pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
witek21    4

Panowie ale czy jeśli uprawiam pszenice po rzepaku który dostał wiosną razem z N ok 50-60 kg S/ha to jest w ogóle potrzeba stosowania S przy nawożeniu wiosennym pszenicy???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

siarka jest mobilnym pierwiastkiem w glebie. Siarkę która podałeś rzepakowi on ją prawdopodobnie w większości pobrał a nawet jak coś zostało to i tak została wyplukana z gleby. Więc jest sens podać siarkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

@losktos wiem sam czytałem i zapisałem ten post. Ciutkę źłe mnie zrozumiałeś. Rozchodzi mi się o to gdy mamy słabą pszenicę to wiadomo no standardowo saletra itp. ale co zrobić jeżeli chcemy uzupełnić siarkę? Dodać do saletry kizerytu czy może siarczanu amonu albo Sulfan'u czy coś innego? Rozchodzi się o podanie siarki. Tak jak radziłeś w ubiegłym roku z saletrosanem czy saletrą to bardzo dobrze na tym wyszedłem. Jednak N & S na 1 dawkę do bardzo dobrze rozwiązanie.

no to napisałem - salmag z siarką - to masz saletrzak z S. A saletrzak w pierwszej dawce zadziała tak samo jak saletra. Sulfan chyba też ma siarkę

 

@ losktos a czemu mowisz o dwoch przejazdach jesli by chcial saletre i saletrosan? zachodzi jakas reakcja? ja wlasnie chcialem zastosowac mieszanine saletry i saletrosanu 1:1 w jednym przejezdzie ale moze nie ma sensu i lepiej sam saletrosan?

w jednym przejeździe nie wysiejesz tego równomiernie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

siałem Mocznik Polidap Sól potasowa i ładnie to leci (dość równo )najgorzej jest przy siewie Saletrzaku czy to w kombinacji  z PK czy czysto .SaletroSan na podobną granulację do saletry (zaksan ) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Ale przyznasz, że pulan lub anwil to jednak co innego :D  A te rodzaje saletry "drobnej" raczej najpopularniejsze. Zaksan-u nie używam, ale pomieszanie go z saletrosanem to już można faktycznie zaakceptować, ale czy warto mieszać te nawozy? Myślę, że już łatwiej dać saletrosan 30 i mamy kompromis. Te 12 kg siarki dostarczysz siejąc 200 kg, a potem każdy oprysk z siarczan magnezu i powinno wystarczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

Pomijając już równomierność rozmieszenia nawozów, to jak można rzucić saletrosan razem z saletra na tą samą szerokość, mocznik to już wogóle katastrofa mieszać lekki jak cholera, chyba że ten gruby ale to spora kasa. 

 

Tak saletrosan 30N jak najbardziej na zboża specjalnie stworzony, które wcale tak dużo siarki nie potrzebują. Też miałem takie bum na siarkę na wszystko (saletrosan) ale już mi przeszło bo mimo wszystko zakwasza bardziej niż zwykłe azotowe. Drożej kali kizeryt czy siarczan mg, ale czy gorzej? Na pewno nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

ZakSan N32 ,SaletroSan N26 ,Saletrzak (Anwil) podobna granulacja .Pulan -Saletra Anwil też podobnie Anwil bardziej równiejszy granul przy szerokości siewu 12 m jest w miarę dokładnie .Sieję różne kombinacje nawozów czy po trawie czy przed siewem zawsze mieszając .Odnośnie zakwaszania wszystkie nawozy zakwaszają nawet i obornik uchodzący za cud też zakwasza .Jest bum bo każdy chce wycisnąć jak najwięcej za jak najmniej 

SaletroSanu 30N nie było jak na razie w ofercie u mego handlowca a w jakiej cenie jest SaletroSan 30 bo wszystko trzeba policzyć u jednego SaletroSan 26 w cenie Saletrzaku a u następnego prawie w cenie Saletry .To za SaletroSan30 będzie prawie w cenie Mocznika 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

@Tomek90 ja właśnie saletrosan siałem tylko na rzepak, na resztę saletra lub mocznik i raczej nie zauważyłem niedoborów siarki. Jakieś 3 opryski siarką i magnezem dolistnie przy okazji innych zabiegów wystarczały do tej pory spokojnie. Sąsiad z kolei na rzepak tylko saletra i też plony ma bardzo dobre. Ale to może przez zjawisko o które tutaj wcześniej pytałem, bliskość moich pól do często uczęszczanej drogi samochodowej i opadanie siarki z atmosfery? Niby polifoski też siarki trochę mają, może przez ostatnie suche lata nie wypłukiwało jej też zbytnio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Trzeba próby glebowe porobić na S i będzie wiadomo czy warto dawać np. saletrosan. Może macie sporo siarki na swoich polach i sypanie jej nie wiele da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

No pewnie racja. Co 4 lata robię próbkę każdego z pól, ale zawsze badałem tylko odczyn i PKMg. Trzeba będzie zbadać w tym roku dla przekonania choć z jedno pole aby sprawdzić na siarkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

racja z tymi z badaniami,sam ich nie robie trzeba sie w końcu zabrac za to.Ja w zeszłym roku pierwszy raz dawałem pod wszystko saletrosan( rzepak,pszenica,ziemniaki) i naprawde byłem super zadowolony z plonów mimo suchego roku.Na pszenice dawałem 220kg saletrosanu+200kg saletry+100kg saletry, w tym roku chce do drugiej dawki dorzucic z 60-80kg saletry i poprostu podzielic ja na 2x po 130-140kg zobaczymy moze jeszcze lepiej wyjdzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czym się rożnią gleby leekie od średnich i która z gleb lepsza leeką jak się uprawi to zostaje sam pył a średnią to zostają takie małe bryły ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Czytam i czytam i nie wierzę pawelc330c360 jak chcesz się wzorować na słomku proszę bardzo (pisz do słomka na PW)ale podstawowe zasady trzeba znać a resztę można doczytać lub otrzymać podpowiedz  :D Na niektóre rzeczy odpowie wujek przeglądarka jak chcesz uzyskać 10 t plonu przy nawożeniu 10 t obornika który już został wykorzystany w 30 -40% .sam mam różne ziemie i lekkie i ciężkie w uprawie i plon mam różny od 8 t max (mój rekord przy dobrym zmianowaniu )6 no i 2,8t a nawożenie i ochrona ta sama 135kg/N/ha celować można a pole i pogoda i pH  zrobi swoje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

Panowie mam pytanie, czy jest sens dawania odżywki na pszenice o różnej ilości NPK w swoim składzie na 1-2-3 dawke, czy dawać o takiej samej ilosści. Chodzi mi o przykład Kristalonu z Yara. Daje zawsze ten Zielony 18-18-18, ale czy na rozkrzewienie pszeniczka nie potrzebuje czegoś wiecej? np po co dawać te 18% N  skoro dostaje Rsm . Czy lepiej dać dać o wiekszej zawartość PK. Czego wiosną bardziej potrzebuje potasu czy fosforu?  są różne rodzaje tych Kristalonów i zastanawiam sie czy zastosować te bardziej zróżnicowane. tu sa ich przykłady http://www.brinkman.pl/to-the-catalogue/nawozy/nawozy-stale/kristalon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

Panowie mam pytanie, czy jest sens dawania odżywki na pszenice o różnej ilości NPK w swoim składzie na 1-2-3 dawke, czy dawać o takiej samej ilosści. Chodzi mi o przykład Kristalonu z Yara. Daje zawsze ten Zielony 18-18-18, ale czy na rozkrzewienie pszeniczka nie potrzebuje czegoś wiecej? np po co dawać te 18% N  skoro dostaje Rsm . Czy lepiej dać dać o wiekszej zawartość PK. Czego wiosną bardziej potrzebuje potasu czy fosforu?  są różne rodzaje tych Kristalonów i zastanawiam sie czy zastosować te bardziej zróżnicowane. tu sa ich przykłady http://www.brinkman.pl/to-the-catalogue/nawozy/nawozy-stale/kristalon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Koledzy ma posianą pszenicę grupy B i tu moje pytanie czy przy zastosowaniu trzech dawek azotu w tym na kłos (liść flagowy) uzyskam parametry konsumpcyjne. Czy raczej sobie to odpuścić i dać dwie dawki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

@garu przy zachowaniu odpowiednich dawek nawozów nie będzie z tym żadnego problemu. Białko, gęstość, sendymentacja będzie ok, jak już najczęściej problem polegał z niższym opadaniem ale zawsze parametr ten trzymał normę  dla konsumpcji.

 

Akurat z od. Mewa mogą być problemy, jest to odmiana oścista ( na dziki dobra) ale nie cieszy się  zbyt dobrymi parametrami jeśli chodzi o jakość ziarna. 

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3510

Oczywiście ,chyba że pogoda bęzie bardzo niesprzyjająca,opady deszczu krótko przed zbiorem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj