pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Challenger    4

O ile dobrze pamietam to Asahi stosuje sie w rzepaku, buraku cukrowym, kukurydzy, sadach i warzywach,a nie w zbozu.Jesli sie myle toprosze o poprawienie.Co do wap-magu, kiedys stosowalem i stwierdzilem tylko to ze wyrzucilem kase w bloto.Fakt cena nie za wysoka i dawkowanie tez, ale 0 efektow ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

@Łukaszjarm czyżbyś sugerował że stosujesz dolistnie? to jeśli możesz zapodaj link to niego chętnie poczytam ;)

Edytowano przez Patryk3802

Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

tak stosuje jak pszenica zle wyglada na polu ktore wiem ze ma napewno slabe pH i powiem ze to jest bardzo tanie ale efekty sa ale to tylko doraźnie po zniwach trzeba wapnowac i ja stosuje albo tlenkowe albo w tym roku 1 raz dalem na podtrzymanie pH wapniak koszelowski bo wapno weglanowe deszcz zalal i nie dalo sie siac i czasu nie bylo

http://allegro.pl/saletra-wapniowa-17-5l-pod-warzywa-i-inne-fv-i1425157782.html

koledze tez pszenica gineła w oczach i polecilem mu 2 zabiegi i pomoglo

Edytowano przez Lukaszjarm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

to nie chodzi o poprawe ph, tylko by nie pogorszyć ph i dostarczyć roślinom wapnia, wsio paniatno?

paniatno ale czy saletrzak podtrzyma odczyn? wątpię.


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

czytam o tym wapniaku i piszą że można stosować pogłównie. Prawda to?


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Na wapnie z cukrowni zwyżka plonów o 20-30%? No chyba śnisz. Chyba że nasypałeś 50 ton na hektar :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Ja mam Możliwość własnie też wykożystania wapna z cukrowni leży jego u mnie za domem jakiś wagon ale porósł trawą i wygląda jak góreczka:D więc widać jakie to wapno. Na wapnie by nie urosło żadna roślina chodzi mi jak zchałdowane jest


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

własnie u mnie wapno tlenkowe lezalo na polu pozbieralem wszytko rylem z ziemia greuberem zjezdzilem na wiosne orka bo to łaka byla i posialem pszenice i w tamtym miejscu byla bardzo zadka ale teraz rzepak jest juz ok

Edytowano przez Lukaszjarm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

nic by nie urosło??? jesteś w błędzie. U nas leżało wapno przez parę ładnych lat nie pamiętam dokładnie jakie to było ale takie najbardziej popularne wiele lat temu - białe. To już nawet młode drzewa na tym rosły. Na magnezowym tez raz dwa zielsko się "zalęgnie".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Cihu u nas na dawnym PGR na polu mieli własnie to białe. jakieś 10 lat temu sprzątnęli tą kupe i do tej pory próbują tam siać i nie rośnie nic


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Oj jak dobrze zbierzesz to urośnie. A jak mieliśmy wapno z cukrowni to nawet skrzyp na kupie rósł ;/ więc czy to napewno odkwasza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

skrzyp wszedzie będzie rósł, nawet i na wapnie :D ja też stosuje wapno z cukrowni i uważam że jest to najtańsze wapno :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Cena dobra.Tylko ze moglo by to wapno dawac lepsze efekty.Ja wole jednak dac za magnezowe czy tlenkowe po 70zl/t.Wtedy wiem ze sa efekty po tym wapnie... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jedynie co słyszałem dobrego o wapnie z cukrowni to zawartość mikroskładników to mnie bardziej przekonuje niż odkwaszanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

nawet i 10t przy cenie 5-6zł za tone to chyba nie jest drogo?

Miszka skąd bierzesz wapno? W Cukrowni K-staw po 10zł/t jest. A co do działania to wapno cukrownicze też powinno szybko reagować bo dobrze zmielone jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

ja w tym roku nie woziłem, ITD grasowało :( mam liaza) brałem z cukrowni krasnystaw,koszt 5zł z groszami za tone, zawartośc 35-40wapnia,2-3%Mg + mikroskładniki, rocznie 300t przez trzy lata dawałem na pola, co roku robiłem badania i co ciekawe doprowadziłem ph z 4,5 do 6,5 7 B)to chyba nie jest całkiem do d*py, nawet siałem je pogłównie po pszenicy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Miszka ja też do tej pory siałem setki ton wapna z cukrowni i nie powiem żeby nie działało, nawet jak jakimś przypadkiem na polu gdzie siałem pszenicę i leżała tam kupa wapna to poleciało na kupę kilka ziaren pszenicy i była dwa razy ładniejsza od tej na polu, ciemny kolor, długi kłos z grubymi ziarnami i nie była nawożona czy pryskana, poprostu rosła sobie na samym wapnie.

 

Jest dobre i szybko działa, problemem jest to że trzeba go siać po 8-10t/ ha. Nie mówiąc już o tym że zajmuje to więcej pracy, czasu i paliwa to to wapno jest mokre i wzięzłe, nawet po 2-3latach na kupie w rozsiewaczu sie zawiesza i trzeba szpadlem obsuwać.

 

Wapno magnezowe prosto z kopalni jest suche jak pieprz i sieje się jak saletrę. Do tego 2-3t/ha to bardzo duża dawka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

wapno z cukrowni było brane z pieca, leży na kupie i do tej pory na nim nie ma śniegu (jest nadal ciepłe) a w środku suche, nigdy nie miałem problemu z rozsianiem, transport wapna do mnie na plac z kielc to koszt 2300-2500zł :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

@miszka31 to ile cie wyniesie za tone to wapno z kielc?Ja jak dzwonilem tydzien temu to koles mi krzyknal 2000zl za pelen zestaw.Oczywiscie to wapno jest bardzo tanie u nich, tylko ze najgorszy jest koszt transportu ;[ I to zmusza niektorych do stosowania wapna z cukrowni :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj