Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3172 odpowiedzi na ten temat

#2521 Share ManiakUrsus

ManiakUrsus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 16:39

Ano tak, jak jest sucho to nie posiejesz azotu bo straty do atmosfery a jak zapowiadają opady to nie posiejesz bo niby ci wymyje. To się pytam kiedy jest optymalna aura do wysiewu azotu Twoim zdaniem?

Ja rozsiałem w sobotę drugą dawkę i dzisiaj nie ma już śladu całkowicie się rozpuściła saletra

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 06:06
  •  

#2522 Share welwos29

welwos29

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 18:01

u mnie dziś poszło 250 kg/ha moNolith -u 46, 

#2523 Share krzeniek

krzeniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 20:11

Ano tak, jak jest sucho to nie posiejesz azotu bo straty do atmosfery a jak zapowiadają opady to nie posiejesz bo niby ci wymyje. To się pytam kiedy jest optymalna aura do wysiewu azotu Twoim zdaniem? 

Optymalna aura jest przed niewielkim  deszczem a później żeby było parę dni pogody ,ale trudno jest trafić w takie warunki. W tym roku posiałem pierwszą dawkę 25.02.   saletrosan  170 kg /h później dolało było zimno i efekt słaby ,ale dziś po obejrzeniu pszenicy zdecydowałem się jednak  i poszło po 160 kg mocznika trudno co będzie to będzie może tak mocno nie dopada . :huh:

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2524 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 04 kwiecień 2016 - 20:56

nie każda forma azotu idzie w powietrze i nie każda forma azotu jest wymywana... Idealne warunki występują rzadko, straty występują zawsze, sztuką jest je w miarę zminimalizować. Także nie ma co popadać w panikę odnośnie strat azotu...

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2525 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 21:26

To co napisałem było ironią. Już nie raz wypowiadałem się na temat domniemanych wielkich strat azotu. 

#2526 Share Yankess

Yankess

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 04 kwiecień 2016 - 22:10

Witam, pszenica po rzepaku, I dawka saletra 200kg/ha, czy na II dawkę (jak zacznie strzelać w źdźbło) poprawnie będzie sypać saletrzak ? Pytam bo został mi ten nawóz i nie musiałbym kupować. Drugie pytanie to jaki okres musi minąć od zastosowania herbicydu (Lancet plus) od zabiegu na dokrzewianie ? Aktualnie jest w fazie BBCH 22-23

#2527 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 05 kwiecień 2016 - 06:46

Co do tego saletrzaku to będzie ok (najlepiej było by wysypać go przed jakimś deszczem bo saletrzak potrzebuje trochę więcej wilgoci żeby się rozpuścić niż saletra) 

#2528 Share mat93

mat93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 05 kwiecień 2016 - 07:29

druga dawka na Hondie poszła wczoraj 120kg mocznika , po jakim odstępstwie czasu mogę wjechać z poprawką na chwasty ? Czy do Goldena 450 ec mogę dodać trochę siarczanu magnezu ?

Edytowany przez mat93, 05 kwiecień 2016 - 07:30.

#2529 Share Yankess

Yankess

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 05 kwiecień 2016 - 07:30

Co do tego saletrzaku to będzie ok (najlepiej było by wysypać go przed jakimś deszczem bo saletrzak potrzebuje trochę więcej wilgoci żeby się rozpuścić niż saletra) 

Dzięki, tak też zrobię  :)

#2530 Share Karol28OZE

Karol28OZE

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów
  • Zainteresowania:odnawialne źródła energii (głównie w rolnictwie)

Napisany 05 kwiecień 2016 - 22:06

u mnie na pszenice w pierwszej dawce poszło 250 kg saletry, w drugiej 100 mocznika a w trzeciej pewnie znowu saletra, na skrócenie pójdzie moddus start, lencet na miotłe, fungi capalo.

od poniedziałku praca pełną parą, dzisaij jeszcze rzepak udało się opryskać 

Edytowany przez Karol28OZE, 05 kwiecień 2016 - 22:08.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2531 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 06 kwiecień 2016 - 07:06

dlaczego nie otrzymujesz dopłaty?

Co do samego nawożenia i cen. Moim zdaniem zawsze trzeba walczyć o jak najwyższe plony (możliwie najniższym kosztem) bo nawet jeśli cena będzie na poziomie 500-550 zł to chyba większy zysk będzie zbierając 7-8 t niż 5 a nie oszukujmy się - zwyżka kosztów pomiędzy nakładami na 5 t a nakładami na 7 nie będzie równa cenie 2 t pszenicy tylko znacznie mniej

Pod warunkiem że cena pszenicy będzie miała stałą wartość nie zależnie od wielkości plonu . 

Jednak ostatnia taka sytuacja miała miejsce w 1989 r . 

W`obecnych czasach zwiększanie nakładów przekłada się na wzrost popytu na środki produkcji i rosnące ich ceny , a skutek jest taki ,że wywolana tymi nakładami nadwżka powoduje spadek cen na surowce rolne. 

#2532 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 06 kwiecień 2016 - 07:06

dlaczego nie otrzymujesz dopłaty?

Co do samego nawożenia i cen. Moim zdaniem zawsze trzeba walczyć o jak najwyższe plony (możliwie najniższym kosztem) bo nawet jeśli cena będzie na poziomie 500-550 zł to chyba większy zysk będzie zbierając 7-8 t niż 5 a nie oszukujmy się - zwyżka kosztów pomiędzy nakładami na 5 t a nakładami na 7 nie będzie równa cenie 2 t pszenicy tylko znacznie mniej

Pod warunkiem że cena pszenicy będzie miała stałą wartość nie zależnie od wielkości plonu . 

W`obecnych czasach zwiększanie nakładów przekłada się na wzrost popytu na środki produkcji i rosnące ich ceny , a skutek jest taki ,że wywolana tymi nakładami nadwżka powoduje spadek cen na surowce rolne. 

#2533 Share GrzegorzKulawiecki

GrzegorzKulawiecki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 06 kwiecień 2016 - 08:46

Nawożenie pszenicy ozimej panowie co najlepiej dac na t1 w pszenicy i pszenżycie, myslalem nad tilt turbo 0,6 l + unix 75 wg, troche drogo wychodzi i na unix pisze żeby stosowac od fazy strzelania w źdzbło, i jakie odżywki można do tego dodac czy plonvit zboża bedzie ok?, czy wskazane by bylo dac jeszcze siarvzan magnezu, prosze o odpowiedz szukałem na forum, ale nic nie znalazłem

#2534 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 06 kwiecień 2016 - 09:58

Ta to najlepiej nie zwiększaj nakładów nie wywołuj nadwyżki produkcji zbierz te 2 czy 3 tony i licz na to że reszta rolników w Polsce zrobi to samo co Ty. Durnoty piszesz.

#2535 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 239 postów

Napisany 06 kwiecień 2016 - 10:31

Czyli pozostaje walka gołej du-py z batem . Niestety mało która wygrywa.

#2536 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 06 kwiecień 2016 - 12:17

Witam, pszenica po rzepaku, I dawka saletra 200kg/ha, czy na II dawkę (jak zacznie strzelać w źdźbło) poprawnie będzie sypać saletrzak ? Pytam bo został mi ten nawóz i nie musiałbym kupować. Drugie pytanie to jaki okres musi minąć od zastosowania herbicydu (Lancet plus) od zabiegu na dokrzewianie ? Aktualnie jest w fazie BBCH 22-23

jak masz 2-3 rozkrzewienia to zbytnio nie ma sensu dokrzewiać (no chyba że masz szalenie niską obsadę). Co do lancetu można go stosować do 1-ego kolanka. Także jeśli teraz być dokrzewiał to masz sporo czasu na zrobienie odstępu na lancet.

panowie co najlepiej dac na t1 w pszenicy i pszenżycie, myslalem nad tilt turbo 0,6 l + unix 75 wg, troche drogo wychodzi i na unix pisze żeby stosowac od fazy strzelania w źdzbło, i jakie odżywki można do tego dodac czy plonvit zboża bedzie ok?, czy wskazane by bylo dac jeszcze siarvzan magnezu, prosze o odpowiedz szukałem na forum, ale nic nie znalazłem

poszukaj środka z boskalidem i epoksykonazolem (Track, Ventur) i dołóż morfoline albo daj Capalo solo - wyjdzie równie skutecznie a trochę taniej. Dawki po 0,6 unixu i tiltu słabo mnie przekonują a w wyższych to już spory koszt.

Na pszenżyto wystarczy Duet Star/Tilt + prochloraz

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2537 Share k110

k110

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 06 kwiecień 2016 - 12:58

Nawożenie pszenicy ozimej Ja pryskam boogie+fandango

#2538 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 06 kwiecień 2016 - 13:30

Czyli pozostaje walka gołej du-py z batem . Niestety mało która wygrywa.

Twój tok myślenia ma sens tylko że sam wiesz w jakich czasach żyjemy jaka jest sytuacja na rynku i nie da sie wdrożyć w życie tego o czym piszesz.
Zastanawiam się czy w ten weekend podać mocznik na drugą dawkę czy zrobić to za tydzien. Takie pytanie odnośnie mocznika hydroliza w temp 20 stopni trwa tydzien. Tzn. że po tygodniu będzie dostępna dla roślin forma amonowa czyli forma która jest słabo pobierana przez rośliny a więc forma azotanowa będzie dostępna dla roślin po jeszcze dłuższym czasie mam racje? Jesli tak to mogę śmiało w tą sobote 0.9.04 podać mocznik z którego azot będzie dostępny za ok 2 tygodnie jeśli natomiast nie mam racji a więc po hydrolizie jest dostępna dla roślin forma azotanowa czyli szybko i łatwo pobieralna a więc podany w tą sobotę będzie troche za szybko dostępny bo przed pierwszym kolankiem lub w jego okolicach.

#2539 Share GrzegorzKulawiecki

GrzegorzKulawiecki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 06 kwiecień 2016 - 14:55

Nawożenie pszenicy ozimej kupiłem tilt turbo 1l + promax 0,5 l bedzie ok.?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2540 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 06 kwiecień 2016 - 15:06

20 stopni to masz ale za oknem a w glebie w której dochodzi do hydrolizy ile 7-8?