Mateusz2121

Hodowla opasów !! ważne prosze o odpowiedz

Polecane posty

Mateusz2121    0

Witam serdecznie chciałbym sie zapytać ile dałym rade utrzymać sztuk byków były by to mieszańce na 15 ha ornego z czego 9 ha to III klasa, 4,5 ha to IV i V kl 1.60 to VI kl do tego dochodzi 4 ha łąk koszonych 2 razy do roku ale u mnie z łąkami to nie problem bo dużo ludzi oddaje wiec z dzierżawą łąk nie będzie problemu wiec ok 9-10 ha będzie. Jeżeli chodzi o budynki nie mam żadnych problemów ponieważ w budynkach tak jak obliczaliśmy z tatą luzem zmieści sie ok 100 szt oczywiście tyle nie utrzymam ale byczki nie będą miały ciasno w oborach do tego dojdzie wybieg na dwór :) Oczywiśćie to by był dodatkowy zarobek ponieważ będę chodził do pracy :) pozdrawiam i prosze o odpowiedz

Edytowano przez Mateusz2121

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Skoro zmieści się 100 , to tyle stawiaj . Paszy najwyżej trochę dokupisz .

A co tam - Jak szaleć , to szaleć :P .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

cena jak już to była, teraz to łażenie przy gównie tylko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ceston    35

Skąd kto ma wiedzieć jak ty pola uprawiasz i jakie laki masz możesz mieć 10 hektarów lak a dostać tyle samo co z 2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u nas jest gościu co ma krowy na ruście to ma 20 na 8 he 3 he ma łąk 5 he zyto z jakaś trawa na kiszonkę i po tym qq sieje na kiszonkę zboze dokupuje i czasem gnojowice wymienia na słomę z mieszanek lub jęczmienia klasa ziemi 3a 2b

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikw    71

Jakbys dokupil troche slomy to na spokojnie 80 szt mozesz trzymac. Zasiejesz z 10-12 ha kukurydzy na kiszonke reszte obsiejesz zbozem. Bo jak na głębokiej sciolce to troche tej slomy będzie potrzeba a reszty ci starczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2319

Ciezko bedzie ci pogodzic prace i hodowle 80 bykow chocbys mial wszystko zmechanizowane (lecz napewno z poczatku tak nie bedzie) to jesc trzeba bac dopilnowac wszystkiego a w sezonie jeszcze praca w polu


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sokol2    139

przy bydle to sezon na prace w polu to prawie cały rok... od marca do listopada a i zimą tez trzeba czasem a to po słome albo z gnojem... marzec - siew nawozów zboż uprawianie pól, kwiecien to samo i uprawa pod qq, maj czerwiec lipiec sierpien wrzesien - koszenie łąk lucerniaków, zniwa w miedzy czasie pozniej kukurydza i znowu oranie sianie itp... wiem sam po sobie mam 100byków i 30 ha i ciagle robota jeszcze  jakies usługi i codziennie o ciemku w domu. Dobrze ze mam ojca co ma chęci jezdzić traktorem hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz2121    0

Ciezko bedzie ci pogodzic prace i hodowle 80 bykow chocbys mial wszystko zmechanizowane (lecz napewno z poczatku tak nie bedzie) to jesc trzeba bac dopilnowac wszystkiego a w sezonie jeszcze praca w polu

 

Co do obrządku tata powiedział ze mi w tym pomoże :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Próbuj, sam zobaczysz jak to wygląda, jeszcze jak byś miał większość w systemie widłotronic szybko zrezygnujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prowpek    9

Mateusz2121 ja mam niecale 15 ha plus 3 ha laki ( z tego co widze to ja mam lepszej klasy do ciebie ziemie) i widze ze jestesmy w podobnej sytuacji tylko z eja stalem przed tym dylematem w zeszlym roku. Ojciec produkowal mleko ale wiedzialem ze nie pogodze tego z praca wiec zdecydowalismy sie na rezygnacje z mleka na rzecz opasow. ja pracuje od poniedziałku do piątku 8-17 do pracy mam 30 km pomaga/doradza mi ojciec (praktycznie tylko w polu bo zdrowie już nie to) oraz zona ( tez nie ma za wiele czasu bo zajmuje się naszym rocznym synem) i dajemy rade.

Moja zona niedługo idzie do pracy i również będziemy dawali rade. Na te chwile mamy 27 sztuk za 2 tygodnie będzie 30 szt.

 

Owszem etat zabiera dużo czasu ale to tylko mobilizuje do nie marnowania czasu.

 

Najwazniejsze to organizacja pracy. Jeżeli robisz jakas robote to nie ważne czy wymieniasz gniazdko czy wylewasz betonowy podjazd przed garażem zrob to za jednym razem tak zebys nie musial wracac do tej roboty 3 razy.

 

Jeżeli nie masz sprzętu aby cos zrobić nie kupuj go na raty kredyty tylko wynajmij na usluge a kup dopiero jak zarobisz na niego (oszczędzisz tez czas).

Ulatwiaj sobie prace na każdym kroku bo jak to fajnie ujal kolega STIG0013 widłotronic można mieć tylko do pewnego momentu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz2121    0

Mateusz2121 ja mam niecale 15 ha plus 3 ha laki ( z tego co widze to ja mam lepszej klasy do ciebie ziemie) i widze ze jestesmy w podobnej sytuacji tylko z eja stalem przed tym dylematem w zeszlym roku. Ojciec produkowal mleko ale wiedzialem ze nie pogodze tego z praca wiec zdecydowalismy sie na rezygnacje z mleka na rzecz opasow. ja pracuje od poniedziałku do piątku 8-17 do pracy mam 30 km pomaga/doradza mi ojciec (praktycznie tylko w polu bo zdrowie już nie to) oraz zona ( tez nie ma za wiele czasu bo zajmuje się naszym rocznym synem) i dajemy rade.

Moja zona niedługo idzie do pracy i również będziemy dawali rade. Na te chwile mamy 27 sztuk za 2 tygodnie będzie 30 szt.

 

Owszem etat zabiera dużo czasu ale to tylko mobilizuje do nie marnowania czasu.

 

Najwazniejsze to organizacja pracy. Jeżeli robisz jakas robote to nie ważne czy wymieniasz gniazdko czy wylewasz betonowy podjazd przed garażem zrob to za jednym razem tak zebys nie musial wracac do tej roboty 3 razy.

 

Jeżeli nie masz sprzętu aby cos zrobić nie kupuj go na raty kredyty tylko wynajmij na usluge a kup dopiero jak zarobisz na niego (oszczędzisz tez czas).

Ulatwiaj sobie prace na każdym kroku bo jak to fajnie ujal kolega STIG0013 widłotronic można mieć tylko do pewnego momentu ;)

 

Dzięki wielkie za pomoc co do sprzętów to jest wszystko co potrzeba teraz tylko modlić się o ziemie żeby można było gdzieś wydzierżawić bo łąk z roku na rok przybywa a co do obór mam taką sytuacje że obory mam tak jakby w jednym ciągu jest 5 obór na cały budynek i chcemy teraz z tatą robić wybieg z rur metalowych + koryta i w  planach będzie zakup wozu paszowego oczywiście używanego aby usprawnić i przyspieszyć zadawanie paszy bykom a co do obornika będzie wywalany turem co ile a to już zależy przez jaki czas sie nazbiera :D

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Radek65
      Dzień dobry, chciałbym rozpocząć hodowlę 15 krów mamek. Mocno zastanawiam się nad herefordami. Chciałbym poznać o nich opinie osób które tą rasę posiadają, zastanawia mnie czy opasy ładnie przyrastają i jaką można dostać cenę za kg żywca. Czy warto bawić się w krowy mamki jeśli nie mam miejsca na pastwisko? Mamki karmił bym sianem i dodatkowo jakąś paszą energetyczną. Czy lepiej wybrać jakąś inną rasę np. Angusa?
    • Przez bocianlask
      Witam,
      Mam do Was pytanie odnośnie adaptacji budynku na oborę na bydło opasowe.
      Chciałbym się poradzić Was jakie wymiary powinny mieć stanowiska (długość, szerokość). Jaki system uwięzi najlepiej zastosować. Trzymam głównie jałówki.
      Jak według Was najlepiej wykorzystać dostępne miejsce?
      Wymiary budynku podane na zdjęciu.
      Musi być różnica poziomów między stanowiskiem a stołem paszowym czy wystarczy murek, żeby nie wciągały pod siebie paszy? 
      Jak wysoki/szeroki powinien być murek?
      Do tej pory użytkuje oborę starego typu z korytami, stąd moje pytania.
      Wszelkie sugestie i podpowiedzi mile widziane.
      Pozdrawiam

    • Przez szymek
      sprzedam byki w wadze około 400kg przewaga HF ale sa też MM w ilości 11 sztuk cena 30000zł , powód sprzedaży likwidacja hodowli. małopolska 
    • Przez krisz98
      Witam, chciałbym się doradzić w sprawie założenia małego gospodarstwa. Chcą hodować bydło rasy hereford. Mam 5 ha łąki, chce zrobić wiatę, łąkę ogrodzić siatką, siano i kiszonkę będę robił sam z łąk brata, który ich nie użytkuje. Chce kupić dwie krowy z cielakami, czy powie mi ktoś jak jest z dopłatami nigdy wcześniej nie korzystałem z żadnych środków. Te krowy to będzie tylko taki dodatek, ponieważ pracuję.  
    • Przez sawyer23
      Witam.Czy w wiacie bez pozwolenia do 50m2 moge hodowac bydło?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj