gabione

Dylemat w sprawie wyboru ciągnika

Polecane posty

gabione    0

Witam wszystkich.

Potrzebuje "pomocy", dobrej rady w sprawie wyboru ciągnika.

Posiadamy gospodarstwo o pow. 16ha uprawy to głównie pszenica i fasola jaś.

Obecnie posiadamy zetora 7211(kiepski stan) i C-330, ze sprzętu to pług zagonowy 4 skibowy grudziącki, agregat uprawowy 2.5m i spreżynowy 2.8m, siewnik poznaniak 3.2m, talerzówka 2,2m opryskiwacz 400l

W orce zetor nie ma co ukrywać ma co robić. Oram na drugim biegu, ponieważ na 1 się trochę grzebie. w agregacie chodzi też dosyć ciężko szczególnie za pierwszym razem po orce.

Teraz konkretnie: Mam możliwość kupienia w cenie okolo 54 tys zetora 5340 z 97r (3,6tysmth) stan ciągnika jest w perfekcyjnym stanie, gość bardzo dbał o ciągnik i go nie przeciążał, nic nie było malowane, oleje wymieniane na czas itp.

Teraz pytanie: Czy opłaca się taki ciągnik kupić w moim przypadku, ponieważ moc jest porównywalna 7211 do 5340 wiem ze dochodzi tutaj przedni naped ale czy "poczuje to w polu"?

Wybrałem się ostatnio do paru komisów i poogladałem zagraniczne marki i powiem ze mam mętlik w głowie praktycznie kupuje sie kota w worku. Jedyny ciągnik który mam obecnie na oku to renault ergos 105 wersja komunalna bez prawych drzwi przebieg niby 7 tys mth stan zgrubsza może być cena 49 tys.ale to dalej kot w worku a boję sie bardzo o jakas kosztowna awarie poniewaz na ewentualna naprawe moze zbraknac kasy. Reszta ciągników które ogladałem to pół ceny nie jest warta co chcą handlarze.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel372    1

5340 pociagnie plug 4x35 na slabych glebach

mysle ze powinienes isc krok do przodu i conajmniej wziac cos takiego jak 8540 podobna cena

a masz szybsza skrzynie rewers- zobaczysz ze sie bd  wkurzac brakiem rewersu w prasowaniu, na pryzmie itp

jedyne co moge powiedziec to 5340 nie boi sie roboty a spalanko w normnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec1997    30

Zetor 5340 to bardzo dobry ciągnik,ale ja na twoim miejscu wolał bym wziąć  7340 prawie ta sama kasa a 20 kucyków więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Tak, tak odpuść sobie zetora a potem naprawiaj zachodni z tych marnych 16ha i płacz.. Bo zapewne każdy będzie bezawaryjnie chodził następne 20lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabione    0

Wiem że zachodnie będą wygodniejsze mocniejsze itp ale boję się ewentualnych kosztownych napraw bo wiadomo z tych 16ha szału nie ma.

Za zetorem 7340 się rozglądałem ale na razie takiego nie mogę namierzyć a trafiła się teraz okazja z tym 5340 i nie wiem co robić, mam czas do 5 października na decyzje.

Ciągnik Będzie wykorzystywany głównie do uprawy ziemi, żadne transporty, prasy itp nie wchodzą w grę.

Może głupie pytanie ale zadam: Czy ten 5340 będzie mocniejszy od mojego 7211 w polu bo według katalogu jest słabszy ale dochodzi przód i nie wiem.

W cale bym nie myślał o tym 5340 bo wydaję mi się za słaby na dzisiejsze czasy ale stan tego ciągnika bardzo mnie kusi. Ogladając ciągniki w komisach trochę głowa mi się jeży na ich stan, nie wiem może za mało jeździłem-woj. lubelskie;-)

 

 

 

Edytowano przez gabione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Przód daje Ci uciag ale roznicy momentu obrotowego (to jest wazniejsze od Km) nie zastapi wiec tym sie sugeruj takze , co do ciagnika sadze ze powinienes isc w gore a nie w dół bo zawsze cos moze sie trafić aby powiekszyc areal u mnie jak kupilem 2 lata temu ursusa 1224 mialem 12 ha i 60-tke a juz w tym roku jest ponad 21 ha wiec sprzet kupujesz na lata i bardziej sie wstrzymac tydzien i miec cos lepszego niz cofac sie do tylu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

ja posiadam Zetora 5340 i przez długi czas był głównym na ponad 40 ha tak od 1996-2015 pracował jako główny z agregatem bomet 3.4 m, talerzowka 2.2 m, pług Lemken opal 110 3 skiby obrotowy. Przez te 20 lat miał naprawiany wysprzęglik, tłumnik, uszczelniany tłok dodatkowy od podnośnika i nic więcej. Może jest słabszy ale tylko na papierze. U mnie tyral jak wol i nigdy nie zawiodł. Bierz i nawet nie myśl o tym szrocie u handlarzy. jak wiesz że pewny ten Zetor to tym bardziej. mój ma około 15 tyś mth.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabione    0

przecież 5320/5340 to odpowiednik 7211/7245 wiec jak może być słabszy ?

Wg. katalogu 7211 ma 66 a 5340 62 konie- przynajmniej tak wyczytałem. Co do wielkości areału raczej na powiększenie się nie zanosi jak już to raczej w dół bo z tych 16 jest trochę dzierżawy, a pole u nas bardzo drogie okolo 60 tys spiewaja.

Ziemia u mnie to 1,2,3. Sporo pola mam na pochyliźnie więc straszna męczarnia bez przodu przy orce.

Pracuje zawodowo w innym zawodzie i chciałbym przy uprawie ziemi zrobić to szybko i miec troche czasu dla dzieci bo rzadko mnie widzą ;-).

Zetor pracował od początku na 12ha nie był używany do oprysków ani rozsiewacza. Rok temu właściciel kupił na specjalne zamówienie agregat ścierniskowy na 4 łapy aby maszyny nie przeciążać- nie widziałem go przy tym agregacie w polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

7211 ma 62 km wg oryginalnego katalogu z czeskiej fabryki ktory ojciec dostal do ciagnika jak bral nowy. 68 km mial 7711....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabione    0

7211 ma 62 km wg oryginalnego katalogu z czeskiej fabryki ktory ojciec dostal do ciagnika jak bral nowy. 68 km mial 7711....

Tak jak pisałem: z tego co wyczytałem, więc pewnie masz racje.

Co do moich obaw do traktorów od handlarzy to wynika to z poparzenia z naszym 7211 który to miał być ciagnikiem który prawie pola nie widział a okazało się ze jest można powiedzieć zarżniety. Skrzynie robiliśmy już dwa razy i dalej wyje, wspomaganie po wymianie już chyba prawie wszystkiego dalej się zacina itp.

Widocznie nie mamy szcześcia co do zakupów. Dzisiaj byłem u znajomego który kupił renault 103.14 z 88r z silnikiem MWM i wyglądał 100 razy lepiej jak te co oglądałem w ostatnich dniach u handlarzy. Cena 42 tyś brał bym w ciemno takiego, ale z naszym szczęściem...;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4203

Z każdym sprzętem - jak trafisz. Możesz dokładnie sprawdzić ale to są już wiekowe maszyny i zawsze coś się może zepsuć. Na 16ha też bym zachodniego nie szukał, chyba że teraz miałbym podstawowy w dobrym stanie. Ale, nie licząc stanu, to musisz wziąć pod uwagę swoją wiedzę o mechanice, dostęp do części (jak robisz to kiepsko byłoby w czasie pracy szukać i czekać naczęści), dostęp do dobrych mechaników, bo żaden Zdzichu, który w PGR robił 1614 Ci np hydrauliki w zachodnim nie ogarnie. U mnie jest problem nawet z elektrykami do starych sprzętów, a o dobrych mechanikach to zapomnij, jak sam sobie nie zrobisz to szkoda kogo brac Zachodni w razie awarii to, jak u mnie(też pracuje), strzał w kolano bylby, choć swego czasu bardzo mocno na to byłem nastawiony.
Wiele czynników trzeba wziąć pod uwagę. To, że dla ilustam znajomych ileś lat chodzi bezawaryjnie nie znaczy że u Ciebie te tak będzie, i w drugą stronę oczywiście to samo.

Co daje przód w ciagniku-na wiosnę orałem ostatni kawałek-glina-jade jadę, przód mi rozłączyło i już nie jadę tylko stoję, załączył się -znowu jadę i tak parę razy, jade-nie jadę
Taka jest, u mnie, roznica w ciągniku "z" i "bez" przodu.
Tylko ta cena zetorow..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Jak zetora to szukaj min. 7745 albo 6340 zawsze pare konikow wiecej.
Choc w tej kasie to bym szukal zachodu. Znajomy mial ciut drozej bo chyba ok 55 tys w super stanie masseya 4255 z 2000 roku a ta seria jest prosta jak cep bez elektroniki itp....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ACoCieTo    99

Na ciągnik na 16ha dać 55 tys i to jeszcze za starego zetora i to jeszcze 5340 który jest odpowiednikiem 7245...
Jest masa innych tańszych ciągników...
Masz jednego 72, chcesz dać połowe nowego za drugiego takiego samego? Jak już to rozglądaj sie za jakimś 7745 lub 77 z turbo albo 6340 czy 7340
Ale ja i tak na twoim miejscu brałbym ciężką serię... czy to zetora 8X45 czy ursusa 914 wyrwiesz za 30-35 więc ci jeszcze zostanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel_T-25A    22

kupuj mtz bo prosty jak to ruski może mniej wygodny ale za to mocny i nie pali dużo, no i przede wszystkim za mniejsze pieniądze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Jak masz takiego Zetorka pewnego, stać cię to bierz, po pierwszych pracach docenisz to że masz przodek, traktory proste, części od ręki, jak potrafisz używać spalanie w normie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Żeby nie zakładać nowego tematu też przedstawię swój problem. Posiadam proxę 90, 2x c360 ok 30 ha i tak sobie myślę wymiany tych dwóch ostaniach na coś innego tzn albo pomoc dla proxy 70-80 km albo proxe zrobić jako pomocniczy a kupić większy 110-120 km. I tak zastanawiam się co będzie lepsze jak sobie rozpisywałem co będzie lepsze czy ten czy ten wyszedł mi remis tzn. Cięższy ciągnik mógłby odciążyć 90-tkę w ciężkich pracach (orka, agregat, czy siewnik z agregatem zwłaszcza że pług 4 skibowy obrót, AT30 - brona talerzowa no i zestaw który teraz niestety ciągam osobno). Z drugiej strony praca z krowami taka 70-80 z turem odciążyła by proxe w codziennej pracy jak i część pracy lżejszych w polu (prace na łące, opryski, siewniki, etc.).

 

@Aco... to to ja wiem że nikt mi nie ustawi ale może miał ktoś kiedyś podobny dylemat

 

Edytowano przez aster453

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ACoCieTo    99

To już jest taka sprawa że ty musisz sam zadecydować jak ci lepiej, nikt ci maszyn na gospo nie będzie ustawiał/kupował/sprzedawał... Jak ci lepiej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

mając podobny problem niedawno zostawiliśmy 7340 z turem jako pomocnika a na głównego przyszła frotka 130

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez massey12
      chce nowy ciągnik jakis lepszy niz 1614 najlepiej jakis zachodni
    • Przez Insens88
      Witam wszystkich!
      Odziedziczyłem małe gospodarstwo sadownicze z sprzętem. Sprzęty stare tj. Ursus C360, opryskiwacz sadowniczy na kołach, opryskiwacz sadowniczy zawieszany, rozrzutnik nawozów, rozdrabniacz (rotosan), platformę sadowniczą hydrauliczną.
      Jako, że ciągnik jest już bardzo stary - chyba 1968 rok - chciałbym zakupić dodatkowy ciągnik, który podoła wyżej wymienionym sprzętom i da radę to zrobić na 2 ha sadów.
      Polecacie coś konkretnego?
      Pozdrawiam.
       
    • Przez Sebastian
      Jaki ciagnik na 20-26ha nie zwracajac na cenne (no moze nie wiecej jak 180tys)?? I jakie maszynny do niego??
    • Przez Młodyoporowiec
      Witam w ciągu 3-4lat chce rozpocząć gospodarstwo mam starą obore (12 sztuk) na uwięziówce. Posiadam 8 ha na własność i jest szansa na 20 ha dzierżaw na dobrych warunkach jedenaście hektarów jest oddalone na 10 km  a 9ha 300m od gospodarstwa. Wracając z budynków mam tylko tą obore oraz mały magazyn na zboże okokło 50 t tam zmieszcze .Mam tylko ciapka więc maszyny wszystkie do kupienia myśle o 912 gdyż budżet ograniczony gospodarstwo nie ma być źródłem utrzymania myśle że na ciągnik i maszyny starczy około 70-80 tys a wiec tak co warto produkować na tych 30 ha bydło roślinność a może np. gęsi mam jeszcze 5 ha  łąk 4 km od domu chciał bym w przyszłości sie utrzymać z tego gospodarstwa czy 912 będzie wystarczające ?
    • Przez r10tomek
      Witam:)
      Planuje kupić nowy ciągnik na około 50ha.
      Mam mały problem ponieważ nie wiem jaki ciągnik wybrać! Ciągnik ten będzie głównym ciągnikiem w gospodarstwie czyli będzie pracował z pługiem przyczepa do sianokiszonek uprawa ziemi oraz transport. Jaki byście radzili 4 czy 6 cylindrowy i z jaką skrzynią bezstopniową czy zwykłą? Proszę o wasze wypowiedzi pozdrawiam. W gospodarstwie są jeszcze inne 4 ciągniki ( Ursus 1224, Zetor 8111, Ursus C-360 i C330)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj