pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

gwozd    104

Siarczan Mg w oprysku to takie dopieszczanie a prawdziwy efekt jest jak dam magnez do gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

witam jutro chce jechać w koncu z azotem na pszenicę ale w mojej okolicy nadają przymrozki a pszenica juz ruszyła bo nowe korzonki mają ok 5mm zastanawiam się do jakiej temp na minusie wytrzyma zboże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

po niedzieli nadaja u mnie przymrozki więc z rańca skoro świt ze wschodem słońca chyba ruszę z saletrą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Mi udało się dzisiaj rozsiać fajnie obeschło więc nie było obawy że kolein narobię tylko bieżnik się poodbijał więc super dodatkowo cały dzień bez wiatru tak że warunki idealne. Posiałem 200kg saletry na hektar mam nadzieje że to na razie wystarczy. :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

no właśnie a nie boisz się ze zmrozi młode pędy?? u mnie już w czwartek nadają niby do -1ale przy gruncie może być wiecej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

no właśnie a nie boisz się ze zmrozi młode pędy?? u mnie już w czwartek nadają niby do -1ale przy gruncie może być wiecej

 

wiesz co muszę trochę dokrzewić zboża wiec zależało mi na szybkim podaniu azotu, saletra i tak zadziała za ok 4-5 dni, przymrozki rzędu -2 stopnie mogą i w kwietniu przyjść a u mnie już wegetacja w pełni jeszcze tydzień temu zboże było brązowawe a dziś już fajnie zielone więc zaczelo by głodować i lipa z krzewienia, mam nadzieje że nie zrobiłem źle, takie chłody może wytrzyma bez uszczerbku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520

W maju też mogą być przymrozki ,więc co bedziemy czakali do połowy maja z azotem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

No to jedziemy jutro z N tylko zapowiadają 40% szans na deszcz ale może zdążę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Podanie N w chłodne dni nic nie da , wyrzucenie pieniedzy w błoto.

Aby azot działał musi być kilka dni przynajmniej 10 na plusie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

To co saletra pójdzie w górę?? w dzień nadają do 10 * a w nocy przymrozki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Dlaczego nie ma sensu, przecież azot nie zniknie przez tydzień, mi się wydaje że większe straty są gdy jest sucho i słonecznie niż teraz gdy jest pod dostatkiem wilgoci, a tak jak wcześniej pisałem zboża wznowiły wegetacje i potrzebują azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Podanie N w chłodne dni nic nie da , wyrzucenie pieniedzy w błoto.

Aby azot działał musi być kilka dni przynajmniej 10 na plusie.

a niby gdzie ten azot ma się podziać?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

też tak właśnie myślę bo przecież zalecają wylać azot najwcześniej jak się da a przecież w lutym nie zawsze było psów 10stopni a forowicze sypali łącznie z tymi bardziej kumatymi w temacie a jak by czekać do stałej temp psów 10*to może być nawet początek kwietnia a nie którzy wtedy myślą o drugiej dawce juz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Dokładnie w kwietniu to już zboża zaczną strzelać w źdźbło i konieczna druga dawka a jeśli to mocznik to jeszcze wcześniej, jeśli tylko możesz to siej ja tak zrobiłem i nie obawiam się o żaden kilogram z zastosowanego azotu a wiadomo jakieś straty zawsze muszą być nieważne kiedy zastosujemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Z tym działaniem azotu to chyba jest tak, że azot nie "działa" w danej temperaturze tylko to zależy od rośliny która będzie go pobierać czyli np.

rzepak od 1-3 stopni

pszenica od 4-5 

czyli azot zadziała w temperaturze 3 stopni na rzepak ale na pszenice już nie koniecznie ale on nadal jest w glebie.
Tak samo jak Nmin który mamy w glebie np. z resztek pożniwnych i  pomimo -20 C w zimie na wiosnę powinno się go uwzględnić w nawożeniu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pasjonata    5

Nie jestem ekspertem ale na pewno masz rację, więc lepiej trochę wcześniej zastosować bo jak się ociepli to on już będzie dostępny a nie dopiero podany. Inni martwią się że nie mogą wjechać do pola i to jeszcze przez dość długi czas więc nie ma co się przejmować tymi chłodnymi dniami dopiero 7 marzec nie oczekujmy już plus 15 stopni dzień w dzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pomson    1

Witam, mam pytanie czy mógłbym użyć stabilanu na dokrzewienie pszenicy ? pszenica w fazie 2-3 listki 

Edytowano przez pomson

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Tak.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905

Koledzy a ile mogę dać maksymalnie siarczanu magnezu siedmiowodnego maksymalnie na 100 liter bo chodzi mi po glowie żeby dać worek 25 kilowy na 400 liter

Edytowano przez stempos1980

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

We wszystkich zaleceniach które widziałem podawane jest stężenie 5% sierczanu magnezu siedmiowodnego czyli na  100 litrów wody 5kg nawozu czyli na 400 litrów wody 20kg nawozu. Worek 25 kilogramowy na 450l. Myslę że w tak wczesnej fazie czyli do pierwszego kolanka nic się nie stanie jak na 400l wody dasz 25kh nawozu, czyli 6,25%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pomson    1

Tak.

A w jakich ilościach, ma kolega doświadczenie w tym temacie i mógłbyś napisać coś więcej ? Bo ja nigdy tego nie robiłem jeszcze. A możne lepiej zastosować jakiś inny środek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Z tym działaniem azotu to chyba jest tak, że azot nie "działa" w danej temperaturze tylko to zależy od rośliny która będzie go pobierać czyli np.

rzepak od 1-3 stopni

pszenica od 4-5

czyli azot zadziała w temperaturze 3 stopni na rzepak ale na pszenice już nie koniecznie ale on nadal jest w glebie.

Tak samo jak Nmin który mamy w glebie np. z resztek pożniwnych i pomimo -20 C w zimie na wiosnę powinno się go uwzględnić w nawożeniu

Kolego rzepak pobiera azot od średniej dobowej 8 stopni. Wiec nie ma co się podniecać ze wegetacji ruszyła jak wyskoczy dwa dni pogody a dalej średnia dobowa temperatur nawet 5 stopni nie przekracza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Siarczan magnezu podajemy zawsze w stężeniu od 5% do 7% zależnie od fazy rozwoju roślin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

W Hrubieszowie dziś pada, ale wczoraj udało się rozsiać potas, fosfor i część azotu + mikro na ozimy, więc jestem zadowolony. Zaryzykowałem i dałem Nitrofoskę Viking oraz  YaraMila  NKP 5-14-28 wyszło w sumie 400kg na ha, więc powinno wystarczyć. Efekt będzie widoczny bo zostawiłem kawałek na uwrociu bez nawozu, to porównam.  W każdym razie wegetacja na pewno ruszyła, bo pszenica była ruda a jest zielona. 

 

Na rzepaki nawozy próbują u nas siać, ale jeszcze w wiele miejsc wjechać się nie da, w rowach leży śnieg a dziś znowu pada, więc co niektórym pozostaje czekać.    


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj