Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3166 odpowiedzi na ten temat

#2441 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4012 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 19:59

W ogóle to można gdzieś kupić YaraVita Zboża, na Allegro nie ma to chyba nigdzie nie ma?

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 03:18
  •  

#2442 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 20:08

120 N to nawet super rokujaca plantacja nie wykorzysta a co dopiero jakaś wymierajaca kasa w błoto trzeba było dać 250 kg saletry

Nawet jak nie wykorzysta to co? Wyparuje ?

#2443 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 20:10

W ogóle to można gdzieś kupić YaraVita Zboża, na Allegro nie ma to chyba nigdzie nie ma?

Napewno w agroloku

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2444 Share Samcio

Samcio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 20:21

Mam 3 hektary pszenicy z obsada w najgorszych miejscach 90-120 roslin na m2  zostawiac czy kasowac ? Pszenica to Kws Magic podobno bardzo ocno sie krzewi. 

#2445 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 21:01

@asharot

http://sklep.magra.i...0000015217.html

#2446 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 22:05

Nawet jak nie wykorzysta to co? Wyparuje ?

A słyszałeś o czymś takim jak wymywanie? Nie dla jaj w niemczech stosują dzielone dawki azotu nawet na 4. Nie da się najeść na zapas tak samo człowiek jak i roślina. A ładować duże dawki azotu po to aby deszcz sukcesywnie go wymywał to nie sztuka.

#2447 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 22:37

Oczywiście  ze słyszałem. Jak głęboko sięga system korzeniowy roślin? Jaka ilość wody spowoduje wymycie azotu zastosowanego pogłównie na głębokość np 20cm?? To ze niektórzy  Niemcy  tak robią to nic nie znaczy.

#2448 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 943 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 23:06

Wszystko zależy od rodzaju, klasy, kultury gleby, ilości opadów, pogody ..... Czasem można w jednej dawce podać N i wystarczy do żniw. W dzielonych dawkach przy wysokim nawożeniu łatwiej pokierować łanem i parametrami ziarna.

Są momenty kiedy pszenica powinna mieć dostępny azot w lekkim nadmiarze (nie mylić z sypaniem nawozu w tych momentach)

#2449 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 06:46

W jednym z opracowań doczytałem, że opad do 14mm nie powoduje nadmiernego wymywania azotu azotanowego z saletry, dopiero ulewny deszcz wmywa azot głębiej.

No i oczywiście dochodzi kwestia przepuszczalności gleby,

#2450 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 19:38

To że niemcy mają średnie plonowanie większe od Polski o około 4 tony też napewno nic nie znaczy niby? Co by nie mówić są przed znami z technologiami i trzeba się od nich uczyć a nie wymyślać swoje nowe technologie nawożenia. Od zawsze wiadomo było że dzielenie dawek jest jak najbardziej wskazane i nawet niech się nikt z tym nie spiera bo to świadczy o jego głupocie. Nie jest powiedziane że skoro ktos dał 120 N w czystym w jednej dawce że zrobił gigantyczny błąd bo nie wiemy jaka będzie pogoda ale jeśli kolega faktycznie zwięzłych gleb nie ma a pogoda przyjdzie jaka przyjdzie np. ulewny deszcz to wtedy straty azotu jednak będą i nie ma co ukrywać więc skoro nie posiadamy magicznej kuli i nie wiemy jaka będzie pogoda nie ma co sypać tak dużych dawek a je dzielić na mniejsze. Kwestia tego że  jeśli chcemy wymusić krzewienie to fakt trzeba zaaplikować większą dawke N ale skoro łan jest dodatkowo przerzedzony to roślin jest mniej a więc i azotu aż tyle rośliny nie będą w stanie pobrać więc jaki jest sens sypać aby sypać? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2451 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 19:44

Co dziwnego w dawce 120 N ,na ratowanie zboża normalka ,tylko czy pomoże to już nie jestem taki optymista ,jak dla mnie to te słabe niech sypią po 3 tony,ja większośc przesiałem ,poprostu nie wierze że taka przemarznięta może się krzewić

PRZEPRASZAM ZA SZCZEROŚĆ I JAK KOGOŚ URAZIŁEM

#2452 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 22:12

Masz absolutną rację! Trochę się z tobą nie zgadzałem jakieś 2 tygodnie temu, ale miałeś rację na 99%. Mam takie badziewie na jednym polu, które myślałem że uratuję-w testach jakieś 70% odbijało, obsada nie najgorsza powiedzmy średnio 140 roślin ale nic z tego nie wyjdzie raczej, bo się właśnie nie pokrzewi i co niech będę miał nawet te 200 kłosów powiedzmy na metrze, to przecież śmiech na sali. Ale szykuję jęczmień na przesianie także czekam do 1 kwietnia tak czy tak, może się zdarzy cud jak się ociepli(oczywiście w to nie wierze). Jak ktoś chce przesiewać pszenicą jarą to nie ma na co czekać.

#2453 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 23:19

To że niemcy mają średnie plonowanie większe od Polski o około 4 tony też napewno nic nie znaczy niby? Co by nie mówić są przed znami z technologiami i trzeba się od nich uczyć a nie wymyślać swoje nowe technologie nawożenia. Od zawsze wiadomo było że dzielenie dawek jest jak najbardziej wskazane i nawet niech się nikt z tym nie spiera bo to świadczy o jego głupocie. Nie jest powiedziane że skoro ktos dał 120 N w czystym w jednej dawce że zrobił gigantyczny błąd bo nie wiemy jaka będzie pogoda ale jeśli kolega faktycznie zwięzłych gleb nie ma a pogoda przyjdzie jaka przyjdzie np. ulewny deszcz to wtedy straty azotu jednak będą i nie ma co ukrywać więc skoro nie posiadamy magicznej kuli i nie wiemy jaka będzie pogoda nie ma co sypać tak dużych dawek a je dzielić na mniejsze. Kwestia tego że  jeśli chcemy wymusić krzewienie to fakt trzeba zaaplikować większą dawke N ale skoro łan jest dodatkowo przerzedzony to roślin jest mniej a więc i azotu aż tyle rośliny nie będą w stanie pobrać więc jaki jest sens sypać aby sypać? 

Nic nieznaczny bo maja trochę inne warunki. Niska średnia w PL nie jest spowodowana zła technologią uprawy. Gdzie napisałem ze dzielenie dawek jest złe??  Co to znaczy ulewny deszcz?  Czy 100mm opadu w marcu spowoduje wymycie azotu do strefy niedostępnej dla roślin  zastosowanego na koniec lutego.

Koczas

140 roślin to mało?? Dlaczego miałaby sie nie krzewić ?

Edytowany przez patrykDF, 23 marzec 2016 - 23:23.

#2454 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 09:04

Jak by zrobiła 3 źdźbła to bym to zostawił.

140*3=420 kłosów

420*45 ziaren w kłosie = 18900 ziaren na metrze

18,9 * 45 g MTZ = 0,85 kg na metrze 

0,85 * 10000= 8500 kg/ha

Niech da chociaż 6 ton to moim zdaniem nie warto pakować się w koszty związane z przesiewaniem.  

Edytowany przez ogar118, 24 marzec 2016 - 09:06.

#2455 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 24 marzec 2016 - 11:40

Oczywiście  ze słyszałem. Jak głęboko sięga system korzeniowy roślin? Jaka ilość wody spowoduje wymycie azotu zastosowanego pogłównie na głębokość np 20cm?? To ze niektórzy  Niemcy  tak robią to nic nie znaczy.

wymycie na głebokość 20 cm to g**no nie wymycie, Długość systemu jest rózna w poszczególnych fazach. Nie pamietam juz dokładnie ale korzenie pszenicy mogą chyba sięgać nawet do 100 cm. Nie mogę znaleźć notatek, jak ktos ma dokładne informacje to niech poprawi

co do dzielenia dawek masz rację, ale nie zapominajcie że z tych 120 kgN tylko połowa może być wymyta. Nie ma co popadać w panike odnośnie wymywania azotu. To że jest wymywany nie znaczy że przelatuje jak woda ze szklanki do szklanki. Co nie zmienia faktu że 120 kg N - troszkę za bogato.

A odnośnie średnich plonów Niemiec, myślę ze wynika to z czego innego. U nas znajdzie sie jeszcze spora część gospodarzy (głównie z mniejszych "przydomowych" gospodarstw) którzy nie więdzą co to azot pogłównie, co to chemia, sypią pogłównie 200 kg polifoski, sieją po 300-400 kg ziarna na ha a plony zbierają rzędu 3 t/ha. To zaniża średnią. W Niemczech to wyglada trochę inaczej. Jest większy udział śrenich i duzych gospodarstw, nikt albo mało kto nie stosuje technologii sprzed 100 lat i stąd wyniki.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2456 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 13:46

Może po prostu rzetelniej raportują, bo u nas nikt nie weryfikuje, ile ktoś rzeczywiście zbiera. Inaczej by sprawa wyglądała, gdyby liczyć faktury, a inaczej, jak ktoś podaje dane na oko, ze strachem, że zechcą z tego zaraz podatek.

#2457 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 14:23

Tak a ilu rolników sprzedaje w obrocie "sąsiedzkim" i nie ma śladu po tych transakcjach. Sposób fakturowy jest nie do zrealizowania.

Zgadam się w pełni z tym co mówi loskot, ale myślę że zwykłe warunki klimatyczne robią też swoje. W porównaniu do Francji (100%) to nasze warunki klimatyczno glebowe wynoszą 60% a niemieckie bodajże 80%.  No i sprzęt też jest istotny jak mamy się porównywać np w jakości siewu jeżeli spora część gospodarstw dysponuje siewnikami 20 letnimi i starszymi. 

Co do głębokości systemu korzeniowego pszenicy kręci się ona w okolicach 140 cm ale też nie jestem pewien.  

#2458 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 14:57

Rolnicy może i nie, ale firmy skupowe muszą jakoś dokumentować przychody i rozchody, skądś to zboże u nich się bierze

#2459 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 19:19

I co z tego? Jeżeli rolnik prowadzi hodowlę i skarmia całe zboże i dużo skupuje to i tak tego nikt nie dokumentuje. I już bilans będzie niewłaściwy.

Poza tym nikt z firm skupujących nie pyta czy 25 ton pszenicy które przyjechało pochodzi z 3 ha czy z 5.   

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2460 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 19:37

Nic nieznaczny bo maja trochę inne warunki. Niska średnia w PL nie jest spowodowana zła technologią uprawy. Gdzie napisałem ze dzielenie dawek jest złe??  Co to znaczy ulewny deszcz?  Czy 100mm opadu w marcu spowoduje wymycie azotu do strefy niedostępnej dla roślin  zastosowanego na koniec lutego.

Koczas

140 roślin to mało?? Dlaczego miałaby sie nie krzewić ?

Jak węzeł krzewienia brązowy ,prawie zgnity to jak może się krzewić ,wytłumacz mi to ,prawdopodobnie jak  się wykłosi , to się  przewróci

Edytowany przez miwigos, 24 marzec 2016 - 19:37.