roślin na metrze. Na start pszenica 250kg saletrosan, zaraz po tym jak tylko to możliwe 200kg rsm 32 ,na pierwsze kolanko 150kg saletry
co o tym państwo sądzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba1985    16

Witam co państwo sądzą o moim planie nawożenie na ten rok.Pszenica w fazie przeważnie 2-3 liści odmiana arkadia,linus. Obsada ok 350 roślin na metrze. Na start pszenica 250kg saletrosan, zaraz po tym jak tylko to możliwe 200kg rsm 32 ,na pierwsze kolanko 150kg saletry

co o tym państwo sądzą.

 

 

na jakiej ziemi takie nawożenie? to chyba na plon 8-9 ton celność,jak taki system to ja wolałbym na pierwsze kolanko 100-150 kilo mocznika byłoby trwałe długie i rozłożone w czasie działanie azotu... ja pszenice mam od szpilki do 3 liścia mój plan taki po 100 kilo korn kali w lutym,przed ruszeniem wegetacji i jak da się wjechać 100 kilo saletrosan 26 żeby popruszyć siarką bo w glebie w miarę jest i od razu po 200 saletry żeby ją pobudzić i po 2-3 dniach 150 mocznika,a czy na flagę czy kłos coś pójdzie to pogoda zadecyduję ja nie będę w suszę "wyrzucał" azotu w atmosferę dlatego moja teoria z mocznikiem w drugiej dawce niech sobie w jeszcze wilgotnej glebie czeka na większe temperatury żeby pędzić roślinę ziemia głównie 4a 4b poprawcie mnie jak myślicie inaczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Witam, chciałbym zapytać czy ktoś stosuje nawożenie nawozami NPK pogłównie na oziminy wiosną :)

Np. 100kg/ha polifoski8 wczesną wiosną, czy ma to jakiś sens ;)

dla mnie nie ma to sensu

 

Witam co państwo sądzą o moim planie nawożenie na ten rok.Pszenica w fazie przeważnie 2-3 liści odmiana arkadia,linus. Obsada ok 350 roślin na metrze. Na start pszenica 250kg saletrosan, zaraz po tym jak tylko to możliwe 200kg rsm 32 ,na pierwsze kolanko 150kg saletry

co o tym państwo sądzą.

Pierwsza dawka może być (pod warunkiem wczesnego wysiewu) kolejne dawki bym trochę odsunął w czasie. Rsm, koniec krzewienia - początek strzelania w źdźbło, saletra w BBCH 37


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na jakiej ziemi takie nawożenie? to chyba na plon 8-9 ton celność,jak taki system to ja wolałbym na pierwsze kolanko 100-150 kilo mocznika byłoby trwałe długie i rozłożone w czasie działanie azotu... ja pszenice mam od szpilki do 3 liścia mój plan taki po 100 kilo korn kali w lutym,przed ruszeniem wegetacji i jak da się wjechać 100 kilo saletrosan 26 żeby popruszyć siarką bo w glebie w miarę jest i od razu po 200 saletry żeby ją pobudzić i po 2-3 dniach 150 mocznika,a czy na flagę czy kłos coś pójdzie to pogoda zadecyduję ja nie będę w suszę "wyrzucał" azotu w atmosferę dlatego moja teoria z mocznikiem w drugiej dawce niech sobie w jeszcze wilgotnej glebie czeka na większe temperatury żeby pędzić roślinę ziemia głównie 4a 4b poprawcie mnie jak myślicie inaczej

Pszenica na 6 t plonu ziarna w który celuje potrzebuje od 120-150 kg azotu ja planuje dać więcej o 30 kg ok 180 kg z uwagi na to że gleba jest słaba 4b 5 klasa myślę też że ten nadmiar azotu jaki między innymi będzie z rsm działać będzie częściowo jeszcze na rżysko i na florę bakteryjną w glebie . Zastanawiam się głównie nad podzieleniem tych dawek i ewentualnej zamianie formy azotu może faktycznie lepiej dać najpierw saletre po saletrosanie a rsm na kolanko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robzombie    16

W moim przypadku żeby złapać białko pow. 13 , wiosenna dawka waha się w przedziale 200-240 N/ha , plus siarka , magnez oczywiście . Pierwsza dawka w siarczanie amonu i saletrze amonowej , druga w saletrze ,  a trzecia na liść podflagowy w moczniku . Jeśli chodzi o podział to dzielę je mniej więcej po równo ok. 80 kgN/ha . W tym roku może zwiększę pierwszą do 100 kgN/ha , pszenica w obsadzie 280-300 roślin na m2 , w fazie czterech liści . Wszystko  zależało będzie od pogody . 

 

Edytowano przez robzombie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku żeby złapać białko pow. 13 , wiosenna dawka waha się w przedziale 200-240 N/ha , plus siarka , magnez oczywiście . Pierwsza dawka w siarczanie amonu i saletrze amonowej , druga w saletrze ,  a trzecia na liść podflagowy w moczniku . Jeśli chodzi o podział to dzielę je mniej więcej po równo ok. 80 kgN/ha . W tym roku może zwiększę pierwszą do 100 kgN/ha , pszenica w obsadzie 280-300 roślin na m2 , w fazie czterech liści . Wszystko  zależało będzie od pogody . 

W jaki plon celujesz przy nawożeniu 200-240 kg N/ha i jak z ochroną przed grzybami i regulatorami wzrostu  przy takim nawożeniu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Nic tylko pozazdrościć. U mnie linus przy nawożeniu 175kg czystego N/ha plonował 6,1t a białko jedynie 12,10. Silnie dostała po d*pie po zimie. Reszta parametrów też słaba. Jedynie gluten powyżej 30.

 

Jakie pH? Zasobność? u mnie co 3 lata leci 40t/ha obornika wiec to uwzgledniam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robzombie    16

9-10 t/ha i taki realnie wychodzi na moich glebach . W tym roku średni plon z gospodarstwa 9,2 t/ha białko 13,1 - 13,7 . Gęstość w tym roku niższa 76-78 . Jeśli chodzi o ochronę to co roku jest inna . W ubiegłym sezonie musiałem wykonać cztery zabiegi T1 Boogie , T2 Fandango , początek kłoszenia tebu i epoksy , po dwóch tygodniach poprawka . Regulacja to dwa trzy zabiegi , pierwsze CCC i Moddus , później Cerone . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Na agrofoto.pl pojawił się artykuł : W późną pszenicę szybko z azotem, https://www.agrofoto.pl/articles/top-uprawa/w-pozna-pszenice-szybko-z-azotem/
Może dla wielu z Was jest to oczywiste ale dla mnie nie do końca, a mianowicie chodzi mi o to że napisali, że jeżeli pszenica jest po kukurydzy na ziarno to trzeba pierwszą dawkę zwiększyć o  ok. 30-40 kg N w przypadku gdy nie był podany azot jesienią na rozłożenie resztek pożniwnych. Wytłumaczy mi ktoś to i czy odnosi się też to do stanowisk po zbożach? Bo myślałem że azot pobrany z gleby na rozłożenie resztek pożniwnych "wróci" do gleby właśnie w postaci azotu pochodzącego z rozkładu tych właśnie resztek i bilans azotu będzie na zero. Wiele ludzi mówi że po kukurydzy bardzo dobre stanowisko bo dużo azotu z resztek a tu piszą że trzeba jeszcze dawkę zwiększyć - pół żartem, pół serio ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Zalecają tak w przypadku nie podania azotu na słomę kukurydzianą jesienią jak sam zauważyłeś. A zalecają tak dlatego ponieważ mikroorganizmy rozkładające słomę muszą najpierw pobrać azot z gleby aby móc rozłożyć przyoraną słomę  i dopiero w procesie mineralizacji, która najintensywniej przebiega w czerwcu lipcu i sierpniu, zostanie ten azot uwolniony. Ale jak już wspomniałem najpierw bakterie muszą go skądś pozyskać a najłatwiej będzie im go pobrać z nawozu azotowego pobranego wczesną wiosną i w konsekwencji dla roślin z podanych 60-80 kg N pozostanie 30-40. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Niektórzy twierdzą ze kukurydza jest wyjatkiem i na rozkład resztek dodatkowego azotu nie trzeba, a i tak większość NPK będzie dostępne w pierszym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba1985    16

a ja słyszałem teorie że po ściernisku z kuku nie ma nic lepszego jak przed talerzówką i orką 100 kilo mocznika bądż rsm dać ja po kuku na ziarno z reguły talerzuje obornik i orka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Po zbiorze kukurydzy na ziarno to już zimno jest, mikroorganizmy i mocznik ......(nie działają )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Zostaw resztki QQ na wierzchu to zobaczysz, że mikroorganizmy jeszcze działają, dodatkowo wilgoci w tym okresie nie brakuje, a to również sprzyja rozkładowi. Jeżeli resztki zaorzesz to faktycznie rozkład jest znikomy.

Co do azotu na rozkład resztek kukurydzy to moim zdaniem jest on nie potrzebny ponieważ stosunek C:N w resztkach QQ nie jest tak szeroki jak w zbożach, można nawet powiedzieć jest zbliżony do rzepaku.

U mnie w w pszenicy sianej bezorkowo po kukurydzy (siew 15.10 zbiór około 10.10) z liści praktycznie nic nie zostało jedynie najgrubsze części łodyg, kolby i korzenia powoli się rozkładają 

Zdjęcie z 11.11

[galleryimg=668012]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9229

Redlice talerzowe ? Mój siewnik ciągnął by tyle badyli za sobą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

na wiosnę sieje 5ha qq i już tak rozmyślałem co do tej pszenicy po qq i wydawało mi się, że 100kg polidapu ogarnie temat rozwoju, potasu nie liczylem bo qq duzo go zostawia ew jakieś dobre opryski mikroorganizmami w celu przyspieszenia rozkładu i chyba herbicyd jesienny zbędny nie? Chyba ze sam chlorotoluron 2l a wiosna dwuliścienne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1188    126

Przed siewem pole było mulczowane potem gruber na około 20 cm i siew zestawem wirnik Kverneland + siewnik Accord na talerzach.
QQ potasu faktycznie potrafi dużo zostawić pytanie tylko ile zostanie wykorzystane w pierwszym roku 30-40%? Co do herbicydu jeżeli są odpowiednie warunki to warto wykonać oprysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2258

Znajomy robił mulczerem, potem gruber super to wygląda i siać można bezproblemowo nawet pokusiłbym się stopkowym jak to u jego zobaczyłem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347

co w przypadku jak pszenice sa pozno siane, wtedy na 1 dawke dajemy saletre, ale jak w takim wypadku zaopatrzyc w siarke?  magnez na wysokim poziomie

czy opryski dolistne siarczanem magnezu zalatwia sprawe czy to za mala ilosc ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Można również rzucić Kizeryt ale KK.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj