pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Brytan    2

Panowie mam małe pytanko czy mogę na start na pszenice ozimą dać 100kg saletry i 100kg saletrzaku mieszając razem.Sąsiad mi mówił,że najlepiej dać 200kg saletrzaku na start.Z góry dzięki za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

A czemu to sąsiad tobie tak mówi?? Ja ci powiem saletra 200kg bo wyjdzie taniej, a rozłożenie form azotu masz praktycznie takie samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

zazwyczaj saletra rozpuszcza się tak samo jak saletrzak, chyba że ten drugi jest w grubej granuli wtedy może być ze 2 dni opóźnień, te same formy N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Mam pytanie a mianowicie jaki efekt daje sianie saletry przed kłoszeniem jak to się przekłada na plon proszę o opinie. Może jakieś przykłady. :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Na plon to aż tak bardzo się nie przełoży ale na jakość ziarna na pewno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrz98    1

Słuchajcie, na 1 rzut w pszenicy ozimej dałem 200kg/ha saletry na jesieni 150kg/ ha polifoski 8 ale pszenica jest blada i aż się prosi o kolejną dawkę azotu, co byście jej teraz rzucili znowu saletrę czy może mocznik żeby się wzięła w garść i nabrała barwy ciemnej? Mocznik dłużej działa ale i długo trzeba czekać na efekt a z saletrą odwrotnie... dajcie jakieś rady, dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Czy pod pszenice lepiej dać polifoskę 6 przed orką siewną czy pod agregat po orce w ilości 250kg/ha klasa ziemi IV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2125

Z racji tego ze gospodarstwo prowadze dopiero 2 rok i sie wszystkiego ucze, wiec mam pare pytań. Czy jezeli przedplonem był burak cukrowy pszenicy ozimej, liscie buraka sciete na sieczke to moge nawóz pod korzen pominąć czy nie? Czy jezeli słome scinam na sieczke, pryskam mocznikiem potem sieje polon to mozna to uwzglednic w wiosennym nawozeniu jezeli tak to w jakim stopnu?

Edytowano przez mds212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

To zależy jak nawoziłeś buraka, czy dawałeś obornik i jaka masz zasobność w P i K. Stanowisko po buraku jest świetne, jeżeli burak dostał wszystko co potrzeba to jak nie dasz nic pod pszenice to nic sie nie stanie. Możesz uwzględnić, musisz sobie przeliczyć ile składników wnosisz ze słomą i ile N dałeś w postaci mocznika, to wszystko będzie w glebie.

Czy pod pszenice lepiej dać polifoskę 6 przed orką siewną czy pod agregat po orce w ilości 250kg/ha klasa ziemi IV

Możesz dać pod agregat, po orkę w sumie tez nie ma żadnych przeciwwskazań. Przy niskiej zasobności w P i K lepiej dać pod agregat.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

To z tym buraczyskiem to zależy jaką masz zasobność gleby, zbadaj PKMg ph i bedziesz wiedział czy możesz ospuścić nawożenie PK. Azot dany na słomę uwzględnia się w nawożeniu rośliny która ma tam rosnąć, przecież N został posiany i rośliny skorzystają z niego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stepek    0

Witam,

 

Nie jestem znawcą tematu i chciałbym zasięgnąć porady doświadczonych specjalistów odnośnie nawożenia pszenicy.

 

Otórz planuję w tym roku zasiać ok. 3 ha pszenicy ozimej. I tutaj moje pytanie - jaki najlepiej nawóz zastosować przed sianiem, albo po zasianiu?

 

W zeszłym roku zastosowałem mocznik, który rozsiałem po przygotowaniu pola pod siew bezpośrednio przed samym siewem.

 

Czy sam mocznik wystarczy aż do wiosennego nawożenia? Czy raczej trzeba zastosować zamiast mocznika inny nawóz?

 

Jeżeli to możliwe to proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Polifoska 6 najlepiej 200-300kg/ha. Chociaż dawka może się wiele wahać w zależności jaka masz zasobność gleby w składniki.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Witam,

 

Nie jestem znawcą tematu i chciałbym zasięgnąć porady doświadczonych specjalistów odnośnie nawożenia pszenicy.

 

Otórz planuję w tym roku zasiać ok. 3 ha pszenicy ozimej. I tutaj moje pytanie - jaki najlepiej nawóz zastosować przed sianiem, albo po zasianiu?

 

W zeszłym roku zastosowałem mocznik, który rozsiałem po przygotowaniu pola pod siew bezpośrednio przed samym siewem.

 

Czy sam mocznik wystarczy aż do wiosennego nawożenia? Czy raczej trzeba zastosować zamiast mocznika inny nawóz?

 

Jeżeli to możliwe to proszę o odpowiedź.

 

Też nie jestem znawcą tematu. Ja stosuję 150 kg soli potasowej i 150kg Polidapu, a na wiosnę 200kg saletry. Wszystko zależy od tego jak zasobne w składniki masz ziemie. Jak dasz mocznik, który długo działa to możesz się narazić na zimowe wymarzniecie. Lepiej go na jesieni nie dawać.

Edytowano przez michal009

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stepek    0

OK dziękuję za udzielone odpowiedzi. Podczas jesiennego nawożenia postaram się wziąć Wasze celne rady po uwadzę, oczywiście tak jak mówiliście mając na uwadze zasobność ziemi w składniki mineralne.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Zrób sobie badanie gleby i wszystko bedziesz wiedział, i nie dawaj więcej mocznika pod korzeń bo to nic nie daje, polifoska np 6 lub inne nawozy NPK w ilości 200-300kg i będzie ok, co miałeś wcześniej na tym polu?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalus8    101

panowie mam pół ha łąki chce tam zasiać pszenicę ozimą

jakie nawożenie polecacie

łąkę potraktowałem rofosatem teraz czeka orka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

ja pod pszenicę dałem 300kg polifoski 6 + 100kg soli potasowej + 100kg kizerytu i zasiałem 190kg/ ha Bogatki klasa IVa i b i częściowo V stanowisko po pszenżycie i jak myślicie nawożenie dobre ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    531

Ale po co ci ten kizeryt, to dobre do rzepaku a tu tylko zakwaszasz pole, jeśli chciałeś podac magnez to chyba lepiej było w wapnie magnezowym na ściernisko. Poza tym przedplon bardziej pod żyto lub owies.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Moim zdaniem nawożenie dobre, jeżeli ziemia lekka to sól potasową można dać na wiosnę

Jak ma mało magnezu to kizeryt jak najbardziej wskazany, zboża też potrzebują siarki. Magnez najtańszy jest w dolomicie ale jego rozpuszczalność i przyswajalność jest niezbyt szybka. Przedplon...no cóż i tak bywa, bogatka powinna sobie poradzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj