Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3177 odpowiedzi na ten temat

#2661 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 10 maj 2016 - 09:43

Koledzy, powiedzcie czy nie zrobiłem głupoty. Wczoraj zaczęło padać więc pojechałem lać RSM 28 na pszenżyto które jest powyżej kolan, piękne, bujne, rozwinięte liście. Zanim dojechałem przestało podać, ale i tak rozlewałem, na domiar złego jedna końcówka nie przestawiona i zanim się zorientowałem przejechałem kawał... Wszystko to działo się zaraz po deszczu i zaraz wyszło do tego wszystkiego słońce... Mocno go przypali? Mam się bać? W pszenicy też lałem, ale ona jest mniejsza więc mniej ucierpi napewno.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 00:02
  •  

#2662 Share piotrdd

piotrdd

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 10 maj 2016 - 11:03

Nawożenie pszenicy ozimej Nikt nie jest w stanie określić jakie będą uszkodzenia po trzech dniach powinieneś widzieć uszkodzenia ja w tamtym roku na rosę rozlewałem wieczorem dawna nie mała 200 l/ha rsm 32% rośliny mokre pszenica w w fazie liścia podflagowego przypalenia poważne były tam gdzie łan był zbity gesty

#2663 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 10 maj 2016 - 11:37

Odbiło się na plonie bardzo?

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2664 Share piotrdd

piotrdd

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 10 maj 2016 - 12:00

Nawożenie pszenicy ozimej Pszenica bardzo ładnie się zregenerowała nie widziałem obniżenia plonu uszkodzenia jakie miałem to w połowie spalony liść podflagowy później wyskoczył ostatni liść flagowy i nie było śladu sam w tym tygodniu muszę rozlać ostatnią dawkę na pszenicę, co do pszenżyta nie wiem nie sieje ale tu morze byś problem jak przypalony będzie ten najważniejszy ostatni liść jaką dawkę rozlewałeś no i końcówki mają tu duże znaczenie.

#2665 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów

Napisany 10 maj 2016 - 12:15

Nawożenie pszenicy ozimej Końcówki 5 otworów z biardzkiego, wyszło jakieś 220 litrów na ha...

#2666 Share patrykc330

patrykc330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Mechanika

Napisany 10 maj 2016 - 12:35

Nawożenie pszenicy ozimej Jak myślicie lepsza 3 dawka N Saletrą, czy dolistnie?

#2667 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 10 maj 2016 - 12:40

jeśli robisz na konsumpcję to w postaci saletry a jesli na paszówke to wystarczy dolistnie mocznik albo wcale

#2668 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 10 maj 2016 - 20:02

mocznikiem teraz pryskać czy czekać aż zacznie się krzewić? mam hektar i do tego z jęczmieniem zimowym mało tego jest wręcz bardzo mało ale w tym roku nie sprzedam... oprysk mocznikiem podniesie coś białko? i w pszenżycie tak samo to zadziała?

#2669 Share Przemysawuszczak

Przemysawuszczak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 18 maj 2016 - 09:46

Nawożenie pszenicy ozimej Panowie, co to może być z pszenica ozima ? Na zimie były ładne na start dostały po 250 kg saletry na hektar, później na 2 dawke bylo ok 150-200 kg rowniez saletry, teraz były pryskane od grzyba, odzywkami i mocznik do tego i dalej są słabe. .. Jeszcze pare dni i będę jechać z 2 dawka odzywek. .. Czy się poprawia i mam spokojnie siedziec i czekać ? Dodam również ze u nas jest "ciężka" pogoda, dużo pada, a po deszczu słońce przypieka... Poradzić coś

#2670 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 18 maj 2016 - 11:54

przyczyną tego że rosliny nie są za ładne może być złe nawozenie azotowe. Podejrzewam że  skoro rośliny były ładne po zimie to łan był na pewno gęsty. Dawka 250 kg saletry to w takim przypadku za bogata wersja. Łan się nadmiernie dokrzewił, 2 dawka w stosuknu do pierwszej była znowu za niska i rośliny odrzucają pędy bo nie sa w stanie wykarmić wszystkich.

Nie wiem czym pryskałeś od grzyba ale może nie trafiłeś w srodki i choroby też troche meczą?

Zakładajac fakt że wszystko inne zrobiłeś poprawnie i nie masz problemu z pH na polu, na 90 % obstawiałbym nawozenie N jako przyczyne

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2671 Share Przemysawuszczak

Przemysawuszczak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 18 maj 2016 - 12:03

Nawożenie pszenicy ozimej Od Dzieki za odpowiedź . To jak jakie będzie prawidlowe nawozenie? Od grzyba praskałem propico i bumbrem....

Edytowany przez Przemysawuszczak, 18 maj 2016 - 12:05.

#2672 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 18 maj 2016 - 18:57

Nawożenie pszenicy ozimej 10kg mocznika i 5kg siarczan magnezu na 100l wody to odpowiednia dawka teraz na pszenicę ozima?

#2673 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 18 maj 2016 - 19:39

zalezy w jakiej fazie masz ale chyba juz idzie w flage wiec 6-7 kg mocznika na 100 litrow wody

#2674 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 18 maj 2016 - 19:44

Od Dzieki za odpowiedź . To jak jakie będzie prawidlowe nawozenie? Od grzyba praskałem propico i bumbrem....

Docelowo masz mieć 400-600 zdźbeł na matr kwadratowy. Jeśli już jesienią było 2000-3000 to muszą byc redukcje. Im wcześnij zredukuje źdzbła płone tym pochłoną one mniej energi, a więcej skłądnikó pójdzie w źdzbła wydające kłosy. Pierwsza dawka w takim przypadku moim zdaniem to maksymalnie 30 kg/ha azotu. No chyba że rejon posuszny (wielkopolska lub kujawy) to wtedy nawet 50-60. Przy niskiej I dawce nie można opóźnić wysiewu drugiej dawki azotu która musi być większa...

Jeśli pszenica nie rozkrzewiona to nawożenie może być wg Twojej tegorocznej praktyki.

#2675 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 18 maj 2016 - 19:57

400 zdzbeł na czrnoziemie i opady do bólu ,to może tak,a przy takiej suszy jak w tym roku to kiepsko wychodzi ,takie pszenice pozostawili co niektórzy po zimie tegorocznej ,plon rokuje na 3-4 tony -powodzenia

#2676 Share sim200

sim200

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 253 postów

Napisany 18 maj 2016 - 20:04

Nawożenie pszenicy ozimej Tak wygląda na flagowy liść, a można dać 7kg mocznika + 5kg siarczanu magnezu + wirtuoz + cerone?

#2677 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 18 maj 2016 - 20:09

Plon podczas podejmowania decyzji o wysokości pierwszej, a nawet drugiej daki azotu rokował lepiej, aktualnie nawet na czarnoziemach wygląda tak jak sugerujesz.

Ja planowałem nawożenie jesienią (podczas zakupu nawozów) na 8 ton zredukowałem do 6 a i tak pewnie średnia wyjdzie niżej. Normalnie przydało by sobie zrobić majówkę i kasację umysłu, ale nawet ciepła brakuje co by grila rozpalić...

#2678 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 18 maj 2016 - 20:42

Docelowo masz mieć 400-600 zdźbeł na matr kwadratowy. Jeśli już jesienią było 2000-3000 to muszą byc redukcje. Im wcześnij zredukuje źdzbła płone tym pochłoną one mniej energi, a więcej skłądnikó pójdzie w źdzbła wydające kłosy. Pierwsza dawka w takim przypadku moim zdaniem to maksymalnie 30 kg/ha azotu. No chyba że rejon posuszny (wielkopolska lub kujawy) to wtedy nawet 50-60. Przy niskiej I dawce nie można opóźnić wysiewu drugiej dawki azotu która musi być większa...

Jeśli pszenica nie rozkrzewiona to nawożenie może być wg Twojej tegorocznej praktyki.

Te 400-600 źdźbeł na metrze kwadratowym to nie za mało?? Przed zbiorem powinno być gdzieś 700-800 kłosów na m2 czy się mylę ?

#2679 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 19 maj 2016 - 10:03

500 źdźbeł*35 ziaren w kłosie = 17,5 tys

17,5* 48g (MTZ) =0,84kg

0,84 kg*10000 m2 =8400 kg/ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2680 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 19 maj 2016 - 12:24

co najmniej 700-800 źdzbeł powinien mieć jęczmień jary.