pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

aro1975    324

Kiedy Lubelszczyzna rusza z saletrą na pszenicę ozimą? Saletrosan na raps rozsiany tydzień temu. Jutro nadają przymrozek z rana a po ndz skok temperatur tylko obawiam się czy to nie za wcześnie... W końcu to dopiero 5 marzec...

 

dzisiaj rzuciłem 250kg saletry na ha

 

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

ja rzuciłem od 180 do 200kg saletry na ha, w tym na 1 ha rędziny :) powiat zamojski

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    210

jaką ty masz ziemie że udało ci się wjechać, ja też z zamojskiego i na borowine narazie niema szans bez przymrozku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Ja na Mazurach próbowałem siać dzisiaj Prosan pod rzepak, a że mam rozsiewacz ciągany to utopiłem się 5 razy i podziękowałem.... poczekam sobie z dwa tygodnie i posieję bo nie ma sensu ryć. Dzisiaj w pogodzie słyszałem że po 15tym mróz może chwycić to nie ciekawie się zapowiada....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

wcześniej siany był kizeryt to jako tako było ujechane, dzisiaj troszke przesuszyło ziemię, ale i tak przednie koła w zetorze czyściłem z 7 razy, bo lepiło niemiłosiernie, ale nie chciałem zostawiać saletry w rozrzutniku. A ziemie od piasków i glin po rędzine :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam zamiar wyjechać z azotem w środę lub czwartek,na pierwszą dawkę planuję 150 kg salmagu i 25 albo 50 kg mocznika,Myslicie ze to dobry pomysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Skład jaki dobrałeś wygląda na II dawkę, ja bym wyjechał na pierwszą dawkę z Saletrą ale nich się fachowcy wypowiedzą.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

więc dodatek mocznika w pierwszej dawce to zły pomysł?(myślałem że ciutkę dłużej podziała?) i rozumiem że salmag też nie pasuje? a saletra jak po rozsianiu zrobi się zimno to azot nie zmarnuje się? (jestem amatorem,nie znam sie na tym)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hobbysta21    32

W zeszly piatek sypłem ok 200kg/ha saletry pod przenice i przenzyto na najgorsze kawalki aby je rozkrzewic. W tygodniu przyszly duze opady sniegu, a potem odwilz i deszcz. Jak duze moga byc straty w podanym azocie? Duzy % mogl zostac wymyty? Pare lat wstecz rozsialismy saletrzak i po kilku dniach przyslzy sniegi i mroz i przez 2 tyg trzymaly ale zboze rozwijalo sie potem raczej prawidlowo. Saletrzak wiadomo dluzej sie rozklada. Po saletrze na drugi dzien sladu juz nie bylo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

pszenżyto 

 

W zeszly piatek sypłem ok 200kg/ha saletry pod przenice i przenzyto na najgorsze kawalki aby je rozkrzewic. W tygodniu przyszly duze opady sniegu, a potem odwilz i deszcz. Jak duze moga byc straty w podanym azocie? Duzy % mogl zostac wymyty? Pare lat wstecz rozsialismy saletrzak i po kilku dniach przyslzy sniegi i mroz i przez 2 tyg trzymaly ale zboze rozwijalo sie potem raczej prawidlowo. Saletrzak wiadomo dluzej sie rozklada. Po saletrze na drugi dzien sladu juz nie bylo.

pSZenicę i pSZenżyto!

 

Ile spadło tego śniegu i  deszczu (1 cm śniegu odp 1 mm opadu) 50 mm? Nic się nie wymyło, nie ma obawy. Ostatnio w jednym z artykułów o uprawie buraka cukrowego znalazłem wzmiankę mówiącą o zaleceniach stosowania w buraku 1 dawki N  już jesienią. Firma Südzucker twierdzi, że nawet przy zimie obfitującej w opady azot zostanie przemieszczony o 50-60 cm.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hobbysta21    32

Sorry za te pomyłki ! Śniegu ok 10-12cm , a deszczu ciut mniej (w mm).  Dzięki za odpowiedz!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

jezeli teraz podam saletre to nocne przymrozki nie zaszkodza pszenicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

Też jestem ciekaw wypowiedzi na temat czy jak dam 100kg saletry i za kilka dni wystąpi przymrozek tak z -4 do -10 przez parę dni  bynajmniej tak coś zapowiadają czy uszkodzi to bardzo pszenicę ,miał ktoś z takim zjawiskiem do czynienia, jak to potem wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Saletra rozhartowując pszenice  pobudza ją do wegetacji. Tylko, że rośliny na dzień dzisiejszy są rozhartowane i wegetują.  Tak więc osobiście uważam, że zapodany w tej chwili azot może jedynie pomóc ratować to co na polu zostało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

i dajemy teraz cala dawke saletry ktora mamy zaplanowane na 1 rzut?  np jak planowalem 200 kg saletry to dac calosc czy podzielic to np 100 teraz 100 za 2 tyg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldeko016    1

Panowie zostało mi trochę soli potasowej, zastanawiam się czy nie rozsiać na pszenicę?

Czy jest sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

zostaw sobie na przyszły sezon

 


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

i dajemy teraz cala dawke saletry ktora mamy zaplanowane na 1 rzut?  np jak planowalem 200 kg saletry to dac calosc czy podzielic to np 100 teraz 100 za 2 tyg

 

    Tak   200 kg na raz to rozsądne.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

ja wczoraj saletrosanu 150 kg rzucilem a za 2 tyg dam jeszcze 100-150 zaleznosci od rozkrzewien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj