pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

knoro93    215

Poszło 280kg/ha saletrosanu 1 marca.Rok temu to już zaczynałem uprawy pod buraki

rok temu a trzy albo cztery lata temu kiedy zaczynałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

2013 to dopiero początek kwietnia pierwsza dawka poszła. Widocznie i w roku bieżącym będzie podobnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja prędko napewno nie wjade, tylko koleiny wyrzne. Tam troche azotu ma po łubinie wiec moze troszke poczekac. Ma z czego pobierac...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek28366    1

Mam salmag i saletrzak tarnowski ten drobniejszy, który bardziej nadaje się przedsiewnie pod jęczmień jary, a który pogłównie na pszenżyto ozime?

Czy salmag jako grubszy granulat dłużej będzie się rozkładał od saletrzaka? czyli może go dać przedsiewnie pod jęczmień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

2013 to dopiero początek kwietnia pierwsza dawka poszła. Widocznie i w roku bieżącym będzie podobnie.

Nie przesądzaj tego tak. Jeszcze 2-3 tygodnie temu każdy sie wyrywał z siewem nawozów bo niby wiosna na całego płakali że taka susza. Mineło 2 czy 3 tygodnie i raptem każdy w pole nie może wjechac płaczą teraz że mokro. Za dwa tygodnie przysmali pogoda pare dni znowu bedą płakać żę sucho. Wiec nie ma co osądzać że w kwietniu wjedziesz z pierwszą dawką bo 2 tygodnie dobrej pogody i moment wode ściągnie w najbardziej mokrych miejscach będziesz mógł przejechać. Ja w sobote siałem nawozy niby był przymrozek po 10 już go nie było a nawozy siałem do 12 na ścieżkach jest twardo pare dni pogody i znowu będzie można wjchać w pole. Chyba że się ma same bagna to co innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Hymmm powiem Ci tak że. Co były przymrozki pod koniec lutego to rozsiałem Kizeryt i ładnie po upływie 24h już nie było po nim śladu. Przez deszcze ładnie przesiąka w głębsze profile gleby więc jest OK. Co do pierwszej dawki to albo przymrozek i to też z rzędu -2 ( już bardzo ładnie się jeździło) albo pogoda wystarczy 2-3 dni by ładnie wyschło i koła się nie lepiły więc na razie cierpliwie czekam chociaż cierpliwość ma swoje granice. Fakt faktem wody potrzeba po takich ubiegłorocznych deficytach. Pogody długoterminowe nie ustanie codziennie się zmieniają może gdzieś pojawi się ikonka z słoneczkiem przez 3-4 dni. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Mam salmag i saletrzak tarnowski ten drobniejszy, który bardziej nadaje się przedsiewnie pod jęczmień jary, a który pogłównie na pszenżyto ozime?

Czy salmag jako grubszy granulat dłużej będzie się rozkładał od saletrzaka? czyli może go dać przedsiewnie pod jęczmień?

A ten saletrzak tarnowski to sprawdzałeś czy się nie zbrylił ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek28366    1

A ten saletrzak tarnowski to sprawdzałeś czy się nie zbrylił ? 

 

sprawdzałem i w miarę dobrze wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

No to super , w zeszłym roku miałem go i syf jakich mało . Co trzeci worek kamień . Dobry może co 5 worek . Na szczęście miałem tylko 3,5 tony , ale gehenna i tak była przednia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daros    11

Dziś poszło trochę saletrosanu na pszenice , przymrozek był więc były dobre warunki . Saletra może w przyszłym tygodniu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam salmag i saletrzak tarnowski ten drobniejszy, który bardziej nadaje się przedsiewnie pod jęczmień jary, a który pogłównie na pszenżyto ozime?

Czy salmag jako grubszy granulat dłużej będzie się rozkładał od saletrzaka? czyli może go dać przedsiewnie pod jęczmień?

przedsiewnie daj saletrzak, unikniesz strat azotu jak wymieszasz z glebą...salmag możesz dać i przedsiewnie i pogłównie, jest grubszy czyli lepiej się sieje a co do brylenia to saletrzak ma to do siebie że się bryli w przeciwieństwie do salmagu...trzeba się przejść całkiem na salmag bo cena podobna, a jak leży od października to nie trzeba tłuc i brył rozwalać jak w saletrzaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek28366    1

przedsiewnie daj saletrzak, unikniesz strat azotu jak wymieszasz z glebą...salmag możesz dać i przedsiewnie i pogłównie, jest grubszy czyli lepiej się sieje a co do brylenia to saletrzak ma to do siebie że się bryli w przeciwieństwie do salmagu...trzeba się przejść całkiem na salmag bo cena podobna, a jak leży od października to nie trzeba tłuc i brył rozwalać jak w saletrzaku.

 

dlaczego w saletrzaku drobnym jak dam pogłównie będą straty azotu, a salmagu nie ma?

 

Edytowano przez marek28366

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Terry24    17

czy 250 kg saletry amonowej bedzie odpowiednią iloscią na pierwszy rzut? pszenica w fazie 4 liści dostała troche po liściach az ruda ale srodek zdrowy i korzen sie trzyma (zalezy mi na dokrzewieniu)


czy 250 kg saletry amonowej bedzie odpowiednią iloscią na pierwszy rzut? pszenica w fazie 4 liści dostała troche po liściach az ruda ale srodek zdrowy i korzen sie trzyma (zalezy mi na dokrzewieniu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ManiakUrsus    8

Hymmm powiem Ci tak że. Co były przymrozki pod koniec lutego to rozsiałem Kizeryt i ładnie po upływie 24h już nie było po nim śladu. Przez deszcze ładnie przesiąka w głębsze profile gleby więc jest OK. Co do pierwszej dawki to albo przymrozek i to też z rzędu -2 ( już bardzo ładnie się jeździło) albo pogoda wystarczy 2-3 dni by ładnie wyschło i koła się nie lepiły więc na razie cierpliwie czekam chociaż cierpliwość ma swoje granice. Fakt faktem wody potrzeba po takich ubiegłorocznych deficytach. Pogody długoterminowe nie ustanie codziennie się zmieniają może gdzieś pojawi się ikonka z słoneczkiem przez 3-4 dni. :D

Ja planuje wyjechać z azotem z piątku na sobotę gdzieś ok 3 nad ranem pod warunkiem że będzie przymrozek a widzę że kolega z moich okolic 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Terry24 zarówno jak i rodzaj nawozu jak i dawka jak najbardziej odpowiednia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

dlaczego w saletrzaku drobnym jak dam pogłównie będą straty azotu, a salmagu nie ma?

 

wszędzie są straty. W stosowaniu pogłównie, głównie chodzi o straty formy amonowej z racji ulatniania. Im szybciej nawóz się rozpuści i wniknie do gleby tym straty są mniejsze. Wymieszanie z glebą ogranicza starty bo nawóz nie leży na powierzchni gleby.

Także im lepsze i szybsze rozpuszczanie nawozu tym straty będą mniejsze.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Kiedy Lubelszczyzna rusza z saletrą na pszenicę ozimą? Saletrosan na raps rozsiany tydzień temu. Jutro nadają przymrozek z rana a po ndz skok temperatur tylko obawiam się czy to nie za wcześnie... W końcu to dopiero 5 marzec...


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ManiakUrsus    8

Kiedy Lubelszczyzna rusza z saletrą na pszenicę ozimą? Saletrosan na raps rozsiany tydzień temu. Jutro nadają przymrozek z rana a po ndz skok temperatur tylko obawiam się czy to nie za wcześnie... W końcu to dopiero 5 marzec...

W moich okolicach mają ruszyć z azotem po 15 marca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MYCIO1    3

u mnie na pszenice poszedł już saletrosan w sobote tydzień temu. Początek kwietnia 2 dawka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamos012    16

Witam wszystkich mam pytanie czy do odżywki Plonvit opty dodawać siarczan magnezu bo wyczytałem w składzie że ta odżywka zawiera siarkę . dziękuję z góry za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lider19    33

Możesz dodać ze względu na to że w tej odżywce są śladowe ilości zarówno siarki jak i magnezu.

Witam wszystkich mam pytanie czy do odżywki Plonvit opty dodawać siarczan magnezu bo wyczytałem w składzie że ta odżywka zawiera siarkę . dziękuję z góry za odpowiedz

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj