pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
klauss    0

Ja planuje rozsiać na pszenicę saletrę i saletrzak w 2 zabiegach, jak myślicie który nawóz lepiej zastosować najpierw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Raczej saletre, aczkolwiek jeżeli masz już oba nawozy i nie chcesz kupować następnego to daj najpierw saletrzak, bo później jak Ci pociągnie susza to saletra bardziej będzie przydatna (saletrzak potrzebuje więcej wody do rozpuszczenia)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Dokładnie, najpierw daj saletrzak aby ładnie i szybko się rozpuścił, jeśli będzie mało N to pomieszaj z saletrą a na II dawkę saletre i będzie git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Ja na swoje pszenżyta i pszenicę planuję rzucić w pierwszej dawce jakieś 300-350kg saletrosanu i w drugiej dawce 250 saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g2osc    25

Witam

Wiosną w pierwszej dawce chciał bym dać po 200 kg na pszenice i pszenżyto saletry. I tu pytanie po jakim czasie najlepiej będzie sypnąć drugą dawkę i co dać saletrę czy saletrzak oraz w jakiej dawce? i czy dać coś jeszcze w trzeciej ???(przedsiewnie poszło po 200 NPK)

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2125

Witam co myslicie o moim nawozeniu?

Pszenica ozima pod korzen było 200kg polifoski 6, na 1 rzut planuje dac 200 saletry na 2 100 mocznika a na 3 chyba 100 saletry i do tego opryski mocznikiem z siarczanem magnezu + mikro. Razem bedzie ok 160kg azotu czu musze stosowac antywylegacz jak tak to jaki modus czy ccc? A i ile zabiegów na grzyba przy takim nawozeniu zrobic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Witam

Wiosną w pierwszej dawce chciał bym dać po 200 kg na pszenice i pszenżyto saletry. I tu pytanie po jakim czasie najlepiej będzie sypnąć drugą dawkę i co dać saletrę czy saletrzak oraz w jakiej dawce? i czy dać coś jeszcze w trzeciej ???(przedsiewnie poszło po 200 NPK)

Pozdrawiam

 

Jako II dawkę daj saletre lub mocznik, w saletrzaku azot drogo wychodzi i nie daje kopa ponieważ pomału się rozpuszcza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

kiedy planujecie siać azotowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Ja nie planuję prędzej niż za miesiąc, a być może nawet przyjdzie jeszcze zima i trzeba będzie czekać dłużej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Witam co myslicie o moim nawozeniu?

Pszenica ozima pod korzen było 200kg polifoski 6, na 1 rzut planuje dac 200 saletry na 2 100 mocznika a na 3 chyba 100 saletry i do tego opryski mocznikiem z siarczanem magnezu + mikro. Razem bedzie ok 160kg azotu czu musze stosowac antywylegacz jak tak to jaki modus czy ccc? A i ile zabiegów na grzyba przy takim nawozeniu zrobic?

Jaki przedplon był?Zakladajac że prawidłowy to na skracanie ccc 1 l i moddus 0.2-0.3 l.Proponowałbym 3 zabiegi fungicydowe, ewentualnie 2 środkami z górnej półki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

no tak z górnej półki a jak pszenica będzie po 500zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

może też być po 900.Nie ochronisz to stracisz plon.Ile mozna zebrać bez zabiegów na grzyba? Nawet 2t mniej.Ceny nie przewidzisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

chyba że na Ukrainie klęska nieurodzaju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro0    11

 

Jako II dawkę daj saletre lub mocznik, w saletrzaku azot drogo wychodzi i nie daje kopa ponieważ pomału się rozpuszcza.

 

 

Ja daje saletrzak na I dawke, wilgoci bedzie tyle ze sie rozpusci spokojnie a skład ma lepszy od saletry która pojdzie na II dawke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Co powiecie na takie nawożenie azotowe :

- Pierwsza dawka 200 kg saletry puławy

- druga dawka 200 kg mocznika

- trzeciej dawki brak

Dodam, że zawsze stosowałem tylko saletrę ok 450 kg/ha lecz w poprzednim roku zastosowałem na drugą dawkę w życie ozimym na małym areale mocznik i ku mojemu zdziwieniu żyto było dłużej zielone i bardziej ciemne. Dawki w czystym N były mniej więcej takie same. Nie wiem przy którym nawożeniu lepszy był plon bo to był dosłownie jeden przejazd rozsiewaczem.

Czy lepiej : ???

- pierwsza dawka 200 kg saletry

- druga dawka 150 kg mocznika

- trzecia dawka 100 kg saletry

Ile trzeba wcześniej wysiać mocznik po pierwszej dawce ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja mocznik daję na 1 kolanko


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klauss    0

Dokładnie, najpierw daj saletrzak aby ładnie i szybko się rozpuścił, jeśli będzie mało N to pomieszaj z saletrą a na II dawkę saletre i będzie git.

Chyba na części działek które obsiałem wcześniej i pszenica jest ładnie rozkrzewiona pierwsze dam saletrzak a tam gdzie była siana później pierwsze posieje saletrę żeby dać jej większego kopa na starcie i żeby się dokrzewiła. Jak myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

i po saletrze i po saletrzaku uzyskasz efekt dokrzewienia. Oba nawozy działają pododnie ze względu na takie same formy azotu, z tym ze saletrzak potrzebuje więcej wody do rozpuszczenia granul


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lipos4    5

Witam. Jestem mało doświadczonym rolnikiem i dlatego mam pytanie. Mam 3 ha pszenicy ozimej, na jesień nie była nawożona, planuje zrobić to na wiosnę. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co zastosować? Na te 3 ha chce przeznaczyć max 1000 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

i po saletrze i po saletrzaku uzyskasz efekt dokrzewienia. Oba nawozy działają pododnie ze względu na takie same formy azotu, z tym ze saletrzak potrzebuje więcej wody do rozpuszczenia granul

 

Jestem tego samego zdania pod warunkiem odpowiednich opadów (gdyby rozpuścić w wodzie 50 kg N z saletry i 50 kg N z szletrzaku a następnie rozlać po polu to efekt taki sam) Lecz widziałem pare lat temu rozsiany saletrzak w połowie maja i podczas kłoszenia jeszcze lezał (prawie 1,5 miesiąca bez deszczu) a zboze wyglądało jak bez nawożenia azotowego (było widac całą kosę podczas żniw) Dlatego jak saletrzak to tylko na pierwszą dawkę. Jeśli nawożenie jest tylko w 2 etapach to na II dawkę polecam (tak jak przedmówcy) MOCZNIK. Stwierdzone na własnej skórze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

Ja na pszenicę dam

I dawka 200 kg saletry (ładnie rozkrzewniona)

II dawka 200 kg mocznika i spokój

Tylko po jakim czasie dać ten mocznik po saletrze?? Moczik zanim zacznie się rozkładać to trochę potrwa.Czy może mocznik z saletrą od razu wysiać???Może się chyba zważyć ta mieszanka :)


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5533

i po saletrze i po saletrzaku uzyskasz efekt dokrzewienia. Oba nawozy działają pododnie ze względu na takie same formy azotu, z tym ze saletrzak potrzebuje więcej wody do rozpuszczenia granul

Z dokrzewianiem nie mozna przesadzać. U mnie pszenica siana w pierwszych dniach października ma 3-4 rozkrzewienia (siane 180kg/ha) Myslę na początek dać 200 kg saletrosanu , dwa tygodnie potem 100 kg saletry, na kolanko 100-120 kg mocznika i na kłos ok. 100kg saletry


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klauss    0

No tak saletrzak potrzebuje więcej wilgoci do rozłożenia, wszystko zależy od przebiegu pogody. Planuje siać azot w 2 zabiegach więc z kolei chciał bym żeby ta druga dawka działała wolniej a dłużej, chyba zrobię eksperyment i na części działek pierwsze dam saletrzak a na części saletrę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

 

Jestem tego samego zdania pod warunkiem odpowiednich opadów (gdyby rozpuścić w wodzie 50 kg N z saletry i 50 kg N z szletrzaku a następnie rozlać po polu to efekt taki sam) Lecz widziałem pare lat temu rozsiany saletrzak w połowie maja i podczas kłoszenia jeszcze lezał (prawie 1,5 miesiąca bez deszczu) a zboze wyglądało jak bez nawożenia azotowego (było widac całą kosę podczas żniw) Dlatego jak saletrzak to tylko na pierwszą dawkę. Jeśli nawożenie jest tylko w 2 etapach to na II dawkę polecam (tak jak przedmówcy) MOCZNIK. Stwierdzone na własnej skórze!!!!

 

To co zostało to jedynie wypełniacz. Co do rozlania saletrzaku i saletry to efekt prawda że taki sam, wypali wszystko :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj