pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Tomek90    2243

Spróbowałem na jednej działce RSM i nie mam zamiaru juz wracać do granulatu w drugiej dawce napewno. Pierwsza dawka saletra/saletrosan bo plecakiem łatwiej na mokrych działkach.
2 strzał w rsmie 150-300l w zależności od uprawy. Zalet chyba nie muszę wymieniać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Siarczan magnezu granulowany z siarkopolu rozpuszcza się trochę wolniej niż kizeryt i na wiosnę trzeba go wysiewać odpowiednio wcześniej. Ale ważna zaleta, jest znacznie tańszy. W tym roku pod pszenicę przedsiewnie dałem 50kg a na wiosnę przed saletrą dam 100kg przy bardzo niskiej zawartości magnezu. 

Sypię go pod pszenicę ozimą, jęczmień jary, groch jadalny, czosnek w ilości zależnej od stanowiska, co wyszło na badaniu gleby. Efekty są dobrze widoczne

 

i zapomniałeś dodać że jest fizjologicznie kwaśny i zakwasza glebę, a kizeryt ma obojętny odczyn.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

Ja tez centrum i jak sypalem macznik to zboże lepiej wygladalo dostalo sttzala, ale plon lepszy po saletrzaku mam.
Ten rsm wymaga specjalnych dysz do kroplenia tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Przecież kizeryt też zawiera siarkę. To też jest siarczan magnezu tyle że niemiecki i pewnie poprzez proces produkcji...granulacji jest lepiej rozpuszczalny.

Zresztą jak sypie na rędzine to nie ma znaczenia 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

ja 2 lata temu właśnie dawałem mocznik na 2 dawkę ale wtedy nie było 3 dawki a teraz planuje 3 dawki i z saletrą chce spróbować. No chyba że jak pod qq będę sypał to może dwa przejazdy z mocznikiem dla porównania spróbuje. Chociaż może już być za późna druga dawka wtedy z mocznikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Przecież to jest to samo  :o

 

 

Przecież kizeryt też zawiera siarkę. To też jest siarczan magnezu tyle że niemiecki i pewnie poprzez proces produkcji...granulacji jest lepiej rozpuszczalny.

Zresztą jak sypie na rędzine to nie ma znaczenia 

muszę was rozczarować to nie jest to samo, mówi się że kizeryt to siarczan magnezu jednowodny (tylko nie wiem dlaczego maja rożne % zawartości składników), natomiast siarczan magnezu siedmiowodny to mieszanina soli magnezowych poddana krystalizacji (również ma inny skład %).

osobiście wole kizeryt - lepiej się rozpuszcza stosując pogłównie i ma pH obojętne

link do kizerytu:

http://www.kali-gmbh.com/plpl/company/news/charts/chart-of-the-month-201303-kieserite-the-multi-purpose-mineral.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Siarczan magnezu siedmiowodny o zawartości MgO 16% stosuje się nalistnie nie posypowo. Pisałem o siarczanie magnezu granulowanym MgO 21%   http://www.zchsiarkopol.pl/pl/nawozy-rolnicze/specjalistyczne/siarczan-magnezu-mgs-21-30

Czym różni się od kizerytu? Oba zawierają spore ilości siarki. Proszę wyjaśnij w jaki sposób kizeryt nie zakwasza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

w poprzednim poście podałem link do kizerytu tam to jest napisane cytuję:

"Minerał kizeryt (MgSO4•• H2O) występuje w naturze i jest rozpuszczalnym w wodzie siarczanem magnezu o wysokiej sile działania: jest pH neutralny, dzięki czemu nie zakwasza gleby i dostarcza roślinom magnez i siarkę w formie łatwej do natychmiastowego pobrania."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2243

Ta sama forma siarki, ta sama forma magnezu. Jedynie różnica w proporcji /ilości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

To co piszą na stronie producenta jest po to aby sprzeda jak najwięcej więc mało wiarygodne

 

Najtaniej to wyszedłby dolomit, powoli, latami uwalniałby magnez

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Tu masz rację, ale głowę ma się od tego aby myśleć, raczej na produkty tej firmy nikt nie narzeka - jak znajdę inne źródło to dam znać.

Kolego dolomitu to nie stosujemy od co najmniej 15 lat :)

stosuję kredę i kizeryt - na plony nie narzekam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rupert    0

Witam,

zakupiłem w tym roku azot: cześć saletry pulan, a część yara extran(CAN).

Co dać na N1 a co na N2, w której fazie lepsze będzie podanie CANu?

Będzie N3 ok 120kg pulan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Kondziu jak wygląda masz w galerii.

kontakt: adam flis "kornickie zaklady kredowe" 504272325

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Pomimo tego że jestem malutki na plony też nie narzekam. Ostatnio moje pola wapnował ojciec jakieś 15-20lat temu marglem a badania gleby wykazują wapnowanie zbędne dlatego dolomit potrzebny byłby tylko ze względu na magnez

Gdybym miał kwaśno na pewno poszłaby kreda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rupert    0

Witam,

zakupiłem w tym roku azot: cześć saletry pulan, a część yara extran(CAN).

Co dać na N1 a co na N2, w której fazie lepsze będzie podanie CANu?

Będzie N3 ok 120kg pulan.

 

Pomoże ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat93    36

Witam jaka agrotechnikę byście mi doradzili na pszenicę ozimą Hondię , na razie dostała polifoskę 8 250kg/ha pod korzeń i oprysk na chwasty z siarczanem magnezu , na wiosnę planuję na 1 dawkę 200kg saletry na drugą również , skracanie , oprysk na grzyba, i odżywka z siarczanem magnezu , czy przed kłoszeniem sypnąć jeszcze ze 100kg mocznika ? klasa ziemi słaba bo 5 ale w tamtym roku było 4,7 tony , chciałbym spróbować powalczyć o więcej ( w tamtym roku tylko 350 kg saletry w dwóch dawkach i polifoska pod korzeń też 250kg )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

przy plonach 5 t z ha skracanie jest zbędne , a nawet szkodliwe , nawożenie na słabej glebie ograniczył bym do dwóch dawek 150kg pierwsza i druga 200 kg w saletrze ewentualnie więcej w formie amonowej azotu. 

nie wiem jak gęsto posiana ale na słabszej glebie optymalnie było by 250 roślin w fazie 23

chyba że masz wody pod dostatkiem to klasa gleby nie będzie aż tak ważna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Witam jaka agrotechnikę byście mi doradzili na pszenicę ozimą Hondię , na razie dostała polifoskę 8 250kg/ha pod korzeń i oprysk na chwasty z siarczanem magnezu , na wiosnę planuję na 1 dawkę 200kg saletry na drugą również , skracanie , oprysk na grzyba, i odżywka z siarczanem magnezu , czy przed kłoszeniem sypnąć jeszcze ze 100kg mocznika ? klasa ziemi słaba bo 5 ale w tamtym roku było 4,7 tony , chciałbym spróbować powalczyć o więcej ( w tamtym roku tylko 350 kg saletry w dwóch dawkach i polifoska pod korzeń też 250kg )

jeżeli chcesz dać 3 dawkę to nie mocznik tylko saletre. Mocznik ewentualnie w 2 dawce.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Pomoże ktoś?

Jeżeli ta yara ma taka sama granulacje jak saletrzak to dałbym to na pierwsza dawke z tego względu że potrzebuje ona więcej wody do rozkładu a wiosna opadów za zwyczaj nie brakuje. Podczas siania drugiej dawki z opadami może być różnie a wiem z doświadczenia że jak rzucisz saletrzak ( zakładam że yara ma podobna granulacje i otoczke tak jak saletrzak) i nie popada deszcz to leży na wierzchu otoczka sie słabo rozpuszcza bez deszczu i wtedy nawóz staje sie mniej precyzyjny i masz większe straty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozeF84    1

ja planuje dać przy suchej wiośnie ok 300l/ha rsm 32 i póżniej na liść flagowy ok 150kg/ha mocznika natomiast jeżeli będzie bardziej deszczowo to 2x200l rsm32 w odstępie 3-4 tygodni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj