pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

petro11    29

Właśnie kolego o to chodzi. Azot który wysypiesz na pole będzie pobrany w granicy 70-75%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiuzuzia    13

Tylko ci co mają kredyty są rozwojowi i nie ma innej opcji..... Jeżeli ktoś ma wszystko wyremontowane a na polach cienko to albo przeinwestował albo nie jest rolnikiem.

cos w tym jest  drogie hobby albo pasja polaczona z praca

 

Edytowano przez krzysiuzuzia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Jeśli chodzi o te wymecie azotu to jak zastosowałem saletrosan w dawce 180 kg to według was w całosci został wymyty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

Według promowanej przez niektórych metodologii liczenia plonów, to ten, co nie ma nowego JD na podwórku zbiera po 3t/ha :D Naiwnych nie sieją, gimbaza dorwała sę do forum. Mam znajomego co gospodarzy starym MTZ-tem i C-330  i 99% gospodarzy w okolicy chciałoby mieć takie plony jak on. W tym roku ponad 4t rzepaku z ha, przy średniej w okolicy 2,5t. Pszenica - 7t/ha (średnio). Buraki - w tym roku nie wiem, ale w ubiegłym 30% więcej niż sąsiedzi. Nie prowadzi gospodarstwa na pokaz, tylko ma mieć z niego zysk. Niewielki debet w banku na wszeli wypadek. Nawozy, opryski - za gotówkę. Zboże sprzedaje wówczas, gdy jest korzystna cena, a nie, żeby na gwałt spłacić kredyt. Kombajn do zboża, kombajn do buraków - wynajmuje usługę, bo policył, że nie opłaca mu się kupno i utrzymanie sprzętu - za mało ha do obrobienia.

Ja tez się zastanawam, czy siać już nawóz, ale byłem wczoraj - w pole jeszcze nie wejdę, chyba że rano po przymrozku, jeszcze z tydzień poczekam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

@new_profil_luki21 To ile razy rozsiewasz nawóz jak tak dzielisz dawki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiuzuzia    13

akurat co do ciagnika to bez urazy ale jeden pieron czy 330. 360 czy fendt cz john ale w stosunku co do rozsiewaczy raczej tu jest caly problem ta akurat lekki wplyw na plon ma bo czy lejek, kos a nowy amazone badz rauch jest roznica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szczepanitoo    199

U mnie w łódzkim niby się coś na polu zaczyna zielenić ta pszenica, korzonki delikatnie delikatnie ruszają, ale czy jest sens siać saletrę jak w dzień 2-3 stopnie  w nocy przymrozki? około 10 myślę sypnąć bo w powietrzu jest dosyć azotu i po co jeszcze ma  uciekać w powietrze z tego drogiego nawozu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Ja też jestem z łódzkiego i z saletra nie wcześniej niż 15 marca chyba że koło 10 będzie w nocy chociaż troszeczkę na minusie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Na pewno po części może być wymyty w razie silniejszych opadów a jeśli nie to jak wegetacja ruszy za 2-3tygodnie bo będzie zimno to azot najprawdopodobniej przemieści się wgłąb profilu glebowego i słabe będzie działanie. W moich rejonach już tak nie szaleją bo często dawali jak mróz był ale zdarzało się że dopiero po miesiącu ruszyła wegetacja i od razu lecieli z drugą dawką.... Roślina jak ma dobrze dane ma na  jesieni i jest w miare rozkrzewiona to niech sobie tam lekko się zieleni a jak przyjdzie prawdziwe ciepło to wtedy ma mieć azot. Niektórzy widze że jak małpy jeden na drugiego patrzy......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

No tak kolego. Zależy kto w jakim regionie mieszka. Ja na mazurach to ciągnie od ruskich długo.... jakieś pare lat temu byłem pod Poznaniem bo miałem ciągnik do odbioru. Początek kwietnia, u was rzepak poszedł do góry, wszyscy krótkie rękawki , ja za 3dni wracam a u nas dalej nikt w pole nie ruszył śnieg pada i wszyscy w piecu palą, a niby nie daleko.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Jeśli chodzi o te wymecie azotu to jak zastosowałem saletrosan w dawce 180 kg to według was w całosci został wymyty

 

nie mógłbyć w całości wymyty bo ma większość formy amonowej (nie wymywanej) 7 % stanowi forma saletrzana - część pobrały rośliny część może i zostanie wymyta także nie ma strachu

Z saletry Ci azot w powietrze nie ucieknie ucieka tylko z mocznika..

przy braku wody może uciec i z saletry (forma amonowa) ale to żadko spotykane bo saletra rozpuszcza się praktycznie nawet tylko przy udziale rosy. Większe straty z tego tytułu będą z saletrzaku


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

W sobotę 28.II pszenica dostała 80N w RSM, ledwo wyjechałem. Wczoraj deszcz, dzisiaj śnieg. Nie wiadomo kiedy trafił okazja wjechać na pole. Azot przemieści się wgłąb profilu glebowego do korzeni i jak wegetacja ruszy w pełni to będzie dostępny jak znalazł.

40N w RSM to jak 118kg saletry i 87kg mocznika /ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

U mnie dają różnie bo niby saletrzak tańszy ale w przeliczeniu na azot to saletra tańsza ja osobiście daje 200 kg/ha saletry bo szybciej działa niż saletrzak.Saletrzak dobry pod korzeń bo wolniej się rozkłada.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szczepanitoo    199

Tak jak napisalem wczesniej, okolo 10 sie wjedzie z saletrą bo pszenica pięknie rozkrzewiona. A z tego co mnie uczyli i czytalem to zawsze pierwsza dawka saletra bo ma pobudzić, dać kopa, oraz że nie ma sensu dawać wiecej niż 70kg/ha czystego składnika bo pszenica po prostu tego nie przetrawi, a nawozy za darmo nie są.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiu0905    3

w mojej okolicy jest przedsiębiorstwo niemieckie i byś wiedział ile oni dają w czystym składniku to byś się zdziwił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Tutaj popieram, bo 60% N w pierwszej dawce to stara szkoła, teraz się daje 200-300 N w czystym na ha, to 60% z 300 to masz 180N w czystym to ponad 500 kg saletry. Nawet przy 200 N, gdzie to już jest standard to i tak wychodzi 120N w czystym na pierwszej dawce, co daje koło 350 kg saletry. Dać należy tyle ile zboże potrzebuje, przy odpowiedniej obsadzie, i dobrej kulturze gleby 60 N spokojnie starczy, na drugą dawke mozna dać trochę więcej, i najlepiej resztę poprawić mocznikiem o ile się da. 

Załóżmy, że chcemy dać 230 kg.
Czyli mniej więcej powiedzmy, że wjeżdżamy z pierwszą dawką zaraz przed ruszeniem wegetacji czyli niech to będzie 01.03 Dajemy 200kg saletry czyli 68 N. Z drugą dawką jedziemy za 14-24 dni zależy do rozwoju zbóż, w  tym okresie zboże musi mieć cały czas dostęp do azotu. Czyli druga dawka niech będzie 20.03 250 kg saletry czyli 85 N, i za kolejne 10-20 dni, o ile jest temp możemy jechać z mocznikiem 100 kg czyli 46 N. Resztę podamy w oprysku, najlepiej w T2 i T3, jeżeli ktoś nie daje azotu w T3, to lepiej rozłożyć trochę nawożenie azotem wiosennym o 10 N mniej w każdej dawce, i dać 30 N na kłos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

no właśnie ja planuje dać 3x saletrę I 150kg, II 200kg i kiedy dać tą III na poprawę parametrów bo rożne szkoły już słyszałem jedni mówią, że sypac tuż przed kłoszeniem inni, że juz po wykłoszeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szczepanitoo    199

To jakie plony ma ktoś kto daje 300kgN w czystym składniku? Ja sypie 160kgN + dolistnie i plon zawsze kręci się około 8t/ha. Jest sens ekonomiczny, bo wydaje mi się, że 10-12 to mi nie wypnie nawet jak dam więcej nawozu?


no właśnie ja planuje dać 3x saletrę I 150kg, II 200kg i kiedy dać tą III na poprawę parametrów bo rożne szkoły już słyszałem jedni mówią, że sypac tuż przed kłoszeniem inni, że juz po wykłoszeniu

 

ja na 1 daje saletre, na drugą mocznik a przed kloszeniem i po wykłoszeniu dolistnie NPK gdzie N 20kg/ha mocznika. Nie wiem czy to jest prawidłowo ale efekty sa zadowalające

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj