Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3168 odpowiedzi na ten temat

#2301 Share metrax12

metrax12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 19:09

Większość odżywek wysoko fosforowych zarówno w płynie czy proszku z siarczanami ścina się tworząc gęsto kleistą ciecz roboczą która przytyka się na końcówkach. Nie wiem czy temat ten dotyczy Kristalonu bo nigdy nie stosowałem ale byłbym ostrożny by sobie dodatkowego kłopotu nie narobić. 

Jeżeli fosfor występuje w postaci wodorofosforanu (a taki występuje zapewne w kristalonie), to nie ma opcji aby w kontakcie z siarczanem magnezu strącał się osad a już na pewno nie kleisty. Większość problemów wynika z mieszania niezchelatowanych mikroelementów (w szczególności miedzi-nawet z samą wodą) najczęściej z sypkim borem. Niemieszalne są również kombinacje saletry wapniowej z siarczanami (potasu, magnezu).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 02:15
  •  

#2302 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 19:24

Kiedyś na zajęciach z chemii rolnej grzebisz mówił że nawet jak spadnie 100mm to nic się nie wymyje. 

#2303 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 19:35

Nawożenie pszenicy ozimej te 20 mm nie powinno wymyc. ale u mnie przez ostatnie 10 dni z 70 mm spadło juz łącznie ze śniegiem dzisiaj tez pada najpierw deszcz teraz sypie śnieg. i przez dzień plus 2 góra było i jaki sens u mnie sypać nawóz. ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2304 Share rafal116

rafal116

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 20:59

dzisiaj posiane 200kg saletry na 1.25ha. W polu na nie za mokro ani nie za sucho idealne warunki na siew nawozu centralna polska okolice Łowicza.

#2305 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 07 marzec 2016 - 22:47

U mnie cały czas deszcze i czekam, czekam az zaswieci słonce ale tez trzeba bedzie poczakac az wsiaknie ale raczej z tym nie powinno byc prolemu bo zamroź wyszła z ziemi dawno i ziemia ma juz jepsza przesiakliwosc. W tamtym roku o tej porze to pamietam ze bylo juz bardzo cieplutko

#2306 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 23:29

No i to o bardzo dobrze przesiąka. Można było w ubiegłą sobotę próbować siać bo warunki jako tako były. Przydało by się pszenicę lekko podgonić saletrą, bo ciutkę rzadkawa mimo 2-3 rozkrzewień,a tu pogoda przeszkadza i czasu mało pozostaje :(

#2307 Share Piterek91

Piterek91

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów
  • Zainteresowania:Budownictwo,Sport,Motoryzacja,Rolnictwo I Dobra Muzykaa.:)

Napisany 07 marzec 2016 - 23:44

Ja własnie posiałem w sobote na pszenice bo słabiutka 240kg saletry,i na pszenżyto 200,raz sie utopiłem,ale dobrze ze pojechałem bo dzis od rana deszcz,i napewno by sie znowu przesuneło w czasie rozsiewanie..

#2308 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 07 marzec 2016 - 23:55

posiac saletre a pozniej cały czas deszcze to tez nie bardzo.... Nie wiadomo jak z tym azotem. Moze byc wymyty bo za duzo tego deszczu jest. tak zle i tak nie dobrze.

#2309 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 787 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 23:56

ja też mam na jednym kawałku taką słabszą pszenice i ona potrzebuje azotu na już ale nic się nie da zrobić jak co dzień deszcz i puki co lepiej ma nie być  ;[ 

#2310 Share Piterek91

Piterek91

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów
  • Zainteresowania:Budownictwo,Sport,Motoryzacja,Rolnictwo I Dobra Muzykaa.:)

Napisany 07 marzec 2016 - 23:59

Dokładnie tak jak mówisz.ale kawałek mi został na jednym polu dosieje pózniej porównam efekty,i cos mozna powiedziec bedzie..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2311 Share mko09ijn

mko09ijn

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 15:55

Panowie, pytanie do doświaczonych. Mam ok 5ha pszenicy ozimej, na jesieni pod korzen nie dalem zadnego NPK (sytuacja osobisto-finansowa). Teraz planuje to nadrobic. Co polecacie? Polifoska 6 (1790zl/t), Polifoska 8 (1850 zl/t), YaraMila 14-14-21 (1870zl/t). Yara podobno bardzo dobry nawoz wiosenny na oziminy, Polifoski 6 i 8 wg strony producenta tez dzialaja sypane na wiosne. Czy jest sens placic wiecej za Yare mimo ze ma mniej skladnikow?

#2312 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 16:06

Tylko i wyłącznie yaramila z tych co podałeś. Posiada szybko działający fosfor czego nie ma w polifosce a więc decyzja dość prosta mimo wyższej ceny.

#2313 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 08 marzec 2016 - 16:07

Nawożenie pszenicy ozimej Stosowanie nawozów typu Polifoska pogłównie nie ma sensu. Ten nawóz wymaga wymieszania z glebą. Pogłównie to jedyniw Yare nitrofoske możesz dać

#2314 Share Terry24

Terry24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 102 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 17:56

Panowie, pytanie do doświaczonych. Mam ok 5ha pszenicy ozimej, na jesieni pod korzen nie dalem zadnego NPK (sytuacja osobisto-finansowa). Teraz planuje to nadrobic. Co polecacie? Polifoska 6 (1790zl/t), Polifoska 8 (1850 zl/t), YaraMila 14-14-21 (1870zl/t). Yara podobno bardzo dobry nawoz wiosenny na oziminy, Polifoski 6 i 8 wg strony producenta tez dzialaja sypane na wiosne. Czy jest sens placic wiecej za Yare mimo ze ma mniej skladnikow?

Jeżeli w inne lata dawałeś P K pod korzeń odpuść sobie wiosenne nawożenie (pszenica nie jest po 1000zł zeby tak w nią pakować) znam takich co po 3 lata sypią PK (tez tak robie) a w czwartym roku nic pod korzeń w tych trudnych czasach trzeba sobie radzić

#2315 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 08 marzec 2016 - 18:19

Jeśli przedplonem był rzepak to daruj sobie .

#2316 Share adamos012

adamos012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 09 marzec 2016 - 13:54

Nawożenie pszenicy ozimej mam pytanie czym się różni siarczan magnezu jednowodny od siedmiowodnego?

#2317 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 09 marzec 2016 - 14:06

Składem i rozpuszczalnością w wodzie.  Siedmiowodny ma mniej składników ale łatwiej się rozpuszcza. 

#2318 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 09 marzec 2016 - 18:53

i tym że jednowodnego nie mieszamy z mocznikiem

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2319 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 09 marzec 2016 - 19:07

A to czemu? Osobiście nie stosuję. Ale kiedyś na dniach pola był jakiś koleś a ARKOPU i opisywał wyższość 1 wodnego nad 7 wodnym przy łączeniu z mocznikiem bo mocznik ochładza wodę a 1 wodny niby ogrzewa. Tylko cytuję. Jak możesz to rozwiń temat. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2320 Share adamos012

adamos012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 09 marzec 2016 - 19:40

Nawożenie pszenicy ozimej A mogę mieszać ten siarczan magnezu z wapnovitem z intermagu?