pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
koczas    80

Prawie 60 kg siarki? Nie za bogato z tymi saletrosanami korn kali i kizerytem? Z tą siarką zależy chyba od rejonu, u mnie musi być zanieczyszczone powietrze z tego wynika, bo nie widziałem jeszcze niedoboru siarki nawet na rzepakach na samej saletrze a plonowały ponad 4 tony lekko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

@koczasz, gdyby tata był na tyle zdrowy to bym nie pytał się forum tylko Ojca co zrobić

Ps. nie szukam pocieszenia

@losktos, z twojego twierdzenia wynika, ze sam azot wystarczy by utrzymać rośline w dobrej kondycji? na jesien 2017 przed siewiem pszenicy wysieje te 200kg/ha i zobacze jaki bedzie efekt chociaz od polifoski odchodze bo wyniki zbiorow mnie nie zadowalaja i bede glebe badac po zniwach ale starac sie trzeba nawet na wiosne bo kto wie jaki ,,rok atmosferyczny'' nas czeka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Prawie 60 kg siarki? Nie za bogato z tymi saletrosanami korn kali i kizerytem? Z tą siarką zależy chyba od rejonu, u mnie musi być zanieczyszczone powietrze z tego wynika, bo nie widziałem jeszcze niedoboru siarki nawet na rzepakach na samej saletrze a plonowały ponad 4 tony lekko.

Między K-K a Kizerytem miał być ukośnik. Pytanie jeszcze takie ile z tego będzie dostepne/przyswojone przez rośliny.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

No chyba, że tak. Raczej dobrze mówisz zawsze, i mnie to trochę zaskoczyło.

@xzibit0000 jak coś to sorry, nie miałem nic złego na myśli. Od polifoski czyli NPK nie możesz odejść, bo to podstawa. Możesz ewentualnie zmienić ją na sol z fosforanem, yarą, nawóz importowany, ale fosfor i potas musisz dostarczać, bo bez tego i 500 kg saletry nic nie da. W dużym skrócie 300 kg polifoski jesień, i wiosna saletra 200 i później mocznik 120-150 jak ci losktos pisał i będziesz widział, że dzieje się coraz lepiej. I przypilnuj siewu-terminu i normy wysiewu, nie na oko 300 kg tylko dokładnie to zrób. A tak poza wszystkim to podstawa odczyn gleby i wapnowanie.

Edytowano przez koczas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Nawozimy glebę nie rośliny Aby rośliny mogły pobrać składniki muszą być odpowiednie warunki: temperatura, woda, pH, zasobność, proporcje, rozmieszczenie ........o formie nie wspominając Urośnie na samym azocie jeśli pozostałe są w glebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CIAPEK1981    8

Robiłeś badania gleby ? 200kg polifoski to właśnie dawka na 4-4,5 tony moim zdaniem. Jaka zawartość P, K, Mg i S ?

Robiłem:

 pH         6,1       lekko kwaśna

P2O5   26,3      b. wysoki

K2O     11,6       średni

Mg        4,1        średni

Mikroskładniki

Mn       83,7       średni

Zn        7,2         wysoki

Cu        3,0        średni

Fe       1 154,5  średni

B          5,6         wysoki

Wyniki przeciętne.

Ile wg kolegi powinienem tej polifoski (POLIFOSKA M) dać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9191

Przy takich wynikach zwiększ na próbę na jednym kawałku nawożenie do 300kg polifoski.

Przyczyną może być niedobór wody albo sama agrotechnika - napisz, jak orzesz, jeśli wogóle, podorywka ?, zostawiasz słomę czy zbierasz ?. Kiedy siejesz i jaka obsada ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3472

@koczas, powoli rozumiem wszystko. jeśli chodzi o badanie gleby, w jakim terminie wykonać takowe?

Zrób na wiosne to będziesz wiedział jak siać po żniwach na nowy sezon,no i siej fosfor i potas pod pług

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CIAPEK1981    8

Przy takich wynikach zwiększ na próbę na jednym kawałku nawożenie do 300kg polifoski.

Przyczyną może być niedobór wody albo sama agrotechnika - napisz, jak orzesz, jeśli wogóle, podorywka ?, zostawiasz słomę czy zbierasz ?. Kiedy siejesz i jaka obsada ?

Tak troche poczytałem i chyba POLIFOSKI za mało dawałem. 

Orka z kolczatką 3 rzędową.

Nawóz przedsiewnie POLIFOSKA M 200 kg.

Siew agregatem upr. - siewnym.  

Materiał siewny kupiony, wysiew zawsze wg sprzedawcy coś chyba około 140 - 160 kg, siew 15 września.

Na wiosne:

200 - 250 kg SALETRY

oprysk na chwasty

oprysk dolistny 20 kg mocznika, 10 kg siarczanu + odżywka

oprysk na grzyba

SALETRA 150 - 200 kg

oprysk na grzyba 

SALETRA 100 kg

Słome zbieram

Pole wapnowane 3 lata temu (obecnie pH 6,1 - 6,7)

Obornik co 4 lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massa1994    23

W tym roku zamierzam zasilić pszenice i pszenżyto w pierwszej dawce 300 kg Saletrosanu 26 a na druga dawkę 300 kg saletry, dodatkowo dwukrotnie roztworem siarczanu przy okazji zabiegu herbicydem i fungicydem w T2. Co myślicie o tym rozwiązaniu?Bardzo chciałbym uzyskać 6 ton z hektara.Odmiana Artist z centrali. A pszenżyto MAGNAT od znajomego 1 rok po centrali.

 

Dodam ze gleby mieszane od 3a do 4b wapnowane w 2015 wapnem magnezowym pomimo dobrych wcześniejszych wyników badań. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Plon realny.

Nie wiem jak te Twoje uprawy wyglądają, ale jeżeli są siane w terminie to zmieniłbym nawożenie na następujące:
1 dawka 250kg saletrosan, 2 250kg saletra, 3 100kg saletra. Plon na pewno będzie zbliżony do dwukrotnego nawożenia a i jakościowo będzie zdecydowanie lepiej.

Aczkolwiek o plonie decyduje również zawartość P i K w glebie o wodzie nie wspominając.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massa1994    23

Według badani zawartość P i K jest na dobrym poziomie, dlatego przedsiewnie dawałem jedynie trochę azotu żeby rośliny miały odpowiednie stadium przed zimą. Chociaż to tez różnie wyszło bo pszenica odpukać piękna ale znowu pszenżyto jakieś niemrawe pomimo wczesnego terminu siewu, ale to może taka odmiana bo kiedyś tez taką miałem ze była nieciekawa przez cała wegetacje ale w żniwa jak kosiłem to aż sąsiedzi się pojawili obok przyczep :D gdybym tylko pamiętał co to za odmiana to natychmiast zamawiałbym w centrali do siewu już na przyszłe zasiewy bo plon z 7 ton dała a dostała  tylko 2 x 200 saletry +mocznik dolistnie 70 kg na ha bez ochrony przeciwgrzybowej..ah aż pięknie się wspomina :P .Ale odnośnie tematu to liczę ze jeszcze z parę osób odpowie mi na mojego poprzedniego posta, bo nie chce popełnić błędu a przecież żniwa są tylko raz w roku. A no i muszę udowodnić tacie, że niekoniecznie jego sposobami da się nakosić.

Edytowano przez massa1994

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Jak masz piękne pszenicę to po co 300kg saletrosanu? Spokojnie 250 starczy. W sumie sam stosuje podobne nawożenie jak napisałem we wcześniejszym poście i plony są na poziomie 8t.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2241

Siarczany dolistnie to tylko raz w fazie krzewienia, ale magnez na wysokim i bardzo wysokim praktycznie wszystkie działki, a przecież za darmo go nie dają. Wiecej niż 2 razy to ojciec kiedyś dawał jak dolistne nawożenie stosował.

W sumie to i agronom mówił, że tylko w fazie krzewienia, a przecież mógłby wcisnąć z jeszcze jeden/dwa zabiegi. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massa1994    23

czemu 300 kg saletrosanu?chciałem podac więcej siarki.. No koledzy ja właśnie pytałem co sądzicie o moim pomyślę nawożenia nie mam nic przeciwko jeśli ktoś opiszę swoje sposoby.Przeciez co dwie głowy to nie jedna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Siarczany dolistnie to tylko raz w fazie krzewienia, ale magnez na wysokim i bardzo wysokim praktycznie wszystkie działki, a przecież za darmo go nie dają. Wiecej niż 2 razy to ojciec kiedyś dawał jak dolistne nawożenie stosował.

W sumie to i agronom mówił, że tylko w fazie krzewienia, a przecież mógłby wcisnąć z jeszcze jeden/dwa zabiegi. 

A pozostałe mikro w jakich fazach najlepiej stosować? Wiem, że mangan jest odpowiedzialny za krzewienie, więc również w fazie krzewienia wiosennego warto go dodać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Większość mikro powinna być podana do fazy strzelania w źdźbło GS 31. W próżniejszy czasie cynk jeszcze warto zapodać, innych mikroelementów już się nie podaje, ze względu na brak ekonomicznego uzasadnienia lub z ryzyka wystąpienia fitotoksyczności jak np. miedz. . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2241

Miedź to ostrożnie, raz zalepiła opryskiwacz i właśnie ta fitotoksyczność - przy drugim zabiegu fungicydowym tj faza liścia flagowego była bodajże. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

czemu 300 kg saletrosanu?chciałem podac więcej siarki.. No koledzy ja właśnie pytałem co sądzicie o moim pomyślę nawożenia nie mam nic przeciwko jeśli ktoś opiszę swoje sposoby.Przeciez co dwie głowy to nie jedna

1. 200-250 saletrosanu (zależnie od stanu plantacji)

2. 150 mocznika lub 200 saletry

3. 150 saletry

W pełni krzewienia idzie odżywka z kompletem mikro + dodatkowo Cu

W BBCH 31/32 tak samo z tym ze zamiast miedzi idzie mangan

Do tego 1 lub 2 zabiegi siarczanem magnezu, jak plantacje są ok to siarczan dodaje do nawozenia mikro, jak coś mi nie pasuje to siarczan idzie w oddzielnym zabiegu z mocznikiem.

Tak to mniej wiecej u mnie wygląda


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

A mógłbyś napisać jakie ilości i jakie mikroelementy stosujesz? I co sądzisz o podawaniu mikroelementów na liść flagowy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Samcio    4

Loktos ile razy wjezdzasz opryskiwaczem w pole?:)

Edytowano przez Samcio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Loktos ile razy wjezdzasz opryskiwaczem w pole?:)

Pewnie tyle ile trzeba.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj