pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jahooo    9103

Pisałem już, że ten plonowit trzeba brać od sprzedawcy, który trzyma go pod dachem, bo inaczej w procesie moknięcia - suszenia kruszy się i zbryla. Ja raz się tak nabrałem, na szczęscie niewielka ilość. Teraz biorę prosto spod dachu i nie ma problemów. Rozsiewam lejkiem, nie ma brył, nie kurzy się za bardzo. Owszem, polifoskę sieje się wygodniej, ale różnica w cenie ponad 200zł/t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gorecki331    0

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy stosujecie azot przedsiewnie, jaki nawóz (mocznik, saletra, saletrzak) w jakich dawkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Tak ale jedynie ten z nawozu NPK. Ewentualnie jakiś azot na słomę, ale to już raczej za późno. Niektórzy wogole nie podają azotu pod oziminy jesienią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    151

W tym roku tylko i wyłącznie pod pług jeśli macie bardzo mocno przesuszoną glebę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Kupiłem dzisiaj ten plonowit 3-19-29. Był w magazynie, raczej nie jest zbrylony a przy wysiewie 300kg/ha różnica w stosunku do polifoski 6 wynosi 72zł. Zrobę eksperyment i sypne jesienią 50kg siarczanu magnezu granulowanego.

Na razie czekam na deszcz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

W tym roku tylko i wyłącznie pod pług jeśli macie bardzo mocno przesuszoną glebę.

I co to da że przywalisz ten nawóz 20 centymetrową warstwą piachu? Zboże to nie rzepak nie sięga tak daleko korzeniami tym bardziej jak jest susza i nie ma się jak rozwijać. Ja bym przy tej suszy dał NPK pod agregat wymieszasz nawóz na 10 cm z ziemią i roślina akurat bedzie miała do pobrania a woda kiedyś się znajdzie żeby rozpuścić nawóz. Szybciej ten nawóz się rozpuści w tej warstwie 10 cm niż w tej pustyni która jest na poziomie 20 cm. Ja bym był za tym że NPK w mokrych latach pod pług ale to wyłacznie na lepszych glebach na słabych zawsze pod agregat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3437

To czym uprawisz że na 10 cm wymieszasz ,chyba podorywka,tylko pod pług najlepiej w ścieżkach zaraz po żniwach wysiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kali828    15

ja od przyszłego roku jadę z nawozem po scierni widać ścieżki wygodniej i szybciej się jeździ puzniej podorywki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

najlepsze pobieranie P i K jest w warstwie 20-40 cm. Najlepsze efekty daje nawożenie pod pług - nawóz wymieszany na głębokość ok. 20-25 cm, dalej sam się przemieści tym głębiej im luźniejsza gleba (ruch fosforu jest znikomy, potas migruje trochę bardziej)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1783

Pszenica bedzie siana po kukurydzy na ziarno(11t/ha), zasobność w PK średnia, pH 5,5. Planuje dac pod pług 100kg mocznika i 150 polifoski 8. Dobrze kombinuje, że słoma uwolni tyle skłądników, głównie potasu, ze moge troche przyoszczędzić na PK?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzys1979    0

panowie moze tak troche nie na temat,bo sucho i wogole  macie czy znacie jakas dobra mieszanine na chwasty w pszenzycie pszenicy i jeczmieniu ozimym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

nie tani to biznes widzę


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

najlepsze pobieranie P i K jest w warstwie 20-40 cm. Najlepsze efekty daje nawożenie pod pług - nawóz wymieszany na głębokość ok. 20-25 cm, dalej sam się przemieści tym głębiej im luźniejsza gleba (ruch fosforu jest znikomy, potas migruje trochę bardziej)

 

ale jak zboze w okresie jesiennym (czyli wtedy kiedy najbardziej potrzebuje) przy swoim wzroscie pobierze z 30cm pod ziemia nawoz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

A skąd masz pewnośc, że nie ? Zboza korzenia się na conajmniej 50-70cm. To nie znaczy, że cały system korzeniowy jest na tej głębokości, ale z tego co pamiętam około 30% w przedziale 20-40cm.

Temat sypania nawozów pod pług był już racjonalnie rozpracowany na forum, łącznie z przykładami akademickimi i podaniem literatury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Prawda, pytanie tylko jak długi korzeń rośliny wytwarza jesienią przed zimowym spoczynkiem.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

System korzeniowy zaczyna się rozwijać wcześniej, niż krzewienie roślin, więc te 20cm na pewno osiągnie. Nie znam literatury fachowej w tej dziedzinie, rolnictwo to nie mój zawód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

I tu jest pies pogrzebany, czy napewno rośliny wytworza te 20cm jesienią? Jak tak to kiedy i ile P oraz K zdążą pobrać przed spoczynkiem. Czy w tak suchych warunkach korzeń "da rade" tak mocno się rozwinąć?

Też dokładnych badań nie znam, tak sobie luźno rozmyślam.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Orka siewna jest na 15-20cm, w dodatku nigdy nie jest to pełne odwrócenie gleby na te 20cm, więc rozsiany nawóz jest na głębokosci od 5 do 15-20cm, czyli w zasięgu roślin. Na 30 cm to mało kto teraz orkę zimową robi. Więc skąd te obawy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Im bardziej sucho tym głębiej korzenie. Ja daje NPK na ścierń mieszam gruberem, później orka 25cm i uprawa przedsiewna tym sposobem mam w całym profilu. Rośliny nie biorą składników z granuli. jak da się bezpośrednio przed siewem to na wiosnę skorzysta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

A kto taką podkładkę na 15cm robi, przecież to nie żadna orka. ja stosowałem nawozy przed i po to najlepiej mi wychodzi po orce na pszenicę i orka na 30 cm , a pod buraka w tym roku na 40cm wyorane.

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Żadne to dla mnie obawy bo ja nie orze, tak sobie gdybam.


Edit. A z czego korzeń ma się wytworzyć skoro jest sucho? Rozumiem, ze zadkładmy, że w glebie jest wilgoć, a jak nie ma? Tak jak w tym roku. Sam nawóz stosuje pod agragat do bezorkowej a czasem przed siewnik. Różnicy nie zauważyłem.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj