pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

metrax12    134

Większość odżywek wysoko fosforowych zarówno w płynie czy proszku z siarczanami ścina się tworząc gęsto kleistą ciecz roboczą która przytyka się na końcówkach. Nie wiem czy temat ten dotyczy Kristalonu bo nigdy nie stosowałem ale byłbym ostrożny by sobie dodatkowego kłopotu nie narobić. 

Jeżeli fosfor występuje w postaci wodorofosforanu (a taki występuje zapewne w kristalonie), to nie ma opcji aby w kontakcie z siarczanem magnezu strącał się osad a już na pewno nie kleisty. Większość problemów wynika z mieszania niezchelatowanych mikroelementów (w szczególności miedzi-nawet z samą wodą) najczęściej z sypkim borem. Niemieszalne są również kombinacje saletry wapniowej z siarczanami (potasu, magnezu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Kiedyś na zajęciach z chemii rolnej grzebisz mówił że nawet jak spadnie 100mm to nic się nie wymyje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

te 20 mm nie powinno wymyc. ale u mnie przez ostatnie 10 dni z 70 mm spadło juz łącznie ze śniegiem dzisiaj tez pada najpierw deszcz teraz sypie śnieg. i przez dzień plus 2 góra było i jaki sens u mnie sypać nawóz. ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

dzisiaj posiane 200kg saletry na 1.25ha. W polu na nie za mokro ani nie za sucho idealne warunki na siew nawozu centralna polska okolice Łowicza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

U mnie cały czas deszcze i czekam, czekam az zaswieci słonce ale tez trzeba bedzie poczakac az wsiaknie ale raczej z tym nie powinno byc prolemu bo zamroź wyszła z ziemi dawno i ziemia ma juz jepsza przesiakliwosc. W tamtym roku o tej porze to pamietam ze bylo juz bardzo cieplutko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

No i to o bardzo dobrze przesiąka. Można było w ubiegłą sobotę próbować siać bo warunki jako tako były. Przydało by się pszenicę lekko podgonić saletrą, bo ciutkę rzadkawa mimo 2-3 rozkrzewień,a tu pogoda przeszkadza i czasu mało pozostaje :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piterek91    0

Ja własnie posiałem w sobote na pszenice bo słabiutka 240kg saletry,i na pszenżyto 200,raz sie utopiłem,ale dobrze ze pojechałem bo dzis od rana deszcz,i napewno by sie znowu przesuneło w czasie rozsiewanie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

posiac saletre a pozniej cały czas deszcze to tez nie bardzo.... Nie wiadomo jak z tym azotem. Moze byc wymyty bo za duzo tego deszczu jest. tak zle i tak nie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

ja też mam na jednym kawałku taką słabszą pszenice i ona potrzebuje azotu na już ale nic się nie da zrobić jak co dzień deszcz i puki co lepiej ma nie być  ;[ 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piterek91    0

Dokładnie tak jak mówisz.ale kawałek mi został na jednym polu dosieje pózniej porównam efekty,i cos mozna powiedziec bedzie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mko09ijn    0

Panowie, pytanie do doświaczonych. Mam ok 5ha pszenicy ozimej, na jesieni pod korzen nie dalem zadnego NPK (sytuacja osobisto-finansowa). Teraz planuje to nadrobic. Co polecacie? Polifoska 6 (1790zl/t), Polifoska 8 (1850 zl/t), YaraMila 14-14-21 (1870zl/t). Yara podobno bardzo dobry nawoz wiosenny na oziminy, Polifoski 6 i 8 wg strony producenta tez dzialaja sypane na wiosne. Czy jest sens placic wiecej za Yare mimo ze ma mniej skladnikow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Tylko i wyłącznie yaramila z tych co podałeś. Posiada szybko działający fosfor czego nie ma w polifosce a więc decyzja dość prosta mimo wyższej ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Stosowanie nawozów typu Polifoska pogłównie nie ma sensu. Ten nawóz wymaga wymieszania z glebą. Pogłównie to jedyniw Yare nitrofoske możesz dać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Terry24    17

Panowie, pytanie do doświaczonych. Mam ok 5ha pszenicy ozimej, na jesieni pod korzen nie dalem zadnego NPK (sytuacja osobisto-finansowa). Teraz planuje to nadrobic. Co polecacie? Polifoska 6 (1790zl/t), Polifoska 8 (1850 zl/t), YaraMila 14-14-21 (1870zl/t). Yara podobno bardzo dobry nawoz wiosenny na oziminy, Polifoski 6 i 8 wg strony producenta tez dzialaja sypane na wiosne. Czy jest sens placic wiecej za Yare mimo ze ma mniej skladnikow?

 

Jeżeli w inne lata dawałeś P K pod korzeń odpuść sobie wiosenne nawożenie (pszenica nie jest po 1000zł zeby tak w nią pakować) znam takich co po 3 lata sypią PK (tez tak robie) a w czwartym roku nic pod korzeń w tych trudnych czasach trzeba sobie radzić

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Panowie, pytanie do doświaczonych. Mam ok 5ha pszenicy ozimej, na jesieni pod korzen nie dalem zadnego NPK (sytuacja osobisto-finansowa). Teraz planuje to nadrobic. Co polecacie? Polifoska 6 (1790zl/t), Polifoska 8 (1850 zl/t), YaraMila 14-14-21 (1870zl/t). Yara podobno bardzo dobry nawoz wiosenny na oziminy, Polifoski 6 i 8 wg strony producenta tez dzialaja sypane na wiosne. Czy jest sens placic wiecej za Yare mimo ze ma mniej skladnikow?

 

Jeśli przedplonem był rzepak to daruj sobie .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Składem i rozpuszczalnością w wodzie.  Siedmiowodny ma mniej składników ale łatwiej się rozpuszcza. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

i tym że jednowodnego nie mieszamy z mocznikiem


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

A to czemu? Osobiście nie stosuję. Ale kiedyś na dniach pola był jakiś koleś a ARKOPU i opisywał wyższość 1 wodnego nad 7 wodnym przy łączeniu z mocznikiem bo mocznik ochładza wodę a 1 wodny niby ogrzewa. Tylko cytuję. Jak możesz to rozwiń temat. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Zdaje mi się, że gość z ARKOPU studiował chemie w  Queverot. Ponieważ chemia nie z tego wymiaru. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Nie wiem czy ma wyższe magiczne ale tak mówił. A tak poważnie, co się dziej z tym jednowodnym po zmieszaniu z mocznikiem?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134

A mogę mieszać ten siarczan magnezu z wapnovitem z intermagu?

Żadnego siarczanu magnezu nie wolno mieszać z azotanem wapnia, (wapnovit) z uwagi na bardzo wysokie prawdopodobieństwo wytrącenia się trudno rozpuszczalnego siarczanu wapnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

stosowałem siarczan magnezu jednowodny z akropol z mocznikiem i nic złego się nie działo.300 litrów wody na hektar 8kg siarczanu i 20kg mocznika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj