Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3172 odpowiedzi na ten temat

#2181 Share Igor03

Igor03

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 415 postów

Napisany 26 luty 2016 - 16:46

No ja też właśnie będę stosował ALBUZA ESI 4 . I dawka też rsm? po jakim czasie ruszasz z II dawką?.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 00:07
  •  

#2182 Share pep14

pep14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 26 luty 2016 - 18:15

Planuję wysiać na pszenicę 450 kg saletry. Zawsze siałem w dwóch dawkach, ale zastanawiam się czy tej ilości nie rozłożyć na trze dawki. W jakich ilościach i czasie musiałbym je wysiać.

Edytowany przez pep14, 26 luty 2016 - 18:16.

#2183 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 26 luty 2016 - 18:29

I dawka w momencie ruszenia wegetacji

II - zależnie od nawozu BBCH 30/31

III - BBCH 37/39 - można nieco później ale to już ryzykowane

Co do samej ilości - jeżeli chcesz dać w sumie 450 to 3 x po 150 lub 150-200-100. Zakładam że masz dosyć dobrze rozkrzewiona pszenicę po zimie

Za ile czasu zacznie działać saletrosan?Mam na 2 ha na sprawdzenie tego nawozu,na reszta mam saletre ale to jeszcze za szybko i deszcze zapowiadaja i właśnie niewiem jak z rozkładem saletrosanu.

Potrzebuje troche wody na rozpuszczenie ale póki co wody nie brakuje. Ogólnie forma amonowa działa średnio po 10-14 dniach -oczywiście tutaj dużo zależy od temperatury i wody.

chciałbym posiac na pszenice saletre w 2 dawkach po 250 kg to w czystym składniku wychodz 170 kg azotu ale wyczytałem zeby nie dawc w 1 dawce wiecej niz 60 kg azotu. Moje pytanie to znaczy ze jak dam w jednej dawce wiecej jak 60 to roslina tego nie wykorzysta

część formy saletrzanej moze zostać wymyte bo roslina nie da rady tyle pobrać na raz

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2184 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 26 luty 2016 - 19:19

W czym problem. Od lat tak się robi. Co ma się stać. Nawet jeśli wysapią jakiekolwiek przypalenia, rośliny raz dwa w tych fazach rozwojowych odbudują się.  Chyba,że stosujesz ten kizeryt na mokry liść flagowy :ph34r: . 

ok dzięki za odpowiedź :) kizeryt dopiero drugi rok stosuje i rok temu trafiłem z pogodą a teraz przepaduje cały czas. Nie wiedziałem jak siarka może zadziałaś jeśli się przyklei do rośliny. w takim razie jutro pójdzie kizeryt na zboża i jeśli wjadę to i na rzepak

#2185 Share greg91

greg91

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 26 luty 2016 - 19:20

Kiedy zastosować 1-dawkę N jeśli jest gesty łan i dobrze wyglądający a mam kupioną saletrę amonową Anwil .I teraz tak pszenica jest po strączkowych i przed śiewńie była dana polifoska 8 -200kg myślę o 3 dawkach  N .Jak byście poradzili to zrobić ,proszę o odpowiedz

#2186 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 26 luty 2016 - 19:23

w przyszłym tygodniu, jak pogoda pozwoli planuję rozlać RSM-S 280l- 92N i nie wiem czy  nie lepiej będzie rozdzielić na dwa razy 150-130 ( pszenica tydz. temu wyglądała fatalnie, ale teraz już ładna cała zielona) na drugą dawkę (1 kolanko)  pójdzie 250l RSM-S - 82 N i na flagowy mocznik 100kg/ha  łącznie ok 220N oczekiwany plon 9-10t/ha  przedplon rzepak (4,5t) pH 6,5 pszenica Elixer ;)

ZETOR Team !!!

#2187 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 26 luty 2016 - 19:34

w przyszłym tygodniu, jak pogoda pozwoli planuję rozlać RSM-S 280l- 92N i nie wiem czy  nie lepiej będzie rozdzielić na dwa razy 150-130 ( pszenica tydz. temu wyglądała fatalnie, ale teraz już ładna cała zielona) na drugą dawkę (1 kolanko)  pójdzie 250l RSM-S - 82 N i na flagowy mocznik 100kg/ha  łącznie ok 220N oczekiwany plon 9-10t/ha  przedplon rzepak (4,5t) pH 6,5 pszenica Elixer ;)

Elixer to paszówka... Po co dawać na flagowke mocznik chyba ze chcesz zwiekszyc mase tys ziaren. ale jak juz chcesz dac na flagowke to lepiej saletre

#2188 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 26 luty 2016 - 19:48

9-10 ton? Coś kolego miałeś ładny sen...... Licz  średnią a nie z 0,5ha po ziemniakach...... takie plony mają rekordziści zaznaczam średnie plony....

#2189 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 26 luty 2016 - 20:01

to tak dużo 9-10t ?? przy nawożeniu 150N osiągnąłem w tamtym roku 8,5 t po rzepaku, 7t w monokulturze.... ;)

ZETOR Team !!!

#2190 Share witek21

witek21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 26 luty 2016 - 20:09

A ja w tym roku na próbę zrobię w pszenicy azot 4 razy za każdym razem po 50-55 kg azotu. Postaram sie zrobić nawożenie w równych odstępach czasu zaczynając w momencie ruszenia wegetacji (pszenice mam silnie rozkrzewioną) a zakończe w bbch 39. Co myślicie o takim rozwiązaniu? pomińmy koszt wykonywania samego zabiegu...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2191 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 26 luty 2016 - 20:35

RSM może przypalić pszenice przy II dawce zależy od temp. i wilgotności powietrza ale nie jest to szkodliwe.

#2192 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 27 luty 2016 - 00:44

Czy ja wiem czy przypali?. Druga dawke daje sie zazwyczaj w fazie strzelania w zdzbło. Pszenica nie jest jeszcze wtedy wysoka...

#2193 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 27 luty 2016 - 13:01

Teoria -wiemy jak ma działać a nie działa.Praktyka -wszystko działa jak trzeba a nikt nie wie dlaczego,u nas łączymy teorie z praktyką nic nie działa i nikt nie wie dlaczego.Jeśli chodzi o RSM wiem to z praktyki.

#2194 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 27 luty 2016 - 16:09

9-10 ton? Coś kolego miałeś ładny sen...... Licz  średnią a nie z 0,5ha po ziemniakach...... takie plony mają rekordziści zaznaczam średnie plony....

Jest z Lubelskiego to może czarnoziemy pod Hrubieszowem.

Mniejsza o to. Na pierwszą dawkę miała iść saletra 150kg/ha. Jako że chcemy ją dokrzewić, dać mocniejszego kopa po tej zimie(była brązowa, ale zielona już się robi), pomyśleliśmy o daniu saletrosanu, saletra już jest, s-san jeszcze nie. Pomyślałem o 150kg saletry + 100 saletrosan(tak wiem 2 razy jeżdżenie)

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#2195 Share krzychuuuuu

krzychuuuuu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 27 luty 2016 - 16:22

Nawożenie pszenicy ozimej dzis poszlo 150kg siarczanu amonu na pszenice

#2196 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 27 luty 2016 - 16:38

Jaki Siarczan Amonu siejecie, taki sam jak dodaje się do Randapu ?

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#2197 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 27 luty 2016 - 17:52

Zapewne ten z Puław będący w obrocie pod nazwą Pulsar

#2198 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 27 luty 2016 - 18:27

Kiedy zastosować 1-dawkę N jeśli jest gesty łan i dobrze wyglądający a mam kupioną saletrę amonową Anwil .I teraz tak pszenica jest po strączkowych i przed śiewńie była dana polifoska 8 -200kg myślę o 3 dawkach  N .Jak byście poradzili to zrobić ,proszę o odpowiedz

szkoda ze już masz saletrę bo pasowałoby podać wiecej formy amonowej. Na pewno nie dawaj N przed ruszeniem wegetacji. Jak widzisz ze rośliny ruszył to wstrzymaj się kilka dni i przede wszystkim nie podawaj dużo azotu - 30-40 kg wystarczy.

to tak dużo 9-10t ?? przy nawożeniu 150N osiągnąłem w tamtym roku 8,5 t po rzepaku, 7t w monokulturze.... ;)

9-10 t to nie jest nierealny w dzisiejszych czasach ale @petro11 miał co innego na myśli.

Jeżeli średni plon wynosi 9-10 t to na niektórych kawałkach trzeba by zbierać 11-12 t. No chyba ze ktoś liczy średnia z 3-4 ha w jednej działce, to co innego

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2199 Share greg91

greg91

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 27 luty 2016 - 19:16

Wielkie dzięki kupiłem  bo często słyszę o niej więc kupiłem,a dopiero bardziej się tym interesuje wiec to tak jak bym dał to będzie;

I-dawka 100 kg

II-dawka 250 kg

III-dawka 150kg

Do tego jakieś nawożenie dolistne i o skracaniu myślę ,chodzi mi też o jakoś plonu czy to wystarczy na 6 ton

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2200 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 27 luty 2016 - 20:03

Wystarczy albo nie rolnictwo to nie tylko matematyka i nawożenie jeszcze zostaje ochrona ,klasa i ph gleby stanowisko no i WODA.