Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3172 odpowiedzi na ten temat

#2461 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1758 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 19:51

Jak ktoś odstawia 100szt tuczników, to tez skądś musi zboże pozyskać - z własnej uprawy, od sąsiada, z firmy. Podsumuję to tak - Urząd Skarbowy nie pyta, ile miałeś z ha, tylko czy masz na to faktury, a konsekwencje są bolesne.

Co do nawożenia - dużo zależy od klimatu. U mnie ostatniej wiosny wygrał ten, co dał większą dawkę startową, a mniejszą później, bo maj i czerwiec w deszcze nie były bogate, o lipcu już nie wspomnę. Ale w przypadku mikrej wiosny celowe byłoby zasilanie 3 albo 4 razy, aby ograniczyć straty przez wymywanie. Rolnictwo to loteria.

A teraz pytanie - czy rzeczywiście saletrzak mniej zakwasza glebę niż saletra ? Jakieś wyjaśnienie techniczne ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 05:03
  •  

#2462 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 24 marzec 2016 - 20:02

patrząc na formy azotu zakwaszałbym tak samo jak saletra ale.. Saletrzak zawiera dodatek mączki dolomitowej która zawiera wapń i magnez co trochę neutralizuje zakwaszajace działanie nawozu (nie mylić z "likwiduje")

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2463 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 20:03

ponad dwukrotnie mniej - wizualizacja na rysunku nr 2

http://www.ogrodinfo...zow-azotowych/1

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2464 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 20:52

Mówiliśmy o statystykach a nie o skarbówce. Na świniach się nie znam ale na drobiu trochę bardziej i zastanawiam się jak mi udowodni urzędnik że kaczka zjadła 2,3 kg paszy na kilogram przyrostu a nie 2,5 kg lub odwrotnie?  

#2465 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 21:53

ponad dwukrotnie mniej - wizualizacja na rysunku nr 2

http://www.ogrodinfo...zow-azotowych/1

Reklama....

Tydzień temu dałem 200l/ha RSM32 dzisiaj rano -6C teraz już -5C niby nie widać by jakoś mocno rosła czy ten N nie zaszkodzi przy przymrozkach??

W US miałem nieprzyjemność, mają swoje tabelki i gu..no ich obchodzi co myślisz i co powiesz, urzędnik ma zawsze rację Jedynie przy niewielkich rozbieżnościach jak idziesz w zaparte to odpuszczą. Przy dochodach z pasieki wyliczali ile cukru, węzy, drutu, leki i inne szczegóły i jeszcze sąsiedzi musieli pisać oświadczenie jakiej wielkości była u mnie pasieka w ostatnich latach.

#2466 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 21:55

wymycie na głebokość 20 cm to g**no nie wymycie, Długość systemu jest rózna w poszczególnych fazach. Nie pamietam juz dokładnie ale korzenie pszenicy mogą chyba sięgać nawet do 100 cm. Nie mogę znaleźć notatek, jak ktos ma dokładne informacje to niech poprawi

co do dzielenia dawek masz rację, ale nie zapominajcie że z tych 120 kgN tylko połowa może być wymyta. Nie ma co popadać w panike odnośnie wymywania azotu. To że jest wymywany nie znaczy że przelatuje jak woda ze szklanki do szklanki. Co nie zmienia faktu że 120 kg N - troszkę za bogato.

A odnośnie średnich plonów Niemiec, myślę ze wynika to z czego innego. U nas znajdzie sie jeszcze spora część gospodarzy (głównie z mniejszych "przydomowych" gospodarstw) którzy nie więdzą co to azot pogłównie, co to chemia, sypią pogłównie 200 kg polifoski, sieją po 300-400 kg ziarna na ha a plony zbierają rzędu 3 t/ha. To zaniża średnią. W Niemczech to wyglada trochę inaczej. Jest większy udział śrenich i duzych gospodarstw, nikt albo mało kto nie stosuje technologii sprzed 100 lat i stąd wyniki.

Dokładnie,  lepiej bym tego nie opisał. Wszyscy piszą o wymywaniu a tak naprawdę warunkach PL to nie jest wielki  problem. 120 kg azotu na początku wegetacji nie zniknie z gleby do bbch 31-32.

Jak węzeł krzewienia brązowy ,prawie zgnity to jak może się krzewić ,wytłumacz mi to ,prawdopodobnie jak  się wykłosi , to się  przewróci

Spoko, bez nerwów.  Zrozumiałem koczasa wypowiedz jako 140 roślin żywych zdolnych do krzewienia to dlaczego miały by się nie krzewić? Raczej nie podał 140 roślin bez uszkodzeń liści.  Czytaj ze zrozumieniem.

#2467 Share kuba55

kuba55

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 147 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo , robienie zdjec

Napisany 24 marzec 2016 - 22:03

mam pytanie mam  pszenzyta i pszenice  ktore nie sa za bardze  rozkrzewione? w zeszlym tygodniu byly dwa dni pogody ale  rozsiewacz ulegl awari  , w tym tygodniu nie ma pogody i  mokro ,   czy jezeli w przyszlym tygodniu dam duza dawke saletry to te zboza zdaza sie rozkrzewic ?

coraz gorzej

#2468 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 22:12

Reklama....

Tydzień temu dałem 200l/ha RSM32 dzisiaj rano -6C teraz już -5C niby nie widać by jakoś mocno rosła czy ten N nie zaszkodzi przy przymrozkach??

W US miałem nieprzyjemność, mają swoje tabelki i gu..no ich obchodzi co myślisz i co powiesz, urzędnik ma zawsze rację Jedynie przy niewielkich rozbieżnościach jak idziesz w zaparte to odpuszczą. Przy dochodach z pasieki wyliczali ile cukru, węzy, drutu, leki i inne szczegóły i jeszcze sąsiedzi musieli pisać oświadczenie jakiej wielkości była u mnie pasieka w ostatnich latach.

czego reklame masz na rysunku nr 2?

propo azotu ponoć do 30 kg formy saletrzanej nie zaszkodzi.

#2469 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 22:57

Mam taka broszurkę autorstwa grzebisz, szczepaniak i według niej do zobojętnienia 100 kg siarczanu amonu potrzeba 168 kg węglanu 50% a do zobojętnienia 100 kg mocznika 184 kg węglanu 50%.  

To ten rysunek coś nie teges...

#2470 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 00:26

Jeśli dobrze zrozumiałem wg tego co napisałeś (Grzebisz, Szczepaniak) wychodzi że 1 kg N z siarczanu amonu zakwasza dwukrotnie bardziej niż 1 kg N z mocznika. Wg tych rysunków wychodzi różnica trzykrotna więc coś faktycznie musi nie grać, bo te proporcje są raczej stałe i nie powinny się zmienić. Sprawdze po świętach było by łatwiej jakbyś wrzucił tą rycinę...

Prosto licząc 100 kg saletrzku to 27 kg N  wprowadza się 7 kg CaO i 4 MgO magnez, równoważnik odkwaszania dla magnezu tu chyba x2 co by przeliczyć na CaO, czyli: 7 + (2x4) = 15 x1,8 (przelicznik z CaO na CaCO3) = około 27 kg CaCO3 - czyli z 1 kg N wprowadzamy również 1 kg CaCO3.

100 kg N to około dodatkowo w kwesti odkwaszenia 100 kg CaCO3 z saletrzaka, bo tyle jest w tym nawozie.

Patrząc na te worki to prawie wychodzi o ile się gdzieś w liczeniu zbytnio nie pomyliłem.

Pewne jest że rożnica przy dawce 100 kg N z saletrzak (370 kg) zakwasza mniej niż 100 kg N z saletra amonowa (294 kg) w równoważniku węglanowym o około 100 kg węgalnu wapnia.

Dla ścisłości wynik tyczy wapna o reaktywności 100%.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2471 Share przemekhodowca

przemekhodowca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 06:54

mam na polu wapno takie 30 letnie do syć dużo bo 20 arów na wysokość 1,5 metra czy ono nadaje sie na pole ile go dać  i czy moge go rozrzucić zwykłym rozrzutnikiem na jesień 

#2472 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1229 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 20:20

Dokładnie,  lepiej bym tego nie opisał. Wszyscy piszą o wymywaniu a tak naprawdę warunkach PL to nie jest wielki  problem. 120 kg azotu na początku wegetacji nie zniknie z gleby do bbch 31-32.

Spoko, bez nerwów.  Zrozumiałem koczasa wypowiedz jako 140 roślin żywych zdolnych do krzewienia to dlaczego miały by się nie krzewić? Raczej nie podał 140 roślin bez uszkodzeń liści.  Czytaj ze zrozumieniem.

Jak zostało 140 ,a reszta wymarzła ,to te co zostały też są nadmarznięte

#2473 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 21:41

No niestety te 140 to żyjące ale nadmarznięte właśnie i się nie pokrzewią. Jeszcze 2 tyg temu zapowiadało się git, ale dziś patrzyłem z ciekawości to węzeł krzewienia zaczyna zmieniać kolor coraz bardziej.

Sorry, bo moją wypowiedź faktycznie można było różnie interpretować- biorę winę na siebie za wasze nieporozumienie. Myśl skierowałem bezpośrednio do kolegi @miwigos, który jakiś czas temu ostro ocenił stan mojej plantacji i jej rokowania na agregat uprawowy zamiast 2 dawki azotu i skubany miał rację:)

Edytowany przez koczas, 25 marzec 2016 - 21:46.

#2474 Share przemo24

przemo24

Nowicjusz

• V.I.P.
  • rank
  • 34 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, geografia, motoryzacja

Napisany 25 marzec 2016 - 22:18

Sypnąć już mocznik w ilości 120 kg/ha na drugą dawkę? ogólnie będę dawał 3 dawki, na pierwsza poszło 170 kg saletry .

#2475 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 25 marzec 2016 - 22:26

Jeśli faktycznie będzie ciepło i wilgotno jak zapowiadają to można poczekać jeszcze tydzień, tak mi losktos odpisał w innym temacie na to samo pytanie. Ale ogólnie zawsze siałem tak 28 marzec, więc błędem to nie będzie jak zasiejesz bo prognozy mogą się nie sprawdzić.

#2476 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 09:35

Sypnąć już mocznik w ilości 120 kg/ha na drugą dawkę? ogólnie będę dawał 3 dawki, na pierwsza poszło 170 kg saletry .

Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie mniej więcej w jakim terminie pszenica będzie strzelała w źdzbło a to zalezy od regionu i celować tak żeby mocznik wysiać koło 2 tygodni wcześniej. Ogólnie jak masz pszenice dobrze pokrzewioną to zabieg możesz pszesunąć deko w czasie a jeśli słabą możesz przyśpieszyć. U mnie np. na Podlasiu pszenice dopiero ledwo ruszają i zaczynają się zielenić więc do drugiej dawki mam jeszcze kupę czasu. Z poślizgiem ogólnie rusza ten rok.

#2477 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1758 postów

Napisany 27 marzec 2016 - 11:08

U mnie dopiero rusza siew jarej pszenicy, bo codziennie w nocy przymrozek po 5-6 stopni. Ci, co posieli jarą w grudniu, w większości przesiewają. Poleciał też jęczmień ozimy.

Z nawożeniem niestety trzeba obserwować pogodę. W okolicy Bydgoszczy pewnie po świętach poleci druga dawka azotu, u mnie pogoda dopiero pozwala na pierwszą, a i wegetacja jeszcze nie ruszyła. Dziś pierwszy naprawdę wiosenny dzień, gdy temperatura w cieniu przekracza 10 stopni celsjusza.

Wiele razy gdy jeździłem w marcu w okolice Toruń - Bydgoszcz - Kościerzyna, to u nas jeszcze leżał śnieg, a w okolicy Grudziądza już pracowały ciągniki na polach. Więc terminy trzeba brać na swoje możliwości terenowe.

#2478 Share przemekhodowca

przemekhodowca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 30 marzec 2016 - 12:46

Nawożenie pszenicy ozimej mam rzadka pszenice czy 0,5 lita antywylegacza zmusi ja do krzewienia

#2479 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 30 marzec 2016 - 18:06

0,5 to troche mało według mnie. Jak już dokrzewiać to daj te 0,7. Po za tym pamietaj o temperaturze min 8 stopni i nasłonecznienie w przeciwnym razie zabieg słabo działa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2480 Share mat93

mat93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 31 marzec 2016 - 08:52

jak myślicie czy dobrym pomysłem będzie rzucenie 150kg saletry/ ha na drugą dawkę w pszenicy za około 2 tygodnie ? Myślę ,że będzie wtedy już przed strzelaniem w źdźbło