Skocz do zawartości

Zdjęcie

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego

433 odpowiedzi na ten temat

#41 Share MTZ1

MTZ1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 07 wrzesień 2008 - 18:08

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Skoro nie nękac tych małych to ja podziele gospodarke na żone i synów (choć tu będzie problem bo są niepełno letni) i kłopot z głowy!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Dzisiaj, 00:08
  •  

#42 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 07 wrzesień 2008 - 18:43

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego tak tak wydasz kilka tysiecy na notariuszy zeby zaoszczedzic kilkaset złotych ??

poprostu czasy gdy wszystko było za darmo lub prawie za darmo odeszły juz w zapomnienie i ikt z nas tego nie zmieni - jedyna rada to dostosowac się do tego po swojemu
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#43 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2078 postów

Napisany 07 wrzesień 2008 - 19:02

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego za darmo nie bylo napewno tylko większe dotacje szły z państwa czyli jakby nie patrzeć tesz od rolnika .A te ceny nie są zabójcze więc warto je nawet zapłacićby mieć w przyszłości lepsze odmiany

#44 Share AGRObombula

AGRObombula

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze, naprawa maszyn rolniczych, konie, bydło

Napisany 09 wrzesień 2008 - 18:53

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego ludzie dajcie spokój maiałem gosci z zagranicy jak im przedstawiłem zasade funkcjonowania mojego gospodarstwa i to ze niby musimy placić za wysiew własnego materiału siewnego to mnie wysmiali wcałej uni takich cyrków

#45 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 09 wrzesień 2008 - 19:48

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego no napewno się zdziwili - bo na zachodzie nikt nie bawi sie w produkcje własnych nasion tylko kupuje i ma gdzies całe procedury
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

#46 Share kubi

kubi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 09 wrzesień 2008 - 20:16

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego a jeśli dostarczę centrali fakturę na zakup materiału siewnego np z czech to chyba nie muszę nic płacić??
można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

#47 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 09 wrzesień 2008 - 20:46

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego jesli odmiana którą zasiałeś pochodzi z czech a tamtejsze słuzby tego typu nie wnoszą obowiazku ołat to jesteś z tego chyba zwolniony (tak przynajmniej było by logicznie) tylko w tym przypadku lepiej nie kombinowac bo na import nasion czy cos w tym rodzaju trzeba mieć chyba koncesje alboi conajmniej zgodę właścuiwego terenowo IORu (kwarantanna i te sprawy) z tego co sie orientuję to jest specjalna lista odmian z stawkami opłat które wynoszą jak sie dzisiaj dokładnie dowiedziałem 7-8 zł/q zależnie od gatunku i odmiany - i to czy opłata jest naliczana zalezy od tego czy jest ona ujęt na liscie

#48 Share AGRObombula

AGRObombula

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze, naprawa maszyn rolniczych, konie, bydło

Napisany 09 wrzesień 2008 - 21:32

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego panowie jak uprawiacie na areale doniczkowym to sobie możecie kupować z centrali a nie jak ktos obrabia na 300h bo to rożnica a pozatym w prawie unijnym jest art, wktórym pisze wyraznie że zboże wymieniamy co trzy lata a wy widać jesteście dosyć bogaci że jeszcze placice państwu za własny materiał siewny poprostu robicie wspaniałe intersy tylko tak dalej i mi nienarzekajcie że niemacie kasy

#49 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 10 wrzesień 2008 - 05:52

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego nie płacisz państwu tylko hodowcy danej odmiany to raz a dwa to znajdz mi ten artykół który mówi ze nasiona wymienia sie co trzy lata

i żeby była jasność (bo pewnie tym znajomym głupot nagadałes) - zrozum róznicę - nie płacisz za same nasiona tylko za prawo do jej reprodukcji wiec jesli masz zboze odmiany X którą siejesz od czasów prehisorycznych i odmiany nie znasz to z opłaty jestes zwolniony

(a z tym ze jak ktoś ma duzo ha to kupuje mało nasion to sie akurat mylisz bo jest akurat odwrotnie - wieksi producenci wola sprzedac całe zboze jakie zbiorą i kupic nasiona gotowe bez brudzenia się - uwież mi bo bez powodu dwóch tirów nasin dziennie nie ładujemy )

#50 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 24 listopad 2008 - 11:48

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Słyszałem że jest ustawa która tego zakazuje. Mam ulotkę z której wynika że powinno się wnosić jakieś opłaty właścicielowi odmiany. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat? A może ktoś został ukarany?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share darek210

darek210

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 24 listopad 2008 - 12:41

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Nie chodzi o kary za sianie własnym ziarnem. Problem dotyczy tzw. opłat licencyjnych, są to opłaty za korzystanie z określonej odmiany. Prawa do każdej z odmian należą do firm i to one wysyłają powiadomienia. Z tego co wiem to mają prawo ściągać te opłaty, ale nie wiem czy ktoś zapłacił, choć wiem że rozsyłają takie pisma.

#52 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 24 listopad 2008 - 14:15

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Czyli jak wymieniam materiał siewny z sąsiadem który bierze go rok wcześniej z centrali to nic mi nie grozi tak?

#53 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 24 listopad 2008 - 14:31

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Najprościej rzecz ujmując:
-jeśli wysiewasz do 10 ha zbóż z własnego rozmnożenia nie musisz wnosić jakichkolwiek opłat licencyjnych

-jesli wysiewasz jednak własny materiał siewny z własnego rozmnożenia lub nabyty od sąsiada (bez kwalifikacj) na więcej niż 10 ha to masz obowiązek wnosić opłatę licencyjną właścicielowi odmiany w wysokości połowy opłaty jaką wnoszą producenci materiału kwalifikowanego, za każde 1 dt wysianych zbóż.

Czyli w tej chwili zależnie od odmiany rolnicy wysiewający swój materiał siewny musza płacić od 6 do kilkudziesięciu zł za 1dt zależnie od odmiany. Najczęściej w tym sezonie jest to ok9 zł
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#54 Share MTZ1

MTZ1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 24 listopad 2008 - 16:37

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Mam cennik ile za jaką odmianę trzeba zapłacić

Załączone pliki

#55 Share Wielkopolanin

Wielkopolanin

Zaawansowany

• Redaktor
  • PipPipPip
  • 401 postów
  • Zainteresowania:Szerokie

Napisany 24 listopad 2008 - 16:49

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Jest już na forum taki temat, więc dla przejrzystości proponuję ten zamknąć.

Połączone -deer.

#56 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 21 luty 2009 - 17:35

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Odswieżę temat.
Czy kwity z agencji mogą przychodzić co rok? Czy jest to losowanie?
W tym roku też dostałem papierki od nich - niestety znowu nie dostałem koperty zwrotnej i mam ponieść koszt kilku PLN za znaczek i kopertę i za polecony. Chyba zadzwonię do nich i znowu ich zjadę (jak będą mi przysylac to co roku a ja co roku zaplace 5PLN za list to przez 10 lat będzie 50 PLN czyli np. 11 litrów petrygo).

Do tych co znają temat - czy ustawowo to rolnik ma ponosić koszta (wysylanie papierów poleconym) takiego "wniosku o udzielenie informacji ..."??
Nie uważacie że powinna być tam koperta zaadresowana do tej agencji w którą wkłada się wypełnione dokumenty i odsyła nie ponosząc kosztów (koszt ponosiłaby agencja)?
Tak wiem - można za darmo przez neta ale to też koszt.

Dlaczego zawsze to rolnik ma ponosić dodatkowe koszta? Niby to tylko kilka pln ale tu kilka i tam kilka i ostatnio wyszła mi ładna sumka jak tak policzyłem te grosze z różnych spraw.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#57 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 21 luty 2009 - 17:42

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego ja to też dostaje co roku i odsyłam im to na własny koszt. wątpię żeby mieli obowiązek dania ci koperty zwrotnej tym bardziej że to każdy z nas co roku sam powinien im takie coś wysłać takie zestawienie czy zużył materiał siewny konkretnej odmiany.
takie życie.
sprzedam kombajn fortschritt E 517

#58 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 22 luty 2009 - 09:10

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego ustawa mówi że ja mam udzielić im tej informacji w sposób pisemny ale nigdzie nie jest napisane, że ja mam do tego dokładać.
mieszkamy w kraju gdzie jest domniemanie niewinności czyli póki nie udowodnią mi winy to jestem niewinny więc jeśli chcą mi to udowodnić (wysyłając ankiety) to niech się postarają żebym za to nie płacił bo jeśli płacę oznacza to że czuję się winny a raczej zobowiązany udowodnić swoją niewinność a tak nie może być.

nie uważasz, że tak jest?

ja już skrobnąłem pismo z prośbą o zaadresowaną kopertę z adnotacją żę w przyszłym roku tego nie odeślę (nie dołożę ani grosza). jak chcą niech przyjadą z kontrolą - koszt wyjdzie im wyższy a ja będę miał ogromną satysfakcję <_< bo dojazd do mnie kiepski + psy a pewnie przyjedzie jakas baba z miasta.

pytanko - jak nie odbiorę tego od listonosza to ile razy będą próbowali mi to przysłać?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#59 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 22 luty 2009 - 10:48

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego znając upierdliwość polskich urzedników to pewnie na 3 razach sie nei skonczy - no z tym odsyłaniem to rzeczywiscie problem bo jakby tak policzyc kazdego rolnika po te kilka zlotych to sie nazbiera niezła sumka a znając realia to taka instytucja mogła by pertraktowac z pocztą i dołączać swoje koperty juz zaadresowane na tzw przesyłkę niesteplowaną i wyszlo by im znacznie taniej - no i mamy tutaj najwidoczniej dziurę w przepisach

co do tego kto kazdego roku dostaje taką ankiete to podejzewam ze z roku na rok bedzie takich osób przybywać bo agencja nasienna ma prawo uzyskać od koncesjonowanych firm nasiennych informacje komu sprzedali materiał siewny i w jakiej ilosci w roku poprzednim - napewno osoby które zakupily nasiona rok wczesniej i te które w poprzednich latach odesłały ankiete to dostaną ją ponownie w tym roku

a co do kontroli - to z posiadanych przezemnie informacji to nie był bym taki zadowolony bo pracownikowi agencji wyjdzie to bardziej na reke niz przeczytanie ankiety w biurze - poniewaz taki urzednik za wyjazd w teren otrzymuje tzw diety czyli odpowiednia stawka pienieżna plus do tego kilometrówka - i chyba jeszcze ma mozliwosć dokonania kontroli w asyscie policji (nie wiem czy napewno ale chyab tak)

EDIT
dodam jeszcze link do całej ustawy o ochronie odmian coby była mozliwosć wglądu w ten przepis <_< http://www.hrsmolice...nie_prawnej.pdf

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 22 luty 2009 - 11:46

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Nikita masz rację z tymi kopertami. w pierwszym roku jak to dostalem to ich olałem i nie odesŁałem tej ankiety to mnie grzywna straszyli więc muszą być na to jakieś przepisy.
sprzedam kombajn fortschritt E 517