Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3171 odpowiedzi na ten temat

#2401 Share polomaksi

polomaksi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów
  • Zainteresowania:Ziemniaki, zboża urządzenia ortujące.

Napisany 19 marzec 2016 - 08:42

Nawożenie pszenicy ozimej moddus start 1l 240zl moddus stary 1l 280zl u znajomego dzwonlem z ciekawosci

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 19:24
  •  

#2402 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 10:02

A koncentracja składnika jest taka sama.? 

#2403 Share Pawel39

Pawel39

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 11:51

Moddus start to podobno dawka 0.2 l na ha a Moddus stary 0.3 l ale mogę się mylić więc koncentracja większa 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2404 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 13:13

Moddus "stary" od "nowego" różni się formulacją - odpowiednio: Moddus 250 EC i Moddus Start 250 DC. W jednym litrze każdego z tych regulatorów jest 250g trineksapaku etylu. Niemniej, jeśli zwrócić uwagę na udział procentowy tej substancji aktywnej w jednym litrze pestycydu, to w Moddusie 250 EC stanowi ona 25,5%, a w Moddusie Start 250 DC 24,2%.

Odnośnie stosowania w pszenicy ozimej - zgodnie w etykietami - maksymalna/zalecana dawka do jednorazowego zastosowania wynosi:

- w przypadku Moddusa 250 EC - 0,4l/ha,

- w przypadku Moddusa Start 250 DC - 0,3l/ha.

Edytowany przez lukaszm, 19 marzec 2016 - 13:18.

#2405 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 14:41

Ale jest sens wydawać kasę na modus start? Jak pszenica nie potrzebuje się dokrzewić to chyba nie ma sensu. A jak się nie rozkrzewiła to dać ccc lub odpowiednią ilość azotu. Ktoś spróbuje w tym roku i opisze efekty ;) 

Co do dawki modusa to max 0,4l ha jak się stosuje sam. W etykiecie podane jest 0,3 modusa i litr ccc. U nas w gospodarstwie tata daje 0,2 modusa i 0,8-1l cc i efekt jest dobry. W tym roku może zejdziemy do 0,15 + 0,8 ccc. Najważniejsze w skracaniu jest odpowiedni czas oprysku, jak się nie wstrzelisz to nie jest ważne co lub ile tego dasz, efektu nie będzie. 

#2406 Share radek83

radek83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 19 marzec 2016 - 19:27

na pszenice dalem 200 kg saltrosanu i teras sie zastanawiam co daci w nastepnych dawkach 200 kg mocznika       czy 200 kg saletrzaku   i trzecia dawka tez 200 kg saletrzaku.

co bedzie leprze:

200 kg moczmika,

400 kg saletrzaku

#2407 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 19:33

Powodzenia z saletrzakiem na trzecia dawke. Musialbys trafic chyba na mocno deszczowe dni zeby Ci to zadzialalo. Po co w ogole rozpatrujesz ten nawoz jak taniej i przede wszystkim skuteczniej wychodzi saletra? Ja planuje okolice 25-30 marca 150 kg mocznika i 100 kg saletry na 3 dawke jeszcze, u mnie nie wiedziec czemu lepiej wychodzi zawsze na moczniku. Ale ogolnie to daj na poczatek strzelania w zdzblo(u mnie to ok. 10-15 kwiecien) 200 saletry i pozniej ze 120 saletry na 3 dawke i bedzie elegancko.

#2408 Share kuba55

kuba55

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 147 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo , robienie zdjec

Napisany 19 marzec 2016 - 19:35

ja mam takie pytanie .mam pole  daleko 15 km ,  jest tam tylko 1  ha ,   chciallbym rozsiac 350 kg salety na 1 dawke zeby kosztow nie generowac    , czy dajac taka dawke nie przypale zboza ?

coraz gorzej

#2409 Share radek83

radek83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 19 marzec 2016 - 19:52

Powodzenia z saletrzakiem na trzecia dawke. Musialbys trafic chyba na mocno deszczowe dni zeby Ci to zadzialalo. Po co w ogole rozpatrujesz ten nawoz jak taniej i przede wszystkim skuteczniej wychodzi saletra? Ja planuje okolice 25-30 marca 150 kg mocznika i 100 kg saletry na 3 dawke jeszcze, u mnie nie wiedziec czemu lepiej wychodzi zawsze na moczniku. Ale ogolnie to daj na poczatek strzelania w zdzblo(u mnie to ok. 10-15 kwiecien) 200 saletry i pozniej ze 120 saletry na 3 dawke i bedzie elegancko.

rok temu robilem tak:

1    200 kg saltrosan

2   200 kg saletrzak

3   200 kg saletrzak

i teras sie zastanawiam czy zamiast saletrzaku dac macznik a 200 kg .  z rozpuszczeniem saletrzaku nie bylo problemu.

#2410 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 19:55

Dziś udało się posiać Zaksan na pszenicę w ilości 160kg, 200kg, 220kg i 250 kg/ ha w zależności od stanu plantacji. Był to jedyny dzień od rana do 10 od początku roku kiedy warunki pozwalały na wjazd na pole. Prócz mnie tylko jedna osoba siała. Reszta będzie czekała minimum tydzień. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2411 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 19 marzec 2016 - 21:29

Ja dawałem prosan dzisiaj na rzepak, ale tyle śniegu że ledwie ścieżki było widać.... Azot od razu po św. Jednak Mazury to Mazury.... tu nie ma co się spieszyć..... zasilone wcześniej tysiące ha zbóż i rzepaku poszły pod pług..... lepiej czasami poczekać niż generować koszty i obserwować.

#2412 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 19 marzec 2016 - 21:34

ja mam takie pytanie .mam pole  daleko 15 km ,  jest tam tylko 1  ha ,   chciallbym rozsiac 350 kg salety na 1 dawke zeby kosztow nie generowac    , czy dajac taka dawke nie przypale zboza ?

pszenica nadmiernie sie rozkrzewi, później zredukuje sporo pędów i plon może nie być za wesoły (głównie pod względem jakościowym). Jeżeli bardzo chcesz podać tylko raz azot to jeżeli pszenica jest mocna po zimie lepiej będzie podać N jako taką wcześniejszą 2 dawkę, tak między końcem krzewienia a początkiem strzelania w źdźbło

rok temu robilem tak:

1    200 kg saltrosan

2   200 kg saletrzak

3   200 kg saletrzak

i teras sie zastanawiam czy zamiast saletrzaku dac macznik a 200 kg .  z rozpuszczeniem saletrzaku nie bylo problemu.

W 2 dawce mocznik może być (trzeba go rozsiać tydzień do 2 wcześniej niż saletre) W trzeciej - saletra

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2413 Share mat93

mat93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 00:18

wiatam mam dwa pytania mianowicie cz mogę posiać pogłównie wapmag na pszenicę na jednym polu widać ,że odstaje ph ,podratuje to choć trochę roślinę , po żniwach planuję sypnąć normalną kredę granulowaną to dobry pomysł ?

#2414 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 02:56

Zastosuj dwa razy Wapnovit dolistnie i odpuść sobie wapmagi. Władujesz kasę a efektu zero.

#2415 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 09:28

Poza tym zastosowanie wapna będzie kolidowała z późniejszym stosowaniem azotu amonowego. 

#2416 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 10:50

wiatam mam dwa pytania mianowicie cz mogę posiać pogłównie wapmag na pszenicę na jednym polu widać ,że odstaje ph ,podratuje to choć trochę roślinę , po żniwach planuję sypnąć normalną kredę granulowaną to dobry pomysł ?

Krede granulowaną daj teraz a w zasadzie to już dawno powinna być wysiana pogłównie nawet i przed zimą a po żniwach kup normalną krede z kopalni i daj odpowiednia dawke.

Zastosuj dwa razy Wapnovit dolistnie i odpuść sobie wapmagi. Władujesz kasę a efektu zero.

Że wapmag odpuścić to się zgodze bo to kruszone kamienie o minimalnej reaktywności ale wapnovit to jeszcze większe badziewie niż wapmag więc nie wiem po co to polecasz jeszcze sie kolega posłucha Twoich rad.

#2417 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 11:07

Sam stosowałem rok temu wapnovit i było widać efekty. Koszt nieduży więc niech sam się przekona. 

#2418 Share HenrykK56

HenrykK56

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, OZE

Napisany 20 marzec 2016 - 11:19

moddus start 1l 240zl moddus stary 1l 280zl u znajomego dzwonlem z ciekawosci

A możno już go dostać czy tylko w wybranych punktach?

Ale jest sens wydawać kasę na modus start? Jak pszenica nie potrzebuje się dokrzewić to chyba nie ma sensu. A jak się nie rozkrzewiła to dać ccc lub odpowiednią ilość azotu. Ktoś spróbuje w tym roku i opisze efekty ;)

Co do dawki modusa to max 0,4l ha jak się stosuje sam. W etykiecie podane jest 0,3 modusa i litr ccc. U nas w gospodarstwie tata daje 0,2 modusa i 0,8-1l cc i efekt jest dobry. W tym roku może zejdziemy do 0,15 + 0,8 ccc. Najważniejsze w skracaniu jest odpowiedni czas oprysku, jak się nie wstrzelisz to nie jest ważne co lub ile tego dasz, efektu nie będzie. 

No zależy co chcesz zyskać, ja np miałem w planach dać CCC+regulator, ccc na rozkrzewieniw a regulator na wzmocnienie korzeni, skrócenie źdźbła i ogólne wzmocnienie, a ten Moddus Start to chyba właśnie głównie na rozwój systemu korzeniowego i wzmocnienie źdźbła, ma też dokrzewić, ale to akurat chyba mniejsze znaczenie ma.

A moddusa dajesz w jednej dawce? 

na pszenice dalem 200 kg saltrosanu i teras sie zastanawiam co daci w nastepnych dawkach 200 kg mocznika       czy 200 kg saletrzaku   i trzecia dawka tez 200 kg saletrzaku.

co bedzie leprze:

200 kg moczmika,

400 kg saletrzaku

ja też dałem saletrosan 14 w poniedziałek, a potem wieczorem śnieg spadł, nad następnymi dawkami jeszcze się zastanawiam ale chyba mocznikiem sypne 

#2419 Share mat93

mat93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 14:26

a tą kredę po żniwach to jaką jest granulowana bo sypkiej nie mam jak rozsiać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2420 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 20 marzec 2016 - 19:10

Koledzy nie wierzcie w bajki o nowym Modusie. Jest na rynku już wiele zamienników i ceny lecą na pysk więc Syngenta próbuje chwytami marketingowymi wyciagnąć z was kasę. 

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu