Skocz do zawartości

Zdjęcie

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego

433 odpowiedzi na ten temat

#101 Share rikisam

rikisam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 07 styczeń 2011 - 21:32

Jakiś czas temu dużo się mówiło o płaceniu za rozmnożenie odmiany.Dla tych, którzy nie bardzo wiedzą o co chodzi tłumacze - chodzi o to, że jak ktoś kupuje materiał siewny kwalifikowany i zasieje go np. na hektarze i na drugi rok sam go zaprawi i zasieje na większym areale. Moje pytanie brzmi czy taka opłata jest przestrzegana bo w przepisach już jest długi czas? :unsure:

Jest przestrzegana, jeśli siejesz kupiony wcześniej materiał siewny to masz obowiązek wpłacić na konto Agencji Nasiennej połowę opłaty licencyjnej dla danej odmiany od takiej ilości jaka wysiałeś.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Dzisiaj, 12:56
  •  

#102 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 08 styczeń 2011 - 11:44

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego no tak tylko na razie nikt tego nie robi i chodzi o to czy ktoś to w ogóle sprawdza

#103 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 08 styczeń 2011 - 12:02

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Płacić trzeba jeżeli jest powyżej 10ha gruntów rolnych , nie ma znaczenia skąd jest materiał siewny (nie dotyczy kwalifikowanego ).Ochroną prawną odmian w imieniu hodowców zajmuje się Agencja Nasienna z Leszna ,jak nie dostaliście od nich druków to dostaniecie ,kwestia czasu .Trzeba udzielić informacji dwa lata do tyłu , ja siałem kwalifikowanym to nic nie zapłaciłem .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#104 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 08 styczeń 2011 - 15:36

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego czyli do póki nie dostane druczków to nic muszę robić??

#105 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 08 styczeń 2011 - 18:05

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Informację o siewach w sezonie Jesień 2010 należy składać w terminie do 15 grudnia 2010 .Tak mi napisali .Druki każą pobierać z www.agencjanasienna.pl/agnas_dokumenty.htm. Straszą ,ale ja nie składałem (druki miałem do wiosna 2010 ).Następne tabelki i druki do wypełniania ,ile jeszcze tego wymyślą !Myślę , że puki nie przyślą to lepiej się nie wyrywać .

Edytowany przez fezoi, 08 styczeń 2011 - 18:06.

#106 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 09:27

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego a wiesz coś na temat konsekwencji?? żeby się później do obszarówki nie dosrali :o

Edytowany przez MartineZ, 09 styczeń 2011 - 09:27.

#107 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 16:38

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Do obszarówki to nie . Ta agencja to nie jest państwowa tylko prywatna spółka .Prawo na nas mają , ale by musieli nas wszystkich połapać i zamknąć .Jak Tobie przyślą to najwyżej coś zapłacisz .Stawki to ok.10gr za kg wysianego zboża ( mogło być kupione 25 lat temu przez dziadka ) za rzepak ok.5zł za 1 kg . Normy na ha to dać takie jak przy dopłatach do materiału z ARR np. pszenica 150 kg/ha.Jak siałeś kwalifikowane ,to nie płacisz ,podajesz dane z faktury . Rada ,nie dawać ogłoszeń typu :sprzedam zboże czyszczone do siewu ,to już inny paragraf ,może zadzwonić " klient "i " mamy cie ".Pozdro !

#108 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 09 styczeń 2011 - 18:58

Informację o siewach w sezonie Jesień 2010 należy składać w terminie do 15 grudnia 2010 .Tak mi napisali .Druki każą pobierać z www.agencjanasienna.pl/agnas_dokumenty.htm. Straszą ,ale ja nie składałem (druki miałem do wiosna 2010 ).Następne tabelki i druki do wypełniania ,ile jeszcze tego wymyślą !Myślę , że puki nie przyślą to lepiej się nie wyrywać .

mi druki przysyłają, a jest to opłata licencyjna, nie ma zadnego tłumaczenia że nie wiesz czym siejesz itp.

#109 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 19:19

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Ja wiem czym sieję .Druki miałem przysłane wiosną, druków na jesień 2010 nie było .Dlaczego kolega miszka31 cytuje mój post ?

#110 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 19:37

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego bo napisałes że każą pobierać sobie, a nie można cytować twojego postu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 20:05

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Czy może ktoś podać podstawę prawną na jakiej to w/w agencja miałaby ściągać pieniądze?? To, ze istnieje cos takiego jak opłata licencyjna to jedna sprawa, a to ze prywatne firmy hodowlane powołały w zycie prywatną firmę, która straszy to druga i póki co pierwsza i druga sprawa nie są ze sobą związana prawnie. Każdy z was może sobie założyć firmę np. pt Agencja Siewna i wysyłać pogróżki do rolników. Oficjalnie to oni powołują sie na ustawę, ale nie są żadnym organem egzekwującym. Poza tym dlaczego wysyłają - tak jak w moim przypadku - papiery do wypełnienia nie na gospodarstwo, a na zupełnie niezwiązaną z rolnictwem działalność gospodarczą?? Już na podstawie tego można wywnioskować że to jeden wielki prywatny burdel.

#112 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 20:22

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego a skąd mają brać kase na badanie,hodowle odmian? wcześniej państwo finasowało, mieli dotacje.

#113 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 20:28

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Cytować można ,bez urazy kolego ,nie skapowałem kontekstu . Spotkałem się wśród rolników z przekonaniem ,że płaci się tylko w przypadku dalszego rozmnożenia zakupionego kwalifikatu , a jak wiemy ochrona odmiany trwa 25 lat i prawie wszystko co siejemy w gospodarstwie kwalifikuje się do płacenia .Kolega MartineZ rozpatruje (tak mi się wydaje ) sytuację płacenia bez wezwania (przysłania kwitów ) i ewentualne sankcje .

#114 Share BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 20:29

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Zaraz.... czy ja gdzieś napisałem o wątpliwym naliczaniu opłaty licencyjnej?? Jestem za tym i każdego roku opłacam ja kupując kwalifikowany materiał siewny. Czytaj ze zrozumieniem, bo niejasne jest dla mnie funkcjonowanie Agencji Nasiennej, a tłumacząc to powtarzam moją poprzednią wypowiedz.

#115 Share jendrek

jendrek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 22:32

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Rozumiem, jak kupuję kwalifikowany materiał siewny to i tak płacę za niego cenę kilka razy wyższą od ceny rynkowej zboża i w ten sposób opłacam badania itd.
Ale jak już raz kupiłem to to jest moje i g**** to kogo obchodzi co ja z tym robię i mogą mnie cmoknąć. ;[
Tak samo hodowcy zwierząt mogli by żądać opłaty za każde prosię czy cielaka który mi się urodzi.
Mam nadzieję że nigdy nie wpadną na taki pomysł.

#116 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 23:14

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego http://www.agrofoto....rialu-siewnego/

#117 Share rikisam

rikisam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 10 styczeń 2011 - 22:01

Rozumiem, jak kupuję kwalifikowany materiał siewny to i tak płacę za niego cenę kilka razy wyższą od ceny rynkowej zboża i w ten sposób opłacam badania itd.
Ale jak już raz kupiłem to to jest moje i g**** to kogo obchodzi co ja z tym robię i mogą mnie cmoknąć. ;[
Tak samo hodowcy zwierząt mogli by żądać opłaty za każde prosię czy cielaka który mi się urodzi.
Mam nadzieję że nigdy nie wpadną na taki pomysł.

Jak kupujesz materiał siewny to płacisz przykładowo 1800 zł za tonę a swoją pszenicę sprzedajesz po 800 zł za tone, to nie jest cena kilka razy wyższa.
Kupujesz nasiona odmiany, która przez lata siewów nie traci swoich właściwości (najwyżej trochę je traci) i dlatego jeśli siejesz swoje nasiona to musisz zapłacić połowę opłaty licencyjnej ponieważ nadal korzystasz z walorów tej odmiany wyhodowanej przez hodowcę.
Prosię czy cielak to potomstwo krzyżówki a nie ustabilizowana odmiana.
Pozdrawiam

#118 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 11 styczeń 2011 - 16:17

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego opłata jak najbardziej ma sens, a to że się nam nie podoba to chyba normalne B)

#119 Share BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 11 styczeń 2011 - 16:56

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego To tylko u nas sie z tego wielkie halo robi. Na zachodzie większość rolników jedzie na kwalifikowanym materiale siewnym i ma problem z głowy. Pogadacie za kilka lat, jak wejdą cwane odmiany, których nie bedzie można na skutek celowych barier genetycznych hodowcy rozmnożyć na własny użytek, a jedynie sprzedać jako surowiec dla przetwórstwa :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 11 styczeń 2011 - 17:33

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Czy opłata licencyjna może działać wstecz? Dajmy na to nawet w nieskończoność? Czy producenci nasion kukurydzy i sadzeniaków płacą potomkom majów i azteków że ukradli im pewne gatunki roślin bo nie oni je wychodowali i karzą sobie za to płacić. Owszem, w kwalifikowanym materiale jest opłata i powinna ona spadać dajmy na to do 5 lat a potem się kończyć, potem to już haracz bo inaczej tego nazwać nie mogę. Czy odmiana która ma 10 lat ma takie same cechy jak nowa? Jeśli te same to hodowla nie ma sensu, jeśli nowa odmiana jest dobra i ma lepsze cechy jak stare odmiany to rynek i cena powinna to zweryfikować. Wszyscy (producenci nasion także) liczą koszty i kalkulują, jeśli interes nie idzie to się go zamyka

Edytowany przez darek1972, 11 styczeń 2011 - 17:42.

Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html