Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3615 odpowiedzi na ten temat

#1881 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 820 postów

Napisany 21 styczeń 2016 - 22:47

Ale przyznasz, że pulan lub anwil to jednak co innego :D  A te rodzaje saletry "drobnej" raczej najpopularniejsze. Zaksan-u nie używam, ale pomieszanie go z saletrosanem to już można faktycznie zaakceptować, ale czy warto mieszać te nawozy? Myślę, że już łatwiej dać saletrosan 30 i mamy kompromis. Te 12 kg siarki dostarczysz siejąc 200 kg, a potem każdy oprysk z siarczan magnezu i powinno wystarczyć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 13:22
  •  

#1882 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3554 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 09:57

Pomijając już równomierność rozmieszenia nawozów, to jak można rzucić saletrosan razem z saletra na tą samą szerokość, mocznik to już wogóle katastrofa mieszać lekki jak cholera, chyba że ten gruby ale to spora kasa. 

Tak saletrosan 30N jak najbardziej na zboża specjalnie stworzony, które wcale tak dużo siarki nie potrzebują. Też miałem takie bum na siarkę na wszystko (saletrosan) ale już mi przeszło bo mimo wszystko zakwasza bardziej niż zwykłe azotowe. Drożej kali kizeryt czy siarczan mg, ale czy gorzej? Na pewno nie.

#1883 Share GucioJUMZ

GucioJUMZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 450 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 11:02

ZakSan N32 ,SaletroSan N26 ,Saletrzak (Anwil) podobna granulacja .Pulan -Saletra Anwil też podobnie Anwil bardziej równiejszy granul przy szerokości siewu 12 m jest w miarę dokładnie .Sieję różne kombinacje nawozów czy po trawie czy przed siewem zawsze mieszając .Odnośnie zakwaszania wszystkie nawozy zakwaszają nawet i obornik uchodzący za cud też zakwasza .Jest bum bo każdy chce wycisnąć jak najwięcej za jak najmniej 

SaletroSanu 30N nie było jak na razie w ofercie u mego handlowca a w jakiej cenie jest SaletroSan 30 bo wszystko trzeba policzyć u jednego SaletroSan 26 w cenie Saletrzaku a u następnego prawie w cenie Saletry .To za SaletroSan30 będzie prawie w cenie Mocznika 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1884 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1745 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 22 styczeń 2016 - 11:38

W Blending w necie widziałem saletrosan 26 po 1180 a saletrosan 30 1190

#1885 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1963 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 12:05

brutto czy netto ?

#1886 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1745 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 22 styczeń 2016 - 12:07

brutto ale to ceny z 5 stycznia

#1887 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 820 postów

Napisany 22 styczeń 2016 - 18:34

@Tomek90 ja właśnie saletrosan siałem tylko na rzepak, na resztę saletra lub mocznik i raczej nie zauważyłem niedoborów siarki. Jakieś 3 opryski siarką i magnezem dolistnie przy okazji innych zabiegów wystarczały do tej pory spokojnie. Sąsiad z kolei na rzepak tylko saletra i też plony ma bardzo dobre. Ale to może przez zjawisko o które tutaj wcześniej pytałem, bliskość moich pól do często uczęszczanej drogi samochodowej i opadanie siarki z atmosfery? Niby polifoski też siarki trochę mają, może przez ostatnie suche lata nie wypłukiwało jej też zbytnio.

#1888 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 599 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 18:00

Trzeba próby glebowe porobić na S i będzie wiadomo czy warto dawać np. saletrosan. Może macie sporo siarki na swoich polach i sypanie jej nie wiele da.

#1889 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 820 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 18:21

No pewnie racja. Co 4 lata robię próbkę każdego z pól, ale zawsze badałem tylko odczyn i PKMg. Trzeba będzie zbadać w tym roku dla przekonania choć z jedno pole aby sprawdzić na siarkę.

#1890 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 18:54

racja z tymi z badaniami,sam ich nie robie trzeba sie w końcu zabrac za to.Ja w zeszłym roku pierwszy raz dawałem pod wszystko saletrosan( rzepak,pszenica,ziemniaki) i naprawde byłem super zadowolony z plonów mimo suchego roku.Na pszenice dawałem 220kg saletrosanu+200kg saletry+100kg saletry, w tym roku chce do drugiej dawki dorzucic z 60-80kg saletry i poprostu podzielic ja na 2x po 130-140kg zobaczymy moze jeszcze lepiej wyjdzie 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1891 Share pawelc330c360

pawelc330c360

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja Rolnictwo Lakiernictwo

Napisany 23 styczeń 2016 - 20:56

Nawożenie pszenicy ozimej Czym się rożnią gleby leekie od średnich i która z gleb lepsza leeką jak się uprawi to zostaje sam pył a średnią to zostają takie małe bryły ziemi

#1892 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 21:19

I ty chcesz 10 ton pszenicy osiągnąć?  :rolleyes:

#1893 Share magikw

magikw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 22:54

jak to mówia "chciec to móć"  hehe

#1894 Share GucioJUMZ

GucioJUMZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 450 postów

Napisany 23 styczeń 2016 - 23:02

Czytam i czytam i nie wierzę pawelc330c360 jak chcesz się wzorować na słomku proszę bardzo (pisz do słomka na PW)ale podstawowe zasady trzeba znać a resztę można doczytać lub otrzymać podpowiedz  :D Na niektóre rzeczy odpowie wujek przeglądarka jak chcesz uzyskać 10 t plonu przy nawożeniu 10 t obornika który już został wykorzystany w 30 -40% .sam mam różne ziemie i lekkie i ciężkie w uprawie i plon mam różny od 8 t max (mój rekord przy dobrym zmianowaniu )6 no i 2,8t a nawożenie i ochrona ta sama 135kg/N/ha celować można a pole i pogoda i pH  zrobi swoje 

#1895 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 537 postów
  • Zainteresowania:Tworzenie muzyki

Napisany 24 styczeń 2016 - 12:12

Panowie mam pytanie, czy jest sens dawania odżywki na pszenice o różnej ilości NPK w swoim składzie na 1-2-3 dawke, czy dawać o takiej samej ilosści. Chodzi mi o przykład Kristalonu z Yara. Daje zawsze ten Zielony 18-18-18, ale czy na rozkrzewienie pszeniczka nie potrzebuje czegoś wiecej? np po co dawać te 18% N  skoro dostaje Rsm . Czy lepiej dać dać o wiekszej zawartość PK. Czego wiosną bardziej potrzebuje potasu czy fosforu?  są różne rodzaje tych Kristalonów i zastanawiam sie czy zastosować te bardziej zróżnicowane. tu sa ich przykłady http://www.brinkman....stale/kristalon

#1896 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 537 postów
  • Zainteresowania:Tworzenie muzyki

Napisany 24 styczeń 2016 - 12:12

Panowie mam pytanie, czy jest sens dawania odżywki na pszenice o różnej ilości NPK w swoim składzie na 1-2-3 dawke, czy dawać o takiej samej ilosści. Chodzi mi o przykład Kristalonu z Yara. Daje zawsze ten Zielony 18-18-18, ale czy na rozkrzewienie pszeniczka nie potrzebuje czegoś wiecej? np po co dawać te 18% N  skoro dostaje Rsm . Czy lepiej dać dać o wiekszej zawartość PK. Czego wiosną bardziej potrzebuje potasu czy fosforu?  są różne rodzaje tych Kristalonów i zastanawiam sie czy zastosować te bardziej zróżnicowane. tu sa ich przykłady http://www.brinkman....stale/kristalon

#1897 Share garu

garu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 17:12

Koledzy ma posianą pszenicę grupy B i tu moje pytanie czy przy zastosowaniu trzech dawek azotu w tym na kłos (liść flagowy) uzyskam parametry konsumpcyjne. Czy raczej sobie to odpuścić i dać dwie dawki. 

#1898 Share stefek1991

stefek1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 18:39

Dołączam sie do pytania Też mam posianą pszenice b odmiane Mewa

#1899 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 18:59

@garu przy zachowaniu odpowiednich dawek nawozów nie będzie z tym żadnego problemu. Białko, gęstość, sendymentacja będzie ok, jak już najczęściej problem polegał z niższym opadaniem ale zawsze parametr ten trzymał normę  dla konsumpcji.

Akurat z od. Mewa mogą być problemy, jest to odmiana oścista ( na dziki dobra) ale nie cieszy się  zbyt dobrymi parametrami jeśli chodzi o jakość ziarna. 

Edytowany przez major_89, 24 styczeń 2016 - 19:00.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1900 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1361 postów

Napisany 24 styczeń 2016 - 19:10

Oczywiście ,chyba że pogoda bęzie bardzo niesprzyjająca,opady deszczu krótko przed zbiorem