Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

4544 odpowiedzi na ten temat

#2701 Share szymek

szymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 23 maj 2016 - 01:45

dobrze liczę 2x 2.30 =4.6x 32=147+ mocznik = 2.5x46= 115+147=272 w czystym składniki + RSM chyba coś przesadziłeś ? 300 % AZOTU w czystym składniku ?

Źle napisałem, 230kg saletry mocznika łącznie 250kg (w pierwszej dawce 150kg i drugiej 100kg) i rsm 70l na ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 11:41
  •  

#2702 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 23 maj 2016 - 07:25

racje masz e tym co piszesz ale skoro pszenica dala rade pokrzewic się na jesień do tych 2-3 czasem nawet 4 zdzbel to i wiosną powinna dać radę to utrzymać a ja miałem sytuacje ze gdzieś to poprze padało nie wiem gdzie i z fajnej pszenicy jesienią zrobiła się rządzina wiosna i w zasadzie nie wiem czemu bo pH fakt fatalne ale wystarczyło utrzymać to co było ta ilość zdzbel a jakoś to przypadło. Nie miałem czasu warunków nakładać tej pszenicy i dlatego teraz się zastanawiam co trzeba było poprawić.

co innego utworzyć pędy a co innego wykarmić. Chociaż jak mówisz że 2-3 pędy miałeś jesienią to ile było w momencie strzelania w źdźbło? Przy 250 saletry mogło ich trochę dojść

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2703 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1717 postów

Napisany 23 maj 2016 - 16:31

Czyli co twierdzisz żę obsada była za duża i nastąpiła duża redukcja pędów w wyniku czego pszenica zrobiła się rzadka?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2704 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 459 postów

Napisany 23 maj 2016 - 22:58

wyglada na to ze znowu mi 1 pieterko odpadnie

#2705 Share pala92

pala92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 24 maj 2016 - 08:35

a co myślicie żeby wczesna wiosna ok 250 kg mocznika a w drugiej dawce ok 200 saletry? w ostatnich latach w połowie kwietnia robi się już na tyle sucho ze stosowanie nawozów chyba tylko bardziej "pali" to zboże a poprzez podanie wczesna wiosna więcej azotu wykorzysta. Co myślicie o takim rozwiązaniu??

#2706 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2125 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 24 maj 2016 - 08:51

Nawożenie pszenicy ozimej Prze ostatnie kilka lat stosujemy bardzo wczesne i wysokie nawożenie. Najpierw pod koniec lutego saletrosan a kolejna dawka 23 marca saletra. Następnie w kwietniu/maju stosuje (zależnie od stanu plantacji), 1-2 razy saletre po około 100kg /ha na wilgotną glebę najczęściej po deszczu. No i ok 100kg na kłos. Razem podaje ok 200-230kg N/ha.

Natomiast pierwszym stosowanym nawozem wiosną jest sól potasowa. Oczywiście wszystko zależy od warunków atmosferycznych.

Na dzień dzisiejszy, (pomimo dość niskich opadów) pszenice, które zostały po zimie wyglądają naprawdę obiecujaco.

Edytowany przez Kula07, 24 maj 2016 - 09:01.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#2707 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 995 postów

Napisany 24 maj 2016 - 09:50

Nawożenie pszenicy ozimej To ile zbierasz przy tak duzych dawkach azotu?

#2708 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2125 postów

Napisany 24 maj 2016 - 10:10

Ostatnie trzy lata w granicach 7-8t/ha ale wtedy nawożenie zamykało się w 200kgN/ha w tym roku celowałem w wyższy plon stąd i dawka Azotu została zwiększona. Oczywiście za wysokim nawożeniem idzie porządna ochrona i nawożenie mikro.

Edytowany przez Kula07, 24 maj 2016 - 10:14.

Zapraszam na mój Vlog ;)

#2709 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2044 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 24 maj 2016 - 10:18

A jak byś dał 150 kg N to nie miałbyś 7 ton?? Bo wydaje mi sie ze też byś tyle osiagnął przy nawozeniu 150 N. Chyba że tyle walisz aby uzyskać jak najlepsze parametry jakościowe, skupowe. Jesli ja w ostatnich latach przy nawozeniu 135-140N plony były 7-8 ton to sie zastanawiam ile bym nakosił przy nawozeniu 230N?

#2710 Share krystianwarowy

krystianwarowy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO , SPRZĘT ROLNICZY , KOMPUTERY

Napisany 24 maj 2016 - 10:33

Nawożenie pszenicy ozimej Kula7 230azotu w 5 dawkach za często jeździsz po tym polu To wysiałeś około 700 kg nawozu, jak będzie woda to dobrze chyba że nieprzypilnujesz skracania i grzyba no i mszyce na kłosie , bo pszenice tak naslodzoną to mszyca lubi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2711 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2125 postów

Napisany 24 maj 2016 - 10:45

Nawożenie pszenicy ozimej Tylko się cieszyć skoro przy takim nawożenie osiągasz takie plony. Dziwią mnie takie pytania i wypowiedzi bo oczywistym jest, że planowanie roślin w największym stopniu uzależnione jest od warunków klimatycznych. Prosty przykład: Mam kumpla który w prostej lini mieszka ode mnie 12km. On przy prawie takiej samej technologi (oboje uprawiamy bezorkowo w dodatku takimi samymi maszynami oraz razem kupowaliśmy część ŚO żeby było tanieji)i bardzo zbliżonej klasie ziemi osiąga 9-10t/ha ale dla porównaniu w maju spadło u mnie 27l/m2 a u niego 56l.

Z roku na rok staram się coraz to bardziej pieścić swoją ziemię. I staram się robić zabiegi z głową. Niestety u mnie aby otrzymać wysoki plon konieczne jest wysokie nawożenie.

Edit. Pokiełbasiło mi się. Razem stosuje 4 dawki N.

Edytowany przez Kula07, 24 maj 2016 - 10:47.

Zapraszam na mój Vlog ;)

#2712 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów

Napisany 24 maj 2016 - 11:55

Czyli co twierdzisz żę obsada była za duża i nastąpiła duża redukcja pędów w wyniku czego pszenica zrobiła się rzadka?

obstawiał bym po połowie obsadę i pH jako przyczyne

a co myślicie żeby wczesna wiosna ok 250 kg mocznika a w drugiej dawce ok 200 saletry? w ostatnich latach w połowie kwietnia robi się już na tyle sucho ze stosowanie nawozów chyba tylko bardziej "pali" to zboże a poprzez podanie wczesna wiosna więcej azotu wykorzysta. Co myślicie o takim rozwiązaniu??

nie wydaje mi sie to za dobre. Po pierwsze na pewno nie mocznik (no chyba ze wysiałbys go w lutym) - wysiany na początku marca w działaniu praktycznie pokryje się z saletra w drugiej dawce.

Poza tym taka ilośc azotu w pierwszej dawce (wcześnie wysianej) może spowodować duże krzewienie roślin co przy suszach jest też niekorzystne (im więcej rozkrzewień tym wiecej pędów płonych które "okradają" pędy kłosonośne ze składnika i wody)

Moim zdaniem najlepszym sposobem na susze (poza odpowiednim zaopatrzeniem w P i K) jest stosowanie umiarkowanego nawożenia N (nie odbiegającego zbytnio od normalnych warunków) ale nieco wcześniej (ok. tygodnia w porównaniu do optymalnych warunków) - szczególnie wcześniej trzeba wysiać 3 dawkę (BBCH 37). Dobry start wiosenny jest jak najbardziej wskazany przy suszach ale nie można przesadzać

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2713 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 692 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 24 maj 2016 - 13:03

@losktos a mógłbyś wypowiedzieć się na temat pędów płonych w zbożach jarych? Bo jeśli w tej chwili pszenica jara ma po 2 rozkrzewienia(pęd główny i boczny) to odrzuci to jedno rozkrzewienie? Czy jak już ma 2 to te 2 zostaną i dadzą plon? Bo nie ogarniam :D

#2714 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów

Napisany 24 maj 2016 - 15:12

sprawa krzewienia w jarych to trochę inna sprawa. Krzewienie przebiega krótko i zboża jare nie krzewia się tak intensywnie jak ozime.

Co do samych pędów, jeżeli zastosujesz odpowiednie nawożenie to zostaną 2 pedy. Mając 2 rozkrzewienia żadne z nich może nie być płone

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2715 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2467 postów

Napisany 24 maj 2016 - 19:14

U mnie pszenica jara ma miejscami po 3 rozkrzewienia - pęd główny i 2 boczne. Trochę się zdziwiłem, bo wszyscy piszą , że jara pszenica w praktyce się nie krzewi.

W sumie dostała około 160kg N i zastanawia mnie, czy te boczne pędy dadzą jakiś plon. W tej chwili wygląda przyzwoicie. Nie mam doświadczenia z jarą.

#2716 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 438 postów

Napisany 24 maj 2016 - 19:23

no bo w jarej jest ciężko utrzymać owe rozkrzewienia bardzo często są one redukowane ze względu na wysokie temperatury i brak wilgoci , 

wszystko wygląda fajnie , a po wykłoszeniu już tak pięknie nie jest 

#2717 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 432 postów

Napisany 24 maj 2016 - 19:28

sypiąc 100kg saletry na pszenice o ile podniesie się białko? tak mniej więcej oczywiście

#2718 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1706 postów

Napisany 24 maj 2016 - 20:07

Dlatego w jarej wysiewa się tyle nasion ile chcemy mieć kłosów. 

#2719 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 995 postów

Napisany 24 maj 2016 - 21:42

Nawożenie pszenicy ozimej Ciezko powiedziec jaki efekt da 100kg saletry bo to juz od odmiany zalezy o od pogody.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2720 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 692 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 24 maj 2016 - 22:13

Dlatego w jarej wysiewa się tyle nasion ile chcemy mieć kłosów. 

To mnie pocieszyłeś... siałem 16 marca w ilości 200 kg na hektar( 420 sztuk na metr kwadratowy) i wydaję mi się że jest trochę rzadka. Ale gdyby licząc średnio po 1,5 rozkrzewienia to mamy ponad 600 sztuk źdźbeł na m2 a z tego chyba już można "wyciągnąć" dosyć przyzwoity plon co ?