pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
masa24    2344

zaraz zaraz

jezeli mowimy o dokrzewaniu to ccc uzywamy w fazie krzewienia. uzyte w tej fazie nie usztywni ani  nie skroci.  jezeli chcemy skrocic to musimy zabieg powtorzyc na 1 kolanko.

 

mysle ze modus uzyty w fazie krzewienia tez nie skroci czy tam usztywni tak dobrze jakby zostal uzyty na kolanko.  czy jak to jest z tym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Teraz piszemy o dokrzewianiu a wiec jak słusznie zauważyłeś w fazie krzewienia dokrzewi a jak chcemy skrócić to jedziesz drugi raz na 1 kolanko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

no to jaki jest sens dokrzewiac modusem ktory jest drogim srodkiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5573

Najpierw niech przezimuje, ruszy wegetacja, policzyć obsadę i wtedy można decydować. Wolałbym popieścić mocniej azotem jak pchać się w CCC a tym bardziej Moddus. CCC stosowałem kiedyś by podrównać łan jak miałem rozjechana fazę pszenicy 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

Witam, Panowie moje pszenica Sailor coś słabo wschodzi. siana 10.10 w dość mokrą ziemie, stanowiska po QQ. jak myślicie zdąrzy jeszcze wzejść? miejscami widać rzędy ale ogólnie pole łyso wygląda.

Może doradzicie czym ją ,,popędzić'' do lepszego wschodu na wiosne? planuje sam dać 200kg moczniku rozbijając dawke na 2x

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam ten sam problem.... Pszenica to Arktis siana wlasnie ok polowy pazdziernika i przed tymi mrozami i sniegiem byl tylko korzonek tak ok 1 cm i nic wiecej. Czy jest szansa ze cos z niej będzie ? Czy trzeba będzie przesiewac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PABLO555    27

Jeżeli taka pszenica przezimuje to napewno mocznik to złe rozwiązanie ,lepiej dokrzewicie taką pszenice saletra amonową ,ale narazić trzeba czekać na wiosnę i wtedy oceniać stan takiej pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

tak jak przedmówca mówi-mocznikiem to jej nie "popędzisz". Musi dostać kopa w postaci saletry aby się krzewiła. Zresztą nie martwcie się, bo u nas też wszystkie pszenice weszły w zimę z 1-3 listkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

no rozumiem, ale w jakiej ilości ewentualnie wysiać i kiedy? na końcu marca? połowa kwietnia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

ile to jak książki piszą to trzeba by obliczyć :) np N min w glebie, ale podejrzewam, że dużo nas tego nie robi, bo po pierwsze to kosztuje, nie ma czasu i jak pobrać próbkę jak ziemia zamarznięta? A jak ziemia puści to dawno N musi już czekać na roślinę. A i zapomniałem- trzeba jeszcze poczekać zanim wyniki przyjdą-to się zapytam - to kiedy mam podać ten N? Wracając do tematu-jak plantacja słaba to może dać ok 80-100N w pierwszej dawce. Ale znów pytanie-czy taka pszenica z jednym czy dwoma listkami popierze tyle azotu? Wysiać przed ruszeniem wegetacji, np na rannych przymrozkach, termin ciężko określić, bo każdy rok jest inny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Kilka lat temu niemiecki, zjebany uczony Hans zalecał na takie pszenice niezbyt wysoką dawkę startową (max.70kg N) uzasadniając to tym że rośliny tak słabo rozwinięte, nie są wstanie pobrać dużej ilości N. Dzisiaj ten sam helmut na komercyjnych seminariach TAP usiłuje przekonywać o słuszności podania na późne pszenice nawet 120 kg N w dawce startowej! Chyba lobby nawozowe zadziałało..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Wilhelm byłem w tym roku w Lublinie na seminarium organizowanym przez TAP, i był pan H. i oczywiście główny sponsor to Azoty. Ciekawość seminarium oceniam na 3 może 4-.

A co do dawki to w literaturze mówią o max 90? I czemu Hansa tak nie lubisz? :D  Chociaż mi też nie przypadł do gustu po tym jak zaczął..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

o seminariach top agrar mowicie  i o niemcu co zaczac od umoralniania ze chce pokoju na swiecie i takie tam?  

dla mnie te seminaria to lipa. nic ciekawego .   mi sie z kolei w oczy rzucilo duza 3 dawka pszenicy na klos , chyba z 70 n

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Kiedyś ceniłem jego wskazówki, nawet korzystałem z porad, bo facet jest dobrym agrotechnikiem.. Tylko ostatnimi czasy jakoś sam przeczy swoim wcześniejszym teoriom. Zawsze grzmiał, żeby z łanu pszenicy nie robić w maju bujnego pastwiska, a teraz nagle poleca szarlatańskie dawki azotu jednorazowo. No ale każdy postąpi wedle własnego sumienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

o seminariach top agrar mowicie  i o niemcu co zaczac od umoralniania ze chce pokoju na swiecie i takie tam?  

dla mnie te seminaria to lipa. nic ciekawego .   mi sie z kolei w oczy rzucilo duza 3 dawka pszenicy na klos , chyba z 70 n

O to to... Niemiec będzie szkolił Polaków jak pokój na świecie zaprowadzić.. Zagotowało się we mnie jak zaczął te farmazony gadać. 

Ja nie robiłem notatek ale też mi się coś kojarzy, że przesadził z tą 3cią dawką. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamKryski    0

polifoska 21 - 120 kg na ha po zamarznietej ziemi w pierwszej dawce, a potem zaksan 100 kg i powinno być ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3498
Napisano (edytowany)

Tegoroczne seminarim było najgorsze ze wszystkich,jedynie dobre było o poplonach,no i przewidział mrozy po 8 lutym,ale miał być śnieg ,a niema

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9206

U nas leży ponad 15 cm śniegu, może rejon pomylił

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1190

Nie wiem gdzie twój rejon u mnie na Podlasiu zazwyczaj pól marca nie raz koniec lutego raz na Wrocław. Widziałem 7 lutego . Na taka pszenice tylko i wyłącznie saletra 80-100 kg na ha przed wypuszczeniem w ziemi białych pędów jak wypuści to za późno. Później raz jeszcze azot najlepiej saletrosan juz na poczatku pełnej wegetacji i później jak chcesz dobre parametry ziarna to na klos 100 mocznika plon będzie lalka . Nigdy nie dawaj P i K na wiosnę chyba ze nie dales na jesieni. Potas na wiosnę nie przyswoi się zbytnio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

nigdy mocznik na 3 dawkę


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Kilka lat temu niemiecki, zjebany uczony Hans zalecał na takie pszenice niezbyt wysoką dawkę startową (max.70kg N) uzasadniając to tym że rośliny tak słabo rozwinięte, nie są wstanie pobrać dużej ilości N. Dzisiaj ten sam helmut na komercyjnych seminariach TAP usiłuje przekonywać o słuszności podania na późne pszenice nawet 120 kg N w dawce startowej! Chyba lobby nawozowe zadziałało..

Dzisiaj byłem na szkoleniu z ampolu i też usłyszałem o 400 kg saletry w 1 strzale. Świat oszalał... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Na szczęście to my rolnicy decydujemy o wys. nawożenia, intensywności ochrony, itp. a nie gołodupcy z firm handlowych zaopatrujących nas w środki produkcji..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj